Книга на жалост за Тоше

illusioner

Happyrotter
Член од
20 јуни 2007
Мислења
774
Поени од реакции
15
i moreto da e mastilo a neboto hartija tebe BOZJI ANGELU ne mozeme da te opishame ... blagodaren na boga i na tebe sto sum tvoi sovremenik sto ziveam vo tvoeto vreme,ti ja pobedi smrta ti ke zivees vo milioni srca i vo spomenici, go zastana vremeto i ostavi luzna vo nasite srca no i nadez deka nekogas ke se sretname nekade!!
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
како велат индира и ален

Neke tuge ostaju
i kroz zivot putuju
da se nikad ne shvate

Neke rijeci ostanu
da se nikad ne kazu
vise kaze cutanje


Ref.
Imali smo nismo znali
sta smo imali
a sad nemam nikog ja
nemas nikog ti

Imali smo nismo znali
sta smo imali
sta sad vr(ij)edi sto znam ja
i sto znas i ti:( тажно но вистинито
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
Не знам зашто Господ е толку многу себичен и арогантен, после ова навистина почнувам да заборавам дека постои Господ и не сум веќе толку сигурна,а ако го има каде беше во 6:26 во вторник сабајлето. Се разочарав, не можам да си поверувам дека ова се случи, како е можно!!!???? Најубавиот ангел на светов си замина на небото, а на нас ни ги остави сите негови песни и сеќавања на тоа колку беше мил и посветен и секогаш ја имаше таа топла насмевка на неговото лице и во неговото срце имаше лубов за сите, тој навистина беше принцот на срцата и сигурна сум дека засекогаш ке остане длабоко во нашите. Сега кога те нема повеќе се чувствувам безнадежна и оваа огромна празнина ке остане засекогаш непополнета, ти благодарам за се што стори и секогаш ке те сакам!

Тоше, почивај во мир!
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
Не знам зашто Господ е толку многу себичен и арогантен, после ова навистина почнувам да заборавам дека постои Господ и не сум веќе толку сигурна,а ако го има каде беше во 6:26 во вторник сабајлето. Се разочарав, не можам да си поверувам дека ова се случи, како е можно!!!???? Најубавиот ангел на светов си замина на небото, а на нас ни ги остави сите негови песни и сеќавања на тоа колку беше мил и посветен и секогаш ја имаше таа топла насмевка на неговото лице и во неговото срце имаше лубов за сите, тој навистина беше принцот на срцата и сигурна сум дека засекогаш ке остане длабоко во нашите. Сега кога те нема повеќе се чувствувам безнадежна и оваа огромна празнина ке остане засекогаш непополнета, ти благодарам за се што стори и секогаш ке те сакам!

Тоше, почивај во мир!
грешиш другарке,господ сепак постои како што постои и тоше.сите сне во бол и незнам колку време ќе ни треба да се совземеме али сепак треба да се продолжи,овие измени се поука што треба да ги искоростиме во понатамошниот пат на нашите животи.сакајте и помагајте,едноставно обединетесе.sorry може и незнам што пишам али тоа го мислам.
 
M

**MEMORY**

Гостин
Сигурна сум дека ќе бидеш ангел со најубавиот глас
Почивај во мир........Великану
 
M

**MEMORY**

Гостин
Прв пат бев прегрната од непозната личност баш на твојот погреб..... Сум одела на мноооогу твои концерти и не ми се случило ова, значи мораше да се случи ваква трагедија за да не споиш сите....
ТОШЕ... ТЕ САКАМ
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Тоше и Андријана - остана само болка

Заедно живееја девет месеци во домот на Проески во Злокуќани, а често патуваа и кај неговите родители во Крушево


Скршена од болка, Андријана Будимир едвај стоеше на траорниот погреб на македонската поп-икона. Тоше за неа подготвуваше бурма

Катерина Шекеровска

Тоше Проески и Андријана Будимир, непосредно пред трагичната смрт, разговарале и планирале стапување во брак и оформување семејство. Иако во јавноста никогаш не кажаа отворено дека се во врска и имаат сериозни намери, нивните најблиски сведочат дека двојката во последниве месеци делела ист дом и живеела во ексклузивната куќа на Тоше во населбата Злокуќани во Скопје. Врската се чуваше во најстрога тајност, дури и самите партнери имаа услогласени изјави за јавноста - дека не им се случува љубов и не се во врска.

Но, по последното испраќање на Тоше Проески во неговото вечно живеалиште на Градските гробишта во Крушево, криењето на љубовната романса повеќе нема никаква смисла. Долго, долго ќе одекнува болката од Крушево. Снимките од стравотните лелеци, плачот, неизмерната болка и скршените души на над десет илјади луѓе, кои му кажаа последно збогум на момчето со ангелски глас во неговото родно Крушево, ќе останат во вечно паметење. Плачеа сите, но стравотно силно „убиваше“ лелекот на најблиските на Тоше - мајка му Доминика, татко му Никола, сестрата Дора и идната снаа, поранешната ракометарка Андријана Будимир.

Скршена од тага, без ронка сила и капка крв на своето лице, облеана во солзи кои не запираа откако ја дозна лошата вест, Будимир го испрати својот Тоше. Истиот оној човек кој (првпат) пред три и пол години и' го зеде срцето, а со кого наскоро со бурма на раката требаше да се заколне на вечна љубов. Будимир заедно со него ги закопа и нивните заеднички планови за стапување во брак и основање семејство.

Ненадејната трагедија уништи се'. Тоше планираше да се венчаат во манастирот кој го градеше самиот - „Св. Преображение“ над Крушево. Последниве месеци ги минаа заедно, девет месеци водеа заеднички живот во неговиот дом во Скопје и често патуваа во родното Крушево. Тоше и Будимир со сите сили се обидуваа да ја скријат својата среќа од јавноста, да уживаат во сопствениот мир и да видат што ќе им донесе иднината. Тоше, растргнат на милион страни, беше сигурен само во две работи - дарот од Господа, ангелскиот глас, и љубовта што ја чувствуваше кон Будимир.

„Барем да му родев дете. Ќе бев најсреќна во целиот свет“, потопена во тага Будимир им се доверила на своите пријателки. Тоше сакал семејство, сакал да се израдува на најмилото, да биде во прегратките на својата најголема љубов, да се буди и заспива покрај неа. И родителите на Проески ја сакаа Будимир, таа за нив веќе беше омилена како снаа.

Но, трагедијата прекина се'. Ја прекина нивната љубов. Андријана Будимир не можеше да се оддели од ковчегот со безживотното тело на својот сакан... „Те сакам, те сакам! Зошто? Зошто? Како да те пуштам да одиш под земја?“, непрестајно повторуваше Будимир на последното испраќање на Тоше, скршена од болка и речиси во полусвесна состојба. Заедно со неа, како утеха (ако постои), беа најблиските - мајка и', сестра и' и вујко и', кои пристигнаа од Србија.

Иако никогаш не призна јавно, Андријана се врати во Македонија поради Тоше. Овде почна и овде реши да се збогува со ракометот за да може да му го посвети целото време на својот човек. Се запиша на студии во Скопје, планираше да почне да се занимава со хуманитарна работа... Ја имаше апсолутната поддршка од својот сакан. Тоше дури се обиде и да и' помогне да потпише договор за да почне да игра во поранешниот клуб Кометал Ѓорче Петров. И тој и таа сакаа да се љубат, но далеку од очите на јавноста. Затоа само најблиските знаеја за она што му се случува на Тоше.

Будимир го мина со Тоше и неговиот последен одмор во Израел, беше со него и при последната посета на родителите и домот на Тоше во Крушево. Заедно заминаа и на неговото последно патување - таа се симна порано, попат, остана кај најблиските во Србија, чекајќи да и' се врати нејзиниот љубен од Хрватска.

Тој не се врати. Се врати само ковчегот со неговите останки. Будимир е скршена од болка. Изгуби се'. Најголемата среќа и' се претвори во најголема трагедија. Се' уште не може да верува. Го чека Тоше... Да се прегрнат, бакнат и да го продолжат животот заедно...

„А еден ден... Еден ден кога ќе се освестам, кога ќе се разбудам од најцрниот кошмар, ќе му раскажам на светот, ќе му раскажам каков човек беше Тоше навистина... Зашто јас најдобро го познавав...“, е последното нешто што Будимир им го кажала на своите

извор: УТРИНСКИ ВЕСНИК
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Тоше и Андријана - остана само болка

Заедно живееја девет месеци во домот на Проески во Злокуќани, а често патуваа и кај неговите родители во Крушево


Скршена од болка, Андријана Будимир едвај стоеше на траорниот погреб на македонската поп-икона. Тоше за неа подготвуваше бурма

Катерина Шекеровска

Тоше Проески и Андријана Будимир, непосредно пред трагичната смрт, разговарале и планирале стапување во брак и оформување семејство. Иако во јавноста никогаш не кажаа отворено дека се во врска и имаат сериозни намери, нивните најблиски сведочат дека двојката во последниве месеци делела ист дом и живеела во ексклузивната куќа на Тоше во населбата Злокуќани во Скопје. Врската се чуваше во најстрога тајност, дури и самите партнери имаа услогласени изјави за јавноста - дека не им се случува љубов и не се во врска.

Но, по последното испраќање на Тоше Проески во неговото вечно живеалиште на Градските гробишта во Крушево, криењето на љубовната романса повеќе нема никаква смисла. Долго, долго ќе одекнува болката од Крушево. Снимките од стравотните лелеци, плачот, неизмерната болка и скршените души на над десет илјади луѓе, кои му кажаа последно збогум на момчето со ангелски глас во неговото родно Крушево, ќе останат во вечно паметење. Плачеа сите, но стравотно силно „убиваше“ лелекот на најблиските на Тоше - мајка му Доминика, татко му Никола, сестрата Дора и идната снаа, поранешната ракометарка Андријана Будимир.

Скршена од тага, без ронка сила и капка крв на своето лице, облеана во солзи кои не запираа откако ја дозна лошата вест, Будимир го испрати својот Тоше. Истиот оној човек кој (првпат) пред три и пол години и' го зеде срцето, а со кого наскоро со бурма на раката требаше да се заколне на вечна љубов. Будимир заедно со него ги закопа и нивните заеднички планови за стапување во брак и основање семејство.

Ненадејната трагедија уништи се'. Тоше планираше да се венчаат во манастирот кој го градеше самиот - „Св. Преображение“ над Крушево. Последниве месеци ги минаа заедно, девет месеци водеа заеднички живот во неговиот дом во Скопје и често патуваа во родното Крушево. Тоше и Будимир со сите сили се обидуваа да ја скријат својата среќа од јавноста, да уживаат во сопствениот мир и да видат што ќе им донесе иднината. Тоше, растргнат на милион страни, беше сигурен само во две работи - дарот од Господа, ангелскиот глас, и љубовта што ја чувствуваше кон Будимир.

„Барем да му родев дете. Ќе бев најсреќна во целиот свет“, потопена во тага Будимир им се доверила на своите пријателки. Тоше сакал семејство, сакал да се израдува на најмилото, да биде во прегратките на својата најголема љубов, да се буди и заспива покрај неа. И родителите на Проески ја сакаа Будимир, таа за нив веќе беше омилена како снаа.

Но, трагедијата прекина се'. Ја прекина нивната љубов. Андријана Будимир не можеше да се оддели од ковчегот со безживотното тело на својот сакан... „Те сакам, те сакам! Зошто? Зошто? Како да те пуштам да одиш под земја?“, непрестајно повторуваше Будимир на последното испраќање на Тоше, скршена од болка и речиси во полусвесна состојба. Заедно со неа, како утеха (ако постои), беа најблиските - мајка и', сестра и' и вујко и', кои пристигнаа од Србија.

Иако никогаш не призна јавно, Андријана се врати во Македонија поради Тоше. Овде почна и овде реши да се збогува со ракометот за да може да му го посвети целото време на својот човек. Се запиша на студии во Скопје, планираше да почне да се занимава со хуманитарна работа... Ја имаше апсолутната поддршка од својот сакан. Тоше дури се обиде и да и' помогне да потпише договор за да почне да игра во поранешниот клуб Кометал Ѓорче Петров. И тој и таа сакаа да се љубат, но далеку од очите на јавноста. Затоа само најблиските знаеја за она што му се случува на Тоше.

Будимир го мина со Тоше и неговиот последен одмор во Израел, беше со него и при последната посета на родителите и домот на Тоше во Крушево. Заедно заминаа и на неговото последно патување - таа се симна порано, попат, остана кај најблиските во Србија, чекајќи да и' се врати нејзиниот љубен од Хрватска.

Тој не се врати. Се врати само ковчегот со неговите останки. Будимир е скршена од болка. Изгуби се'. Најголемата среќа и' се претвори во најголема трагедија. Се' уште не може да верува. Го чека Тоше... Да се прегрнат, бакнат и да го продолжат животот заедно...

„А еден ден... Еден ден кога ќе се освестам, кога ќе се разбудам од најцрниот кошмар, ќе му раскажам на светот, ќе му раскажам каков човек беше Тоше навистина... Зашто јас најдобро го познавав...“, е последното нешто што Будимир им го кажала на своите

извор: УТРИНСКИ ВЕСНИК

Зошто Господе, зошто ни дозволи да читаме вакви постои? Зошто ни го зеде до тебе?
Премногу ми е жал за Андријана... не се опишува со збор како изгледаше на погребот ... Кутричка! Ја жалам премногу! Првин родителите, па неа! Нив им е најтешко!
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Тоше и Андријана - остана само болка

Заедно живееја девет месеци во домот на Проески во Злокуќани, а често патуваа и кај неговите родители во Крушево


Скршена од болка, Андријана Будимир едвај стоеше на траорниот погреб на македонската поп-икона. Тоше за неа подготвуваше бурма

Катерина Шекеровска

Тоше Проески и Андријана Будимир, непосредно пред трагичната смрт, разговарале и планирале стапување во брак и оформување семејство. Иако во јавноста никогаш не кажаа отворено дека се во врска и имаат сериозни намери, нивните најблиски сведочат дека двојката во последниве месеци делела ист дом и живеела во ексклузивната куќа на Тоше во населбата Злокуќани во Скопје. Врската се чуваше во најстрога тајност, дури и самите партнери имаа услогласени изјави за јавноста - дека не им се случува љубов и не се во врска.

Но, по последното испраќање на Тоше Проески во неговото вечно живеалиште на Градските гробишта во Крушево, криењето на љубовната романса повеќе нема никаква смисла. Долго, долго ќе одекнува болката од Крушево. Снимките од стравотните лелеци, плачот, неизмерната болка и скршените души на над десет илјади луѓе, кои му кажаа последно збогум на момчето со ангелски глас во неговото родно Крушево, ќе останат во вечно паметење. Плачеа сите, но стравотно силно „убиваше“ лелекот на најблиските на Тоше - мајка му Доминика, татко му Никола, сестрата Дора и идната снаа, поранешната ракометарка Андријана Будимир.

Скршена од тага, без ронка сила и капка крв на своето лице, облеана во солзи кои не запираа откако ја дозна лошата вест, Будимир го испрати својот Тоше. Истиот оној човек кој (првпат) пред три и пол години и' го зеде срцето, а со кого наскоро со бурма на раката требаше да се заколне на вечна љубов. Будимир заедно со него ги закопа и нивните заеднички планови за стапување во брак и основање семејство.

Ненадејната трагедија уништи се'. Тоше планираше да се венчаат во манастирот кој го градеше самиот - „Св. Преображение“ над Крушево. Последниве месеци ги минаа заедно, девет месеци водеа заеднички живот во неговиот дом во Скопје и често патуваа во родното Крушево. Тоше и Будимир со сите сили се обидуваа да ја скријат својата среќа од јавноста, да уживаат во сопствениот мир и да видат што ќе им донесе иднината. Тоше, растргнат на милион страни, беше сигурен само во две работи - дарот од Господа, ангелскиот глас, и љубовта што ја чувствуваше кон Будимир.

„Барем да му родев дете. Ќе бев најсреќна во целиот свет“, потопена во тага Будимир им се доверила на своите пријателки. Тоше сакал семејство, сакал да се израдува на најмилото, да биде во прегратките на својата најголема љубов, да се буди и заспива покрај неа. И родителите на Проески ја сакаа Будимир, таа за нив веќе беше омилена како снаа.

Но, трагедијата прекина се'. Ја прекина нивната љубов. Андријана Будимир не можеше да се оддели од ковчегот со безживотното тело на својот сакан... „Те сакам, те сакам! Зошто? Зошто? Како да те пуштам да одиш под земја?“, непрестајно повторуваше Будимир на последното испраќање на Тоше, скршена од болка и речиси во полусвесна состојба. Заедно со неа, како утеха (ако постои), беа најблиските - мајка и', сестра и' и вујко и', кои пристигнаа од Србија.

Иако никогаш не призна јавно, Андријана се врати во Македонија поради Тоше. Овде почна и овде реши да се збогува со ракометот за да може да му го посвети целото време на својот човек. Се запиша на студии во Скопје, планираше да почне да се занимава со хуманитарна работа... Ја имаше апсолутната поддршка од својот сакан. Тоше дури се обиде и да и' помогне да потпише договор за да почне да игра во поранешниот клуб Кометал Ѓорче Петров. И тој и таа сакаа да се љубат, но далеку од очите на јавноста. Затоа само најблиските знаеја за она што му се случува на Тоше.

Будимир го мина со Тоше и неговиот последен одмор во Израел, беше со него и при последната посета на родителите и домот на Тоше во Крушево. Заедно заминаа и на неговото последно патување - таа се симна порано, попат, остана кај најблиските во Србија, чекајќи да и' се врати нејзиниот љубен од Хрватска.

Тој не се врати. Се врати само ковчегот со неговите останки. Будимир е скршена од болка. Изгуби се'. Најголемата среќа и' се претвори во најголема трагедија. Се' уште не може да верува. Го чека Тоше... Да се прегрнат, бакнат и да го продолжат животот заедно...

„А еден ден... Еден ден кога ќе се освестам, кога ќе се разбудам од најцрниот кошмар, ќе му раскажам на светот, ќе му раскажам каков човек беше Тоше навистина... Зашто јас најдобро го познавав...“, е последното нешто што Будимир им го кажала на своите

извор: УТРИНСКИ ВЕСНИК

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:
трагедија за сите, најмногу за најблиските
 
Член од
2 септември 2007
Мислења
2.155
Поени од реакции
176
I pak me fati napad na placenje... Kako mozese Bog da ni go zeme??? Slusnav sto zborat: Bog gi saka i gi cuva angelite za sebe. Mozebi e taka. Ako e taka, pej im gi tvoite angelski pesni tamu gore, a nie nikogas nema da te zaboravime... Kolku bleskava idnina ti pretstoese... Vo sekoja tvoja pesna naogam stih(ovi) sto te opisuvaat tebe i tvojata golemina... Pa taka.. Gospod e vecen, vecen si ti, za nas drug ne postoi, nikoj ko tebe ne moze tolku, tolku silno da e sakan...
Go molam nokva neboto da ni te vrati, do tvoeto srce najtoplo pozdrav da isprati, nema sto ne bi napravila za da te vidam, dusava place za tebe, kade da otidam...? Svetot moj minus tebe vo nego, ona sto ke ostane malku e :((( i na kraj tvojot zivot-igri bez granici, umorna prikazna, skinati stranici-prazni neispisani...
 
M

**MEMORY**

Гостин
Тоше не научи на хуманост, вредност, искреност... замина прерано во легендите оставајќи зад себе непроценливо богатство. Ни ја остави својата песна за да не крепи кога ќе ни биде тешко.

Тоше, те молам прости ми затоа што ти се налутив на твојот последен концерт во Скопје бидејќи не ми ја испеа "Малечка", таа песна ми е посебно драга затоа што и самиот кажа дека тебе ти е посебна и дека е од тебе напишана...... Буквално во секоја песна се пронаоѓам, во секоја песна има некоја допирна точка од нас, успеваше да не допреш преку твојата песна, да не дигнеш на небо преку твојот глас, да не насмееш преку твојата неповторлива насмевка.....

Зошто Боже....зошто?....

Ангели, се надевам дека сега сте среќни што го имате


R.I.P Легендо
 
V

Viktoranius

Гостин
Засекогаш ке останеш во нашите срца ти голем човеку....
Те сакаме сите Тоше и ке те сакаме дур сме живи.
Почивај во мир легендо голема.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Што и да кажам, нема да те врати...само да ти кажам дека успеа сите да не обединиш... цела држава плачеше за тебе... секаде имаше плач... Иако повеќе би сакала да беше тоа плач од среќа, за некој твој нов успех...
Беше наш ангел на земјата, а сега си таму горе и му пееш на Господ кој те прати тука.....Продолжи да пееш со твојот ангелски глас...
Рашири ги криљата и летај некаде нагоре... летај кон твојот свет на љубовта...
А ние тука вечно ќе те славиме и секогаш ќе бидеш нашата икона...
Почивај во мир...
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
ТАЖНО Е КОГА НЕКОЈ КОГА УМИРА И НЕКОЈ КОГА САКА
-те носиме во себе тоше,вечно ќе бидеш во нашите срца:(:(:(:(
 

illusioner

Happyrotter
Член од
20 јуни 2007
Мислења
774
Поени од реакции
15
i uste eden den bez Toshe ... se e pusto nasekade nikogas nema da bide isto veke
 

Kajgana Shop

На врв Bottom