Клима уред за домашна употреба

Член од
19 октомври 2017
Мислења
5
Поени од реакции
9
Добар ден,
Прочитав доста страни од дискусијава и супер што ве најдов, доста информации прочитав што тешко се наоѓаат по салониве.
Од напред ви се заблагодарувам за совет пред да инвестирам во клима.
Сакам да земам инвертер клима и за ладење и за греење,која ќе биде позиционирана во дневната соба насочена кон ходникот и сите спални соби ( број 1 на скицата ). Буџетот за клима ми е до 45000 денари.
Во станот веќе има ставено инсталација за поврзување на надворешната со внатрешната единица, дали може да се искористи истата доколу ставам инвертер клима или треба да се менува?
Бидејќи е поставена централно климата дали и која опција би задоволувала за целиот простор?
Веќе согледав дека подобра опција е 5.5ка со поголем компресор за поголем простор, но имам мал проблем ширината на столбот каде што треба да се постави внатрешната единица е 845mm така да неможам да ставам голема внатрешна единица (како што имаат повеќето 5.5ки). Има една клима:https://klimi.mk/product.php?id=159 која има внатрешна единица со ширина од 800mm барем како што гледам на линкот, дали имате некое искуство со истата и дали вреди да се инвестира во истата?
Доколку имате други соодветни решенија за мојава ситуација, уште еднаш однапред ви се заблагодарувам за укажаните решенија.
Поздрав stan tehnichki crtez.png
 
Член од
25 септември 2017
Мислења
10
Поени од реакции
1
Колку може да биде најдолгото растојание од надворешната и внатрешната единица на клима уредот???
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.686
Поени од реакции
1.102
Колку може да биде најдолгото растојание од надворешната и внатрешната единица на клима уредот???
Koga se kupuva klimata vnatre vo samata klima ima freon za okolu 5m bakarni cevki montazata na klimata treba da bide so minimum 3 m cevki za klimata da funkcionira kako sto treba
E Sega vo zavisnost od vasite potrebi primer ako treba bakarnite cevki da se 7 m ili poveke togas monterot treba da ja dopolni klimata so freon znaci klimata ima freon za 5 m cevki bakarni na sekoj metar bakarni cevki treba da se dopolni 200 gr freon sepak najubavo konsultiraj se so monterot sto ke ja montira pozdrav :)
 
Член од
5 април 2019
Мислења
7
Поени од реакции
1
Има ли шанса со еден клима уред да загреам двособен стан од 35м2 ?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.686
Поени од реакции
1.102
има изолација и пвц, околу 300-400е
Budzetot ti e ogranicen no za toj budzet imas isto taka odlicni inverter klimi ovaa e na popust no momentalno ja nema vo Setec ako ne ti se brza mozes da pocekas odlicna klima e
Isto i ovaa klima e top za cenata
Jas ja imam gream so nejze 32 m2 odlicna e
Ili od vivax ovaa e isto dobra
Ovie ti se odlicni klimi vo toj cenoven rang od 400 evra e sega ako mozes sa pocekas ako ne ti se brza togas pocekaj vo Setec ke ima Haier tundra odlicna klima e ako ti se brza togas ili TST rebrendirana ( Gree lomo ) ili Vivax AUJI.
 
Член од
5 април 2019
Мислења
7
Поени од реакции
1
Budzetot ti e ogranicen no za toj budzet imas isto taka odlicni inverter klimi ovaa e na popust no momentalno ja nema vo Setec ako ne ti se brza mozes da pocekas odlicna klima e
Isto i ovaa klima e top za cenata
Jas ja imam gream so nejze 32 m2 odlicna e
Ili od vivax ovaa e isto dobra
Ovie ti se odlicni klimi vo toj cenoven rang od 400 evra e sega ako mozes sa pocekas ako ne ti se brza togas pocekaj vo Setec ke ima Haier tundra odlicna klima e ako ti se brza togas ili TST rebrendirana ( Gree lomo ) ili Vivax AUJI.
и кај да ја ставам за да ги грее и двете соби, во дневната, во спална или во ходник?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.686
Поени од реакции
1.102
и кај да ја ставам за да ги грее и двете соби, во дневната, во спална или во ходник?
Zavisi kakva ti e komfiguracijata na stanot ako dnevnata i spalnata ti se blisku odnosno vratite edna sprema druga togas vo dnevnata so to sto ke duva nakaj spalnata direktno vo vratata no ova ako samo vratite se karsi edna sprema druga.
 
Член од
18 јули 2012
Мислења
486
Поени од реакции
173
може да делува како глупаво прашање ама ме интересира , имам земено тст клима , за соба до 30 м2 , но некој ми кажуват дека климата нонстоп треба да е вклучано на 18 за да троши помалку ?
Има некој некоја инфо , или е подобро кога не сум дома да ја исклучам климата ?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.686
Поени од реакции
1.102
може да делува како глупаво прашање ама ме интересира , имам земено тст клима , за соба до 30 м2 , но некој ми кажуват дека климата нонстоп треба да е вклучано на 18 за да троши помалку ?
Има некој некоја инфо , или е подобро кога не сум дома да ја исклучам климата ?
koga si doma pustija klimata na 25 stepeni koga ne si doma na 19 stepeni taka e najekonomicno.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.205
Koga se kupuva klimata vnatre vo samata klima ima freon za okolu 5m bakarni cevki montazata na klimata treba da bide so minimum 3 m cevki za klimata da funkcionira kako sto treba
E Sega vo zavisnost od vasite potrebi primer ako treba bakarnite cevki da se 7 m ili poveke togas monterot treba da ja dopolni klimata so freon znaci klimata ima freon za 5 m cevki bakarni na sekoj metar bakarni cevki treba da se dopolni 200 gr freon sepak najubavo konsultiraj se so monterot sto ke ja montira pozdrav :)
Кај мене зад надворешната единица има намотано во круг цевка но гарант нема 3м должина.
Се работи за LG инвертер клима, но не знам точно кој модел.
Конкретно не сум задоволен од тоа колку грее т.е. колку топол воздух исфрла. Без разлика колку време работи и колку ќе се загрее во просторијата, воздухот кој го исфрла е млак, не топол - жежок.

Причини?

Инаку, монтажерот вели дека се е во ред со климата.
На истата филтрите се исчистени.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Кај мене зад надворешната единица има намотано во круг цевка но гарант нема 3м должина.
Се работи за LG инвертер клима, но не знам точно кој модел.
Конкретно не сум задоволен од тоа колку грее т.е. колку топол воздух исфрла. Без разлика колку време работи и колку ќе се загрее во просторијата, воздухот кој го исфрла е млак, не топол - жежок.

Причини?

Инаку, монтажерот вели дека се е во ред со климата.
На истата филтрите се исчистени.
јес да има стручни лица овде за клими ама од наше искуство-дали има мерено компресија, масло (што и да е течноста внатре) и ако таму е се во ред, ете нагаѓам, дали има термостатот (во внатрешната единица) проблем или е во ред. Од стручњациве некој нека каже ако има уште можни дијагностики, ова се мои претпоставки од мајсторите што проверувале кај нас.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.686
Поени од реакции
1.102
Кај мене зад надворешната единица има намотано во круг цевка но гарант нема 3м должина.
Се работи за LG инвертер клима, но не знам точно кој модел.
Конкретно не сум задоволен од тоа колку грее т.е. колку топол воздух исфрла. Без разлика колку време работи и колку ќе се загрее во просторијата, воздухот кој го исфрла е млак, не топол - жежок.

Причини?

Инаку, монтажерот вели дека се е во ред со климата.
На истата филтрите се исчистени.
Povikaj ovlasten servis za LG klima ne monterot ako klimata ti e pod garancija servisot treba da ja proveri.
 
На врв Bottom