Кино сали во Македонија (Cineplex, Шминеплекс и се останато)

Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.579
Поени од реакции
4.149
Вакцина против корона не значи и дека короната ќе биде искоренета. Мора да се научи да се живее во новава нормала.
Карти претпоставувам би биле пуштани до 30-40% исполнетост на салата и одредено растојание меѓу луѓето. Поголем проблем е држење растојание во ходникот на Синеплекс или тоа што одредени луѓе не почитуваат ред и број на седиште па си седнуваат кај сакаат.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.711
Поени од реакции
2.059
Вакцина против корона не значи и дека короната ќе биде искоренета.
Да ама значи дека ако си вакциниран не ја фаќаш/шириш.

Околу киново, гужвите во ходникот ќе бидат исти како гужва на каса во КАМ. Секој ден ја преживуваме али кратко трае.
Мене седењето долг период во затворен простор ме плаши. Салите немаат никакво проветрување. Има вентилација, ама колку е тоа ефикасно? Пак истиот воздух циркулира. Седење во иста просторија со рандом група на луѓе по ~2 саати - кои најверојатно во темницата ќе ги носат маските под брада... Сакам да одам ама ми изгледа како глуп потег.. Лотарија :)

Annotation 2020-09-11 191221.jpg
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.711
Поени од реакции
2.059
Би идел и ја ама со постари луѓе контактирам.. Шубе ми е.

Кога ќе игра Tenet? Бaрав сега, не гледам најава.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.124
Поени од реакции
1.872
Јас мислам како и училишната настава, и новиве филмови на онлајн стрим да ги пуштаат, си плаќаш 300ки, си гледаш...или пошто вирусов ќе си циркулира со или без вакцина, да ги затворат училиштата и кината за навек... измешав баби и жаби, туку дај нека го пуштат Тенет да се изгледа како што треба, овоа кам снимкиве по торентиве ме провоцираат..
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.137
Поени од реакции
22.185
Јас мислам како и училишната настава, и новиве филмови на онлајн стрим да ги пуштаат, си плаќаш 300ки, си гледаш...или пошто вирусов ќе си циркулира со или без вакцина, да ги затворат училиштата и кината за навек... измешав баби и жаби, туку дај нека го пуштат Тенет да се изгледа како што треба, овоа кам снимкиве по торентиве ме провоцираат..
CAM снимка не смееш никако да дозволиш да те провоцира...
Мене ме провоцира да купам 4K HDR OLED телевизор... боље нека го даат у кино да не ја правам оваа акробација.
Уште се 90к, ама ќе почне да ме чеша ко комарец на стериоди ако кога ќе паднат на 60к.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.124
Поени од реакции
1.872
CAM снимка не смееш никако да дозволиш да те провоцира...
Мене ме провоцира да купам 4K HDR OLED телевизор... боље нека го даат у кино да не ја правам оваа акробација.
Уште се 90к, ама ќе почне да ме чеша ко најјак комарец ако паднат на 60к.
Провоцираат мамата нивна..обично за 3 месеца испаѓа двд/блуреј и такви срања...за Тенет циркулираат информации дека сакаат да остане во кината и до 6-9 месеца поради ситуацијава, да не испадне блуреј дури во Јуни/Јули 2021.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.137
Поени од реакции
22.185
Би идел и ја ама со постари луѓе контактирам..
И јас :D

Уф, сурово.
Провоцираат мамата нивна..обично за 3 месеца испаѓа двд/блуреј и такви срања...за Тенет циркулираат информации дека сакаат да остане во кината и до 6-9 месеца поради ситуацијава, да не испадне блуреј дури во Јуни/Јули 2021.
Нема шанса сине, ноември.
^Овој сајт не смее да си дозволи толку погрешен естимејт.
^Ех... ај неееееее.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.803
Поени од реакции
78.154
Од четврток е најавен Синедејс.

Така да сине, дејс не делат од тоа да дознаеме дали Синедејс ќе биде на отворено или не. Ако најават дека Синедејс би бил на затворено со лимитиран капацитет тогаш може да очекуваме и од Синеплекс нешто слично
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.579
Поени од реакции
4.149
Која логика, ако Синедејс е на затворено и Синеплекс ќе отворат. :sramezliv:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.803
Поени од реакции
78.154
Која логика, ако Синедејс е на затворено и Синеплекс ќе отворат. :sramezliv:
Па да.


Скопје филм фестивал сега се одржува на отворено во Кинотека.

Синеплекс веќе имаат кажано дека чекаат објава од власта да дозволат вакви настани. Причината зошто СФФ се одржува на отворено, а не внатре во Кинотеката е поради тоа што власта/министерството не дозволува.

Доколку филмовите на Синедејс ги даваат внатре во кино салите во Кинотека или Милениум, тоа значи дека министерството одобрило да се даваат филмови во затворен простор што значи дека истата дозвола ќе важи и за останатите кина во градот т.е. Синеплекс.

Што значи, ако можеш да отидеш во Милениум да гледаш филмови за Синедејс..тоа значи дека владата им дала зелено светло на Синеплекс.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.579
Поени од реакции
4.149
Па да.


Скопје филм фестивал сега се одржува на отворено во Кинотека.

Синеплекс веќе имаат кажано дека чекаат објава од власта да дозволат вакви настани. Причината зошто СФФ се одржува на отворено, а не внатре во Кинотеката е поради тоа што власта/министерството не дозволува.

Доколку филмовите на Синедејс ги даваат внатре во кино салите во Кинотека или Милениум, тоа значи дека министерството одобрило да се даваат филмови во затворен простор што значи дека истата дозвола ќе важи и за останатите кина во градот т.е. Синеплекс.

Што значи, ако можеш да отидеш во Милениум да гледаш филмови за Синедејс..тоа значи дека владата им дала зелено светло на Синеплекс.
Веќе објавија дека Синедејс ќе биде од 18 септември и дека проекциите ќе се на отворено. Кината не верувам да отворат за 1 недела. Не верувам ни дека Синедејс ќе речат пу-пу не важи, фестивалот ќе биде за 2 месеци.
 
На врв Bottom