Квантна Медицина

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.685
А што има тука лошо....апаратите за притисок,шеќер,дијализа,физикална терапија,компјутерски скен,апарат за зрачење, гама нож,ренген, уред за проверување крв, слушалки за диши диши итд ...сигурно не ги измислиле доктори, туку баш физичари, инжењери и информатичари а згора на тоа докторите уште не ја знаат нивната примена најдобро а задача им е само да притискаат на дугмиња и да пуштат апаратот сам да работи....можда звучи грубо но така е
Никој не настрадал од не исправен апарат него сите од докторска не грижа....можда подобро малце е да ја препуштите работата на физичарите,инжењерите и информатичарите.
Па види ти ilon musk има најголема шанса да измисли нешто што би било најкорисно и најмногу би помогнало за човештвото иако не е доктор...
Е сега дали тоа му е цел не знаеме...
...е ако де, само напиши и колку се наплаќа и што се реши со тоа што квантниот апарат откри за 10 минути, дисбалансот на телото? и?
... велиш лечењето да се препушти на физичарите , ИТ и инжењери?

... го гледам Бил Гејтс како пример, нема што, има да го „расчисти светот“ и да го направи полесен не знам за колку милиони, а може и милјарда човечки животи!

 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
А кој го спомна Бил Гејтс????
Кога одиш на компјутерски скен легнуваш на кревет и со зраци те скенира и на компјутер излегува цела твоја скица...а потоа докторите појма си немаат од читање...а и јас што не сум доктор би го снимал на некого....
Па нека направат тие истите инжењери на одредени абнормални да се принта автоматски и дијагноза...побрзо тие би погодиле...
Цела докторска апаратура и софтвер инжењери и програмери ја имаат правено.
Ти како би дијагностицирана ниско железо освен со апарат кој проверува крв....и јас знам дека 9 е низок но тоа апаратот сам го кажува... А ако е грешен апаратот докторите све погрешно ке сработат тие и онака све наопачки прават....
Ти како доктор како би дијагностицирана камен во бубрег итд без ТОЈ АПАРАТ НАПРАВЕН ОД ИНЖЕЊЕРИ И ИНФОРМАТИЧАРИ ?????
ПС.Да би ги имал сите тие апарати дома не би отишол на доктор никогаш...самиот апарат е програмиран да извади вредност дали е под или над дозволеното...
Како дијагностицираш ти рак на дојка???
Преку крв ако е тој и тој маркер висок има рак ако не нема и јас го знам тоа...апаратот ја игра цела улога.

Koja uloga ja ima Tuka doktor pri lečenje??!!
Јас имам член во фамилија одеше на зрачење од изгореа, го заборавиле.
Образложение немаол апаратот сирена да свири кога ке заврши.
и како го лечат тука докторите и јас го знам тоа.
ПС.Такви апарати прават Филипс,сименс,хундаи и други а не мајкрософт wtf....
ПСС. Знаеш дека лекови,суплементи итд се произведуваат во фабрика како што се произведуваат и нај обични намирници, сокови,колачиња итд т.е све машински...
Ајде ти како доктор кажи ми како произведуваш IBRANCE ?????
Зошто би се замараш инжењери сопациенти кога може да се занимава со доктори.
Зошто би се замараш некој инжењери со орање ниви кога може да продава трактори и багери.
Разбираш што сакам да кажам???
Некој прави ти работиш на тоа и се замараш со некој поупани пациенти
Автоматски споено мислење:

Јас кажав од мое искуство за таа цена растура тој уред...а потоа можеш да си бараш што поточно која болест каде е во лабораторија....и подетално да претражуваш и да правиш анализи
Инаку тој целокупен тест во стандардна лабораторија можда е и до 1000 евра и башка и тие ништо не може да гарантираат во едналабораторија кажува Х во друга Y.
Но ти не прочита што пишува....
Знаеш ти дека има нај обични апликации на телефон што мерат пулс скоро 95% точно а ти како докторка без апарат 10 минути ке ти треба за истото
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.685
Знаеш ти дека има нај обични апликации на телефон што мерат пулс скоро 95% точно а ти како докторка без апарат 10 минути ке ти треба за истото
... а бе види телефоните има и апликација и за бркање на кучиња скитници кога ќе ти се пуштат, ама прашање како ќе функционира во моментот кога ќе биде најпотребно,

1.jpg aid4971890-728px-Know-if-You-Have-a-Healthy-Heart-Rate-Step-2-Version-2.jpg puls-rebenka.jpg

...кога веќе сме кај мерење на пулсот, без апаратура мануелно.

Ти како доктор како би дијагностицирана камен во бубрег итд без ТОЈ АПАРАТ НАПРАВЕН ОД ИНЖЕЊЕРИ И ИНФОРМАТИЧАРИ ?????



...види, апаратите не постоеле одсекогаш, пациентите се дијагностицирале и без апарати исто како што и готовите лекови не постоеле одсекогаш, па луѓето се лечеле со тревки, разни животински делови и излачевини што всушност и денешните лекови од нив се изработени, не можеш тоа да го толкуваш така, основна кривица тука што си револтиран е немање основно воспитување и однос на медицински лица кон пациентот, оти така постанал цел свет во секоја сфера не само во здравство, како и голем пад на образование во секоја сфера, па и во медицината, така да има дипломирани доктори кои не ја знааат анатомијата на човекот што е основа на медицината, па не да пишуваме за друго, но има се уште „бисери“ од медицински ентузијасти расфрлени таму ваму, па кој како ќе ги погоди!



...инаку, на жалост се изгуби традицијата на првичен визуелен и мануелен преглед на пациенти, што искуството на докторот за неколку минути комплетно ќе ја заокружи здравствената состојба на пациентот, а денес само дополнително апаратурата и анализите само треба тоа да го потврдат!

 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Абе и јас знам еден од 100000000 милиони луѓе што се видовити што може све да погодат така си ти со овие видеа од Јутуб хаха..прво не ти чинеше квантната медицина...и апаратите сега ти чини мануелен преглед од човек хахаха...
Ова добро е да се знае секако ако некој би го имал ова знаење со било кој апарат би растурил...но за ова треба години и години пракса....во држави како Кина, Јапан и слично ова можда функционира но кај нас тешко...
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
745
Поени од реакции
922
...види, апаратите не постоеле одсекогаш, пациентите се дијагностицирале и без апарати исто како што и готовите лекови не постоеле одсекогаш, па луѓето се лечеле со тревки, разни животински делови и излачевини што всушност и денешните лекови од нив се изработени, не можеш тоа да го толкуваш така, основна кривица тука што си револтиран е немање основно воспитување и однос на медицински лица кон пациентот, оти така постанал цел свет во секоја сфера не само во здравство, како и голем пад на образование во секоја сфера, па и во медицината, така да има дипломирани доктори кои не ја знааат анатомијата на човекот што е основа на медицината, па не да пишуваме за друго, но има се уште „бисери“ од медицински ентузијасти расфрлени таму ваму, па кој како ќе ги погоди!
Izvini vaka celo sto ke go citiram, ama ova e ustvari edna recenica? Pa sve napisa svaka cast...

Izgleda vo Makedonija se prakticira anticka medicina so ogled na faktot deka nema aparati i lekovi... Barem da muckavte nesto nekoi napitoci da praevte

Inace vo Makedonija pogolem skandal ispadna doktorot so Tiktok na koj expressno my ja zedoa licencata... Ako vadis organi, ako ne se obezbedeni lekovi ili ako ti se slucuvaat katastrofi ko vo Bitola nema nekoi posebni reakcii...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.685
Izvini vaka celo sto ke go citiram, ama ova e ustvari edna recenica? Pa sve napisa svaka cast...

Izgleda vo Makedonija se prakticira anticka medicina so ogled na faktot deka nema aparati i lekovi... Barem da muckavte nesto nekoi napitoci da praevte

Inace vo Makedonija pogolem skandal ispadna doktorot so Tiktok na koj expressno my ja zedoa licencata... Ako vadis organi, ako ne se obezbedeni lekovi ili ako ti se slucuvaat katastrofi ko vo Bitola nema nekoi posebni reakcii...
... не знам што ме цитираш на ова тема, макар била „една реченица“ и ме прашуваш за медицински скандали, но еве ќе те пишам мое мислење за последниот, не за виновникот де факто,туку за главниот невидлив кривец, де јуре!

...како може Лекарската комора да одзема некоја Лиценца од некој доктор ако тој претходно ја нема нострифицирана дипломата за доказ дека завршил високо образование во областа на медицината, па да помине шестмесечна пробна работа, па потоа да полага Стручен испит пред Комисија одредена од Министерство за здравство, па доколку се положи се добива таа Лиценца која му ја дава Лекарската комора на МКД?

...или ај поинаку формулирано, некој било кој, да речеме овчар, може да си фалсификува диплома кобајаги од завршени Медицински студии во странство и да дојде во МКД и да полага Стручен испит за добивање Лиценца и да почне да работи како лекар без да помине патот на законска проверка и нострифицирање на таа странска диплома за да може да полага Стручен испит со претходно шестмесечна пробна работа со таа нострифицирана диплома како лекар, па потоа откога ќе положи Лекарската комора му доделува Лиценца за работа со која се обврзува дека ќе работи според законите донесени од Министерството за здравство и етиката и Хипократовата заклетва?

...да не се случи повторно? хм, добро почнаа, ја осудија и ја казнија последицата, ама причината? каде се сите тие да одговараат како „се протна“ последицата? додека не се казни причината заедно со последицата, делото повторно ќе биде повторено на поинаков начин, на друго место!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom