Кајгана готвач vol. 175 [гласање: Пица]

Гласам за:


  • Вкупно гласачи
    66
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
2.968
Поени од реакции
16.222
Однапред да ви кажам дека ако сте гладни, на своја одговорност ја отворате темата, да не биде дека не сум ви кажала после. :ROFLMAO:

Дозволивме кој сака да се пријави со повеќе пици. :sneaky:

Гласајте за тројца! Раз, два три. :D

@парва
Пршута и капри.@CafeDelMar
Домашно тесто, домашен сос од домати и зачини. Пола е со сирење, пиперки, кромид, халапењо и маслинки, а другата половина е само со кашкавал.@Мачкицата@Емкаа
Капричиоза со домашно тесто.@gurman2@beneamata
Tестото е "homemade" во апарат за леб. Пола капри, пола 3 формаџи@Луси_Лу
Пица со 4 вида сирење.

E7853F57-4C77-4B4D-AEEE-4120EB8A488E.jpeg

@Matthias
Thick crust pizza so zolta i bela mozzarella,domat i ljuta spanska kolbasica i bosilok.
BBC809E4-E83A-41E6-A04E-E3EEC33C5B45.jpeg

C4BBF090-3E4F-4FAF-B46C-1533A331B622.jpeg

@shutrak

IMG_20200715_155200556_HDR_3.jpg

@Комита Ултрас
Домашно тесто, доматно пире, пармезан, моцарела и ананас. Втората без.

IMG_1976.jpg

IMG_1978.jpg

IMG_1979.jpg

@bijons
Teсто, кечап, шунка и кашкавал, тенки парчиња чајна отпосле ставени над пицата.

Page2.jpg

@chef_cook
Пица Франческана, со рокфор,и круша,крем и ораси. Втората римска пицца,со свинска шунка,ементалер,печурки,и крабово месо.

20200719_200420.jpg

20200719_200243.jpg

20200719_180709.jpg

@Torchyrus
< домашен кечап, кашкавал, сланина, домат, лута црвена пиперка, кромид
> домашен кечап, кашкавал, кулен, лута пиперка
Втората со 4 сирења.

IMG_20200719_203003.jpg

IMG_20200719_203040.jpg

IMG_20200719_202934.jpg

@gade
Наполитанска пица со меко тесто;

20200414_181934.jpg

20200414_181616.jpg

20200501_191232.jpg

@Alkatrazo
Св.шунка,св.врат,мл.идеал шипка кашкавал,хајнц кечап.@Forza Milan!!!@EmilijaS
Првата пица е со сув домат, сирење обично бело, од мувлосаното малку, пармезан, печурки, маслинки.
Втората пица е со салама, чадено свинско, сирење, печурки, пармезан и јајце.

IMG_20200720_164737_compress35.jpg

IMG_20200720_164803_compress13.jpg

IMG_20200720_170526_compress99.jpg

@SK-92
Мини пици со пиперка и печурки.@Invader
Спанаќ кора, пелати, пилешко, шампињони и кашкавал

@batitit
Три вида сирење, зелена пиперка.@shumecha.tableta
Бафало пица (со пилешко и 3 вида кашкавал). 
Член од
3 мај 2019
Мислења
7.187
Поени од реакции
4.214
@shumecha.tableta ја дискфалификував одма поради користење на опијати(нека оди на светски форум да се такмичи)..па се разлигавив цела додека ги гледав тие фантастични слики од пица:vozbud:
@Forza Milan!!! ...такоџе лудило, посебно со фурната:icon_lol:
Сите се прекрасни, прави мајстори свог заната, но ги одбрав @chef_cook прекрасно направено тесто, @Torchyrus and @beneamata ...и оф, јас би за уште да гласам:(
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
20.509
Поени од реакции
42.691
Темава за мене!!! Оооогромен љубител на пица.

Ќе дадам коментар за некои.
Ми направија проблем овие што се пријавени со повеќе пици каде што една ми е погодена по мој вкус, а другите не. Како да гласам за нив? :(

Јас само сакам добра капричиоза, евентуално прифаќам варијации при изборот на сувомеснатото (може и комбинација од повеќе)
Тесто домашно (никако купено, да дојдам до ситуација да морам да купам, попрво би засукал ракави и би научил за месам)
Доматно пире (сакам повеќе на основата)
Сусам (пополнува празници и добар вкус дава на тестото)
Кашкавал (никако растителен, во ништо не го употребувам растителниот)
Печурки (преферирам маринирани, тука наидувам на спротивни мислења)
Сувомеснато (салама, кулен, печеница, врат, чајна, пршута... било што)
Ова ми е доволно за добра пица.


Мразам кога експериментирањето со рецептот оди предалеку. Пример круша... секоја чест за шефот, верувам дека е квалитетно изработена, вкусно и има луѓе кои ја сакаат таква, но мене тоа не ми е пица :( Другата дааалеку подобро делува

Парва... најблиску до она што го пишав погоре, но дај попушти за сусамот. Подобро ѓеврече него суво лепче :D
Слично и Емка, но има оригано, па тоа ќе даде шмек малку.

На Форца Милан ми делуваат многу привлечно. Фурнаааа, ама не сакаше да ни даде слика од блиску, да го видиме составот.

Комита, една од најкоментираните пици. Може се да кажеме ради ананасот, ни јас не сакам хавајска, но ти работата добро си ја заврши (y)

Бенеамата, ако може долната половина за мене, ме бендисува. Имаш горгонзола или малку повеќе оригано го "зеленеат" кашкавалот? Не сакам горгонзола

Шумеча веќе и го спремила пивото. Тоа и го помислив прво, страшно добро ќе оди пицава со пиво. Тестово ми личи многу вкусно.
Искрено ова ми е нешто измеѓу пица и пастрмајлија, али што и да е давај наваму!!!

"Гондолата" на гурман интересно ми изгледа. Многу крцкаво, би пробал дефинитивно!

Сумирано сите се добри, само прашање е до вкусот. За јајцата, рандом екстра зеленчуци и овошја коментар (и глас) нека ви даде некој покомпетентен од мене во тој уметнички правец.
Парва, Емка, Бенеамата и Шумеча ми влегоа во потесен избор. Жал ми е но ќе отпадне бенеамата во конкуренцијава пошто пола пица ми е малку мене :D

Браво.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.416
Поени од реакции
14.235
Помачно гласање немало. :unsure:

Емка, beneamata и Torchyrus, следни на друго гласање ...
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.640
Поени од реакции
9.999
Голема конкуренција и искрено тешко ми беше да одберам. @Matthias ако го имаш потрефено тестото барем приближно како тоа што го прават во Pizza Hut одма пишувај рецепт :)
Барем од слика одлично спремено тесто ми се гледа кај @Луси_Лу, ако не е тајна пишете ги и двајцата рецептите за тестото :)

Голем грев правите вие со ананасите и крушите :D како сте кинисале уште со мармалад да почните да ги мачкате пициве...
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
4.763
Поени од реакции
8.326
откако живеам во Италија почнав да почитувам ненатрупани јадења и вкусеви.
@Луси_Лу сликата ти е лоша (сори), ама пицата е најблиску до тоа што јадам, ја анализирав, зумирав, зјапав...и ДА!

@Forza Milan!!! не требаше да те прашувам за состојките хахахаха ама те гласам ради фурната, имам таква и знам дека нема утка!

@Torchyrus куленот чипс си го направил хахахахаха гласам за тебе, ама само ради втората пица

аман не мешајте пици и овошни салати! :P
 
Член од
15 јануари 2011
Мислења
3.096
Поени од реакции
5.247
@Torchyrus куленот чипс си го направил хахахахаха гласам за тебе, ама само ради втората пица
Да... Не дека комплетно не беше вкусна пицата, ама не сум задоволен. Очекував на изглед да биде подобра, тестото беше врв во секој случај
Имам проблем до елекѕричниот шпорет, предниот дел пече слабо, позади појако, а тавчето во кое ја печев пицата не можам да го вртам затоа што едвај влегува, повеќе од пасент е :ROFLMAO:
Надвор во шпоретот на дрва не го збира:pos:
Втората беше way better, ама и таму имав компликации...
Така да здравје се гледаме во некој нареден циклус кога ќе направам фурна во дворот и таму ќе печам.
 

Луси_Лу

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
5.021
Поени од реакции
10.536
откако живеам во Италија почнав да почитувам ненатрупани јадења и вкусеви.
@Луси_Лу сликата ти е лоша (сори), ама пицата е најблиску до тоа што јадам, ја анализирав, зумирав, зјапав...и ДА!

@Forza Milan!!! не требаше да те прашувам за состојките хахахаха ама те гласам ради фурната, имам таква и знам дека нема утка!

@Torchyrus куленот чипс си го направил хахахахаха гласам за тебе, ама само ради втората пица

аман не мешајте пици и овошни салати! :P
Знам, едвај гледам деновиве, така и сликите...
 

Луси_Лу

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
5.021
Поени од реакции
10.536
Голема конкуренција и искрено тешко ми беше да одберам. @Matthias ако го имаш потрефено тестото барем приближно како тоа што го прават во Pizza Hut одма пишувај рецепт :)
Барем од слика одлично спремено тесто ми се гледа кај @Луси_Лу, ако не е тајна пишете ги и двајцата рецептите за тестото :)

Голем грев правите вие со ананасите и крушите :D како сте кинисале уште со мармалад да почните да ги мачкате пициве...
Тестото е брашно, вода, квасец, малку шеќер за квасецот, маслиново масло и сол, на рака истегнато без оклагија, мислам дека трикот е околу мекоста и воздушеста на тестото е тоа ми е на рака.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom