Кастрирање / Стерилизирање на милениците

Член од
27 септември 2011
Мислења
161
Поени од реакции
176
Совет за добар ветеринар во Струмица?
Ми треба за стерилизација на женско куче.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
За сите што мислат да си ги стерилизираат мачките:
Јас мојата ја стелиризирав и од тогаш ме смета за нејзина газдарица, а не јас како нејзино милениче. Стелиризацијата е 2000 денари, но многу се исплати!
Точно 4 години, мојата мачка ме мразеше... мислам, кога се породуваше и помагав (не и пречеше) но за да преживеат мачињата им требаше пажња... и се разбира, љубоморава пукаше! :cuc: Кога ја стелиризиравме, неколку дена потоа, имаше помалку доверба во луѓето, но и дававме храна и сега сме неразделни со неа. :rolleyes: Кога ја кревате во раце, пазете на раната каде што е шиена. Кога ќе и ги извадат конците, мачката ќе сака да ја чешкате на тоа место. (сепак тоа е рана)
И да напоменам, не ја стелиризирајте со вакцина, не е толку сигурно колку и сечењето.
Бонус: Кастрација е за мажјаци/Стелиризација за женки. Многу забуни имаше на другиот форум поради тоа.
 
Член од
9 септември 2010
Мислења
26
Поени од реакции
4
Мојата мачка се омачи за прв пат пред 23 дена и роди 3 мачиња кои ќе ги подарам :) Сакам да ја стерилизирам затоа што немам услови да ги чувам малечките. Ме интересира кога е најдобар период за да ја стерилизирам? И дали може да ми препорачате некој добар ветеринар во Скопје за оваа услуга?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Мојата мачка се омачи за прв пат пред 23 дена и роди 3 мачиња кои ќе ги подарам :) Сакам да ја стерилизирам затоа што немам услови да ги чувам малечките. Ме интересира кога е најдобар период за да ја стерилизирам? И дали може да ми препорачате некој добар ветеринар во Скопје за оваа услуга?
Што порано, тоа подобро. Мојата мачка е стелиризирана на 5 години, не велам дека беше некој голем проблем стелиризацијата, туку тешко ќе и’ биде на мачката... Затоа, може после мачињава да ја стелиризираш. Мене д-р. Диме Велковски ми ја стелиризира и презадоволна сум од неговата работа.
Адреса: Општина Центар , населба Капиштец , улица Антон Панов бр.22.
Контакт: 070 23-43-23
 
L

Lu

Гостин
Мојата мачка се омачи за прв пат пред 23 дена и роди 3 мачиња кои ќе ги подарам :) Сакам да ја стерилизирам затоа што немам услови да ги чувам малечките. Ме интересира кога е најдобар период за да ја стерилизирам? И дали може да ми препорачате некој добар ветеринар во Скопје за оваа услуга?
Владо, Диме, Жарко
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Одприлика кога мачињата ќе бидат два месеци и веќе одреден период да не цицаат може да се стерилизира мајката,под услов да не ја пуштате да шета случајно пак да не се протера во меѓувреме. Инаку женка која не планирате да ја парите (од било кој вид или раса) најдобро за здравјето е да се стерилизира уште млада. Кај нас овде во РСПЦА маченцета и кученцата се стерилизирани веќе на осум недели возраст.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
He, nema nikakvi zdravstveni posledici
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Voopste Kastriranjeto i Sterilizacijata ne se vo red toa e narusuvanje na prirodata
Eve primer: imam kuchka shto ne sum ja stelirizirala, a nekjam da ragja i ne ja param. Znaesh shto kje se sluchi koga kje stigne 8 godishna vozrast? Kje i zagnoi matkata i kje umre! Toa se sluchi so edna Shnaucerka shto ja chuvashe kolega na tatko mi. Mnogu se mali shansite da prezhivee, dr. Dime se obiduvashe da ja spasi, ama nishto, otide. Prirodno e da umre od zagnojuvanje na matkata?
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.297
Поени од реакции
5.871
Eve primer: imam kuchka shto ne sum ja stelirizirala, a nekjam da ragja i ne ja param. Znaesh shto kje se sluchi koga kje stigne 8 godishna vozrast? Kje i zagnoi matkata i kje umre! Toa se sluchi so edna Shnaucerka shto ja chuvashe kolega na tatko mi. Mnogu se mali shansite da prezhivee, dr. Dime se obiduvashe da ja spasi, ama nishto, otide. Prirodno e da umre od zagnojuvanje na matkata?
najcesto zagnojuva matkata ako nema kuckata ragjano vo tekot na zivotot so ragjanjeto se obnovuvaat tkivata na majkata inaku dokolku zagnoi matkata ako vednash se reagira ke se spasi kutreto moe kuce imaat stelirizirano ali od pricina so ako ne i go napravea toa ke umreshe toa sosema veke druga prikazna...
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Nisto ne se obnovuva vo matkata so ragjanjeto. Piometrata (gnojna infekcija na matkata) e povrzana so hormonalnite promeni kaj nesterilizirani kucki, pocesta e kaj postari kucki no moze da se javi na bilo koja vozrast. Najdobra prevencija e sterilizacija a istoto e i najefikasen lek ako veke se javila. Za da ja fatis navreme, treba da imas srekja bidejki najcesto sopstvenicite ne gi zabelezuvaat simptomite se dodeka sostojbata ne otide vo naprednata faza.I toa e ako e piometrata otvorena, ako e zatvorena pak, dodeka da zabelezis deka nesto ne e vo red so kuceto, taa veke ima matka polna so nekolku litri gnoj. Mozno e da se proba da se spasi matkata so lekovi no piometrata redovno se vrakja pri narednite ciklusi a mnogu mala e sansata i ako se spari i okuci deka legloto ke bide zivo i zdravo, bidejki edna od posledicite e namalena moznost na matkata da go donosi legloto. Sto te vrakja pak nazad kaj sterilizacija.
Jas pak ne gledam nisto prirodno vo kucinja i macinja so piometra, so hormonalni poremetuvanja - ah, da, i tabletite protiv "teranje" sto im gi davate na milenicite tie sto vi e "zal" i "neprirodno" da gi sterilizirate se edna od pricinite za piometra. A ne gledam i nisto prirodno vo kucinja i macinja so polovo prenoslivi tumori koi kolku pati i da gi seces, pak se vrakjaat i na kraj sepak umiraat od niv.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Uluru, so se' se slozhuvam, samo.ne mi e jasno, pradedo mi imashe kuchka (meshavina) i ragjashe, ne ja steliriziraa i zhiveeshe povekje od 20 god. Kako ne i zagnoila matkata? (Imashe 2 legla godishno i ragjashe do najmnogu 9 godini, posle ne dozvoluvaa da se pari)
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Papi,ne Mora da znaci deka na apsolutno sekoe kuce ke mu se sluci piometra no fakt e deka se pocesto se slucuva. Na dedoti kuckata bila zastitena bidejki ragjala postojano pogolem del od zivotot, no I toa ne e najdobro za zdravjeto na kuckata. A sto ne dobila piometra odkoga prestanale da ja parat,pak ke recam najgolem del e srekja. Denes za zal se slucuva I kucki na 1 goodina da dobijat piometra.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.297
Поени од реакции
5.871
Moe mislenje e deka so moderniov nacin na zivot so modernava hrana i nega so im ja davame na kucinjata gi pravime nezni i plaslivi i krevki kako ovie planinskive ovcarskive kucinja so vo zivotot nemaat veterinar i vakcina videno rastat tolku silni i tolku zdravi i ragjaat bez problemi i toa po desetina kutrinja... So toa sto se odvoil covekot od prirodata se zafrknal do beskraj steta sto kuceto negoviot vistinski prijatel strada od taa pricina.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Plashlivi? Jas koga go zemav moeto kuche, se plasheshe od laenje, t.e ushte od 5 nedeli se plasheshe.
Lu mi e svedok, vide kolku beshe isplashena od nejzinata dobermanka. Po mesec dena, pochna da se druzhi so kuchinja duplo pogolemi od nea bez problem. Go napraviv moeto kuche plashlivo?
Krevko? Ne dozvoluvam vo soba da mi spie, a ne pa na krevet! Si znae kade i e mestoto. Povekjeto vreme spie na beton iako ima ogromno krevetche samo za nea. I ako ne e prirodno seto toa, zoshto voopshto chuvame kuchinja, shto ne si ostanat vo divina?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom