Канарски острови: Тенерифе, Ланзароте, Гранд Канариа

Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.001
Поени од реакции
937
ноќевање со појадок
Здраво девојка, гледам дека си љубителка на овие дестинации, дали можеби си ја разгледувала понудата за Монголија, Кина и Русија, нема посебна тема за овие земји, па затоа пишав овде. Гледам дека доста патуваш, и ако не си била дали размислуваш и дали си правела пресметка колку би те чинело, во друга режија. Мене ми се гледа доста евтина преку туристичка агенција, воглавно сакам да престојувам во Монголија, таму и највеќе денови се поминува. Ако имаш искуства сподели ги.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
665
Здраво девојка, гледам дека си љубителка на овие дестинации, дали можеби си ја разгледувала понудата за Монголија, Кина и Русија, нема посебна тема за овие земји, па затоа пишав овде. Гледам дека доста патуваш, и ако не си била дали размислуваш и дали си правела пресметка колку би те чинело, во друга режија. Мене ми се гледа доста евтина преку туристичка агенција, воглавно сакам да престојувам во Монголија, таму и највеќе денови се поминува. Ако имаш искуства сподели ги.
Искрено не сум во тек. Разгледував порано за Кина ама одамна беше. Мислам дека има некоја понуда за Монголија преку јунгле травел, но не сум сигурна.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.001
Поени од реакции
937
Искрено не сум во тек. Разгледував порано за Кина ама одамна беше. Мислам дека има некоја понуда за Монголија преку јунгле травел, но не сум сигурна.
Ако имаш нивни сајт пушти ми!
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.128
Кој период е најдобар за одење овде и во однос на време и во однос на пари ?
Како што гледам не постои опција од Скопје со авион до некоја дестинација па да чекаш некој саат и да леташ за Канарски, обично мора да преспиеш бар еден ден. Ако јас нешто сум пропуштил а некој ако знае поинаку нека сподели.
Исто ме занима на кој од островите е најдобро да се иде. Знам дека сите се убави ама вака од искуства ако може некој нешто да сподели.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
665
Кој период е најдобар за одење овде и во однос на време и во однос на пари ?
Како што гледам не постои опција од Скопје со авион до некоја дестинација па да чекаш некој саат и да леташ за Канарски, обично мора да преспиеш бар еден ден. Ако јас нешто сум пропуштил а некој ако знае поинаку нека сподели.
Исто ме занима на кој од островите е најдобро да се иде. Знам дека сите се убави ама вака од искуства ако може некој нешто да сподели.
Јас бев летово од Скопје преку Келн за одење, а преку Минало Бергамо за враќање, без спиење, само со чекање од 3- 4 саати на аеродром.
Кога гледав Тенерифе беше како all in one. Имаше што да се види, убави плажи и доста туристички развиен со одличен ноќен живот. Гран Канариа е многу искомерцијализирана со огромни шопинг центри, а Ланцароте е повеќе фамилијарен остров. Фуертевентура се издвојува како остров со најубави плажи. Па сега види ти што ти се допаѓа највеќе.
Што се однесува до односот период-пари, цела година го добиваш истиот третман, цаката е да најдеш ефтин авио билет. Од кај нас почесто се наоѓа поефтина карта преку зимските месеци но сепак не мора да значи, треба само на време да почнеш да бараш. Јас бев во јуни и картата ја платив околу 150 евра повратна, а сега чисто за разонода гледав да видам за фуертевентура и најдов повратна карта за рекордни 78 евра за во април.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.128
Јас бев летово од Скопје преку Келн за одење, а преку Минало Бергамо за враќање, без спиење, само со чекање од 3- 4 саати на аеродром.
Кога гледав Тенерифе беше како all in one. Имаше што да се види, убави плажи и доста туристички развиен со одличен ноќен живот. Гран Канариа е многу искомерцијализирана со огромни шопинг центри, а Ланцароте е повеќе фамилијарен остров. Фуертевентура се издвојува како остров со најубави плажи. Па сега види ти што ти се допаѓа највеќе.
Што се однесува до односот период-пари, цела година го добиваш истиот третман, цаката е да најдеш ефтин авио билет. Од кај нас почесто се наоѓа поефтина карта преку зимските месеци но сепак не мора да значи, треба само на време да почнеш да бараш. Јас бев во јуни и картата ја платив околу 150 евра повратна, а сега чисто за разонода гледав да видам за фуертевентура и најдов повратна карта за рекордни 78 евра за во април.
Фала ти за инфо, воопшто не разглдав опции различни дестинации кога одиш а друга кога се враќаш. Каде беше сместена на Тенерифе ?
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
665
Фала ти за инфо, воопшто не разглдав опции различни дестинации кога одиш а друга кога се враќаш. Каде беше сместена на Тенерифе ?
Имаш една страна поназад поопширен мој пост за одморот на Тенерифе со некоја слика. Јас бев во Лас Америкас на јужниот дел, дел што тотално го препорачувам доколку сакаш одмор во кој е вклучена плажа. Северниот дел (пуерто де ла круз) е поладен и е одличен за шетање, има и плажи но времето е променливо многу
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.028
Поени од реакции
982
Одам јас утре прво во барселона па таму па кажувам искуства :)
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.028
Поени од реакции
982
Сега е совршено за на одмор, не е многу жешко, топло ви го препорачувам
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.265
Поени од реакции
3.475
Сакам да одам на Тенерифе летово/есенва, во игра се и други места ама после сликиве кои ги видов на претходната страна Тенерифе ми е фаворит. Го прочитав тоа што го напишала @devojka87 и цените се преевтини, меѓутоа мене не ми излегуваат. Хотели резервира преку booking? За десет ноќи, најевтино што најдов е 500 евра за двајца (и дете), само спиење. А авионот скап, или јас не знам да барам. Немам определено точен датум, само да биде после јули бидејќи стариот одмор ми е целиот искористен. А сајтовиве за превоз ми се сите да кажам точен датум и после според тоа да ми дадат резултати, и ми излегува 300 евра од човке преку Барселона што е многу поскапо од она што го читам тука. Помош, некој?
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
665
Сакам да одам на Тенерифе летово/есенва, во игра се и други места ама после сликиве кои ги видов на претходната страна Тенерифе ми е фаворит. Го прочитав тоа што го напишала @devojka87 и цените се преевтини, меѓутоа мене не ми излегуваат. Хотели резервира преку booking? За десет ноќи, најевтино што најдов е 500 евра за двајца (и дете), само спиење. А авионот скап, или јас не знам да барам. Немам определено точен датум, само да биде после јули бидејќи стариот одмор ми е целиот искористен. А сајтовиве за превоз ми се сите да кажам точен датум и после според тоа да ми дадат резултати, и ми излегува 300 евра од човке преку Барселона што е многу поскапо од она што го читам тука. Помош, некој?
Не знам колку се движат сега авионските карти, тие и онака се најголемата ставка при планирање одмор на Тенерифе плус тоа ти имаш да плаќаш и авио карта за дете немам претстава тоа како оди. Штом не ти е проблем кога ќе одиш разгледувај некаде септември или октомври, тогаш се поефтини картите а времето е секако убаво. Инаку 500 евра за двајца за 10 ноќевања не е многу, имај во предвид дека храната таму е дури и поефтина од тука. Еве ние бевме во овој хотел и супер ни беше. Од 10 до 20 сеп е 456 евра (2 возрасни и 1 дете) со фрее канцелатион.
http://www.booking.com/hotel/es/apartamentos-borinquen.html?checkin_monthday=10&checkin_year_month=2016-9&checkout_monthday=20&checkout_year_month=2016-9&tab=&origin=hp&hp_avform=1&error_url=/hotel/es/apartamentos-borinquen.en-us.html?label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaJMBiAEBmAExuAELyAEP2AEB6AEB-AECqAID;sid=fbb7ae6e5accbd3c217ae301bee706b7;dcid=1;&do_availability_check=on&dcid=1&label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaJMBiAEBmAExuAELyAEP2AEB6AEB-AECqAID&sid=fbb7ae6e5accbd3c217ae301bee706b7#availability_target
Не се сеќавам точно сега колку ние плативме за хотелот (ние бевме без дете), но знам дека аранжманот од човек ни излезе по 350 евра. Во оваа цена беше вклучена голема кабинска торба и рент а карот.

П.С. Еве јас ти најдов карта околу 160 евра од човек. Одење на 12 септември, враќање на 23. Единствено што мора една вечер во Барселона да се спие зошто касно стига летот од скопје што се додатни од прилика 25 евра од човек. Повратните се во исти ден.
Скопје - Барселона = 50евра - визз
Барселона - Тенерифе југ = 36 евра - рајан

Тенерифе север - Барселона = 24 евра (norwegian.com)
Барселона - Скопје - 50 евра - визз
 
Последно уредено:
Член од
24 декември 2007
Мислења
11.987
Поени од реакции
4.075
Не знам колку се движат сега авионските карти, тие и онака се најголемата ставка при планирање одмор на Тенерифе плус тоа ти имаш да плаќаш и авио карта за дете немам претстава тоа како оди. Штом не ти е проблем кога ќе одиш разгледувај некаде септември или октомври, тогаш се поефтини картите а времето е секако убаво. Инаку 500 евра за двајца за 10 ноќевања не е многу, имај во предвид дека храната таму е дури и поефтина од тука. Еве ние бевме во овој хотел и супер ни беше. Од 10 до 20 сеп е 456 евра (2 возрасни и 1 дете) со фрее канцелатион.
http://www.booking.com/hotel/es/apartamentos-borinquen.html?checkin_monthday=10&checkin_year_month=2016-9&checkout_monthday=20&checkout_year_month=2016-9&tab=&origin=hp&hp_avform=1&error_url=/hotel/es/apartamentos-borinquen.en-us.html?label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaJMBiAEBmAExuAELyAEP2AEB6AEB-AECqAID;sid=fbb7ae6e5accbd3c217ae301bee706b7;dcid=1;&do_availability_check=on&dcid=1&label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaJMBiAEBmAExuAELyAEP2AEB6AEB-AECqAID&sid=fbb7ae6e5accbd3c217ae301bee706b7#availability_target
Не се сеќавам точно сега колку ние плативме за хотелот (ние бевме без дете), но знам дека аранжманот од човек ни излезе по 350 евра. Во оваа цена беше вклучена голема кабинска торба и рент а карот.

П.С. Еве јас ти најдов карта околу 160 евра од човек. Одење на 12 септември, враќање на 23. Единствено што мора една вечер во Барселона да се спие зошто касно стига летот од скопје што се додатни од прилика 25 евра од човек. Повратните се во исти ден.
Скопје - Барселона = 50евра - визз
Барселона - Тенерифе југ = 36 евра - рајан

Тенерифе север - Барселона = 24 евра (norwegian.com)
Барселона - Скопје - 50 евра - визз
Јас сакам да идам годинава, како што гледам е супер се само уште некој добар авио билет да најдам..каде бараше ти по агенциите нивни на страните или? само јас не барам од таму..Загреб или Грац сакам да побарам нешто што повеќе се исплаќа.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
665
Јас сакам да идам годинава, како што гледам е супер се само уште некој добар авио билет да најдам..каде бараше ти по агенциите нивни на страните или? само јас не барам од таму..Загреб или Грац сакам да побарам нешто што повеќе се исплаќа.
До секој лет погоре во постот што си ми го цитирал пишува на која страна можеш да ја најдеш картата. Побарај може има и од градовите кои ти одговараат
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.576
Поени од реакции
36.788
Тиманфаја национален парк кој вреди да го посетите доколку отидете на островот Ланзароте. Место кое привлекува многу туристи поради површината која е од вулканско тло и по изглед како онаа Мрас. Тој вулкански пејсаж е од пред 300 години и поради сувата клима и до денес неговиот изглед не е променет. Температурата на неколку метри под површината достигнува и до 600 степени.
Најпознат дел е Огнената планина која била центар на вулканската катастрофа која се случила пред 300 години
Има и ресторан во кој се користи геотермална топлина и врз длабока јама е поставена скара на која се приготвува храна. Таа јама воедно служи и за ослободување на топлината од темелите на ресторанот.
До паркот може да се оди со камили, што е навистина убаво доживување.

PhotoGrid_1536853199180.jpg PhotoGrid_1536853136734.jpg
 
На врв Bottom