Како се прави пена на капучино?

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.336
Поени од реакции
7.010
Има специјални апарати за правење пена. Имам јас такво дома. Ја прави толку добра што кога ќе го превртиш апаратот пената не паѓа. Али апаратот е само за пена.
Колку пари го зеде апаратот?
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Ај детално step by step објасни како го направи ова....мајке ми :icon_lol:
Епа вака, потребно ти е:
- Nescafe Espresso
- кафемат
- вода
- шеќер
- млеко
- цимет
Го спремаш кафето со кафематот (постапката веројатно ја знаеш но за секој случај ќе пишам: се додава вода во кафематот и во филтерот се става од еспресото и со тоа од лажичката како круг што е се натиснува двапати. Првиот пат појако вториот пат послабо). Потоа ѓезвето го полниш со млеко до половина и ставаш лажичка-две шеќер. Чекаш кафематот да го направи кафето т.е да претече во тој садот, гледаш да оставиш и вода за пареата. И после тоа правиш пена една минута до минута ипол. Финтата е да нема меурчиња во пената. Кога ќе завршиш го лупаш ѓезвето од маса полека за да се разбијат оние меурчиња што останале. Е сега во овој случај прво кафето го ставив во шолјата па одозгора млекото со пената (може и обратно). Само наросуваш малку цимет и тоа е тоа. Еве од каде гледав :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.666
Поени од реакции
3.238
Епа вака, потребно ти е:
- Nescafe Espresso
- кафемат
- вода
- шеќер
- млеко
- цимет
Го спремаш кафето со кафематот (постапката веројатно ја знаеш но за секој случај ќе пишам: се додава вода во кафематот и во филтерот се става од еспресото и со тоа од лажичката како круг што е се натиснува двапати. Првиот пат појако вториот пат послабо). Потоа ѓезвето го полниш со млеко до половина и ставаш лажичка-две шеќер. Чекаш кафематот да го направи кафето т.е да претече во тој садот, гледаш да оставиш и вода за пареата. И после тоа правиш пена една минута до минута ипол. Финтата е да нема меурчиња во пената. Кога ќе завршиш го лупаш ѓезвето од маса полека за да се разбијат оние меурчиња што останале. Е сега во овој случај прво кафето го ставив во шолјата па одозгора млекото со пената (може и обратно). Само наросуваш малку цимет и тоа е тоа. Еве од каде гледав :)
Јас сигурен сум дека мојот апарат 100 пати подобро ќе го направи и од најдобриот мајстор за пена. Повеќе енергија ќе потрошиш за да го направиш ова отколку да ти испадне убаво.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Јас сигурен сум дека мојот апарат 100 пати подобро ќе го направи и од најдобриот мајстор за пена. Повеќе енергија ќе потрошиш за да го направиш ова отколку да ти испадне убаво.
каков апарат имаш ти?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.666
Поени од реакции
3.238
каков апарат имаш ти?
Кога нарачував кафемат, типот што ми го донесе кафематот ми донесе и апарат што прави само пена. Незнам точно која марка е, нов модел некој. Али стварно добра ја прави пената. Го донесе типот апаратот и рече еве ти го ако не е добар и не ти се допаѓа уште еден кафемат гратис ќе ти дадам. Ќе му барав кафемат гратис, но апаратот за пена неможев да му го вратам зошто стварно е добар. Не ми е моментално во моја близина. Ќе го видам што е како е и ќе ти кажам. Имав лани лаваца апарат за кафе со она за пена што е иглата, али многу тапа ја правеше пената, и ајт го џитосав. :D
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Кога нарачував кафемат, типот што ми го донесе кафематот ми донесе и апарат што прави само пена. Незнам точно која марка е, нов модел некој. Али стварно добра ја прави пената. Го донесе типот апаратот и рече еве ти го ако не е добар и не ти се допаѓа уште еден кафемат гратис ќе ти дадам. Ќе му барав кафемат гратис, но апаратот за пена неможев да му го вратам зошто стварно е добар. Не ми е моментално во моја близина. Ќе го видам што е како е и ќе ти кажам. Имав лани лаваца апарат за кафе со она за пена што е иглата, али многу тапа ја правеше пената, и ајт го џитосав. :D
Хаха, абе и обичен кафемат од 1500 ден. врши работа. Не е постапката толку долга колку што изгледа напишано :D
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.666
Поени од реакции
3.238
Хаха, абе и обичен кафемат од 1500 ден. врши работа. Не е постапката толку долга колку што изгледа напишано :D
Ако е за така вршат работа сите. Ама веруј ми нема да ја направи пената иста. Цената е поскапа али си вреди. Ако не те интересира каква ќе биде пената и кафето, тогаш вршат работа и најобичните апарати. Јас ова би им го препорачал и на некои кафичи, зошто како што гледам кафето и пената не им се на сите НАЈ. Повеќето и незнаат да направат афе, само пари да земат. Е сега зависи колку сакаш да пиеш убаво кафе. Можеш пена и со миксер за шлаг да направиш ако сакаш.
 
V

Vollstandig

Гостин
Значи. Најсериозно сеа.
Си купив капучино for the first time in my life и од прееска пробувам да направам кафе со пена.
САКАМ КАФЕТО ДА МИ ИЗГЛЕДА ВАКА !

Сите дома ми солат памет.
„Мешај го додека ставаш вода“
„Нека не ти биде толку топла водата“
Сите пробаа да направат барем по една шолја, не успева.
Кафето не ми изгледа вака.

Објаснете ми како ја праат пењата!
Ја маки се изнамачив уште поодамна со тоа , глеам нескафе во кафич го носат со пења, чоколадирано, купи нескафе дома, ќе излези како чај, поточно филтер кафе, али со тек на време му ја научив финтата на сето то. И кај нас ТОЛКУ неинформираност за кафињата постои, само заради увозниците на кафе што штедат на рекламен материјал. Еве пример, во грција (пошто тука сум видел) купуваш 2 големи кутии нескафе и добиваш машинка гратис, а кај нас таа се купува за ретардирани 400 па нагоре денари можи и кинески да најдиш за поефтини пари... на англиски го викаат shaker,ретардирате “шејкер“ а на наши “Мешаљица“.

Значи,за нескафе ако прави некој - ти треба машинка, мешалка или она што е подоле на сликата:Со миксер сум пробал : не се лажете не излегува. Машинкава го меша апсолутно добро кафето и се прави пења. Ќе почнам од нескафе оти тоа прво ми излезе на уста, што е потребно да направите нескафе слично како во кафич:

1 чаша голема по можност висока
1 лажичка нескафе
Шеќер по вкус
Млеко

Во чашата се става вода отприлика колку едно чаше ракиено што има волумен (поим немам колку е ова во милилитри али отприлика со 3 супени лажици стигнува таман) и турате една лажица нескафе и шеќер. Со машинката се меша, али грешката кај многу што ја прават што е:
Премногу мешање удират првиот пат, со малку вода, па се прави целата чаша полна со пења, а после наместо кафе пиете само ВОДА и малце млеко. Значи, првото мешање е фактички правење КАЈМАК, и нескафето да добие некој изглед како крем. Значи - МАЛКУ МЕШАЊЕ, а не да направите еден тон пења:D Поле тоа се додава вода и се додава млеко, но не се полни догоре, и се продолжува со мешањето, али малку отпојќе мешање сака да добие цврста структура и да се сврзи водата млекото со кафето а не да пиете пења, а после само вода со млеко. Чоколадо ако имате потурете одгоре, ако не, преку таквото:)

Капучино.

Оти немав млеко денес, а сакав пења да направам како што постави цурата на слика, во прв пост, турив одвишак капучино.Управо коа праам капучино ја прам со 3-4 лажици капучино во една шолја, а не со 1 стандард. И нормално не е мерило тоа, повеќе турете - поубаво капучино.
И се меша со истата мешалка како погоре, и се добива краткотрајна пења...
Али ова не е начинот баш оригинален, за таа потреба се измислени кафемати што кај нас се прилично скапи, освен едни мини-кафемати што ги рекламираат такозвани DolceGusto со цена од 150 евра, према мене не е многу скапо а си имате со него патрони за макијато,еспресо,арабика,итн.
Е сеа, вистинските кафе-машини, во кафичите се повеќе наменски и кафе и пења, и триста чуда па дури и сушат садови после миење, али то е малце поскапа но вредна инвестиција за по дома.
Кај нас морам да признаам и малку се знае како се прават и што се вистинските кафиња а најмногу ме иритира што во кафичите нема ТУРСКО КАФЕ бре!


Има специјални апарати за правење пена. Имам јас такво дома. Ја прави толку добра што кога ќе го превртиш апаратот пената не паѓа. Али апаратот е само за пена.
Еве што сакав да кажам погоре, значи за пењата во капучиното е потребен апарат, што типот вика го набавил 50 евра. Исто и јас мојот толку го купив, и се вика Микробранова.
Ако сакате орѓинал пена, и повеќенаменски апарат, купете микробранова. Во една чаша за млеко се става половина полна чаша млеко, рокајте микробрановата на 2 минути вртење, кога ќе извадите имате орѓинал пена за капучино. А пред тоа, треба: Топла вода, 2-3 лажици капучино, добро мешање со лајца а можи и со апаратчето за нескафе (поубо се меша) и после тоа горе се додава пењата со лажица.

Пробај го рецептов ако имаш микробранова, па кажи ми дали ти успеа.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.932
Поени од реакции
8.381
Кај нас морам да признаам и малку се знае како се прават и што се вистинските кафиња а најмногу ме иритира што во кафичите нема ТУРСКО КАФЕ бре!
.
муабет на место.
турското е закон, какви макијата , капучина и други тракатанци.
едно турско на сабајле за да тргни денот како што треба(y)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
269
Поени од реакции
69
И јас сум за турско кафе да има по кафе баровите ,неможам да го замислам тоа експресо воопшто не ми се допаѓа ,а другите кафиња идат во предвит,особено во лето го обожавам ајскафе со топче сладолед:coffee:
 
V

Vollstandig

Гостин
И јас сум за турско кафе да има по кафе баровите ,неможам да го замислам тоа експресо воопшто не ми се допаѓа ,а другите кафиња идат во предвит,особено во лето го обожавам ајскафе со топче сладолед:coffee:
Друже, ајскафе, нескафе, капучино,еспресо,макијато,и други амерички тракатанци НЕ РАСТАТ НА ДРВО: Значи мора да разјасниме дека тоа е вештачки коефин, вештачки производ, и не можеш да уживаш во кафето како со турското. Ни цигара не иди! Најбитно е што после испиеното еспресо те мава гадна тресеница, зборам за тие со маки со притисокот а и нормалните, обично глава боли или некое неубаво чуство а тоа е од вештачката кофеинска доза. Тоа не го рачунам ни за кафе ама во кафич ако пијам строго макијато ради разблажено шо е.Битно е да не се затрескува човек во тие кофеински срања, еве пример, денес може да прочита човек 1000 статии за тоа како кафето е штетно.Да! Штетно е, она што го викаат кафе а фактички е нус производ на нуклеарна рекција со коефин и се добива еспресо нескафе и други работи. Турското кафе, расти на дрво, како и какаото, и се суши мели и собира во зрна па добиваш ВИСТИНСКО КАФЕ И МИРИС, за уживање. Кутија со еспресо мириса погнасно и вреќа цементо. Многу е битно да се прави со тоа разлика.
Е сеа, шо сака некој насила да биди ЕВРОПЈАНИН а не е, служи еспреса макијата и ред срања во кафичот, а го изостава оригиналното и традиционално турско кафе.

Турско се вика ради што турците го пиеле ТРАДИЦИОНАЛНО, како англичаните чајот.
Нити англичаните ни го донесоа чајот во македонија, нити турците го донесоа кафето. Што, пред да дојди турско ропство немаше македонија кафе? Немаше луѓе што одаат по источните земји?Донесено е многу одамна тука, само поради немаштија народот го мешал со НАУТ *(ова кој слушнал слушнал, кој не, нека појди во дуќан за кафеи да праша што е како е) и со тоа го мешале и пиеле. Иначе тој наут е фактичк од ОВЕС правен и кафето е еден вид на ЦРНА БОЗА кога ќе се направи изгледа на кафе само нема кофеин и има силен мирис.
Тоа е заради немаштијата,оригиналното кафе го носеле дури од далечните земји кај што растело но го немале во големи количини па да се има кафе било вистинска реткост. Е сеа, се популаризира со доаѓањето на турците, не за друго туку за развиените ИСТОЧНО-ЕВРОПСКИ каравани кои носеле роба од тука за таму и обратно.

Турско кафе - FTW!
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Друже, ајскафе, нескафе, капучино,еспресо,макијато,и други амерички тракатанци НЕ РАСТАТ НА ДРВО: Значи мора да разјасниме дека тоа е вештачки коефин, вештачки производ, и не можеш да уживаш во кафето како со турското. Ни цигара не иди! Најбитно е што после испиеното еспресо те мава гадна тресеница, зборам за тие со маки со притисокот а и нормалните, обично глава боли или некое неубаво чуство а тоа е од вештачката кофеинска доза. Тоа не го рачунам ни за кафе ама во кафич ако пијам строго макијато ради разблажено шо е.Битно е да не се затрескува човек во тие кофеински срања, еве пример, денес може да прочита човек 1000 статии за тоа како кафето е штетно.Да! Штетно е, она што го викаат кафе а фактички е нус производ на нуклеарна рекција со коефин и се добива еспресо нескафе и други работи. Турското кафе, расти на дрво, како и какаото, и се суши мели и собира во зрна па добиваш ВИСТИНСКО КАФЕ И МИРИС, за уживање. Кутија со еспресо мириса погнасно и вреќа цементо. Многу е битно да се прави со тоа разлика.
Е сеа, шо сака некој насила да биди ЕВРОПЈАНИН а не е, служи еспреса макијата и ред срања во кафичот, а го изостава оригиналното и традиционално турско кафе.

Турско се вика ради што турците го пиеле ТРАДИЦИОНАЛНО, како англичаните чајот.
Нити англичаните ни го донесоа чајот во македонија, нити турците го донесоа кафето. Што, пред да дојди турско ропство немаше македонија кафе? Немаше луѓе што одаат по источните земји?Донесено е многу одамна тука, само поради немаштија народот го мешал со НАУТ *(ова кој слушнал слушнал, кој не, нека појди во дуќан за кафеи да праша што е како е) и со тоа го мешале и пиеле. Иначе тој наут е фактичк од ОВЕС правен и кафето е еден вид на ЦРНА БОЗА кога ќе се направи изгледа на кафе само нема кофеин и има силен мирис.
Тоа е заради немаштијата,оригиналното кафе го носеле дури од далечните земји кај што растело но го немале во големи количини па да се има кафе било вистинска реткост. Е сеа, се популаризира со доаѓањето на турците, не за друго туку за развиените ИСТОЧНО-ЕВРОПСКИ каравани кои носеле роба од тука за таму и обратно.

Турско кафе - FTW!
Што збориш бре човеку, па еспресото е мелено кафе. Можеш и сам да го смелеш дома се продава во зрна и го правиш после на ист начин со кафемат. Имаш предрасуди кон пакуваните производи но зарем турското кафе е баш оригинално смелено без никакви адитиви? И тоа е во кеса и спакувано.. Разликата е во тоа што еспресото е друг тип на кафе - арабика а турското незнам точно кое беше.
 
На врв Bottom