Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.967
Поени од реакции
35.917
Dobiete Rezident Viza za 3 dena za uciteli ili medicinski sestri sto sakaat da dojdat vo Avstralija da ziveat

Spored SBS sluzbata na migracija ima napraveno lista na koja site aplikanti da dobivat ekspresna rezident viza. Momentalno na taa lista se naogaat site medicinski struki kako doktori i sestri posle toa uciteli, inzenjeri, smetkovoditeli, programeri itn itn. Sekako za uspesna aplikacija mora da imaat sertificirana struka i odlicen angliski.

Prioritet ke bide daden na: medicinski i ucitelski struki, tie sto imaat rabotna ponuda, tie sto sakaat da rabotat vo regionalnite zoni nadvor od golemite gradovi.

Na kraj ima informacija kolku e prosecna plata na uciteli $85.000-$100.000 godisno a sestrite e $70.000-$90.000


Dosta interesni vesti od Avstralija.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
link od vesta:

NSW апла олабавуваат, имаат сериозен проблем за кадар.
https://www.instagram.com/reel/Cl8NS9ygvGN/?utm_source=ig_web_copy_link

Инаку ако во семејството е вработен еден човек (огромна веројатност кај луѓе со мали деца), со плата од 70к, едвај ќе успеат да подмират трошоци, и прашање дали ќе соберат пари за карта до Македонија во рок од 2-3 години.

Тука има есап за живот, само ако во семејство ти влегуваат минимум 100к годишно, се друго е само малтретирање, поарно да си седат во Европа, барем ќе останат во контакт со роднини/пријатели.

Скоро и да нема недвижност за семејство испод 2000 долари месечно, најчесто 2500 што е повеќе од пола од оваа плата, а за купување од 600к па нагоре за станови/townhouse, или 800+ за куќи, што би било преку 3к месечно рата за кредит. Се што е поефтино од недвижност или има некоја мака, или е во населба која е барем двојно понебезбедна за живеење од нашите Арачиново/Сарај/Чаир/Кондово.


За тие што се интересирате, еве ви калкулатор да си направите пресметка колку е нето плата:

И еве ви страна да ги погледнете цените на кириите:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.020
NSW апла олабавуваат, имаат сериозен проблем за кадар.
https://www.instagram.com/reel/Cl8NS9ygvGN/?utm_source=ig_web_copy_link

Инаку ако во семејството е вработен еден човек (огромна веројатност кај луѓе со мали деца), со плата од 70к, едвај ќе успеат да подмират трошоци, и прашање дали ќе соберат пари за карта до Македонија во рок од 2-3 години.

Тука има есап за живот, само ако во семејство ти влегуваат минимум 100к годишно, се друго е само малтретирање, поарно да си седат во Европа, барем ќе останат во контакт со роднини/пријатели.

Скоро и да нема недвижност за семејство испод 2000 долари месечно, најчесто 2500 што е повеќе од пола од оваа плата, а за купување од 600к па нагоре за станови/townhouse, или 800+ за куќи, што би било преку 3к месечно рата за кредит. Се што е поефтино од недвижност или има некоја мака, или е во населба која е барем двојно понебезбедна за живеење од нашите Арачиново/Сарај/Чаир/Кондово.


За тие што се интересирате, еве ви калкулатор да си направите пресметка колку е нето плата:

И еве ви страна да ги погледнете цените на кириите:
lester, nema bas takvi naselbi vo aus. realno ovde imas pomalku od 1 ubistvo na 100k narod ili nekade 250 godisno mu doaga od koj 200 se u northern territory i se uglavno aboridzini i kriminal megu niv...vo melburn i sidnej imas pomalku od 10tina ubistva godisno a relativno niska kriminalna stapka. statisticki pak sme 2/3 od na primer mkd ali ko sto rekov izzemi ja northern territory is sme 10% od ona sto e u mkd ne pak drugi mesta... nitu u melb nitu u sidnej ili bilo koj pogolem grad vo aus nemas zoni kade nemozes da se dvizis ili kade nema policija.

za drugo si u pravo finansiski od mkd aus e veke neizvodliva osven moze perth.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.967
Поени од реакции
35.917
lester, nema bas takvi naselbi vo aus. realno ovde imas pomalku od 1 ubistvo na 100k narod ili nekade 250 godisno mu doaga od koj 200 se u northern territory i se uglavno aboridzini i kriminal megu niv...vo melburn i sidnej imas pomalku od 10tina ubistva godisno a relativno niska kriminalna stapka. statisticki pak sme 2/3 od na primer mkd ali ko sto rekov izzemi ja northern territory is sme 10% od ona sto e u mkd ne pak drugi mesta... nitu u melb nitu u sidnej ili bilo koj pogolem grad vo aus nemas zoni kade nemozes da se dvizis ili kade nema policija.

za drugo si u pravo finansiski od mkd aus e veke neizvodliva osven moze perth.
Како нема такви населби?
Еве ти мапа, и од тоа што прошетав досега е прилично точна. Во делови од Логан, Бинли, Ипсвич е да ти е шубе да излезеш од кола, за 50 долари наркоманчињата ќе те излупаат без око да им трепне.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.020
Како нема такви населби?
Еве ти мапа, и од тоа што прошетав досега е прилично точна. Во делови од Логан, Бинли, Ипсвич е да ти е шубе да излезеш од кола, за 50 долари наркоманчињата ќе те излупаат без око да им трепне.
pa ako citas gluposti i odis so umisla deka ne e bezbedno se ke ti izgleda somnitelno. redfern vazi za edna od najzaebanite naselbi u sidnej 100 pati sum bil i prestojuval nikad nemalo problem, isto i kings cross. vo melburn dandenong i broadmedows isto.... nemozam da zboram za brisbane epten retko sum tamu ama ne mi izgleda na problematicen, u sporedba so melb i syd e duplo pomal. ne obrnuvaj vnimanie na mapive tolku, ne e ova usa nitu ima premnogu oruzje naokulu nitu premnogu kriminal.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.967
Поени од реакции
35.917
pa ako citas gluposti i odis so umisla deka ne e bezbedno se ke ti izgleda somnitelno. redfern vazi za edna od najzaebanite naselbi u sidnej 100 pati sum bil i prestojuval nikad nemalo problem, isto i kings cross. vo melburn dandenong i broadmedows isto.... nemozam da zboram za brisbane epten retko sum tamu ama ne mi izgleda na problematicen, u sporedba so melb i syd e duplo pomal. ne obrnuvaj vnimanie na mapive tolku, ne e ova usa nitu ima premnogu oruzje naokulu nitu premnogu kriminal.
Види јас за тие три од погоре ти кажувам од што сум бил, не се цели населби такви туку делови од нив, али во цел живот во МКД не сум видел до толку дива лига.
Реално секаде каде што има многу дрога, има и проблеми, можеби не убиства, ама тепачки/грабежи има колку сакаш. На крај од денот тие се доволни за да ти го сјебат раатот.
Ете во тие што ти ги пишав погледни ги недвижностите, ќе ти стане јасно зошто таму се ефтини, а во соседните се дупло :D

Ако мислиш дека ќе се оправат инвестирај во нив :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.465
Поени од реакции
4.984
Арачиново/Сарај/Чаир/Кондово.
Ауууу друже, аустралија не ти влијае добро изгледа
Па од 2001 наваму ова се веројатно најбезбедните населби во Скопје
Ок во чаир знае полиција да прави проблеми некогаш, ама останатите се рај на земјата бе :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.967
Поени од реакции
35.917
Ауууу друже, аустралија не ти влијае добро изгледа
Па од 2001 наваму ова се веројатно најбезбедните населби во Скопје
Ок во чаир знае полиција да прави проблеми некогаш, ама останатите се рај на земјата бе :)
Да, безбеден си од полицијата и инспекторите, рај за бизнис, само може некој да те пука со пушката што го земал за сватба, слично е и во тие населби што ги пишав.

Убава е Аус ако ја гледаш на разгледница :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.020
Да, безбеден си од полицијата и инспекторите, рај за бизнис, само може некој да те пука со пушката што го земал за сватба, слично е и во тие населби што ги пишав.

Убава е Аус ако ја гледаш на разгледница :D
abe covek ti kako zamisluvas zivot vo grad? :D nesto ko pleassantville?


brisbene e pogolem od paris. eve ti sporedba.

 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.967
Поени од реакции
35.917
abe covek ti kako zamisluvas zivot vo grad? :D nesto ko pleassantville?


brisbene e pogolem od paris. eve ti sporedba.

Каде реков дека целиот град е лош?
Истото е секаде, како што имаме кај нас населби каде може да те рокне некоја будала, така е и тука, дури и полошо во апла наркоманските населби, во МКД сеуште немаат толку пари за да имаме процент на наркомани како тука.

И не ти го зборувам ова од памет, туку имам поминато низ сите овие, шпартано со кола улица по улица за да добијам реална слика пред да аплицирам за место под кирија.

Чиста среќа што има помалку оружје во приватна сопственост во однос на САД, инаку ќе имаме вести како случката од пред неколку денови во Wieambilla.

Јасно ми е дека "The World ain't all sunshine and rainbows", и баш затоа се обидувам да им доловам колку-толку целосна слика: градовите се убави со доста настани и места за посета, има по некоја чкарт населба и се препознаваат уште кога ќе отидеш на inspection за стан/куќа, убава природа, океанот е топ и истовремено не е баш за капење поради ајкулите (споредено со тоа што сме навикнати на: Егејско, Средоземно, Јадран, Јонско, па пожелно е да се држат до базен), народот како и секаде (од најголем шлајм, па се до најфини и културни), има проблеми и доста од нив сите ги пикаат под тепих, подобар сообраќај, пари има за тие со добри вештини/или што се спремни да кршат закон, има прилично многу дрога што е потенцијална нагазна мина за деца/тинејџери...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.020
Каде реков дека целиот град е лош?
Истото е секаде, како што имаме кај нас населби каде може да те рокне некоја будала, така е и тука, дури и полошо во апла наркоманските населби, во МКД сеуште немаат толку пари за да имаме процент на наркомани како тука.

И не ти го зборувам ова од памет, туку имам поминато низ сите овие, шпартано со кола улица по улица за да добијам реална слика пред да аплицирам за место под кирија.

Чиста среќа што има помалку оружје во приватна сопственост во однос на САД, инаку ќе имаме вести како случката од пред неколку денови во Wieambilla.

Јасно ми е дека "The World ain't all sunshine and rainbows", и баш затоа се обидувам да им доловам колку-толку целосна слика: градовите се убави со доста настани и места за посета, има по некоја чкарт населба и се препознаваат уште кога ќе отидеш на inspection за стан/куќа, убава природа, океанот е топ и истовремено не е баш за капење поради ајкулите (споредено со тоа што сме навикнати на: Егејско, Средоземно, Јадран, Јонско, па пожелно е да се држат до базен), народот како и секаде (од најголем шлајм, па се до најфини и културни), има проблеми и доста од нив сите ги пикаат под тепих, подобар сообраќај, пари има за тие со добри вештини/или што се спремни да кршат закон, има прилично многу дрога што е потенцијална нагазна мина за деца/тинејџери...
mene mi e jasno deka ima kriminal ali ne e ni od daleku isto koga ke sporedis so gradovi so ista golemina, toa ti zboram. vo paris zgazija navijac pred nekoj den a da ne zborime za kriminalot tamu vs brisbane... sekade ima polosi naslebi ama ti vikas chair i arachinovo bile podobri nego logan sto mislam deka e totalno gresno.vo arachin struja ne moze da naplatat, policijata ja brkaat i sto ti ne ovde ni od daleku ne e taka. vo topana ko na filmovite bankomati obivaat i pljackaat banki kosovarite. takvi raboti tuka realno ima ama mnogu mnogu pomalku. u sporedba so evropa i usa ovde e daleku podobro. od razvienite zemji ako gi trgnes onie so serijatski zakoni, singapur i japonija edino kanada e slicna na AUS i toa bi rekol samo pomalite mesta... Toronto na primer bzdi na treva ne deka mene toa mi smeta ama eve ti spomna narkosi... tamu e beter. se na se ako zemes u predvid ovde sistemot (i vo golema mera geografiskata izoliranost) e napraven za da e pobezbedno od golem del od svetot. cista sreka moze e geografijata ama sistemot ne e bas sreka nego e napraven ko sto treba, nesto sto USA na primer go ima promaseno pa i znacitelen del na evropa tamu pred se so nacinot na koj primaat "migranti" itn...

wiembilla e 300km od brisbane i toa sto se sluci bi go gledal kako isklucok toa e ne e bas sekojdneven kriminal nego ubistvo so umisla, viknale dzandari i si igrale vojna ludacite... velgdenskiot maskar u skopje bese 100 pati poloso ali i toa e isklucok, mene poveke bi me zagrizuvalo ona u paris so navijacot posto veke mesec dena imaat raznorazni "proslavi" i doprva vecer svasta ke im se deshava a ne im e ni prv pat. takvi idiotski raboti ovde i koga ima se od znacitelno pomali razmeri i nema sansa da im se slucuva so denovi i na sekoj pogolem nastan. realno ako gledame dzandarite ovde si ja brkaat rabotata.

ps. treba da pozivees podolgo vreme vo anglo drzava za da vidis kako dishat gradovite. razlicno e od kontinentalna evropa zasto vo evropa se pretezno zgradi i retko se obnovuvuva, tamu se gradi za vek i vekovi. ovde ko sto gledas pocinjaat so kuki na golem plac so 1000m2 pa potoa se pravi subdivision i go delat na 2 ili 3 townhouses ali sekoja so dvorece zasebno, pa posle 20tina god toa se rusi i ide na townhouses lepenki za na kraj nekoj da niknat zgradi. vo 90tite vo melburn imase se na se 20 stanbeni zgradi. 200 godini evolucija da se stigne do toa. :icon_mrgr: se menuvaat naslebite a so niv i lugeto sto ziveat i sto moze da si dozvolat da ziveat vo niv. logan me potseka na dandenong/frankston pred 10tina god so ceni i bas onaka lokaciski, nekade na periferija na brizi... eve da vidis do kade se cenite denes. zbor da nema deka ne e isto, ali ke ide kon toa. eve sega ke porasnat kiriite, pa ke gi otselat nekade, tuka klasnata vojna taka se vodi. :icon_mrgr: narednite 5-6 god mislam deka bas kaj vas ke ima gradezna ofanziva radi olimpijadata plus zgolemenata vnatresna migracija. bas citav deka 100K samo od melburn se otselile uglavno u QLD taka da kaj vas doprva ke se slucuva bum.

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.967
Поени од реакции
35.917
mene mi e jasno deka ima kriminal ali ne e ni od daleku isto koga ke sporedis so gradovi so ista golemina, toa ti zboram. vo paris zgazija navijac pred nekoj den a da ne zborime za kriminalot tamu vs brisbane... sekade ima polosi naslebi ama ti vikas chair i arachinovo bile podobri nego logan sto mislam deka e totalno gresno.vo arachin struja ne moze da naplatat, policijata ja brkaat i sto ti ne ovde ni od daleku ne e taka. vo topana ko na filmovite bankomati obivaat i pljackaat banki kosovarite. takvi raboti tuka realno ima ama mnogu mnogu pomalku. u sporedba so evropa i usa ovde e daleku podobro. od razvienite zemji ako gi trgnes onie so serijatski zakoni, singapur i japonija edino kanada e slicna na AUS i toa bi rekol samo pomalite mesta... Toronto na primer bzdi na treva ne deka mene toa mi smeta ama eve ti spomna narkosi... tamu e beter. se na se ako zemes u predvid ovde sistemot (i vo golema mera geografiskata izoliranost) e napraven za da e pobezbedno od golem del od svetot. cista sreka moze e geografijata ama sistemot ne e bas sreka nego e napraven ko sto treba, nesto sto USA na primer go ima promaseno pa i znacitelen del na evropa tamu pred se so nacinot na koj primaat "migranti" itn...

wiembilla e 300km od brisbane i toa sto se sluci bi go gledal kako isklucok toa e ne e bas sekojdneven kriminal nego ubistvo so umisla, viknale dzandari i si igrale vojna ludacite... velgdenskiot maskar u skopje bese 100 pati poloso ali i toa e isklucok, mene poveke bi me zagrizuvalo ona u paris so navijacot posto veke mesec dena imaat raznorazni "proslavi" i doprva vecer svasta ke im se deshava a ne im e ni prv pat. takvi idiotski raboti ovde i koga ima se od znacitelno pomali razmeri i nema sansa da im se slucuva so denovi i na sekoj pogolem nastan. realno ako gledame dzandarite ovde si ja brkaat rabotata.

ps. treba da pozivees podolgo vreme vo anglo drzava za da vidis kako dishat gradovite. razlicno e od kontinentalna evropa zasto vo evropa se pretezno zgradi i retko se obnovuvuva, tamu se gradi za vek i vekovi. ovde ko sto gledas pocinjaat so kuki na golem plac so 1000m2 pa potoa se pravi subdivision i go delat na 2 ili 3 townhouses ali sekoja so dvorece zasebno, pa posle 20tina god toa se rusi i ide na townhouses lepenki za na kraj nekoj da niknat zgradi. vo 90tite vo melburn imase se na se 20 stanbeni zgradi. 200 godini evolucija da se stigne do toa. :icon_mrgr: se menuvaat naslebite a so niv i lugeto sto ziveat i sto moze da si dozvolat da ziveat vo niv. logan me potseka na dandenong/frankston pred 10tina god so ceni i bas onaka lokaciski, nekade na periferija na brizi... eve da vidis do kade se cenite denes. zbor da nema deka ne e isto, ali ke ide kon toa. eve sega ke porasnat kiriite, pa ke gi otselat nekade, tuka klasnata vojna taka se vodi. :icon_mrgr: narednite 5-6 god mislam deka bas kaj vas ke ima gradezna ofanziva radi olimpijadata plus zgolemenata vnatresna migracija. bas citav deka 100K samo od melburn se otselile uglavno u QLD taka da kaj vas doprva ke se slucuva bum.

И во Чаир, и во Арачиново имам поминато преку 50 пати, му го знам табиетот на племето, и никогаш не сум се осетил „небезбедно“ како кога минав низ улици со „издрогирани зомбиња“ тука. И не е проблемот трева, туку кристален мет (ајс), има прилично многу на ова.

Друг тип на криминал за кој државата сеуште нема лек се скамерите, минатата година украле 2 милијарди долари од обичниот народ. Во неколку месеци добив повеќе повици за скем отколку во цел живот, ѓупците се отепаа пробување да ми шитнат картички, и да испазарам на амазон :D

Нема толку многу оружје во приватна сопственост, инаку тоа во Виембила ќе биде секојдневние, од тоа што успеав да сретнам во изминатите месеци и тука има доста оштетен народ во главата, и барем тука во qld прилично многу расизам.

Ако државата реши да игра како што почна во Southport, сум со намера да купам недвижности за инвестиција и во Beenleigh, и во Logan, затоа што верувам дека за 20 години од сега нема да има граница меѓу Бризбн и Голд Коуст, а ако ги среди државата цената сигурно ќе оди 2 до 3 пати повеќе.
Проблемот е што ако ја купиш сега, ќе имаш потешкотии за да ја одржиш читава, или пак да најдеш асални кираџии. Бев да гледам еден стан во Eagleby, кочина, а зградата за да снимаш хорор филови, ама затоа и двособен стан го издаваат за 310 неделно, и се продаваат од 250-300к.

Бинли проблемот е установата за одвикнување од дрога, поради таа врие наркоманчиња, и тие знаат да правата беља, кога им треба кеш може да те избодат/опљачкаат на сред бел ден.


На страна од сите проблеми, мислам дека овие населби треба да се посматраат многу внимателно од бизнис/инвестициска перспектива, во прва прилика на подобрување на безбедноста, очекувај дека ќе ги стигнат цените од Ormeau, Eden's Landing, Bethania, Pimpama и тн.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.020
И во Чаир, и во Арачиново имам поминато преку 50 пати, му го знам табиетот на племето, и никогаш не сум се осетил „небезбедно“ како кога минав низ улици со „издрогирани зомбиња“ тука. И не е проблемот трева, туку кристален мет (ајс), има прилично многу на ова.

Друг тип на криминал за кој државата сеуште нема лек се скамерите, минатата година украле 2 милијарди долари од обичниот народ. Во неколку месеци добив повеќе повици за скем отколку во цел живот, ѓупците се отепаа пробување да ми шитнат картички, и да испазарам на амазон :D

Нема толку многу оружје во приватна сопственост, инаку тоа во Виембила ќе биде секојдневние, од тоа што успеав да сретнам во изминатите месеци и тука има доста оштетен народ во главата, и барем тука во qld прилично многу расизам.

Ако државата реши да игра како што почна во Southport, сум со намера да купам недвижности за инвестиција и во Beenleigh, и во Logan, затоа што верувам дека за 20 години од сега нема да има граница меѓу Бризбн и Голд Коуст, а ако ги среди државата цената сигурно ќе оди 2 до 3 пати повеќе.
Проблемот е што ако ја купиш сега, ќе имаш потешкотии за да ја одржиш читава, или пак да најдеш асални кираџии. Бев да гледам еден стан во Eagleby, кочина, а зградата за да снимаш хорор филови, ама затоа и двособен стан го издаваат за 310 неделно, и се продаваат од 250-300к.

Бинли проблемот е установата за одвикнување од дрога, поради таа врие наркоманчиња, и тие знаат да правата беља, кога им треба кеш може да те избодат/опљачкаат на сред бел ден.


На страна од сите проблеми, мислам дека овие населби треба да се посматраат многу внимателно од бизнис/инвестициска перспектива, во прва прилика на подобрување на безбедноста, очекувај дека ќе ги стигнат цените од Ormeau, Eden's Landing, Bethania, Pimpama и тн.
abe meth ima sekade vo sekoj poglem grad, ne e ova nesto novo... sto znam, mislam deka pogolema zaebancija se bracata na primer sto maltretiraat luge u autobusi od cista mira nego toa ama ajde, sekoj so svojata percepcija. ednostavno sekade ima geta, koga imas u skopje ne gledam zosto nekoj da ne ocekuva da ima i u gradovi sto se 10 pati pogolemi od skopje.

poslednive 40 min go gledam linkot sto mi go prati lol, definitivno ova ke mora da se istrazi. ostaj 20 godi, za 10 ke imas minimum 200% kjar na tie ceni. Brisbane ke bide 5M do 2035ta i da cel toj del ke se spoi so GC samo prasanje e na vreme. za kiradzii ne se sekiraj, izdavaj kakva sto e pa makar i $50 poeftino. kupi nesto sto eden den ke srusis ili celosno renoviras, mada za 3-4 god od sega ke vidis deka ke se smeni narodot sto zivee tamu. imate nedostatok na nekretnina taka da ke ima se poasalni kiradzii. slednava god ke bide dobra za kupuvanje. ne zimaj stan, kuka ili townhouse, zgradite ovde se uzasni.

i bez strav od ajkuli... ima 20 napadi godisno, pola se u Sydney na Bondi Beach... kaj tebe ima 2 godisno. :icon_mrgr: imaj na um aus e pogolema od evropa i ima poveke plazi nego cela evropa zaedno. ne e tolku strasno, ughhh ic ne mi se pravi merak za bazen lol
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.967
Поени од реакции
35.917
abe meth ima sekade vo sekoj poglem grad, ne e ova nesto novo... sto znam, mislam deka pogolema zaebancija se bracata na primer sto maltretiraat luge u autobusi od cista mira nego toa ama ajde, sekoj so svojata percepcija. ednostavno sekade ima geta, koga imas u skopje ne gledam zosto nekoj da ne ocekuva da ima i u gradovi sto se 10 pati pogolemi od skopje.

poslednive 40 min go gledam linkot sto mi go prati lol, definitivno ova ke mora da se istrazi. ostaj 20 godi, za 10 ke imas minimum 200% kjar na tie ceni. Brisbane ke bide 5M do 2035ta i da cel toj del ke se spoi so GC samo prasanje e na vreme. za kiradzii ne se sekiraj, izdavaj kakva sto e pa makar i $50 poeftino. kupi nesto sto eden den ke srusis ili celosno renoviras, mada za 3-4 god od sega ke vidis deka ke se smeni narodot sto zivee tamu. imate nedostatok na nekretnina taka da ke ima se poasalni kiradzii. slednava god ke bide dobra za kupuvanje. ne zimaj stan, kuka ili townhouse, zgradite ovde se uzasni.

i bez strav od ajkuli... ima 20 napadi godisno, pola se u Sydney na Bondi Beach... kaj tebe ima 2 godisno. :icon_mrgr: imaj na um aus e pogolema od evropa i ima poveke plazi nego cela evropa zaedno. ne e tolku strasno, ughhh ic ne mi se pravi merak za bazen lol
Многу му се мислиш ти за наваму, ако си со намера да се селиш фаќај ауропланот, населбата која ја имаш таргетирано е преубава ама и прескапа, ќе треба да се бркаш со Кинезите по аукции. А и градот е интересна појава, несоодветен за многу бизниси.

Главниот град е далеку подобар за бизнис, ама и погрд и понапнат за живеење, да не ме лимитираше визата досега ќе бев паркиран во Fortitude Valley :D
 
Член од
8 јули 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво на сите,
Дали може да предложите добара агенција која ќе ми поможи со апликации за виза 189 или 491?
фала однапред
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Здраво на сите,
Дали може да предложите добара агенција која ќе ми поможи со апликации за виза 189 или 491?
фала однапред
Ima eden agent vo Skopje i eden vo Bitola, no ako si brkam za mene bi gi koristel ovie od Melbourn ili sam bi apliciral


Pred bilo sto da fatis bi ti rekol da proveris dali strukata ti se bara i polagas IELTS vo britanski sovet da fatis 7.0 za 189 viza ako sakas
 

Kajgana Shop

На врв Bottom