Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
10 март 2019
Мислења
23
Поени од реакции
1
V
jas sum vo aus od dete, nikogas ne sum polagal testovi taka da ne znam.

aus e razlicno od usa. dosta poskapo e ama i povisoki se platite za pogolem del od strukite. aus go nema onoj middle america zivot, nema bas gradovi so golemina na skopje da kazeme taka da se se sveduva na miren zivot vo malo primorsko mesto ili skapa metropola od tipot majami, atalanta (sidnej, melburn) samo so ceni na new york i pomali metropoli seattle, san antonio, oklahoma (brisbane, perth, adelaide) so ceni ko u chicago/la. isklucok e adelaide, tamu e malku poevtino ama zborime malku lol... ova se odnesuva na nekretnina, se drugo e poskapo vo aus. so ameri koga zboram za niv aus e posofisticirana verzija na usa so pomalku pritisok a od druga strana avstralcive mislat aus e nerealno skapa verzija na usa. vistinata ti e nekade izmegu....
Vo pravo si. I zamisli si, kako ke dojde eden chovek od Makedonija so eden pristoen zivot tamu.[DOUBLEPOST=1552829212][/DOUBLEPOST]
jas sum vo aus od dete, nikogas ne sum polagal testovi taka da ne znam.

aus e razlicno od usa. dosta poskapo e ama i povisoki se platite za pogolem del od strukite. aus go nema onoj middle america zivot, nema bas gradovi so golemina na skopje da kazeme taka da se se sveduva na miren zivot vo malo primorsko mesto ili skapa metropola od tipot majami, atalanta (sidnej, melburn) samo so ceni na new york i pomali metropoli seattle, san antonio, oklahoma (brisbane, perth, adelaide) so ceni ko u chicago/la. isklucok e adelaide, tamu e malku poevtino ama zborime malku lol... ova se odnesuva na nekretnina, se drugo e poskapo vo aus. so ameri koga zboram za niv aus e posofisticirana verzija na usa so pomalku pritisok a od druga strana avstralcive mislat aus e nerealno skapa verzija na usa. vistinata ti e nekade izmegu....
V

Vo pravo si. I zamisli si, kako ke dojde eden chovek od Makedonija so eden pristoen zivot tamu.
Jas od Ohrid sum, i gledam tuka kako e. No Avstralija mnogu ja falat. Mnogu luge apliciraat za da dojdat tamu. E kako ke ziveat, eden Gospod znae.[DOUBLEPOST=1552829324][/DOUBLEPOST]
V

Vo pravo si. I zamisli si, kako ke dojde eden chovek od Makedonija so eden pristoen zivot tamu.[DOUBLEPOST=1552829212][/DOUBLEPOST]

Jas od Ohrid sum, i gledam tuka kako e. No Avstralija mnogu ja falat. Mnogu luge apliciraat za da dojdat tamu. E kako ke ziveat, eden Gospod znae.
Poznavam mnogu luge od Ohrid sto ziveat tamu, i retko koj ima zavrsheno fakultet tamu. Avstralija vazi kako ubava zemja za ziveenje, jas taka mislam.
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
86
Поени од реакции
102
Австралија е супер за живеење. Тој што знае да живее и знае да се снајде е топ. Исто и УСА, и било која развиена земја. Тој што не знае да се снајде, нема да му е убаво ниакде али тоа е тоа. А Австралија многу тешко сега се стасува од се што имам прочитано и истражување, па дури и кај адвокати бев, се консултирав со повеќе и сватив дека е мноооогу тешко а и скапо. Запушување на факултет е најлесна опција но за 4 члена фамилија треба да се има околу 70-90.000 ЕУ па и повеќе затоа што се сам плаќаш, од здравствено осигурање до образование и се буквално за сите. Со факултет и добар англиски се успева ама е мачна, тешка и скапа процедура. Се на се, тешко е да се стаса таму. Нов зеланд беше полесно, но сега гледам и таму е тешко :( . Немам инфо (ако знае некој да каже) како би било со бугарски пасош дали е нешто олеснително (за тие што имаат бг пасош)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.667
Поени од реакции
2.462
Австралија е супер за живеење. Тој што знае да живее и знае да се снајде е топ. Исто и УСА, и било која развиена земја. Тој што не знае да се снајде, нема да му е убаво ниакде али тоа е тоа. А Австралија многу тешко сега се стасува од се што имам прочитано и истражување, па дури и кај адвокати бев, се консултирав со повеќе и сватив дека е мноооогу тешко а и скапо. Запушување на факултет е најлесна опција но за 4 члена фамилија треба да се има околу 70-90.000 ЕУ па и повеќе затоа што се сам плаќаш, од здравствено осигурање до образование и се буквално за сите. Со факултет и добар англиски се успева ама е мачна, тешка и скапа процедура. Се на се, тешко е да се стаса таму. Нов зеланд беше полесно, но сега гледам и таму е тешко :( . Немам инфо (ако знае некој да каже) како би било со бугарски пасош дали е нешто олеснително (за тие што имаат бг пасош)
Точно е тоа дека во поразвиените средени земји ако сакаш ќе се снајдеш, мед и млеко од прв ден нема да ти тече, нема да е како мкд мама и тато пари за кафе да ти даваат на 30години ама со труд у упорност се успева. Нормално дека студентски е најскапо зашто е најлесно да стигнеш таму (без разлика која држава)
Е сега ова со бугарски пасош, стварно не сте ми јасни, дали со сила се правите дека толку се можностите или што е, единствено нешто што гледам како можност да ве буни е што австралија почнала да учествува на евровизија.
Бугарија е земја членка на европската унија, се наоѓа во европа и нема никаква допирна точка со канада австралија нов зеланд, јапонија, кина индија или што друго и да помислите.
Олеснување за туристичка виза имаш да на многу места, ама вое сакате да мигрирате бе каков црн бг пасош ќе ви помогне за надвор од еу.
За миграција со бугарски пасош само во рамките на еу никаде подалеку.
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
86
Поени од реакции
102
Точно е тоа дека во поразвиените средени земји ако сакаш ќе се снајдеш, мед и млеко од прв ден нема да ти тече, нема да е како мкд мама и тато пари за кафе да ти даваат на 30години ама со труд у упорност се успева. Нормално дека студентски е најскапо зашто е најлесно да стигнеш таму (без разлика која држава)
Е сега ова со бугарски пасош, стварно не сте ми јасни, дали со сила се правите дека толку се можностите или што е, единствено нешто што гледам како можност да ве буни е што австралија почнала да учествува на евровизија.
Бугарија е земја членка на европската унија, се наоѓа во европа и нема никаква допирна точка со канада австралија нов зеланд, јапонија, кина индија или што друго и да помислите.
Олеснување за туристичка виза имаш да на многу места, ама вое сакате да мигрирате бе каков црн бг пасош ќе ви помогне за надвор од еу.
За миграција со бугарски пасош само во рамките на еу никаде подалеку.
Не си во право! Еве пример, во Канада хрватите имаат посебни повластувања пред многу држави (дури и пред Германија на пример), со ХР пасош во Канада можеш да одиш без никаква виза, да најдеш работа и од Канада да останеш и средиш документи, имаш програми посебно како на пример working holiday и слично. За Австралија, имаш исто work weekend holiday нешто така беше програмата за некој европски држави, до пред 2-3 год Австралија за имиграција ги делеше државите во светот во 3 ранга ми се чини беа (не сум истражувал 2год за Аус, ако е сменето не знам), и според тоа од која држава си добиваш и поени. се разбира башка поени од англиски, образование, години и слично. И дефинитивно не е исто да емигрираш од МК во Аус и од UK во Аус , или Шведска-Аус и слично. Како што реков не сум истражувал за точно да ти кажам, а дека има разлика има и тоа како. BTW со БГ пасош многу полесно се емигрира во Канада на пример, со самото тоа што можеш да седиш 3 месеца и да најдеш работа па да се вратиш и да средиш иселеничка, со МК може да ти дадат виза пример на 30дена :) ете мала предност, ама е предност.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.667
Поени од реакции
2.462
BTW со БГ пасош многу полесно се емигрира во Канада на пример, со самото тоа што можеш да седиш 3 месеца и да најдеш работа па да се вратиш и да средиш иселеничка, со МК може да ти дадат виза пример на 30дена :) ете мала предност, ама е предност.
Можеби ете за хрватите не сум знаел.
А тоа со 3 месеци седење туристички и барање работа воопшто не го гледам како олеснување, ама различни гледишта, нејсе да не ја труеме темата со мн офтопик тогаш, ете има некој олеснувања ама не се којзнае колку.
 

Xibalba

Punctum vivimus
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.713
Поени од реакции
10.179
Лоша вест за идните апликанти за Австралиска skilled visa, моменталната влада планира да го преполови бројот на skilled independent visa, од околу 44 илјади на 18-19 илјади визи годишно, почнувајќи од јули.

http://www.iscah.com/wp_files/wp-content/uploads/2019/03/201920-Migration-program-planning-levels.pdf

Добра вест е дека оваа недела има парламентарни избори и најверојатно владата ќе доживее поприличен пораз, па овие планови може и да не се остварат и да остане по старо.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
460
Поени од реакции
445
Лоша вест за идните апликанти за Австралиска skilled visa, моменталната влада планира да го преполови бројот на skilled independent visa, од околу 44 илјади на 18-19 илјади визи годишно, почнувајќи од јули.

http://www.iscah.com/wp_files/wp-content/uploads/2019/03/201920-Migration-program-planning-levels.pdf

Добра вест е дека оваа недела има парламентарни избори и најверојатно владата ќе доживее поприличен пораз, па овие планови може и да не се остварат и да остане по старо.
Tocna e vesta, ako ostane ovaa vlada ke ima namaluvanje na skill vizite a i site vizi od 190.000 na nekade 160.000 godisno, so najgolem udar na 189 independant skill vizite i so zgolemuvanje na regionalnite vizi na 23.000 godisno.

Momentalno ima golem udar na migracija na Sydney i Melbourne a dodeka regionalnite gradovi se praznat pa sega sakaat da gi prenasocat novite migranti vo pomalite mesta.

https://www.abc.net.au/news/2019-03-20/scott-morrison-population-plan-migration-program/10921258
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
86
Поени од реакции
102
Tocna e vesta, ako ostane ovaa vlada ke ima namaluvanje na skill vizite a i site vizi od 190.000 na nekade 160.000 godisno, so najgolem udar na 189 independant skill vizite i so zgolemuvanje na regionalnite vizi na 23.000 godisno.

Momentalno ima golem udar na migracija na Sydney i Melbourne a dodeka regionalnite gradovi se praznat pa sega sakaat da gi prenasocat novite migranti vo pomalite mesta.

https://www.abc.net.au/news/2019-03-20/scott-morrison-population-plan-migration-program/10921258
Ми изгледа повеќе добро него лошо :). Помал град, помала конкуренција поголеми шанси за емиграција + има многу повеќе помали градови него поголеми + е поевтино и + подобро за привикнување на тамошниот живот и + после 2 или 3год може да се префрли во поголем град. Ние баш го сваќаме полошо пошо ете сите у Сиднеј, Мелбурн Перт и сл. па нема да сме таму, али тоa e до психата, секако од мал град во МК да оди човек во ист таков мал град во Аус и не е така лошо. Туку тешко е работа да се најде преку интернет па за да се добие виза, пробував и се откажав пред 1год, сега ми е само неисполнета желба :(
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
131
Поени од реакции
73
Здраво. Kои се можностите за виза за Австралија, како за дообука или работна виза? Со најбитниот детал, некој (пријател), кој ти гарантира со работно место во негова фирма.
Која виза е најприкладна.
Како оди тој цел процес.
Кој тест за англиски е потребен. Со колку бодови.
Друго нешто дали е потребно?

Некој ако можи во кратки црти да сумира.

Поздрав.
 
Член од
22 март 2018
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво. Kои се можностите за виза за Австралија, како за дообука или работна виза? Со најбитниот детал, некој (пријател), кој ти гарантира со работно место во негова фирма.
Која виза е најприкладна.
Како оди тој цел процес.
Кој тест за англиски е потребен. Со колку бодови.
Друго нешто дали е потребно?

Некој ако можи во кратки црти да сумира.

Поздрав.
Здраво,

Според мене прв чекор е да провериш дали твојата професија ја има во долгорочната или краткорочната листа на дефицитарни професии ( https://www.homeaffairs.gov.au/Trav/Work/Work/Skills-assessment-and-assessing-authorities/skilled-occupations-lists ) , доколку одговорот е да, имаш можност за мигрирање, доколку одговорот е не, мислам дека работна виза не може да се добие , па тогаш останува можноста за студентска виза.

Кај трајната виза се собираат поени од: 1) Возраст ( најмногу има до 32 години- 30 поени) 2) Образование ( за факултетска диплома 15 пони) 3) Искуство ( од 3-5 години – 5 поени, над 5 години 10 и како се зголемува искуството се зголемуваат поените) 4) Англиски Јазик ( ние имавме искуство со IELTS – сите модули ако се со 6 оцена – 0 поени, ако се со 7 оцена -10 поени и ако се со 8 оцена -20 поени).

Постои и трајна виза спонзорирана од страна на работодавачот 186 мислам дека беше, но тука работодавачот има услови кои треба да ги исполни ( да издвојува годишно одреден износ за обука на тековните вработени , да дава извештаи до Министерството , не е така едноставно), не е само да даде понуда за работа и завршена работа. Но за времена виза мислам дека е полесно и нема толку процедури ( немам искуство за овој тип на виза, можеш да прочиташ повеќе тука https://www.immigrationdirect.com.au/work-visa/482-visa.html .

Има многу форуми со секакви информаци за миграција во АУ, јас многу инфомрации најдов на следниве форуми, можеш да разгледаш:
Australia Expat Forum for Expats Living in Australia https://www.expatforum.com/expats/forumdisplay.php?f=6

https://www.migrationdesk.com/

http://www.saaustralia.org
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
131
Поени од реакции
73
Здраво,

Според мене прв чекор е да провериш дали твојата професија ја има во долгорочната или краткорочната листа на дефицитарни професии ( https://www.homeaffairs.gov.au/Trav/Work/Work/Skills-assessment-and-assessing-authorities/skilled-occupations-lists ) , доколку одговорот е да, имаш можност за мигрирање, доколку одговорот е не, мислам дека работна виза не може да се добие , па тогаш останува можноста за студентска виза.

Кај трајната виза се собираат поени од: 1) Возраст ( најмногу има до 32 години- 30 поени) 2) Образование ( за факултетска диплома 15 пони) 3) Искуство ( од 3-5 години – 5 поени, над 5 години 10 и како се зголемува искуството се зголемуваат поените) 4) Англиски Јазик ( ние имавме искуство со IELTS – сите модули ако се со 6 оцена – 0 поени, ако се со 7 оцена -10 поени и ако се со 8 оцена -20 поени).

Постои и трајна виза спонзорирана од страна на работодавачот 186 мислам дека беше, но тука работодавачот има услови кои треба да ги исполни ( да издвојува годишно одреден износ за обука на тековните вработени , да дава извештаи до Министерството , не е така едноставно), не е само да даде понуда за работа и завршена работа. Но за времена виза мислам дека е полесно и нема толку процедури ( немам искуство за овој тип на виза, можеш да прочиташ повеќе тука https://www.immigrationdirect.com.au/work-visa/482-visa.html .

Има многу форуми со секакви информаци за миграција во АУ, јас многу инфомрации најдов на следниве форуми, можеш да разгледаш:
Australia Expat Forum for Expats Living in Australia https://www.expatforum.com/expats/forumdisplay.php?f=6

https://www.migrationdesk.com/

http://www.saaustralia.org
Ти благодарам за деталното објаснување.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
131
Поени од реакции
73
Сепак, изгледа оваа виза ќе биде https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-listing/training-407
Има некој тука аплицирано за оваа виза?
За оваа виза не е некако малце потребниот број поени за ТОЕФЛ ИБТ ?

Добро го разбирам ова? Потребни се вкупно 32 поени од сите секции од тестот, пишување, слушање, читање и зборување.


Screen Shot 2019-07-18 at 08.21.26.png
 
На врв Bottom