Како да си направите вебстрана?

Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
Супер е темата, секоја чест на декстерче за трудот. од мене само еден мал мрч... зошто не ги користиш ХТМЛ таговите од форумот за да го форматираш твојот ХТМЛ код? Мислам дека нешто овака многу поубаво изгледа.
HTML:
<TABLE> 
 <TR> 
  <TD>1.1</TD> 
  <TD>1.2</TD> 
  <TD>1.3</TD> 
 </TR> 
 <TR> 
  <TD>2.1</TD> 
  <TD>2.2</TD> 
  <TD>2.3</TD> 
 </TR> 
</TABLE>
Како и да е, ти си знаеш најдобро што е поубаво само продолжи да постираш :cug:
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
другарче напиша:
Супер е темата, секоја чест на декстерче за трудот. од мене само еден мал мрч... зошто не ги користиш ХТМЛ таговите од форумот за да го форматираш твојот ХТМЛ код? Мислам дека нешто овака многу поубаво изгледа.
HTML:
<TABLE> 
 <TR> 
  <TD>1.1</TD> 
  <TD>1.2</TD> 
  <TD>1.3</TD> 
 </TR> 
 <TR> 
  <TD>2.1</TD> 
  <TD>2.2</TD> 
  <TD>2.3</TD> 
 </TR> 
</TABLE>
Како и да е, ти си знаеш најдобро што е поубаво само продолжи да постираш :cug:
Не сум приметил...фала за сугестијата
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Декстерче не се мачи да ги средуваш сите HTML кодови што ги имаш напишано до сега, јас ќе го средам тоа. :) Ти продолжи да ги пишуваш следните лекции.

П.С. Малце темава оди горе како важна за да ја приметат сите нови членови што сакаат да научат нешто.
 

ScarFace

Командант
Член од
11 јануари 2006
Мислења
124
Поени од реакции
2
Толку ли од темава до тука не одите до крајот па дај барем кажете уште нешто па после оставете :)
 

Wuppy

۞HyperBaby۞
Член од
22 мај 2006
Мислења
467
Поени од реакции
1
Супер е темава deXterche, ќе ми помогне за да напраам добар веб:)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
ScarFace напиша:
Толку ли од темава до тука не одите до крајот па дај барем кажете уште нешто па после оставете :)
Не сум застанат на компјутер, ај утре најверојатно ќе постирам туторијал..ништо не ветувам
 
Член од
9 јуни 2006
Мислења
66
Поени од реакции
0
:bravo:Dexter4e браво до сеа честитки - добар си у web програмирањево и само продолжи така бидејки во животот мора да се определиш за една работа и во секој миг во животот ти си ученик и учиш нови работи - имаш пофални зборови од мене за твоите веб страници и само една забелешка за Dreamweaverot и notepadot - тоа е ај да не кажам исти к**.Ако те бива у Нотепад де бива и во dreamweaver И продолжи со твоите туориали да не пропадне можеби најубавата тема досеа.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Конечно најдов малце слободно време да и се посветам пак на темава. Денес ќе ги постирам последниот туториал за HTML па ќе продолжиме со dreamweaver. Ќе се задржам на рамките и формите. Да се фатиме за работа.

Концептот на рамки се однесува на организирање и прикажување на информации во еден HTML документ. Предноста е во тоа што се избегнува повторно вчитување на делови од страна. Рамките овозможуваат прозорецот од пребарувачот да биде поделен на повеќе сегменти. Во секој сегмент (рамка) се вчитува посебна HTML страна. Постои интеракција меѓу рамките.

Најчеста употреба на рамки е кога се дели прозорецот на два или три дела со специфична содржина и тоа:
-рамка за мени со статички навигациони елементи
-рамка со променлива содржина зависна од рамката за навигација
-рамка со статична содржина, на пример заглавје
Бројот на потребни HTML документи за имплементација на n рамки е n+1.

n HTML документи со содржини за секоја рамка одделно
Еден HTML документ со дефиниција на распоредот на рамките – frameset содржина.
Последниот HTML често се нарекува frameset file

<FRAMESET></FRAMESET> - таг дефинира множество од рамки
Атрибути:
ROWS – дефинира редови во множеството
COLS – дефинира колони во множеството
BORDER – ја определува дебелината на границата меѓу рамките

Пример:
<FRAMESET COLS=”C1,C2,C3 …”>
или
<FRAMESET ROWS=”R1,R2,R3 …”>
каде
C1, C2, C3, …, R1, R2, R3, … претставуваат големини на рамките колони т.е. редици
Големините може да ги имаат следните типови вредности:

-x% - каде x претставува процент од расположивиот прозорец на пребарувачот
-x – каде x претставува фиксна вредност за големината на рамката
-* - го означува остатокот од големината на прозорецот
Илустрација:
<FRAMESET COLS=”20%,80%”> дефинира лева и десна рамка и тоа левата е 20% од широчината на прозорецот, а десната 80%

<FRAMESET ROWS=”200,*”> дефинира горна и долна рамка каде горната рамка е фиксна со 200 пиксели висина, а долната е со висина колку што е остатокот од прозорецот, без разлика на големината на прозорецот.



<FRAME></FRAME> - таг

Во секој FRAMESET дефинирачки таг, се наоѓа FRAME тагот кој ги дефинира параметрите на конкретната рамка.
Задолжителни атрибути:
SRC – HTML документ кој ќе се вчита во рамката
NAME – име на рамката, кое се користи за интеракција со другите рамки
SCROLLING – дефинира дали рамката има scrollbar или не. Вредности YES, NO, AUTO
NORESIZE – дефинира дали рамката може да се зголемува или не. Нема вредности, туку или се појавува или не се појавува. По претпоставена вредност, секоја рамка може да се зголемува или намалува.


<NOFRAMES></NOFRAMES> - таг

Содржината сместена во овој таг се појавува, ако пребарувачот не поддржува рамки.

Пример

HTML:
<HTML>
<HEAD>
<TITLE>Ramki</TITLE>
</HEAD>
<FRAMESET COLS=”200, *">    <FRAMESET ROWS="75%, 25%">
<FRAME SRC="meni.html" NAME="meniframe">
<FRAME SRC="logo.html" NAME="logoframe">
</FRAMESET>      
 <FRAMESET ROWS="*">
<FRAME SRC="main.html" NAME=”sodrzinaframe">
</FRAMESET>    
</FRAMESET>       
<NOFRAMES>Vasiot prebaruvac ne poddrzuva ramki.</NOFRAMES>       
</HTML>
Следуваат форми....:zlo:
 
Член од
8 јуни 2006
Мислења
131
Поени од реакции
1
dobra e temava deXterche no ke mi kaze li nekoj kade da ja najdam taa programa dreamweaver
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Ај провери ПП.
 
Член од
8 јуни 2006
Мислења
131
Поени од реакции
1
Proveriv i nesaka mi pravi problemi ima li nekoja druga stranica
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
DeXterche temava ti e super... bi te zamolil samo... ako sakas da otvoris tema... ili da pises eden post... so toa... FFCC33 FF6633 boite... :) koe takvo za koja boja e :) sea za sea gi imame boite na kajgana
ili pak kazi kaj moze da gi najdam... zaso poima neam od boite... do sea toa sto go pisuvase go nauciv :)
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Можиш во некој од понатамошните лекции да напишиш и нешто за SEO (search engine optimization). Да кажиш за мета таговите и на што треба да се обрне внимание при креирањето на еден сајт за да има добар рејтинг на google.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
memberix напиша:
Можиш во некој од понатамошните лекции да напишиш и нешто за SEO (search engine optimization). Да кажиш за мета таговите и на што треба да се обрне внимание при креирањето на еден сајт за да има добар рејтинг на google.
Се ќе има...ама ај нека се ангажира и уште некој, неможам се сам да постигнам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom