Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.014
Поени од реакции
696
Од тие симптоми досега не сум осетил, ама баш напротив осетив возвишени позитивни чувства кои инаку не би можело да се осетат. Секој ден дувам, па и затоа секој ден ги чувствувам тие алтернативни реалности кои ме водат и ме насочуваат. Прв пат почнав пред десетина години и можам слободно да кажам дека тревата е божја/магична билка која спојува и подобрува.
А и нејзиниот капацитет да лекува и тоа болести кои за медицината се непобедливи, ја прави природен уникат. Лечи алкохолизам, па така ако има тука хроничен пијаница слободно да се префрли на ганџа, го очекува успех и пријатно изненадување. Peace :masa:
Ако си склон кон психоза, шизофренија и би поларен разстрој, не би препорачал конзумирање на трева. Исто мислам младинци и деца под 25 години не треба да конзумираат, им го пореметува физичкиот развој и развојот на мозокот.

За останатото, тревата има и добри и лоши својства. Би ја препорачал на луѓе и професионалци што имаат стресни работи, и стриктно после работа или физичка активност и во умерена доза.
Марихуаната исто може да го наруши идентитетот на личноста и постепено да се западне во психотични филмови.Буквално може да се случи распад систем на психолошкиот идентитет на човека.
Овоа е најголемата опасност што може да произлезе од неа.
Депресијата и анксиозноста се попатни,нервозата исто.

Ќе кажам мене лично што ми се има случено еднаш и мислам дека тоа беше пресвртницата што ме натера радикално да намалам со нејзе.
Не сум склон кон депресии и анксиозност,ниту кон било какви психолошки нарушувања,меѓутоа после брутална конзумација одреден период нагло прекинав и уште првиот ден од постот почнаа да се случуваат невообичаени работи што никогаш претходно не ми се имаа случено после прекин.
Најпрво се појави иритација и гнев без никаква причина,за веќе вториот ден за првпат во животот да осетам што значи депресија од посериозен карактер.
Така тежок и напорен ми беше денот,не можев самиот на себе да поверувам што ми се случува.
Внатрешна празнина,замор,никаква емоционална реакција за било што...После ден-два почна да ми се нарушува и самиот идентитет.Се што сум изградил до тој момент почна наеднаш да се распаѓа.
Неколку дена траеше оваа состојба и полека почнав да се враќам во нормала.

Како супстанца,марихуаната воопшто не е играчка.Еде куп луѓе си го заебаа животот на смеа,на шала.
Кога ќе речиш брутална конзумација, колку ТХЦ? Инаку ова што го објаснуваш е Panic Attack.

За субстанци, ништо не е играчка, дијабетот иди од прекумерна конзумација на шеќер.
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
342
Поени од реакции
331
Ако си склон кон психоза, шизофренија и би поларен разстрој, не би препорачал конзумирање на трева. Исто мислам младинци и деца под 25 години не треба да конзумираат, им го пореметува физичкиот развој и развојот на мозокот.

За останатото, тревата има и добри и лоши својства. Би ја препорачал на луѓе и професионалци што имаат стресни работи, и стриктно после работа или физичка активност и во умерена доза.
Кога ќе речиш брутална конзумација, колку ТХЦ? Инаку ова што го објаснуваш е Panic Attack.

За субстанци, ништо не е играчка, дијабетот иди од прекумерна конзумација на шеќер.
Зошто стриктно после работа или физичка активност? Јас баш за време на истите пијам ТХЦ и чувството и ефикасноста се топ.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.014
Поени од реакции
696
Зошто стриктно после работа или физичка активност? Јас баш за време на истите пијам ТХЦ и чувството и ефикасноста се топ.
Затоа што влијаат на работна и физичка активност. Те прави по тром, по мрзлив. Ако не чуствуваш ништо, онда терај, јас не би ти препорачал.

А колкава доза од ТХЦ?
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
342
Поени од реакции
331
Затоа што влијаат на работна и физичка активност. Те прави по тром, по мрзлив. Ако не чуствуваш ништо, онда терај, јас не би ти препорачал.

А колкава доза од ТХЦ?
Абе каков тромав, машина сум под тхц, поенергичен и покреативен, а доза нормална колку еден џоинт со 20%.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.510
Поени од реакции
3.476
Травата црнциве од америка ја популаризираа. Нема полошо од тоа да слушаш црнечи рап и да пушиш трава. Мозокот ќе го изгубиш.
А белечки ако е рапот, помалце се суши мозокот?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Абе каков тромав, машина сум под тхц, поенергичен и покреативен, а доза нормална колку еден џоинт со 20%.
Како може да си машина под тхц, кога нели тхц релаксира, опушта. Тоа нели значи мускулите се опуштени, па послаби перформанси ќе покажеш?
Спортисти после натпревар, тренинг, користат џоинт, ама не сум слушнал за време на утакмица или тренинг....
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.526
Поени од реакции
16.264
Травата црнциве од америка ја популаризираа. Нема полошо од тоа да слушаш црнечи рап и да пушиш трава. Мозокот ќе го изгубиш.
Тебе одамна ти е изгубен, па сеуште си жив...
 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
540
Како може да си машина под тхц, кога нели тхц релаксира, опушта. Тоа нели значи мускулите се опуштени, па послаби перформанси ќе покажеш?
Спортисти после натпревар, тренинг, користат џоинт, ама не сум слушнал за време на утакмица или тренинг....
long term usage i cokollada prai zavisnost, masina pod thc kurov mi e
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
long term usage i cokollada prai zavisnost, masina pod thc kurov mi e
Не е муабетот за зависност, туку како тоа опуштени мускули, а демек машина.... Да не мешаат поим тхц со цбд?

Врска патлакот, таму природата си направила своето, па ништо друго ако не е во функција, он ќе си тера:
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
342
Поени од реакции
331
Како може да си машина под тхц, кога нели тхц релаксира, опушта. Тоа нели значи мускулите се опуштени, па послаби перформанси ќе покажеш?
Спортисти после натпревар, тренинг, користат џоинт, ама не сум слушнал за време на утакмица или тренинг....
Епа не си слушнал доволно, или па си слушал за ефекти предизвикани од индика. Воопшто не е точно тоа дека мускулите губат на ефикасност и јачина, дури има и научни трудови за ова. Но, еве да тргнеме од претпоставката дека тхц влијае на тој начин што ги засилува веќе постоечките чувства и нагони кај еден човек вклучувајќи ги и тие од потсвеста, тогаш не знам зошто ви е чудно кога се активира и интензивира потребата и чувството за енергичност и динамичност. Иако уживам и во терапевтскиот кулирачки момент кој го овозможува гањата, сепак најголемото уживање ми е кога умот и телото се физички активни, а и канабиноидите тогаш најдобро се врзуваат и му помагаат на организмот.
 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
540
Не е муабетот за зависност, туку како тоа опуштени мускули, а демек машина.... Да не мешаат поим тхц со цбд?

Врска патлакот, таму природата си направила своето, па ништо друго ако не е во функција, он ќе си тера:
Бил поенергичен и покреативен со тхц цбд што кур и да е, тука почнува зависноста и паралелно намалување на конгнитивните функции.
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
342
Поени од реакции
331
Не е муабетот за зависност, туку како тоа опуштени мускули, а демек машина.... Да не мешаат поим тхц со цбд?

Врска патлакот, таму природата си направила своето, па ништо друго ако не е во функција, он ќе си тера:
Изгледа ти си тој што тука меша поими...
Автоматски споено мислење:

Бил поенергичен и покреативен со тхц цбд што кур и да е, тука почнува зависноста и паралелно намалување на конгнитивните функции.
Локај таму што и да локаш и ич кур да не те боли за мојот кур, кој е коска и со тхц и без!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom