Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.562
Поени од реакции
9.119
Е ако де и боксот е спорт.
Тренингот е океј, борбите можеби и не толку сјајни и бајни. Ама сите боречки вештини си идат со некои ризици. И играњето фудбал има ризик од кршење нога/рака.
На тоа и мислев на повредите но тоа е една од причините. Посебно повреди во пределот на главата се многу опасни по здравјето. Психички последици се уште една причина.
Но да расчистиме... За разлика од марихуаната спортот е покорисен.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.329
Поени од реакции
2.179
Споредбава помеѓу бокс и мара во однос на оштетување на мозок ви е ко дали е подобро магаре да те клоцне или змија да те боцне.:kafence:
Повреда на мозок е повреда.
Е сега дали е преку физички импакт или хемиски супстанци исто е горе доле. Разлика е во тоа шо мара те тера и на појаки дроги и има многу шо преминале на потешки. А боксот е спорт.
Автоматски споено мислење:

А да не зборам за феноменот наречен "пот хед" при подолго користење, каде здрави прави индивидуи се однесуваат како ретардирани. Бидејќи меморијата е доста оштетена.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.329
Поени од реакции
2.179
сега ја можам да ти најдам од интернет многу глупости тетке. Ама ме мрзи.
Автоматски споено мислење:

Како тоа канабисот тера на појаки дроги? ај објасни. Тоа е прво прашање.
И како канабисот влијае да подхед-от да биде ретардиран? ај објасни ова, пошто звучи глупо малце...
Ме мрзи теткино...
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.329
Поени од реакции
2.179
Епа не коментирај нешто шо не се разбираш.. си пушела ли џоинт некад ти ?
Искрено не, не сум и не сакам да пробам, а зашто, зашто не ми треба проблем више си иам доволно, зборам од лично искуство со близок член на фамилија, кој пушел марихуана и развил, психоза налик на параноја, т.е чувство дека го гледаат, дека е важна личност, дека сите зборуваат за него, нон стоп на сите им вели да спуштат ролетни дека го гледа некој преку прозор, и слично. Тоа може да е многу сериозно.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.678
Поени од реакции
4.794
Делува на разни луѓе различно... Не знам шо да ти кажам. Ја пушам еве веќе 10 години и ништо не ми фали. Коска сум. И спортувам, не седам дома и да се товам како свиња.
10 godini e rookie brojka :anco:sram te bilo
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.173
Поени од реакции
15.985
Делува на разни луѓе различно... Не знам шо да ти кажам. Ја пушам еве веќе 10 години и ништо не ми фали. Коска сум. И спортувам, не седам дома и да се товам како свиња.
Па богами, по тоа шо праеш секојдневно профили овде, не изгледа дека не ти фали ништо.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.678
Поени од реакции
4.794
Јас не реков ништо, немам против нека си пуши, не ме тангира, само кажувам лично искуство. Не сум баба 37 год иам.
Za edno neshto on beshe u pravo , marihuana na sekoj razlicno mu deluva .. i na nego sigurno ke mu skurchi za nekolku godini ili moze i naednash da prekine , moze lugje psihoza da razvijat od godina dena duvanje pojaka marihuana a moze i 50 godini da duva nisho posebno da ne mu bide ... kako sekoja droga/lek taka i ova razlicno deluva na razlicni osobi so odgovorno konzumiranje.
Автоматски споено мислење:

Мене ми вика, дека 10 години е руки бројка (у НБА жаргон). :icon_mrgr:
Ne da e ruki , nego za u evroliga e :D ..kaj beshe ti pred 10-15 god koa praevme ganja sobiranki
 

cck

Член од
21 септември 2023
Мислења
14
Поени од реакции
63
Ja chitam temava i poleka me fakja depresija ne znam samo od ova shto chitam li ili od trevata shto ja duvav pred malce... prvo sakam da popravam: marihuanata ne te tera na poloshi drogi -> lugjeto vo krugot te teraat, i ne samo na hemija tuku na se najloso/kocka/lopovluk i slicno, zatoa za bilo kade treba da se biraat lugjeto kolku i da izgleda sebicno toa e izborot, koj rezonira lesno ke pass-ne na losi idei. Anksioznost, depresija, thoughts of suicide, suicide attempts, suicide. Otvori se zemjo ke ripam rabotava?
Prvite dve ne postojat. A kako marihuanata te pravi suicidal jas 15 godini sum na ulica ednas ne pomisliv da si go zemam zhivotot stvarno ne znam.
Anksioznost ili depresija e proizvod ili
?sostojba kakva sto ja vikaat zarazenite od premnogu slobodno vreme odnosno lack of responsibilities, toa e nema drugo.
Nekoj bil depresija, pa pochnal da duva i pokasno vikame od trevata proizlegla depresijata?, a ustvari nekoj probal da se spravi so depresijata so pomosh na trevata. Ke rechat od mlad pushi treva a ushte pomlad bil depresija, DA, i tuka roditelite imaat udel. Poveke slucai se vaka. I posle ne bilo taka, pa nekoj e tolku slab da si go kontrolira i da si go usmeri mozokot i nema shto da pravi, pa samo pagja nadole mesto da si najde obvrski vo zivotot, pa razmisluva za samoubistvo, na kraj stvarno si go zima zhivotot.
Lek za depresija: get up off your lazy ass and find something to do
Za vlijanieto na marihuanata vrz zdravjeto: pogledni go videoto so starecot shto mu se trese teloto ushte ednas pozz
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Otvorete jutub videa da procitate komentari na luge koi posle dolgi godini staz na duvanje i uzivanje vo nea, odednas pocnuva trevata da im smeta i im se razviva anksioznost, panicni napadi i sl. Ne deka mora kaj sekoj toa da se javi, no se javuva. Nikoj ne propagira deka trevata e zlo, no treba da se ima na um deka moze da se razvijat i takvi simptomi. A posebna prikazna e withdrawal od marihuana, nekoj posebno tesko go dozivuva toa. Hemijata na mozokot ne e ista kaj eden ist covek posle x godini, a tek kaj razlicni luge. Ko voli nek izvoli, sepak najdobar izbor na relaksacija i zabava od site psihoaktivni supstanci sto se nudat.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Марихуаната исто може да го наруши идентитетот на личноста и постепено да се западне во психотични филмови.Буквално може да се случи распад систем на психолошкиот идентитет на човека.
Овоа е најголемата опасност што може да произлезе од неа.
Депресијата и анксиозноста се попатни,нервозата исто.

Ќе кажам мене лично што ми се има случено еднаш и мислам дека тоа беше пресвртницата што ме натера радикално да намалам со нејзе.
Не сум склон кон депресии и анксиозност,ниту кон било какви психолошки нарушувања,меѓутоа после брутална конзумација одреден период нагло прекинав и уште првиот ден од постот почнаа да се случуваат невообичаени работи што никогаш претходно не ми се имаа случено после прекин.
Најпрво се појави иритација и гнев без никаква причина,за веќе вториот ден за првпат во животот да осетам што значи депресија од посериозен карактер.
Така тежок и напорен ми беше денот,не можев самиот на себе да поверувам што ми се случува.
Внатрешна празнина,замор,никаква емоционална реакција за било што...После ден-два почна да ми се нарушува и самиот идентитет.Се што сум изградил до тој момент почна наеднаш да се распаѓа.
Неколку дена траеше оваа состојба и полека почнав да се враќам во нормала.

Како супстанца,марихуаната воопшто не е играчка.Еде куп луѓе си го заебаа животот на смеа,на шала.
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
337
Поени од реакции
325
Otvorete jutub videa da procitate komentari na luge koi posle dolgi godini staz na duvanje i uzivanje vo nea, odednas pocnuva trevata da im smeta i im se razviva anksioznost, panicni napadi i sl. Ne deka mora kaj sekoj toa da se javi, no se javuva. Nikoj ne propagira deka trevata e zlo, no treba da se ima na um deka moze da se razvijat i takvi simptomi. A posebna prikazna e withdrawal od marihuana, nekoj posebno tesko go dozivuva toa. Hemijata na mozokot ne e ista kaj eden ist covek posle x godini, a tek kaj razlicni luge. Ko voli nek izvoli, sepak najdobar izbor na relaksacija i zabava od site psihoaktivni supstanci sto se nudat.
Од тие симптоми досега не сум осетил, ама баш напротив осетив возвишени позитивни чувства кои инаку не би можело да се осетат. Секој ден дувам, па и затоа секој ден ги чувствувам тие алтернативни реалности кои ме водат и ме насочуваат. Прв пат почнав пред десетина години и можам слободно да кажам дека тревата е божја/магична билка која спојува и подобрува.
А и нејзиниот капацитет да лекува и тоа болести кои за медицината се непобедливи, ја прави природен уникат. Лечи алкохолизам, па така ако има тука хроничен пијаница слободно да се префрли на ганџа, го очекува успех и пријатно изненадување. Peace :masa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom