Каде за работа во странство?

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.011
Поени од реакции
1.107
A na zapad vo kes gi plakaat .
не бе напротив, таму бројот на недвижнини под хипотека е дури и поголем, одговорот се однесуваше на делот дали народот е полн со пари во македонија или не.
 
Член од
15 март 2017
Мислења
4
Поени од реакции
1
Zravo, nudam rabota vo Germanija za momci i devojki od 18- 35 godisna vozrast. Uslovite se da imate dobro poznavanje na angliskiot jazik i osnovno na germanski jazik, kako i zadolzitelno poseduvanje na EU pasos. Rabotata e vo lanec na prodavnici za brendirana obleka. Avionskiot bilet i smestuvanjeto se plateni od strana na kompanijata.
Zainteresiranite mozat da mi pratat CV na cakarevaivana@gmail.com.
p.s. Uslugata za posreduvanje za vrabotuvanje ne vi se naplaka.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.528
Поени од реакции
2.368
@DeMew @Svetla
https://ind.nl/en/Documents/Public_Register_Regular_Labour_and_Highly_Skilled_Migrants.pdf
Овде имаш компании кои имаат договор со министерствоот да вработуваат странци, другите не смеат.
Листава е и за обични работници и за дефицитарни струки.
Најди си компанија шо те бендисува, види дали ја има на листата, ако да аплицирај си и кажи им што како. Потоа тие ќе си ја завршат постапката кај нив со дозволи и визата ќе ти стаса во Мк. Се чека 2 недели за дефицитарна струка и 2 месеци за обични работници.
Со Бг пасош е многу полесно за во Еу, не ти треба работна дозвола и во секоја компанија можеш да работиш.
Позз
Holandija bez eu pasos nema rabota nema vlez za plus 3 meseci. Baza kurs u nl ambasafa polagas od 3 dela,ako go polozes cekas odgovor i odes za holandija pa tamu ti prodolzuvat vizata. Ama mora taj so ti garantira da rabote pomalku od 10 godini stalna rabota + imas uste 5 ispiti za da stignes do holanski pasos i plus moras i ti da rabotes ako sakas pasos. Jas sum vo holandija i minah niz site deredzinja. Holandija tesko za makedonci so mk pasos osven ako se skoluvas tuka imas prednosti vo ponatamosnoto prestojot. Stan ispod 350 evra od covek nema ama ne cesl stan tuku edna soba! Srekno
Не ти треба јазик ако си со работен договор на определено! Кажи им во амбасада и кога ќе го пополнуваш делот за тест за јазик ќе пишиш дека имаш работен договор со временско ограничување. Вакви договори се склучуваат од 3месеци за сезонска работа до 1 година максимум . Овие договори можат да се продолжуваат. Јас сум на така регистриран и затоа не полагав јазик. 1 година договор потоа ќе го обновиме и пак една година ќе потпишам.
Дури и да ти дае компанијата договор на неопределено одбиј ги оти со неопределено мораш да полагаш јазик.
Јазик ти треба после 5 години за да добиеш пасош и државјанство, ама ако не сакаш немораш.


The following purposes of stay are temporary within the meaning of the Civic Integration Act:

 • Exchange

 • Study

 • Paid employment*

 • Work on a self-employed basis

 • Trainee for study or employment purposes

 • Seasonal work

 • Cross border service provider

 • Orientation year for highly educated persons

 • Highly skilled migrant

 • Holder of a European Blue Card

 • Scientific researcher under Directive 2005/71/EC, Researcher under Directive (EU) 2016/801

 • Stay with a family member, if the family member you are staying with is here for a temporary purpose of stay

 • Temporary humanitarian

 • Medical treatment

 • Waiting for a request based on article 17 of the Netherlands Nationality Act

 • Non-privileged military or non-military civilian staff (NATO) and family members
 • Foreign investor

 • Intra Corporate Transferee (Directive 2014/66/EU)
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
777
Samo bugarski da imas , segde na zapad e dobro :)
Со интерпункција скаран си изгледа. Три пати се вратив да разберам шо сакал авторот да кажит.
Имал економски факултет а по напишаното личи како да го пишувал некој со умствена матирица на полуписмен човек со 2-ро одделение...:)
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
777
Со интерпункција скаран си изгледа. Три пати се вратив да разберам шо сакал авторот да кажит.
Кога учеле за интерпункција веројатно бегал од часови до најблиската сендвичара,и така јадејќи џанк-фуд станал анти-интерпункциски агент! Денес има агенција за анти-интерпункциски операции :pos:
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Ajde neka se mennjat statusi denes ajde zadolzitelna cisti se poleka
 
Член од
2 декември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Се бараат НЕГОВАТЕЛКИ (може и мажи) над 18години за пружање помош на стари лица во Германија/Австрија/Холандија и Ирска.
Најчесто турнусите се од 60 дена, а во Австрија 28 дена.
Платата за 2 месеци се движи од 2800-3600 со платен превоз, сместување и храна во домот.
А за 4 недели од 2200-2700 евра
Платата се пресметува во однос на квалификациите(искуство,јазик, години и сл)
Може и без искуство, но не и без јазик, минимум А2(германски или англиски)
Голема предност се ЕУ документи
Возачка дозвола е исто така предност, но не е задолжителна.
За повеќе инфо viber & whatsapp 00 389 70 243 926
 

Attachments

Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
652
Добивањето работна виза за Германија станува веќе и официјално од февруари лотарија (за неквалификуван кадар). Ме интересира како оди добивањето на работна виза за Чешка, колку се чека, на пример за слични амалски работи како за почеток- McDonalds, персонал за ресторани, хотели и сл.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
345
Поени од реакции
706
Дечки, знам дека за работа во Швајцарија треба да го владееш германскиот. Има ли бар мал процент можност да се замине со англиски јазик?
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
575
Поени од реакции
242
Дечки, знам дека за работа во Швајцарија треба да го владееш германскиот. Има ли бар мал процент можност да се замине со англиски јазик?
па, за dishwasher обично не бараат многу познавање од јазик. За други работи малку потешко
 
Член од
22 април 2012
Мислења
11
Поени од реакции
2
Не ти треба јазик ако си со работен договор на определено! Кажи им во амбасада и кога ќе го пополнуваш делот за тест за јазик ќе пишиш дека имаш работен договор со временско ограничување. Вакви договори се склучуваат од 3месеци за сезонска работа до 1 година максимум . Овие договори можат да се продолжуваат. Јас сум на така регистриран и затоа не полагав јазик. 1 година договор потоа ќе го обновиме и пак една година ќе потпишам.
Дури и да ти дае компанијата договор на неопределено одбиј ги оти со неопределено мораш да полагаш јазик.
Јазик ти треба после 5 години за да добиеш пасош и државјанство, ама ако не сакаш немораш.


The following purposes of stay are temporary within the meaning of the Civic Integration Act:

 • Exchange

 • Study

 • Paid employment*

 • Work on a self-employed basis

 • Trainee for study or employment purposes

 • Seasonal work

 • Cross border service provider

 • Orientation year for highly educated persons

 • Highly skilled migrant

 • Holder of a European Blue Card

 • Scientific researcher under Directive 2005/71/EC, Researcher under Directive (EU) 2016/801

 • Stay with a family member, if the family member you are staying with is here for a temporary purpose of stay

 • Temporary humanitarian

 • Medical treatment

 • Waiting for a request based on article 17 of the Netherlands Nationality Act

 • Non-privileged military or non-military civilian staff (NATO) and family members
 • Foreign investor

 • Intra Corporate Transferee (Directive 2014/66/EU)
здраво Петар,
ќе можеш да ми пишеш во порака и да ми кажеш повеќе за работен договор со временско ограничување на 3 или повеќе месеци за да не полагам тест во холандска амбасада.
 
Член од
28 февруари 2013
Мислења
58
Поени од реакции
90
Коузон - "Работа на Флорида, Golf Club".
Бев на онлајн интервјуто во Јуни, после имавме уште едно интервју на камера.... Карта не сум сигурен дали сам си купуваш ама агенција провизии не зима. Виза во Август/Септември да се вади за тие што се селектирани. Е сега ако има некој што е селектиран нека пише, јас уште чекам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom