Каде за работа во странство?

Член од
7 јуни 2014
Мислења
831
Поени од реакции
900
A na zapad vo kes gi plakaat .
не бе напротив, таму бројот на недвижнини под хипотека е дури и поголем, одговорот се однесуваше на делот дали народот е полн со пари во македонија или не.
 
Член од
15 март 2017
Мислења
4
Поени од реакции
1
Zravo, nudam rabota vo Germanija za momci i devojki od 18- 35 godisna vozrast. Uslovite se da imate dobro poznavanje na angliskiot jazik i osnovno na germanski jazik, kako i zadolzitelno poseduvanje na EU pasos. Rabotata e vo lanec na prodavnici za brendirana obleka. Avionskiot bilet i smestuvanjeto se plateni od strana na kompanijata.
Zainteresiranite mozat da mi pratat CV na cakarevaivana@gmail.com.
p.s. Uslugata za posreduvanje za vrabotuvanje ne vi se naplaka.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.510
Поени од реакции
2.266
@DeMew @Svetla
https://ind.nl/en/Documents/Public_Register_Regular_Labour_and_Highly_Skilled_Migrants.pdf
Овде имаш компании кои имаат договор со министерствоот да вработуваат странци, другите не смеат.
Листава е и за обични работници и за дефицитарни струки.
Најди си компанија шо те бендисува, види дали ја има на листата, ако да аплицирај си и кажи им што како. Потоа тие ќе си ја завршат постапката кај нив со дозволи и визата ќе ти стаса во Мк. Се чека 2 недели за дефицитарна струка и 2 месеци за обични работници.
Со Бг пасош е многу полесно за во Еу, не ти треба работна дозвола и во секоја компанија можеш да работиш.
Позз
Holandija bez eu pasos nema rabota nema vlez za plus 3 meseci. Baza kurs u nl ambasafa polagas od 3 dela,ako go polozes cekas odgovor i odes za holandija pa tamu ti prodolzuvat vizata. Ama mora taj so ti garantira da rabote pomalku od 10 godini stalna rabota + imas uste 5 ispiti za da stignes do holanski pasos i plus moras i ti da rabotes ako sakas pasos. Jas sum vo holandija i minah niz site deredzinja. Holandija tesko za makedonci so mk pasos osven ako se skoluvas tuka imas prednosti vo ponatamosnoto prestojot. Stan ispod 350 evra od covek nema ama ne cesl stan tuku edna soba! Srekno
Не ти треба јазик ако си со работен договор на определено! Кажи им во амбасада и кога ќе го пополнуваш делот за тест за јазик ќе пишиш дека имаш работен договор со временско ограничување. Вакви договори се склучуваат од 3месеци за сезонска работа до 1 година максимум . Овие договори можат да се продолжуваат. Јас сум на така регистриран и затоа не полагав јазик. 1 година договор потоа ќе го обновиме и пак една година ќе потпишам.
Дури и да ти дае компанијата договор на неопределено одбиј ги оти со неопределено мораш да полагаш јазик.
Јазик ти треба после 5 години за да добиеш пасош и државјанство, ама ако не сакаш немораш.


The following purposes of stay are temporary within the meaning of the Civic Integration Act:

 • Exchange

 • Study

 • Paid employment*

 • Work on a self-employed basis

 • Trainee for study or employment purposes

 • Seasonal work

 • Cross border service provider

 • Orientation year for highly educated persons

 • Highly skilled migrant

 • Holder of a European Blue Card

 • Scientific researcher under Directive 2005/71/EC, Researcher under Directive (EU) 2016/801

 • Stay with a family member, if the family member you are staying with is here for a temporary purpose of stay

 • Temporary humanitarian

 • Medical treatment

 • Waiting for a request based on article 17 of the Netherlands Nationality Act

 • Non-privileged military or non-military civilian staff (NATO) and family members
 • Foreign investor

 • Intra Corporate Transferee (Directive 2014/66/EU)
 
 • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
7 март 2009
Мислења
963
Поени од реакции
607
Samo bugarski da imas , segde na zapad e dobro :)
Со интерпункција скаран си изгледа. Три пати се вратив да разберам шо сакал авторот да кажит.
Имал економски факултет а по напишаното личи како да го пишувал некој со умствена матирица на полуписмен човек со 2-ро одделение...:)
 
Член од
7 март 2009
Мислења
963
Поени од реакции
607
Со интерпункција скаран си изгледа. Три пати се вратив да разберам шо сакал авторот да кажит.
Кога учеле за интерпункција веројатно бегал од часови до најблиската сендвичара,и така јадејќи џанк-фуд станал анти-интерпункциски агент! Денес има агенција за анти-интерпункциски операции :pos:
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.630
Поени од реакции
2.383
Ajde neka se mennjat statusi denes ajde zadolzitelna cisti se poleka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom