Кабелски интернет

ElindHost

ElindHost
Член од
27 јуни 2011
Мислења
30
Поени од реакции
15
Здраво, ме интересира што треба да се направи за да се започне со нудење на кабелски интернет и каква опрема треба да се набави?
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
прво треба со АЕК да средиш таму договори. имаш многу потрошен материјал(кабли, конектори, итн.), оптика, екипи за на терен. рачунај треба да имаш еден куп модеми, појачала, сплитери, алати. пред се ти треба искусни работници дека со нови ко ќе почниш тешко ќе оди.
ко ќе напрајш математика, ти требат многу пари, а тешко да успејш дека во секој град има кабелски оператори за тв,нет и тел. во никој случај нема да дозволат да му бидиш конкуренција.
 

ElindHost

ElindHost
Член од
27 јуни 2011
Мислења
30
Поени од реакции
15
Дали би можел да ми пообјасниш нешто околу модемите и сплитерите а за појачалата ми е чудно :unsure: не може да функционира без појачала, и какви се тие појачала дали може линкови да ми пратиш и за модемите, сплитерите и за појачалата? :)
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
абе се оди на еден кабел. за се имаш различна фрекфенција итн. без појачало неможиш да напрајш ништо. секоја фирма различна опрема користи. гуглај барај појачала за сигнал за пренос на тв/нет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom