Информативен мрак , повод за појава на македонштината

Никсън

бамбуча
Член од
12 октомври 2007
Мислења
283
Поени од реакции
0
Знаеш ли какво ште ти кажа? Аз с'м тук от 1 месец в този форум. За този месец с'м отворил безброј теми за дружба между Б'лгарија и Македонија, за доброс'седски контакти. Всичко опира до в'зпитание. Ако ти е по лесно да караш с'седски народи да се мразјат, да се обиждат - хвала ти. Мојата цел е да т'рсја начини нашите народи на са в пријателски, другарски отношенија. Винаги с'м си мислил, че ште е трудно, но напослед'к все по-малко мои мненија се тријат, и все повече подкрепа получавам. А ти штом си тр'гнал да делиш два доброс'седски народа, пожелавам ти успех, но запомни, не само ти, а и децата ти и внуците ти ште живејат на тази земја! Помисли какво им завештаваш, пријателство или омраза....:nenene:
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Ти повторно не одговори на моите прашања, на моите теми, и си продолжи да ми правиш психоанализа.

Вие денс имате улици, булевари ... “ Цар Борис III " , “ Цар Обединетел “ , го величате тој човек, нели ?

Да, не се согласувам со Бугарите дека политиката на тој човек треба да се велича, неговите успеси да се репер на младите.

И СЕГА ТИЕ БУГАРИ МЕНЕ МЕ СОВЕТУВААТ ДЕКА ТРЕБА ЈАС ДА СЕ ПРЕИСПИТАМ, ДА СИ ГИ ПРЕИСИТАМ МОИТЕ ПОГЛЕДИ НА МИНАТОТО , ЗА ДА ЖИВЕЕME СО БУГАРИТЕ ВО СЛОГА.

Ти пријател си циничен, безобразен, расипан.

Не кажав jac ништо лошо за Раковски, Ботев, Априлов. Moжам да кажам дека биле патриоти, борци за бугарштината.

А дилемата што е тоа Бугарија , што се и кој се Бугарите е постара од мене, многу, многу постара од мене. Јас само барам полемика, согледување на фактите.

А твоите фрустрации лечи ги со други, немој со мене. :nenene:
 

Никсън

бамбуча
Член од
12 октомври 2007
Мислења
283
Поени од реакции
0
Оставјам на пишештите тук да четат. No Comment...
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Оставјам на пишештите тук да четат. No Comment...
Во н. Автокоманда работите се изведуваат на улиците "Јани Лукровски", "Ташко Караџа", "Христо Ботев" и "Лазар Поп Трајков".

http://www.gazibaba.gov.mk/mak/aktuelno.asp?id=106

Јас сум сигурен дека во Бугарија нема улица Г. Пулевски, Д. Чуповски, К. П. Мисирков , Б. Конески ....... и ти мене ми збориш за омраза ?

Бедно, бедно !
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
овие на фотката ме потсеќаат на цртаниот мулан
еден ваков се искачува на кинескиот ѕид и вика : БУ !
1 дел многу убава работа
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
абе луѓе соседиве фрлаат пари да докажат дека се македонци , демек ние незнаеме
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
25
Поени од реакции
0
РАДКО

Еве овде бугарестите - Бугарите ќе можат да даваат примери како поради пропагандата, информативниот мрак, ... се манипулирани Македонците во 19 век, 20 век, 21 век.

Кој и што сокрил од нив, зашто тоа го криел, дали некој селективно им давал информации ..... дали денес бугарестите немаат право, можност да ја кажат вистина, да полемизираат.

Се разбира, треба тоа да го поткрепат со цитати на политичари, актуелни политичари во Македонија, извадоци од весници, закони ..... инаку се ке биде повторно "гола бугарашка пропаганда".

Полни им се устите со констатации дека Бугарија за времето на Живков имала подобра демократија од Југославија, Бугарите биле покорктно информирани, дека само на “југословените“ им гимиеле мозоците, Живков тоа не го работел, ......и дека и денес е тоа така, Бугарија е демократска а во Македонија се живее како во логор ...

БУЈРУМ !
Прво поесни какво е македонштина? Во какво се изразева ... даj пример за луде кои са се борили за тоа и т.н. инак ја разбирам като нова тема против сичко болгарско-држава,луде,историа...
 
Член од
17 април 2007
Мислења
111
Поени од реакции
0
Погоре во твоето прво мислење кажуваш дека само глупавите мразат и угнетуваат, а паметните ги почитуваат другите. Па како ти со пушка во рака(како што самиот се илустрираше) си паметен и ги почитуваш другите? Мене ми изгледа дека ти си еден од тие фашисти, националисти и реваншисти што ги плукаше пред 5 мин.
Во голема заблуда си .Точно е дека само глупавите мразат и угнетуват..а паметните мора да си ги бранат идеите и духовните ценетости ,пошто правдата аку не се чува и брани пет пари не чини..
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Прво поесни какво е македонштина? Во какво се изразева ... даj пример за луде кои са се борили за тоа и т.н. инак ја разбирам като нова тема против сичко болгарско-држава,луде,историа...
Љубов кон Македонија , кон македонското , чуство на припадност кон една заедница - македонската заедница , желба и напор да се сочува говорот користен во Македонија , да се сочуваат песните , ората ,да се спасат од асимилација , пишување за историјата на Македонија , проучување на животите на жителите од таа земја - Македонците :Александар , Филип , Гоце Делчев , ...... истото наречено уште од Бугарите како Македониз'м .
Или во случај да не се отвори линкот : http://bg.wikipedia.org/wiki/Македониз'м
 
Член од
17 април 2007
Мислења
111
Поени од реакции
0
нешто слично има речено и нашиот апостол на слободата Васил Левски :" ..кажи ми бајно моите гревове та да ти кажа и аз твоите -па да работиме ако ке бидеме лјуде"../ова е од едно негово писмо до пријател револуционер...Интересно е дека големите умове мислат слично и позитивно а манечките душици се конфликти тражат...
 
Член од
23 март 2005
Мислења
16
Поени од реакции
0
Ima cenzura vo tozi forum.

Еве овде бугарестите - Бугарите ќе можат да даваат примери како поради пропагандата, информативниот мрак, ... се манипулирани Македонците во 19 век, 20 век, 21 век.

Кој и што сокрил од нив, зашто тоа го криел, дали некој селективно им давал информации ..... дали денес бугарестите немаат право, можност да ја кажат вистина, да полемизираат.

Се разбира, треба тоа да го поткрепат со цитати на политичари, актуелни политичари во Македонија, извадоци од весници, закони ..... инаку се ке биде повторно "гола бугарашка пропаганда".

Полни им се устите со констатации дека Бугарија за времето на Живков имала подобра демократија од Југославија, Бугарите биле покорктно информирани, дека само на “југословените“ им гимиеле мозоците, Живков тоа не го работел, ......и дека и денес е тоа така, Бугарија е демократска а во Македонија се живее како во логор ...

БУЈРУМ !
В този форум има жестока цензура, до сега сичко кое с'м написал, беше избришено. Ако спре цензурата ште ти објаснја всичко. Ето ти тук свободни форуми, к'дето без страх можеш да пишеш всичко.
http://forum.abv.bg/index.php?showforum=42
http://clubs.dir.bg/postlist.php?Board=maked&GCDirID=d795f505662d892db60d10dd8295bf5e
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
В този форум има жестока цензура, до сега сичко кое с'м написал, беше избришено. Ако спре цензурата ште ти објаснја всичко. Ето ти тук свободни форуми, к'дето без страх можеш да пишеш всичко.
http://forum.abv.bg/index.php?showforum=42
http://clubs.dir.bg/postlist.php?Board=maked&GCDirID=d795f505662d892db60d10dd8295bf5e
Јас сум баниран во тие форуми .......... еве зашто се банира таму :

Налага се едномесечен бан на михајло, заради подписа му б'лгароубиец.


Link : Василиј II Б'лгароубиец

Повторно лагата од исток е неумесна .....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom