Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Не ги читав предходните постови ама имам другар кој имаше таков проблем. Имено секој ден од ко ќе се приклучеше бандерата за светло тој снемаше интернет дур светеше. Види ти дали тоа има некоје влианије пошто може да биде специфичен тој проблем.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ќе пробам така.
--- надополнето: 29 септември 2012 во 15:34 ---

Јас БЛИЗОО
--- надополнето: 29 септември 2012 во 15:37 ---
Ако ми се среди проблемот ќе напишам до што било како било и така секој кој има идеја добредојдена е благодарам многу на сите што одговорија а и на тие што ќе сакаат да напишат уште нешто.Благодарам уште еднаш.
Значи вака, се јавуваш во близу и викаш да ти се прати екипа дома. Ако не дојдат се јавуваш уште еднаш и викаш дека ќе ги пријавиш во АЕК ако не дојдат и максимално им се дереш. И додека не го сменат модемот или нешто кај приклучокот сеа не знам каков пакет имаш, дали си зграда дали куќа не ги пушташ да си идат.

Мразам вакво сељачко понашање ама со овие близу некад само така испаѓаш на крај.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Ве молам да ми кажете бидејќи губам интернет секој ден во исто време не е вирус го скенирав со што ти не (Malwerebytes,Superantispyware).... и уште многу други сега некое слично искуство се јавив во мојот интернет провајдер но проблемот не е до нив.
Многу веројатно е до интернет провајдерот во случајов Близоо. Јави се и заканувај им се дека ќе се исклучиш и дека ќе се јавиш во АЕК кажи им дека се си пробал и дека проблемот е во нив не е до тебе. Мора доста остро и вулгарно со нив инаку ништо не правиш. Инаку секогаш ќе ти кажат дека проблемот е до тебе а секогаш е до нив...барем во сите мои пријави секогаш беше до нив :mad:
И правиш ли restart на модемот откако ќе снема интернет? Го вадиш од струја и пак го прилкучуваш или не?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Оваа ноќ имам пу пу да не ги урочам. Ама на тие што вака им прави побарајте да ви стават сплитер од главниот кабел до модемот они знаат каков треба. Добро е овие Телекабел кај мене со еден збор доаѓаат, а на Блузу па се им е зафатен телефонот и кога кажеш дека немаш интернет дај повторно ја кажи мак адресата, од кај нас има интернет ова она глупости. :tapp:
 
Член од
12 август 2012
Мислења
317
Поени од реакции
100
Значи вака, се јавуваш во близу и викаш да ти се прати екипа дома. Ако не дојдат се јавуваш уште еднаш и викаш дека ќе ги пријавиш во АЕК ако не дојдат и максимално им се дереш. И додека не го сменат модемот или нешто кај приклучокот сеа не знам каков пакет имаш, дали си зграда дали куќа не ги пушташ да си идат.

Мразам вакво сељачко понашање ама со овие близу некад само така испаѓаш на крај.
Навистина се покварени купив нов компјутер и незнаев таму да наместам се јавив таму и им реков дека несака тој ми објаснува јас не сватив му викам нема таму он пак исто јас му викам може ли да дојде екипа тој пак ме убедува да кликнам таму нешто да сменам и така за тоа доаѓаше едно дете да ми намести 10 дена останав без интернет сега па али ми истекува договорот и ќе си одам од нив.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Навистина се покварени купив нов компјутер и незнаев таму да наместам се јавив таму и им реков дека несака тој ми објаснува јас не сватив му викам нема таму он пак исто јас му викам може ли да дојде екипа тој пак ме убедува да кликнам таму нешто да сменам и така за тоа доаѓаше едно дете да ми намести 10 дена останав без интернет сега па али ми истекува договорот и ќе си одам од нив.
хах, у странство вака да не дојдат не само што ќе можеш да ги тужиш, туку и прашање е дали уште некој повеќе ќе стави интернет откај нив. Али ние сме банана држава со народ со чуден менталитет па ваквиве ствари ни се нормални :)

Така да направи како што ти кажав ќе упали :)
 
Член од
12 август 2012
Мислења
317
Поени од реакции
100
Оваа ноќ имам пу пу да не ги урочам. Ама на тие што вака им прави побарајте да ви стават сплитер од главниот кабел до модемот они знаат каков треба. Добро е овие Телекабел кај мене со еден збор доаѓаат, а на Блузу па се им е зафатен телефонот и кога кажеш дека немаш интернет дај повторно ја кажи мак адресата, од кај нас има интернет ова она глупости. :tapp:
Се сложувам 4 дена ги нема да дојдат а кај другар ми таму модемот од Телеком летоска нешто му се случи јас бев кај него и одеднаш престана модемот се јави добро сега не ги доби од прва но сепак ги доби го праша таа што има проблем и и кажа и после неколку часа излегов до продавница екипа на Телеком пред врата а Кај е Телеком кај е Близоо .
--- надополнето: 30 септември 2012 во 12:10 ---
хах, у странство вака да не дојдат не само што ќе можеш да ги тужиш, туку и прашање е дали уште некој повеќе ќе стави интернет откај нив. Али ние сме банана држава со народ со чуден менталитет па ваквиве ствари ни се нормални :)

Така да направи како што ти кажав ќе упали :)
Не се ни јавувам веќе и така Близоо не беше мојот избор некој на мајка ми и рекол задоволен бил тогашен Кејблтел и сега сакав во Телеком ама многу скапо беше тогаш пред некоја година за 15 гига колку се плаќаше а сега имаш неограничен и супер е ама се заглавив во Близоо и никогаш нема да ми текне да земам од нив.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Близу имаат малку екипи, а треба за секоја населба да имаат по две они за цел град дали пет имаат и не можат да стасаат на сите да им поправат. :tapp:
 
Член од
12 август 2012
Мислења
317
Поени од реакции
100
Близу имаат малку екипи, а треба за секоја населба да имаат по две они за цел град дали пет имаат и не можат да стасаат на сите да им поправат. :tapp:
Телекабел имаат повеќе? Да си се приклучам на телекабел брз ли е интернетот отвара ли брзо ако имаш спеедтест закачи и за колку време одприлика доаѓаат и имаат корисничка подршка 24 часа?
 
N

Nicky Santoro

Гостин
Ова само кај нас го има,им го полниш џебот со пари и те ебаваат на здрав мозок.За твоите пари ти е незгодно помош од нив да бараш а и да бараш 2% ти прават.Абе земи јави му се испокарај се кој ги ебе.. и уште нешто , пред да почниш да се караш со нив, изброј до 10,можи уште нешто ќе ти дојди на памет .
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Телекабел имаат повеќе? Да си се приклучам на телекабел брз ли е интернетот отвара ли брзо ако имаш спеедтест закачи и за колку време одприлика доаѓаат и имаат корисничка подршка 24 часа?
Околу 30 екипи по 4 работници. Не е нешто нај нај како брзината на Близу ама за најосновни работи е супер 6-9мб/сек со спидтест, а торент симнува со 900-1000кб/с. Но штом е без договор ми одговара кога сакам можам да им откажам.

Јас сум од Штип тука за корисничка подршка немам проблем работат 24/7 на телефон и веднаш се јавуваат, а екипите се од 9-17 часот. Обично ако се јавиш навечер дојдат уште рано сабајле 9-10 часот. За во другите градови може некој друг да каже како е со услугата не сум баш запознаен дали ги услужуваат како тука. Баш ме интересира некој да каже дали одма идат откако ќе им се јавиш.
 
Член од
12 август 2012
Мислења
317
Поени од реакции
100
Ова само кај нас го има,им го полниш џебот со пари и те ебаваат на здрав мозок.За твоите пари ти е незгодно помош од нив да бараш а и да бараш 2% ти прават.Абе земи јави му се испокарај се кој ги ебе.. и уште нешто , пред да почниш да се караш со нив, изброј до 10,можи уште нешто ќе ти дојди на памет .
Се согласувам со тебе плаќаш јас на близо по 1500 им плаќам и тоа телефонот никаде не зборам.
--- надополнето: 30 септември 2012 во 14:09 ---
Околу 30 екипи по 4 работници. Не е нешто нај нај како брзината на Близу ама за најосновни работи е супер 6-9мб/сек со спидтест, а торент симнува со 900-1000кб/с. Но штом е без договор ми одговара кога сакам можам да им откажам.

Јас сум од Штип тука за корисничка подршка немам проблем работат 24/7 на телефон и веднаш се јавуваат, а екипите се од 9-17 часот. Обично ако се јавиш навечер дојдат уште рано сабајле 9-10 часот. За во другите градови може некој друг да каже како е со услугата не сум баш запознаен дали ги услужуваат како тука. Баш ме интересира некој да каже дали одма идат откако ќе им се јавиш.
Благодарам многу.
 

vlaono

счо имат
Член од
27 јуни 2009
Мислења
159
Поени од реакции
7
Здраво другарчиња само што го форматирав лаптопов,Windows 7 и пак немам wireless имам само едно компјутерче никако немозам да го менам за wireless некој ми велет дека требит драјвери кажетеми како да најдам драјвери за овај ебан лаптоп!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom