Иницијатива за закон за забрана на финансирање на невладини организации, од НАДВОРЕШНИ спонзори

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.486
Поени од реакции
31.391
Долго време сакав да отворам ваква тема. Можеби требаше порано, ама подобро касно отколку никогаш. Мислам дека е крајно време да се почне една иницијатива за будење на свесноста, за потребата од донесување на закон за забрана на финансирање на невладини организации, од спонзори надвор од Македонија.


Повеќе од јасно е дека надворешното финансирање има за цел ширење на странски интереси во државата. Вакви забрани веќе постојат во некои држави.
Тоа што за мене ја прелеа чашата е последниов пример со преститутот Бранко Геровски, платеник на локалните испостави на бројните невладини организации на Џорџ Сорос, со последната колумна во која отворено повикува на федерализација на Македонија:

http://www.plusinfo.mk/mislenje/917/ajde-da-zboruvame-za-federacija-zoshto-da-ne
Ајде да зборуваме за федерација, зошто да не?!
Бранко Героски
Објавеново 13:58 08 ноември 2015
тврдам дека прашањето за обликот на уредувањето на заедничката држава не е целосно исцрпено со Охридскиот договор и со Уставот и дека сосема е можно во периодот што претстои идеите за федерално уредување да се наметнат...
Приметете само (во целосниот текст од линкот), како преституткава го почнува уводот со инсинуации дека идејата за федерализација потекнува од трети страни, а неговово е само спонтано попатно размислување, со кое ликов заклучил дека федерализацијата е добра работа за нас.
Ова го кажува цел озбилен, како да предлогот за национално самоубиство е сосема нормален акт... „Ајде да зборуваме за национално самоубиство, зошто да не?!:cautious:


Ништо не правиме со ваквите продадени души, се додека не се донесе закон за забранување на финансирање на невладини организации, од спонзори надвор од државата. Крајно време е. После ваквите преститути нека повелат да го продаваат физичкиот газ позади МРТ. Е да, помала е заработувачката отколку од продавање на виртуелниот анус по медиумите - ама еј, нели сепак е истата работа. Или па можат да продолжат ама со волонтирање, да ја работат истата работа про боно, ако навистина веруваат во „каузата“ на разнебитување на Македонија.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Исто така да се дополни во законот дека буџетот на РМ нема да се користи за финансирање на невладини организации, како и финансирање на медиуми.
Исто така да секој што ќе изнесува информации во јавност (на ТВ, радио и интернет) да има уредна финасиска документација, од каде него пари. Како на пример, дебатна емисија експерт Х и експерт У и доле на кајрон да врти (експерот Х за оваа емисија има добиено 1000Е од владата на РМ (ипар фондовите), а експертот У има добиено 500Е од Сорос).
Барем да знам, кога парите за развој на државата се користат некој да тропа глупости на ТВ
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.486
Поени од реакции
31.391
Исто така да се дополни во законот дека буџетот на РМ нема да се користи за финансирање на невладини организации, како и финансирање на медиуми.
Не гледам ништо лошо во ова, треба и таков закон да има. (y)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Не гледам ништо лошо во ова, треба и таков закон да има. (y)
Не гледаш, затоа што си кратоковид, инаку од каде добиваш пари за подршка на власта ?
Мислиш од џебот ти даваат пари тебе, не другарче, од буџетот што се полни најмногу од задолжувања.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Vanlok ми ги прочита мислите, и јас сакав да отворам слична тема.
И пак ќе повторам, каде одат парите на Сорос, таму има крв и насилства.
Најсвеж пример - Украина.

Која е процедурата за покренување на инцијатива?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Vanlok ми ги прочита мислите, и јас сакав да отворам слична тема.
И пак ќе повторам, каде одат парите на Сорос, таму има крв и насилства.
Најсвеж пример - Украина.

Која е процедурата за покренување на инцијатива?
потписи од 100 граѓани. Иницијаторот ги носи потписите и предлогот до собрание. Ако е се во ред, почнува процес на собирање потписи во подрачниоте единици на мин. за правда. Доколку се соберат 10.000 постписи за три месеци мислам, иницијативата се разгледува на седница на собрание.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
@Vanlok како да забраниме финансирање на невладини од странски спонзори. Тогаш паразитите од невладин сектор ќе треба да најдат вистинска работа од 8-16h и ќе треба со труд да го вадат лебот. А денес никој не сака да се испоти, сите сакаат на државна или НГО цицка да живеат.[DOUBLEPOST=1447101431][/DOUBLEPOST]
Vanlok ми ги прочита мислите, и јас сакав да отворам слична тема.
И пак ќе повторам, каде одат парите на Сорос, таму има крв и насилства.
Најсвеж пример - Украина.

Која е процедурата за покренување на инцијатива?
Не постои мудоња во Македонија што ќе го избрка Сорос . Нема такви мажи на просторот од Гевгелија до Табановце. Затоа и заслужуваме да не месат како тесто.
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Хрватска одамна го избрка сорос,Русија забрани финансирање од надвор невладини организации,редно е и Македонија да донесе таков закон.
Сепак мислам дека поефтина варијанта би била героски,милчин и остала багра да се спалат на клада
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Супер е темата!
На пример "Распеани Скопјани", "Плоштад слобода" лгбт гњаватори и слични на нив, сакам да ги снема, си земаат пари за ремет само и наметнуваат погрешни вредности.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.337
Поени од реакции
18.210
Хрватска одамна го избрка сорос,Русија забрани финансирање од надвор невладини организации,редно е и Македонија да донесе таков закон.
Сепак мислам дека поефтина варијанта би била героски,милчин и остала багра да се спалат на клада
Не ти е многу мал списокот на луѓе кои работат против интересите на народот?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.417
Поени од реакции
36.353
П.С.

И ја незнам што комплицирате со прохибитивни закони.

Значи наместо "се забранува тоа, тоа и тоа", нека гласи законот "се дозволува само финансирање на медиуми од влада, МТВ, сител и канал 5 се национални медиуми и кој сака медиум да отвори мора да добие согласност од влада". Многу поедноставно.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
П.С.

И ја незнам што комплицирате со прохибитивни закони.

Значи наместо "се забранува тоа, тоа и тоа", нека гласи законот "се дозволува само финансирање на медиуми од влада, МТВ, сител и канал 5 се национални медиуми и кој сака медиум да отвори мора да добие согласност од влада". Многу поедноставно.
Мешаш дневна партиска политика со национален интерест.Ќе те замолам не ја засерувај темата.
 
W

wicked_1

Гостин
Тhought-crime полиција му е лекот, па предавниците ќе почнат сами да се предаваат од страв.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Значи влада да забрани финансирање на НЕвладини организации
Финансирани од странство.

Вака секој мрсуљ што ќе пушти некое евро на нашиве "борци за човекови права", слободно може да си тера своја агенда.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom