Импресивно CV е најбитно за успех во кариерата

kjara

Самовилата
Член од
1 март 2007
Мислења
666
Поени од реакции
1.424
Министер за труд и социјална политика
Диме Спасов

Диме Спасов стапи на функцијата министер за труд и социјална политика во Владата на Република Македонија на 29.5.2013 година. Роден е на 7 мај 1985 година во Скопје.



ПРОФЕСИОНАЛНО ИСКУСТВОмај 2013
  • министер за труд и социјална политика
декември 2012 до мај 2013
  • помошник на директорот на Агенција за катастар на недвижности-Центар за катастар на недвижности Скопје
2011-2012
  • државен секретар во Министерство за правда на Република Македонија
2010-2011
  • директор на Агенција за млади и спорт
2009-2010
  • заменик директор на Јавно претпријатие за стопанисување со стамбен и деловен простор на Република Македонија-подрачна единица Скопје
2006-2009
  • референт за извршување и правни работи во Јавно претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор на Република Македонија
ОБРАЗОВАНИЕ
2009

  • дипломиран правник,Факултетот за правни студии "Јустинијан Први"-Скопј е,Универзитет “Св. Кирил и Методиј”-Скопје

:facepalm:

Абе ВУНДЕРКИНД! Од референт до министер за труд и социјала.
Што ќе рече на ова Пантелије Пантиќ? :icon_lol:
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Веле самак има многу подобра биографија од овај првиов...

Катастрофа сме со кадри.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ова ако е импресивно цв тогаш половина од Македонциве треба да конкурираме за Премиер на Македонија без размислување.
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Јас се прашувам нешто друго.
Еве, не му спорам, човекот почнал сопствен бизнис, го развил и работи успешно. Доттука е јасно.

Туку, шо мајка бара во Министерство?
Зошто некој би сакал развојот на сопствениот бизнис да го замени со... што и да е?!
Нов предизвик?!
Партиска директива?!
Рекет?!
Да работел 20 години, би разбрал, му треба нов предизвик, има доволно искуство, има што да се очекува од него.
Наместо баланс на искуство и младост, државниве институции ни станаа.... којзнае што... не ни којзнае што, ами Агенција за (не)вработување!
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
А Зато нас ни барет искуство сегде по година или две. :гомце:


Ама па кој ни е крив шо не сакаме да работиме?З‘ш да не се пробаш како граѓевинар со Економски или Информатика?То е развивање мултитаскинг сенс и други јаки зборој.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
F

FARANG

Гостин
Јас се прашувам нешто друго.
Еве, не му спорам, човекот почнал сопствен бизнис, го развил и работи успешно. Доттука е јасно.

Туку, шо мајка бара во Министерство?
Зошто некој би сакал развојот на сопствениот бизнис да го замени со... што и да е?!
Нов предизвик?!
Партиска директива?!
Рекет?!
Да работел 20 години, би разбрал, му треба нов предизвик, има доволно искуство, има што да се очекува од него.
Наместо баланс на искуство и младост, државниве институции ни станаа.... којзнае што... не ни којзнае што, ами Агенција за (не)вработување!


Еден памет човек овде еднаш ми кажа нај јака индустрија ти е политика, економии и финансии па се друго.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Јас се прашувам нешто друго.
Еве, не му спорам, човекот почнал сопствен бизнис, го развил и работи успешно. Доттука е јасно.

Туку, шо мајка бара во Министерство?
Зошто некој би сакал развојот на сопствениот бизнис да го замени со... што и да е?!
Нов предизвик?!
Партиска директива?!
Рекет?!
Да работел 20 години, би разбрал, му треба нов предизвик, има доволно искуство, има што да се очекува од него.
Наместо баланс на искуство и младост, државниве институции ни станаа.... којзнае што... не ни којзнае што, ами Агенција за (не)вработување!
Од приватно му течат пари, на државно му тече стаж
 
R

Rigel Kent

Гостин
Илија Димовски


Член на ВМРО-ДПМНЕ. Роден на 10.8.1980 година во Велес. Македонец. Апсолвент на Правен факултет. Пратеник од 2006 год.
Активности во Собранието:
  • Национален совет за евроинтеграции, член
  • Совет на Собранискиот канал, член
  • Постојана анкетна комисија за заштита на слободите и правата на граѓанинот, член
  • Комисија за прашања на изборите и именувањата, претседател
  • Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците, член
  • Комисија за одбрана и безбедност, заменик-член
  • Законодавно-правна комисија, заменик-член
  • Делегација на Собранието на Република Македонија во Парламентарното собрание на Медитеранот (ПС на Медитеранот), шеф на делегација
  • Пратеничка група на Собранието на Република Македонија за соработка со Парламентот на Австралија и со Парламентот на Нов Зеланд, претседател
  • Пратеничка група на Собранието на Република Македонија за соработка со Парламентот на Република Бугарија, претседател
  • Пратеничка група на Собранието на Република Македонија за соработка со Парламентот на Државата Израел, член
  • Пратеничка група на Собранието на Република Македонија за соработка со Парламентот на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, член
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Не го спорам правото било кој да гради кариера во државна служба.
Секој си одлучува за себе, како и човекот со „импресивно CV".
Само не ми е јасен мотивот - да го паузираш својот сопствен, и според CVто, успешен бизнис, заради државна служба, во период од животот кога си најмотивиран и најспособен.

Тоа не ми е воопшто јасно.
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
245
Поени од реакции
250
Јас мислам ама не сум сигурна за апсолвет ,дека министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски беше апсолвент или тазе завршен факултет и тоа на приватниот во Солун кога беше поставенза директор а потоа веднаш стана и министер ,нема што експресно напредување во кариерата од апсолвент веднаш директор па министер
 
R

Rigel Kent

Гостин
Јас мислам ама не сум сигурна за апсолвет ,дека министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски беше апсолвент или тазе завршен факултет и тоа на приватниот во Солун кога беше поставенза директор а потоа веднаш стана и министер ,нема што експресно напредување во кариерата од апсолвент веднаш директор па министер
Сепак дипломирал во 2001 а министер станал во 2006 .

Дипломирал менаџмент и бизнис админстрација на Американски колеџ во Солун во 2001 година
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
245
Поени од реакции
250
:) Реков не бев сигурна дали уште како апсолвент или тазе дипломиран стана директор а потоа министер,али “импресивно“ CV за еден министер во секој случај
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
Посебно е интересно стратешкото партнерство... :)

А ова со останатите колеги и нивните исто така импресивни CV's е уште еден знак дека сме на одличен пат.

Аман бре
 

Danger

Survivor
Член од
15 април 2008
Мислења
57
Поени од реакции
23
Абе добро, ама барем сега сме на НЕКАКОВ ПАТ, а да пред овие не бевме ни на пат, туку горе во шумата,без цивилизација
 

Kajgana Shop

На врв Bottom