Извршителите тропаат на врата за сметки стари и по 15 години

  • Креатор на темата Hip.Hop_MKD
  • Време на започнување
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.572
Поени од реакции
3.052
Акo мoже мaлa пoмoш, зa стoрен сooбрaќaен прекршoк изреченa ми е пресудa, зa истaтa не ми дoстaвенa пoкaнa зa нa суд, случaјoт е дaден нa извршител и ми е блoкирaнa сметкaтa, дoлгoт е oтприликa 22000 денaри, мoментaлнo сум неврaбoтен пa сaкaм дa ве прaшaм штo мoже дa се случи дoкoлку не гo плaтaм дoлдoг?
Фaлa
Koga e storen prekrsokot i koga e donesena presudata?
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
Koga e storen prekrsokot i koga e donesena presudata?
Прекршoкoт е нa 21.11.2011, пресудaтa нa 19.11.2012, нaлoгoт oд извршителoт 14.07.2014 a јaс денес дoзнaв случaјнo вo бaнкa декa ми е блoкирaнa сметкaтa...пoзз
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.572
Поени од реакции
3.052
Прекршoкoт е нa 21.11.2011, пресудaтa нa 19.11.2012, нaлoгoт oд извршителoт 14.07.2014 a јaс денес дoзнaв случaјнo вo бaнкa декa ми е блoкирaнa сметкaтa...пoзз
Presudata ja imas li primeno i koga?
Ako si ja primil presudava, ima opredeln vremenski rok vo koj mozes da se zalis protiv nea i toj pocnuva da tece od momentot koga ke ja primis. Ne sum sigurna kolku e rokot i dali mozes da se zalis. Konsultiraj se so nekoj advokat, tie ubavo gi znaat ovie rokovi, na stranicevo mozes da pises - najdiadvokat.mk.
Ako ne si ja primil presudata e polesno, ke podneses zalba vo koja ke isttaknes deka ne si uredno viknat na sud, deka presudata ne si ja dobil i takvi raboti i zatoa baras povtoruvanje na postapka, a smetkata ke ti bide odblokirana koga ke ti odobrat povtoruvanje na postapka (odnovo da ima sudenje, ali ovoj pat da te viknat da odis ti ili tvoj advokat). So ova samo ke dobies na vreme, a kaznata od 22iljadi (ako si kriv - normalno) ke mora da si ja platis koga togas a na nejze ke ti se racuna i kamata.
Ako nejkes da gubis vreme po sud i pari po advokat, i znaes deka si kriv (si go napravil prekrsokot i ne nozes da dokazes na sud deka ne si go napravil) podobro e da si ja platis odma. Uplati kaj tebe na smetka tolku kolku so bara izvrsitelot i ajt. Ako nemas, vidi kaj koj izvrsitel ti e (toa go ima na resenieto za izvrsuvanje so bi trebalo da ti stigne po posta ili ako ne ti e stignato mozes sam da doznaes u sud da ides da prasas) i koa ke doznaes kaj koj ti e, idi reci mu na rati da plakas, kazi mu deka si nevraboten, zali se i valjda ke ti ja odbolkira smetkata, ama kaznata ke mora da ja platis + nagradata za nego.
 
Член од
18 март 2015
Мислења
5
Поени од реакции
3
Ај вака едно прашање, во 2011 ми имаа пишано казна потоа ја уплатив казната после 1ипол год или нешто така ми дојде да уплатам некој трошоци од 1000 денари отидов и тие ги уплатив па по потреба отидов и во Пролече да приложам и тоа за секој случај, сега ми доаѓа од извршител после 3-4 години ми доаѓа денеска да сум приложел уплатница кога сум уплатил 1000 денари или во рок од 3 дена да му уплатам 4800 денари за трошоци ? Па дали се здрави? Како прво се имам преселено не ни знам каде е таа уплатница се утепав што се вика од барање не ја ни најдов уплатницата, и сега овие изгледа се прават мутави? Неможат да проверат во своите документи дека една уплатница иде кај нив една кај мене или неможат во пошта да проверат во таа година кога сум уплатил и за што е уплатено дека на самата уплатница си пишуваше за што уплаќам и секако мое име презиме и ембг што значи ако со таа глава малце размислуваат може да седнат и да проверат или ги мачи и сакаат само пари да зимаат? Сега не ми јасно што да правам секако утре ќе отидам во апелационен суд затоа што они самите не водат евиденција за ништо да видам што е работава и што друго да правам? Како прво ова е застарено дело иако јас имам уплатено казна и тоа од 1000 денари зарем неможеле во 2012 или 2011 да ми дојде тој извршител после 4 месеци ако немав платено тоа најчесто се случува кај повеке случаи што имам сретнато од пријатели, а ова после 3-4 години ми доага и на самото пишува која година е и за што а донесено денеска значи од 07.2011 кога е казната и од 04.2012 до 03.2015 па тоа се 3 години ако рачунаме за тие 1000 денари ако е за казната тоа се 4 год дали е ова нормално и сега што можам да направам?
 
Член од
6 април 2015
Мислења
383
Поени од реакции
124
Итноо итноооо
Ми стигна писмо од адвокадско друштво да платам долг кон Вип ( они ми го раскинаа договорот ) и пенали од 21000 , каде можам да поднесам приговор за застареност , бидејки ми се закануваат дека ке ме дадат на нотар и ке ми ја блокирале сметката , каде можам да поднесам приговор ?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.523
Итноо итноооо
Ми стигна писмо од адвокадско друштво да платам долг кон Вип ( они ми го раскинаа договорот ) и пенали од 21000 , каде можам да поднесам приговор за застареност , бидејки ми се закануваат дека ке ме дадат на нотар и ке ми ја блокирале сметката , каде можам да поднесам приговор ?
Какво е тоа писмо од адвокатско друштво?
Тие треба да добиеш Решение од нотар со кој се дозволува извршување врз основ на верододтојна исправа. На такво решение се поднесува приговор до судот преку нотарот
Не ми е јасно што ти си добил?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.917
Поени од реакции
31.167
Какво е тоа писмо од адвокатско друштво?
Тие треба да добиеш Решение од нотар со кој се дозволува извршување врз основ на верододтојна исправа. На такво решение се поднесува приговор до судот преку нотарот
Не ми е јасно што ти си добил?
Ваљда адвокатска фирма која е овластена од ВИП за наплата на побарувања го известува да плати (или направи договор за плаќање) во спротивно ќе го дадат на извршител
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.523
Ваљда адвокатска фирма која е овластена од ВИП за наплата на побарувања го известува да плати (или направи договор за плаќање) во спротивно ќе го дадат на извршител
Јас прашувам што добил од адвокатот?
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
5.218
Поени од реакции
6.695
Ваљда адвокатска фирма која е овластена од ВИП за наплата на побарувања го известува да плати (или направи договор за плаќање) во спротивно ќе го дадат на извршител
Обично таквите пробуваат да наплатат застарени побарувања, или пак да го навлечат да потпише спогодба со која ќе признае долг.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.523
Добив писмо од Адвокадско друштво Предлог за спогодба за долгот , во спротивно ке ме дадат кај нотар
Таква понуда не те обврзува. Чекај решение од нотар и тогаш дај приговор
 
Член од
6 април 2015
Мислења
383
Поени од реакции
124
Штотоку дознав дека сум дадена на извршител од глупердите од Вип , освен опомена од некој адвокат не добив ништо ! Од долг 21000 сега е 42000 денари :mad::facepalm: Само би рекла Аир да не им видат на тие пари , од таа вукојебина нема никогаш да бидит држава !
 

VMP

VMP
Член од
8 октомври 2010
Мислења
101
Поени од реакции
14
Дали некој знае отприлика колку се зголемува долгот кај извршител? Дали трошоците се исти и за помал и за поголем основен долг или се зголемуваат зависно од сумата што се должи?
 
G

Gosh

Гостин
Ве молам, итно ми треба совет.

Имено, стигната е последна опомена за наплата на долг кон Оне, од 2005 година. Да, да , 12 години подоцна. Постои и можност за спогодбено решавање т.е. плакање на рати, али прашањето ми е дали постои можност долгов да е застарен, или пак не постои такво нешто?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.917
Поени од реакции
31.167
Ве молам, итно ми треба совет.

Имено, стигната е последна опомена за наплата на долг кон Оне, од 2005 година. Да, да , 12 години подоцна. Постои и можност за спогодбено решавање т.е. плакање на рати, али прашањето ми е дали постои можност долгов да е застарен, или пак не постои такво нешто?
ако не си тужена до 2006 за сметка можеш комотно да им се насмееш в лице
Ако е сметката за фирма тужбата треба да е најкасно до 2008
 
На врв Bottom