Идење на журки сам

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Се мешаат ,ама заедници кои се со исти сфаќања . Имаш кај мене Босанци и Албанци на куп кои се најдобри пријатели . Турци и Македонци да не зборам . Албанците се мешаат доста ,зборам постарите генерации . Младите генерации се дифтари скроз и забегани заради политиката . Ромите така и така . Но пак такви се , номадскиот живот им е во крвта . Реално денеска , имаш пари, секој со тебе е пријател . Ако немаш ништо , абе никој не те ебава . Материјализам .
Скоро секој ден минувам низ градов, онака прошетка, Рамстор, улица Македонија, ГТЦ, кеј, плоштад, стара чаршија и.т.н. значи исклучиво приметувам друштва или само Албанци, или само Македонци, или само Турци, или само Роми... Имам впечаток дека во Македонија секоја една етничка заедница си живее во некој посебен, свој, паралелен универзум, толку сме блиску едни до други, а сепак толку далечни со милијарди милји...
 
Ф

Флеш

Гостин
. Имам впечаток дека во Македонија секоја една етничка заедница си живее во некој посебен, свој, паралелен универзум,
Тоа да ама кај младите генерации , затруени од политика .
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Тоа да ама кај младите генерации , затруени од политика .
Не е се до политиката, многу луѓе т.е. повеќето и воопшто и не се замараат со политика, ниту па ги занима политика, партии и сл. тракатанци, но ете на терен поделби постојат, ги има, очигледно е. Говорам за еден онака социолошки феномен кој го приметувам масовно и секојдневно. Пр. Јанко работи таму и таму, пола од персоналот се Македонци, пола се Албанци и др. Се си е ок имаат нормална комуникација и соработка, но во приватниот живот нит Албанците контактираат со Македонци, нит па Македонците имаат било каков контакт со Албанци.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
239
Поени од реакции
544
Голема улога игра и иселувањето зашто би рекол секој трет на возраст меѓу 25-35 веќе се иселува, но и сиромаштија а и со време сум видел со свои очи интересот го снемува, го снемува и човекот. Сите над 30 години веќе се вадат само со обврските дека им го јадат времето, но сметам дека не е тоа причина, или интересот отишол јабана или се нема пари па не им се признава. Никој не може да ми каже дека нема време еднаш у недела на 2-3 саати да негува врски, особено ако искача заедно поголемо друштво у едно искачање, не да треба тој човек со 5 души на 5 места да се види. Еве напрајте тест, викнете некој стар пријател за кафе/кафана, рецимо каже немам време, викнете го 2-3 дена покасно (да подзаборави што рекол) дека имате бизнис предлог и кеш ќе се прави, дотичниот/та магично ќе направи време.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Голема улога игра и иселувањето зашто би рекол секој трет на возраст меѓу 25-35 веќе се иселува, но и сиромаштија а и со време сум видел со свои очи интересот го снемува, го снемува и човекот. Сите над 30 години веќе се вадат само со обврските дека им го јадат времето, но сметам дека не е тоа причина, или интересот отишол јабана или се нема пари па не им се признава. Никој не може да ми каже дека нема време еднаш у недела на 2-3 саати да негува врски, особено ако искача заедно поголемо друштво у едно искачање, не да треба тој човек со 5 души на 5 места да се види. Еве напрајте тест, викнете некој стар пријател за кафе/кафана, рецимо каже немам време, викнете го 2-3 дена покасно (да подзаборави што рекол) дека имате бизнис предлог и кеш ќе се прави, дотичниот/та магично ќе направи време.
Генерално со завршувањето на тинејџериумот/тинејџерството, завршува и другарувањето, другарството, друштвото, неговата искреност, а и масовност и интерес. Потоа настапуваат обврски, некои луѓе учат факултети, некои се вработуваат, некои се мажат/женат, некои се иселуваат... пиши пропало на друштвата после тинејџ-ерата/периодот !
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
239
Поени од реакции
544
Генерално со завршувањето на тинејџериумот/тинејџерството, завршува и другарувањето, другарството, друштвото, неговата искреност, а и масовност и интерес. Потоа настапуваат обврски, некои луѓе учат факултети, некои се вработуваат, некои се мажат/женат, некои се иселуваат... пиши пропало на друштвата после тинејџ-ерата/периодот !
За жал е факт, но според мене тоа не се случува органски со време, а едноставно не било искрено пријателство. Имам иселени пријатели, се гледаме еднаш на година, ко времето да запрело у меѓувреме, продолжуваш како што било, а иам и луѓе живеат на 20 километри радиус воздушна линија и имале премногу обврски. Ти кажав, тестирај врати интерес во игра, ќе видиш како се наоѓа време. Мене ми имаат кажувано така луѓе демек фрки братче, комбинации, кур се тресе у ладна вода, и им вика добро опиши ми еден стандарден ден, и ќе почнат ама трт, ќе им кажеш добро ова 20 минути, ова 2 саати, кај е другото време, и одма се влага у пасивно-агресивен мод. Другото време се знае кај е, минато во некуроболие за до вчера неразделните најдобри пријатели, зашто сега нема интерес од нив, и таквите луѓе (а се мнозинство) даваат лош имиџ на другарството како институција. 7g7pv6.jpg
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
За жал е факт, но според мене тоа не се случува органски со време, а едноставно не било искрено пријателство. Имам иселени пријатели, се гледаме еднаш на година, ко времето да запрело у меѓувреме, продолжуваш како што било, а иам и луѓе живеат на 20 километри радиус воздушна линија и имале премногу обврски. Ти кажав, тестирај врати интерес во игра, ќе видиш како се наоѓа време. Мене ми имаат кажувано така луѓе демек фрки братче, комбинации, кур се тресе у ладна вода, и им вика добро опиши ми еден стандарден ден, и ќе почнат ама трт, ќе им кажеш добро ова 20 минути, ова 2 саати, кај е другото време, и одма се влага у пасивно-агресивен мод. Другото време се знае кај е, минато во некуроболие за до вчера неразделните најдобри пријатели, зашто сега нема интерес од нив, и таквите луѓе (а се мнозинство) даваат лош имиџ на другарството како институција.Прегледај го приврзокот 373529
Emi obvrski brad, šu da se praj to je... :kafence:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.214
Каде имам пишано јас дека е океј да се иде на журка сам? Ме имаш цитирано во пост кај што викам дека е океј да се отиде на кафе сам или доручек, ручек, пишав и под кои околности ама никаде немам пишано дали е ок да се иде на журка сам пошто не знам, никад не сум бил на журка сам. Ти ме цитираше на пост со твое бистрење политика кој имал пријател и кого сакале да го дружат и зошто не али постар чоек си, друг пат бар стави тоа цвикерите кога ќе читаш на форумов да знаеш барем што цитираш.
А тоа што си од Ротино или од кај и да си, има веза и тоа голема ама нема врска, да не должиме со глупости на погрешна тема, ќе излезе друга прилика, ќе дискутираме зошто тоа има врска. Поздрав.
Zivo goram od zelba da si poprikazime za moeto Rotino i kakva vrska ima toa so bilo sto, taka da koga ke ti se javi zelba ili prilika slobodno, ne si ja stegaj dusata :sneaky: .
P.s cisto proceduralno i jas prethodno napisav deka nema nisto loso vo vonredni okolnosti da ispies kafe ili da jadis sam, soznam i da izlezis sam vekje ako tolku ti se izleguva, a toa bese ednodnevni sluzbeni patuvanja ili taka nesto. Taman rabota ako vo firmata koja sekoj den rabotis, se gledas so istite lugje,za pojadok ili kafe da odis sam pa neznam kolku da te zamarala rabotata. Soznam, nikogas ne sum bil tolku posveten na rabotata , a izgleda ni kolegite moi sto sum gi imal vo raznorazni firmi da za vreme na pauza ili bilo sto da se zamarame za firmata i rabotnite obvrski. Posle rabotno vreme pak ni pod razno.
P.s.s sega zasega vidot mi e sosem vo red. Izgleda ne sum do tolku star kolku sto si pravite filmovi deka sum. Samo ne sum vo IT sektorot( sum ama nisto bitno i zamorno) pa zatoa mozebi vi e cudno. I mene vie programerite generalno mi ste ajde da recam cudni, no kako velat, rodninite i komsiite gospod vi gi dava, prijatelite sam si gi biras ;).
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2021
Мислења
377
Поени од реакции
1.104
Искрено некад многу ме мрзи да искочам се тегавам и не искачам. Ама некад ќе искочам со сила ама нема да ми е тоа тоа. Имам 20 години фала богу со пари немам проблем работам во фирма и работам и онлајн засега сум задоволен. Девојка немам сеуште (сум имал 3-4 девојки) животот е пред мене и си го живеам како ЈАС сакам. Се во свое време, не се замарајте.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Искрено некад многу ме мрзи да искочам се тегавам и не искачам. Ама некад ќе искочам со сила ама нема да ми е тоа тоа. Имам 20 години фала богу со пари немам проблем работам во фирма и работам и онлајн засега сум задоволен. Девојка немам сеуште (сум имал 3-4 девојки) животот е пред мене и си го живеам како ЈАС сакам. Се во свое време, не се замарајте.
Ušte si mlad reče 20 god. si imal, pari si imal, si rabotel, a i ženski 1,2,3,4,5... mašala. Drugar, jas sum skoro duplo postar od tebe. Ne go kreira svojot život samiot poedinec ete neli kako posebna ličnost/individua. Životot vsušnost go kreiraš minorno minimalno ti samiot možebi 20-30% a ostatokot od životot ti go kreira sredinata vo koja što živeeš, rabotiš i se dvižiš, bez razlika dali toa ti se dopagjalo ili ne. Čovekot e socijalno suštestvo i nevozmožno e da bide/ostane nedopren od nadvorešnite sekojdnevni opštestveni vlijanija, pa kolku sakaš bidi i uspešen na sekoe možno pole i finansiski i vo bilo koj drug aspekt !
 
C

confusion

Гостин
Zivo goram od zelba da si poprikazime za moeto Rotino i kakva vrska ima toa so bilo sto, taka da koga ke ti se javi zelba ili prilika slobodno, ne si ja stegaj dusata :sneaky: .
P.s cisto proceduralno i jas prethodno napisav deka nema nisto loso vo vonredni okolnosti da ispies kafe ili da jadis sam, soznam i da izlezis sam vekje ako tolku ti se izleguva, a toa bese ednodnevni sluzbeni patuvanja ili taka nesto. Taman rabota ako vo firmata koja sekoj den rabotis, se gledas so istite lugje,za pojadok ili kafe da odis sam pa neznam kolku da te zamarala rabotata. Soznam, nikogas ne sum bil tolku posveten na rabotata , a izgleda ni kolegite moi sto sum gi imal vo raznorazni firmi da za vreme na pauza ili bilo sto da se zamarame za firmata i rabotnite obvrski. Posle rabotno vreme pak ni pod razno.
P.s.s sega zasega vidot mi e sosem vo red. Izgleda ne sum do tolku star kolku sto si pravite filmovi deka sum. Samo ne sum vo IT sektorot( sum ama nisto bitno i zamorno) pa zatoa mozebi vi e cudno. I mene vie programerite generalno mi ste ajde da recam cudni, no kako velat, rodninite i komsiite gospod vi gi dava, prijatelite sam si gi biras ;).
Ако ме носи некад пат натаму може ќе пиемо пиво пред коперација и ќе јадеме месен нарезок па ќе си поприкажеме, на кратко, има врска затоа што си многу брз да осудиш што е правилно, што не, лепиш одма налепници, ваков, онаков а некои работи не ги имаш пробано, ти кажав, не е ништо лично, само констатација од што те имам читано по форумов.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.214
владе ти е тип матичар, знае секој у селото што прави со кого се ебе, чак и надимак има измислено за секого.
Se gleda deka si gradsko dete, tvoite oddamna se preselile vo skopjeto , mozi ne si bil ni zacnat togas :D .
Tuka site imame partizanski iminja, nema potreba da im izmisluvam. A i zenite nikoj ne gi vika na ime tuku po soopstvenikot. Ako e mazena za nekoj togas nikoj ne mu vika po mominskoto ime tuku po imeto ili prekarot na maz mu. Mitrejca, Tomejca, Pockojca itn itn itn. Decata pak po tatko mu, na Mitre maloto, na Peco golemata, na Iljo cupeto itn itn.
I ne e isto da se soberis na kukjen sovet pred zgrada i da se soberis pred koperacija na pivo, zatoa i mozi ti e cudno tuka deka sekoj za sekoj se znae. Dodusa tebe ni na kukjen te vikat ,ni pred koperacija si sedel, ako ti izlezi nesto na fb arno, ako ne pojma ke nemas koj so koja , kade i kako. Ete prasaj gi tvojte ako ne mi vervas, kako bilo kaj niv na selo pred da se preselat posle zemjotresot :sneaky:
Автоматски споено мислење:

Ако ме носи некад пат натаму може ќе пиемо пиво пред коперација и ќе јадеме месен нарезок па ќе си поприкажеме, на кратко, има врска затоа што си многу брз да осудиш што е правилно, што не, лепиш одма налепници, ваков, онаков а некои работи не ги имаш пробано, ти кажав, не е ништо лично, само констатација од што те имам читано по форумов.
Dogovoreno.
Ne narezak, ne e zdrav toj, kiznaj so klavat vo nego. So pivo odi posebna so vegeta ;)
 
Член од
10 октомври 2021
Мислења
42
Поени од реакции
20
Го ебав пиперот, а под пиперот мислам на мојот живот и сега сум сам без никој и ништо на 23 години.
Али пуста надеж па ми се иде на журки. И сеа си викам ај сам ќе идам. Искуства од некој шо иде сам на журки
вреди ли или само ќе се досадувам. Сугесции било какви се добредојдени. Фала однапред. :)
Vo ista sitoacija sme totalno..
 

r1ot

I O
Член од
25 април 2023
Мислења
40
Поени од реакции
34
Го ебав пиперот, а под пиперот мислам на мојот живот и сега сум сам без никој и ништо на 23 години.
Али пуста надеж па ми се иде на журки. И сеа си викам ај сам ќе идам. Искуства од некој шо иде сам на журки
вреди ли или само ќе се досадувам. Сугесции било какви се добредојдени. Фала однапред. :)
Дечко, направи бог знае што од себе.. Во thread-ов можеш да издвоиш преубави совети што ти се пишани..
Се согласувам инаку со bijons, најди некоја група на ФБ, или друг член пиша за hiking групите.
23 имаш, не си на факултет или вработен? Колегите ти се секогаш тука, било на едно или друго место.;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom