Идеја за бизнис

Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
58
Не пишуваш механизација уште 5-6к, капка по капка систем 2к, бушење бунар со солар уште 5-6к барем и имаш уште 12-14к на твоите 10к значи 20-25к вкупно и пак те очекува најтешкиот дел ако нема во близина некој поголем насад да ти завршат работа - а тоа е машина за собирање на лешниците

На премиерот ајварот е ок ама не е домашен, и е доста солен со цена така да има простор за конкуренција :) а пиљара му е подобра опција отколку 1ха лешник..Па затоа е форум, да дискутираме дали држи “вода“ предлогот за бизнис, оти од теорија за исплатливост до реалност има многу
Не, подигање на насадот е 3000€ уште и ограда ако сакаш такви џиџимиџи може и 4000€ да те фати. Систем капка по капка искоштува 500€ иначе и вклучено е во претходново. За бушотина, секако, бираш нива што више има наводнување, попаметно него да бушиш после сам. Уште поубаво ако више имаш ниви од наследство. Додатни трошоци што ги немав наведено се прскање 2 пати годишно, 500€, Али тие државата ги субвенционира. За машина за собирање, има други производители низ мк и има добра соработка меѓу нив. Напрај си муабет и плати си 100€ коа ке дојде берба у август септември. Друго незнам што да кажам прашај си

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.981
Поени од реакции
12.990
Не, подигање на насадот е 3000€ уште и ограда ако сакаш такви џиџимиџи може и 4000€ да те фати. Систем капка по капка искоштува 500€ иначе и вклучено е во претходново. За бушотина, секако, бираш нива што више има наводнување, попаметно него да бушиш после сам. Уште поубаво ако више имаш ниви од наследство. Додатни трошоци што ги немав наведено се прскање 2 пати годишно, 500€, Али тие државата ги субвенционира. За машина за собирање, има други производители низ мк и има добра соработка меѓу нив. Напрај си муабет и плати си 100€ коа ке дојде берба у август септември. Друго незнам што да кажам прашај си

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Не знам зашто сите се фаќаат за наводнувањето кога тоа е најмала инвестиција, а и ретко каде нема веќе постоечка бушотина или бунар.
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
58
Не знам зашто сите се фаќаат за наводнувањето кога тоа е најмала инвестиција, а и ретко каде нема веќе постоечка бушотина или бунар.
Да. Јас имав тражено земјиште подолго време, и вистинскиот проблем е што неможеш да најдеш хектар два три што се целосни. Сите парцели се расцепкани на по 2-3 декара. Тоа е многу контрапродуктивно. Јас сум од Скопје и имав најдено 1ха чак у Дојран. И еве уште тражам.

Да додадам, повеќето бизниси ако не појдат, парите ти се отидени. Во оранжерија, поголемиот дел од парите ти се всушност у земјиште, што е инвестиција. И да не ти појде насадот, ти пак имаш земјиште чија цена не се намалува.

Ете моја идеја, кој сака, крадете ја добредојдени сте


Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
58
Ми текна. За тие што имаат повише пари, една кафана у Лерин или евентуално Солун. Кај што ке се пее македонско, ке се служи ракија и мастика никако узо, и ке се јадат наши традиционални јадења. Има сите Македонци да се збираат таму, и нормално една маркетинг кампања тука у вардарскиот дел пошто ние све у грчка идеме, па нема кој нема да застане у таа кафана. И вработени сите Македонци обавезно. Само треба муда и обезбеџење (Македонци и тие) пошто грците им ги кршат прозорите слушам на нашите луѓе таму јбг

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Член од
4 ноември 2012
Мислења
22
Поени од реакции
30
Абе братко форумот е за разменвање мислење нигде не наведов дека сакам да вложам 300 е и задутре да сум милионер .Значи чисто за размена на мислења е отвореба темата позз и секое добро
Автоматски споено мислење:

Ми текна. За тие што имаат повише пари, една кафана у Лерин или евентуално Солун. Кај што ке се пее македонско, ке се служи ракија и мастика никако узо, и ке се јадат наши традиционални јадења. Има сите Македонци да се збираат таму, и нормално една маркетинг кампања тука у вардарскиот дел пошто ние све у грчка идеме, па нема кој нема да застане у таа кафана. И вработени сите Македонци обавезно. Само треба муда и обезбеџење (Македонци и тие) пошто грците им ги кршат прозорите слушам на нашите луѓе таму јбг

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Ти то сериозно мислиш дека би успеало?
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
608
Поени од реакции
608
Прво и основно - а ти колку сакаш да ја чекаш инвестицијата? 2 месеца? Ждртен гз многу ти се 4-5 години? Со среќа тогаш

Иначе иди влези у пиљара и кажи ми дали му се искинати алиштата на тој внатре, па дојди и напиши пак дека има пари у тоа.

Како што кажав, кој сака со 100€ бизнис да праи нека се јави кај Зоран Витанов, кој сака човек да биде нека се заозбили и нека појде 5-6 месеца у странство и нека напраи скапани 10.000€. Ни тоа чак не е капитал некој али ај

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Тоа дека му треба некој 10К минимум е единственото нешто што се согласуваме
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.000
Поени од реакции
6.819
Ми текна. За тие што имаат повише пари, една кафана у Лерин или евентуално Солун. Кај што ке се пее македонско, ке се служи ракија и мастика никако узо, и ке се јадат наши традиционални јадења. Има сите Македонци да се збираат таму, и нормално една маркетинг кампања тука у вардарскиот дел пошто ние све у грчка идеме, па нема кој нема да застане у таа кафана. И вработени сите Македонци обавезно. Само треба муда и обезбеџење (Македонци и тие) пошто грците им ги кршат прозорите слушам на нашите луѓе таму јбг

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Имаш таков пример со Митре во Пожарско(Лутраки), растур прави со Атлантик! Македонците човек го имаат направено, ЗаеФ на гости му оди ;)
Автоматски споено мислење:

Ти то сериозно мислиш дека би успеало?
Видено потврдувам!
Автоматски споено мислење:

Инаку 10К е минимум инвестиција за едно работно место, ако сам се вработуваш може и повеќе, зависи што сакате да работите.
Со занает може и со помалку да се почне, сега плус има супорт од државата за самоваботување, така да и со 5-6 твои може да се почне. Ама само со направено истражување на пазарот, местото и околината која ќе биде покривана. Едно е семкара(сендвичара) до школо, друго до патарина!
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
910
Поени од реакции
517
Ne znam zosto ako e biznis odma go gledate na golemo?Zasto ne go gledate kako dopolna na domasniot budget?Jas na pr.razmisluvam da podignam nasad lesnici na 3000m2,tuka bi imal okolu 100 sadnici.Nekoja skromna minimalisticka matematika vika deka od edna sadnica posle 5 godina se vadat okolu 20€. 100×20=2000€ ili 10.000den mesecno.Prosecniot rod posle 8 godina e 8-12kg. od sadnica.Jas gi smetam na 6kg.×5€ i zatoa smetam na 20€ ,a 10te gi smetam vo trosoci,prskanje,frezanje i dr.,Ne bara sekojdnevno prisustvo i rabota,a e roba sto moze da se cuva.Zborot mi bese ,bidete zadovolni so malce,zasto pogolema investicija nosi pogolem rizik.
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
58
Имаш таков пример со Митре во Пожарско(Лутраки), растур прави со Атлантик! Македонците човек го имаат направено, ЗаеФ на гости му оди ;)
Автоматски споено мислење:


Видено потврдувам!
Автоматски споено мислење:

Инаку 10К е минимум инвестиција за едно работно место, ако сам се вработуваш може и повеќе, зависи што сакате да работите.
Со занает може и со помалку да се почне, сега плус има супорт од државата за самоваботување, така да и со 5-6 твои може да се почне. Ама само со направено истражување на пазарот, местото и околината која ќе биде покривана. Едно е семкара(сендвичара) до школо, друго до патарина!
Имаш поише инфо за Митре од Пожар?
Идам према Солун на одмор кога ке се вратам у мк, па баш мислев дали има нашински места за посетување. Всушност и ради тоа и ми текна таа идеа па ја напишав.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
58
Ne znam zosto ako e biznis odma go gledate na golemo?Zasto ne go gledate kako dopolna na domasniot budget?Jas na pr.razmisluvam da podignam nasad lesnici na 3000m2,tuka bi imal okolu 100 sadnici.Nekoja skromna minimalisticka matematika vika deka od edna sadnica posle 5 godina se vadat okolu 20€. 100×20=2000€ ili 10.000den mesecno.Prosecniot rod posle 8 godina e 8-12kg. od sadnica.Jas gi smetam na 6kg.×5€ i zatoa smetam na 20€ ,a 10te gi smetam vo trosoci,prskanje,frezanje i dr.,Ne bara sekojdnevno prisustvo i rabota,a e roba sto moze da se cuva.Zborot mi bese ,bidete zadovolni so malce,zasto pogolema investicija nosi pogolem rizik.
Од кај ке зимаш садници?
И јас исто планирам следново лето штом дојдам у мк дома, ама сакам 1-2 ха, ако најдам толку земја.
Таман и можеш вработен да бидеш, а за берба да зимаш годишен одмор.
Ти со 3 декара не ти ни треба машина за збирање. Со ѓуптин и грибло бркаш работа

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.550
Поени од реакции
19.591
Моментално ин би било академија за јутубери и инфлуенсери
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.000
Поени од реакции
6.819
Имаш поише инфо за Митре од Пожар?
Идам према Солун на одмор кога ке се вратам у мк, па баш мислев дали има нашински места за посетување. Всушност и ради тоа и ми текна таа идеа па ја напишав.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Ха повеќе инфо! Бев на еден пречек на НГ во неговиот ресторан и пошто отидов прв :facepalm: , жива душа немаше, седна човекот со мене се напивме по една ракија и полафевме домаќински, како возрасни луѓе!
Почнал со мало кафене, ама на фората македонско! Значи таму само на македонски се збори, музиката само македонски песни и ора свири, наши рецепти за јадења, макар што главно му е јагнешко и јарешко печење! Од кафене со најлони за 4-5 години направил сала за 200-300 гости. Сега сучи бркови, ама трча и работи како коњ. Со сите ќе направи лафмуабет, па контрола во кујна и со келнери, ќе испее по некоја македонска на бина и така! Добро човече е. Кафаната му е на крај од селото накај бањите, не можеш да го промашиш!
Ресторанот му се вика Ο Καλοφαγάς Кај Митре
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
58
Ха повеќе инфо! Бев на еден пречек на НГ во неговиот ресторан и пошто отидов прв :facepalm: , жива душа немаше, седна човекот со мене се напивме по една ракија и полафевме домаќински, како возрасни луѓе!
Почнал со мало кафене, ама на фората македонско! Значи таму само на македонски се збори, музиката само македонски песни и ора свири, наши рецепти за јадења, макар што главно му е јагнешко и јарешко печење! Од кафене со најлони за 4-5 години направил сала за 200-300 гости. Сега сучи бркови, ама трча и работи како коњ. Со сите ќе направи лафмуабет, па контрола во кујна и со келнери, ќе испее по некоја македонска на бина и така! Добро човече е. Кафаната му е на крај од селото накај бањите, не можеш да го промашиш!
Ресторанот му се вика Ο Καλοφαγάς Кај Митре
Фала за инфо! Ова ми требаше.
Иначе, ке забегам од темата, ама шо се дешава со Павле и со виножито сеа таму?
Последниве години не наоѓам некоја застапеност од нив по медиумите нит било какви новости. Беа баеги активни пред 10тина години сеа ми се чини помалце?

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Член од
4 ноември 2012
Мислења
22
Поени од реакции
30
Незнам ова малце тешко ми делува ..имам слушнато за та кафаната кај Митре ама незнам како функционира поради фактот шо многу има грчки екстремисти (пр. златна зора)
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.000
Поени од реакции
6.819
Незнам ова малце тешко ми делува ..имам слушнато за та кафаната кај Митре ама незнам како функционира поради фактот шо многу има грчки екстремисти (пр. златна зора)
Нема таму нешто такво, плус го попија они во Атина!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom