ИТ фирми и пракси во Скопје

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
А што ако клиентот инсистира на agile ко по обичај? Кај agile клиентот е во центар на вниманието.

Прегледај го приврзокот 300535
Нема проблем, ама ќе си плати за тоа.
Ако налетам пак на клиент кој е изгубен во простор и време, без план, идеја, со состаноци за брејнсторминг од по 3 саати секој ден, ќе му ги фактурирам и нив. Јас ти рентам програмер, дали ти ќе си правиш муабет или ќе куца код не ме интересира.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.970
Нема проблем, ама ќе си плати за тоа.
Ако налетам пак на клиент кој е изгубен во простор и време, без план, идеја, со состаноци за брејнсторминг од по 3 саати секој ден, ќе му ги фактурирам и нив. Јас ти рентам програмер, дали ти ќе си правиш муабет или ќе куца код не ме интересира.
Во најголем дел сум работел agile. Се работи во спринтови, имаш continuous delivery, имаш секојдневни состаноци со сопственикот на продуктот, а и тимот меѓу себе, сопственикот често може да има промени во побарувања и тимот треба да е спремен да одговори на таквите побарувања. Не постојат долгорочни планови и процеси кои стриктно се следат.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.455
Поени од реакции
2.462

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во најголем дел сум работел agile. Се работи во спринтови, имаш continuous delivery, имаш секојдневни состаноци со сопственикот на продуктот, а и тимот меѓу себе, сопственикот често може да има промени во побарувања и тимот треба да е спремен да одговори на таквите побарувања. Не постојат долгорочни планови и процеси кои стриктно се следат.
E oва, agile постојано мораш да испорачуваш и мораш да си му достапен на клиентот. Промени во побарувања еден куп. Ок, ќе ги фактурираш, нема збор ама треба да си спремен да си изложен на такви „масирања“.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.970
E oва, agile постојано мораш да испорачуваш и мораш да си му достапен на клиентот. Промени во побарувања еден куп. Ок, ќе ги фактурираш, нема збор ама треба да си спремен да си изложен на такви „масирања“.
Ако работиш за клиенти на твојата фирма, ко ја на времето, си репортираш време колку си потрошил на работа, колку на состаноци поврзани со проектот итн. Клиентот е должен да ти креира тикети или тоа го прави проект менаџерот ако имаш такво нешто (во тој случај ти не комуницираш со клиентот). Но тикетите се скоро секогаш нецелосни, така што секогаш ќе има нови состаноци за дообјаснување и допрецизирање ствари или клиентот нема поима што сака у суштина, ти кажува само нешто површно, па ќе се чека на некој друг човек од кај него во компанија, за да на крај ти направиш естимација. И така ќе станете најдобри другари со клиентите. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ако работиш за клиенти на твојата фирма, ко ја на времето, си репортираш време колку си потрошил на работа, колку на состаноци поврзани со проектот итн. Клиентот е должен да ти креира тикети или тоа го прави проект менаџерот ако имаш такво нешто (во тој случај ти не комуницираш со клиентот). Но тикетите се скоро секогаш нецелосни, така што секогаш ќе има нови состаноци за дообјаснување и допрецизирање ствари или клиентот нема поима што сака у суштина, ти кажува само нешто површно, па ќе се чека на некој друг човек од кај него во компанија, за да на крај ти направиш естимација. И така ќе станете најдобри другари со клиентите. :)
Охоо не ми кажувај, на прсти се бројат проблемите кои биле изложени комплет од прв пат :) Поготово па овој период кога странциве се по одмори од по месец дена.
 
Член од
9 септември 2018
Мислења
17
Поени од реакции
8
Знае некој за градуате програмите во Allocate Software нешто повеќе? Трае една година од каде 10 недели се тренинг , а потоа веројатно работа на реален проект, не сфатив дали ова е платено или една година не ти плаќаат ништо..
Ако знае некој повеќе информации нека ми пиши
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Знае некој за градуате програмите во Allocate Software нешто повеќе? Трае една година од каде 10 недели се тренинг , а потоа веројатно работа на реален проект, не сфатив дали ова е платено или една година не ти плаќаат ништо..
Ако знае некој повеќе информации нека ми пиши
Се е платено, од прв ден.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Dali nekoj ima bilo kakvo iskustvo so Allocate Software ?
Dali e dobra firma za proshiruvajne na knowledge-ot ?
Overall, dali e dobro mesto za rabota?
 
Последно уредено:
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Dali nekoj ima bilo kakvo iskustvo so Allocate Software ?
Dali e dobra firma za proshiruvajne na knowledge-ot ?
Overall, dali e dobro mesto za rabota?
Според мене, една од подобрите. Голема фирма, со доста сениори од кои може да се ули, различни проекти и технологии, солидни плати и бенефиции.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Dali nekoj ima bilo kakvo iskustvo so Allocate Software ?
Dali e dobra firma za proshiruvajne na knowledge-ot ?
Overall, dali e dobro mesto za rabota?
Другар не ме сфаќај погрешно ама ми имаш упаднато во очи дека по форумов само прашуваш за фирми и работни места :) Не губи време со пребарување и аплицирај секаде каде што мислиш дека ќе бидеш од помош. Ми делуваш дека си на почеток од кариерата, не треба да те интересира од почеток дали се нудат бајки и розеви приказни, туку искуство да собираш.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Или има многу понуди или е некој што пребира од старт.

Сите имаат различно искуство со одредена фирма и не може да одлучиш по туѓо мислење.
Мене за една фирма во која бев скоро 6 години имаше еден куп негативни мислења, а мене ми се погоди. Кој како ќе си ја нареди.

Не знам што е тоа тешко да проба, па секој и не добива шанса.
Ако не ја бива или имаш понуда од друг чао и пријатно. Во секој случај подобро од дома или било каква друга работа и губење време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom