ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
28 август 2013
Мислења
3.967
Поени од реакции
11.777
Над 50 години би можел некој да го работи ова?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Па не знам, затоа прашувам, немам досега видено некој во години тоа да го работи
Има, има. И тука има, иако помалку луѓе, а особено во странство има. Тука се помалку не затоа што е тешко да се работи после 50, туку затоа што секторот не бил атрактивен предходно. Никаков проблем не се годините. Може да се работи и на 16 и на 86, ако те држи паметот. Не е работата физичка.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Има, има. И тука има, иако помалку луѓе, а особено во странство има. Тука се помалку не затоа што е тешко да се работи после 50, туку затоа што секторот не бил атрактивен предходно. Никаков проблем не се годините. Може да се работи и на 16 и на 86, ако те држи паметот. Не е работата физичка.
И паметот ветрее после 50 години.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.596
Поени од реакции
18.018
И паметот ветрее после 50 години.
Постојат еден куп инжењери (не софтверски) во Македонија кои работат и во нивни 70 ти години, не гледам зошто би било толку различно за девелопери? Доста девелопери прават и заштедуваат голема количина пари до 45 - 50 години, па можат да си дозволат пензија порано. Јас лично не би можел да се замислам да прекинам да кодирам, освен ако не развијам деменција и не ги заебам очите тоталка, дури и да не ми е професионална обврска, ќе ми биде хоби.
 
Член од
9 октомври 2020
Мислења
33
Поени од реакции
21
Здраво, колку се движат почетните плати за џуниори без работно искуство?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom