ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Баш тоа што кажа @Inglourious Basterd. Пак ќе го спомнам мојот случај, да не настапеше газдата толку дрско, јас секако ќе го потпишев тој договор бидејќи секако планирав да заминам, а нудеа солидна компензација. А, фирма што на неделно ниво прави колку фирми што прават на годишно и има 3 адвокати, не треба да настапува со такви договори, ниту да ти дава бланко отказно решение.

igeBzATk.jpeg


Образложение и поука.... пред се образложението е невалидно затоа што на тој работник му се дадени екстра проекти со нереални дедлајни како сопка за пред отказ. Проект што реално се работел со недели они очекуваат 24 часа достава, што е невозможно. Кога отидоа на суд беа приморани сите документи да ги приложат, каде што стои на потпис со клиентот дека дедлајн е 2 недели, а не 24 часа. Работникот, неделно има 40 часа, а во систем се логирани 75, неделно, и тоа минимум 2 недели месечно. На работникот не му е даден никакво писмено предупредување, на суд не приложија ништо.
Поуката, судиката им се изнасмеа. Не е 8 дена туку 30.

Сакам да кажам, работници има секакви. Од гомнари до многу океј луѓе, исто и со работодавците. Затоа треба фер и коректен однос од двете страни, а ако дојде на суд работата прилично сум сигурен со добар адвокат дека секоја фирма ќе ја добиеш. Едноставно не е возможно да ги покријат сите дупки. На крај го кркаа и за работи што немаа врска со мене/нас.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.658
Поени од реакции
34.950
Чаре е одење со стандардни договори, и многу повеќе фокус на држење до збор, отколку до хартија. Сум видел секакви ситуации, и да, нашите закони се многу понаклонети кон вработените. Ама ништо страшно во тоа, едноставно гледаш да воспоставиш фер однос, и правните обврски да не бидат воопшто тема. Ако и покрај се, некој сака да си замине по секоја цена, let him. Мнозинството се фер и разумни.
Абе тешки со сите да можеш да се разбереш џентлменски, јас сум ти последен човек што сака да си губи време/нерви/енергија/пари со правници/судии. Ама сум се изгорел повеќе пати и почнувам од недоверба, па со тек на време давам процена дали ќе верувам или ќе пазам како да сум на минско поле.

Колку и да сакаш да веруваш, мораш да си покриен што е можно подобро (нормално до каде што дава законот) оти после е доцна, памти ми го зборот, ако некогаш се смениш од другата страна ќе правиме муабет.
 
Член од
2 септември 2021
Мислења
5
Поени од реакции
4
Здраво, веќе подолго време ги следам дискусиите од ИТ светот па решив да се вклучам и јас:sekc:

Имам завршено на ИТ факултет, а моментално работам како техничка поддршка (ова ми е парт-тајм работа која е доста солидно платена во однос на фул-тајм работата што ја имам) и фул-тајм во фирма што не би сакала да ја спомнувам, но е од сосема поинаква струка - имав обука од неколку месеци за оваа работа, полагав тест и ја добив позицијата. Е сега не можам многу да се жалам бидејќи ги најдов двете работи во најголемата криза периодов и благодарна сум за тоа, но учев и се трудев како никогаш досега во животот за да ги обезбедам и двете работи.

Меѓутоа сакам да почнам со програмирање и веќе следам курсеви онлајн а имам и неколку идеи за изработка на проекти па ќе видиме како ќе се одвива сето тоа. Би сакала да најдам работа во Скопје (иначе не сум од Скопје:rolleyes:) со оглед на тоа што има поголема побарувачка, поголеми шанси за напредок,повеќе фирми и тн.

Имам другарка што работи во Мусала Софт како јуниор еве 3 години речиси. Чудно ми беше што еве 5 години искуство има досега (2 години во друга фирма исто како јуниор) и е се' уште јуниор а работи во C# со Web APIs, па некој доколку има информации околу ова дали се напредува брзо или се тапка во место, слободно нека пише. Таа вели дека е задоволна од фирмата и од условите, како и од работата, но сум читала и за негативни искуства. Знам дека за секој е различно и зависи од личните преференци, но повеќе искуства споделени не се на одмет.

Исто така на списокот ми се и Endava и Allocate каде би сакала да се обидам со пракса, се разбира после учењето и правењето на проекти откако ќе имам одредено искуство.

Им благодарам на сите кои несебично ќе споделат совети и искуства со мене, без предрасуди:D
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Нит клиентите можат тебе да те тужат за нешто што си направил at the best of your abilities, нит ти можеш да ги тужиш нив. Треба да докажеш дека намерно те донесле во заблуда, што ако барањето за такви клаузули во договор дошле од тебе, е невозможно.
Ако адвокати му туриле клаузули или одредби во договорот кои според закон се незаконски и ништовни, ондак може да има основ да ги тужи и да бара оштета.

Инаку еден куп работодавци што се курназ и даваат договори со подолг отказен рок од 3 месеци уствари само ќе се заебат ако дојде работата до судска парница. Во таква ситуација судот ја поништува таа одредба и таа се смета за ништовна. Во тој случај бидејќи договорот нема одредба за отказен рок,се применува одредбата од Законот за работни односи која вели дека ако не е одреден отказен рок, се смета дека отказниот рок е еден месец.
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Дали има некој кој работи/ел или бил на пракса во Web Factory. Ако може да ми пише, имам неколку прашања. Ви Благодарам.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.414
Сабајле го приметив статусов на Твитер, па ме интересира какви се вашите мислења по ова прашање :

1631180745138.png

Со почит кон професорот, но дали и колку е релевантно да се знаат вакви алгоритми во денешниот ИТ бизнис?
Во време кога од еден програмер се очекува да превземе одговорности за девопс, бизнис експерт, QA, итн, колкумина од вас сметаат дека ова е deal breaker ситуација?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Сум го учел сум го знаел, ама имам многу попаметни работи да учам и надоградувам секојдневно отколку да го повторувам bubble sort кое беше како беше. Може ми било потребно во моментот кога сум развивал програмерски вештини и да имам пошироко знаење за алгоритмите ама луда е помислата дека јас треба во секој момент да знам да го искуцам. Ако не се повторуваат работите се заборават. Зошто би повторувал bubble sort?

Друга работа кога учев алгоритми од Algorithms од Robert Sedgewick and Kevin Wayne го немаше конкретно тој алгоритам сам си го барав на нет да видам што е како е само затоа што ми кажаа на финки тој бил еден од основните.
 
Последно уредено:

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Не е поентата да го повторуваш и да знаеш да го изрецитираш на памет.

Моментот со bubble sort повеќе го гледам како проверка на размислувањето (важно за секој програмер). Малку ако ти работи логиката лесно ќе го преточиш во код.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Не е поентата да го повторуваш и да знаеш да го изрецитираш на памет.

Моментот со bubble sort повеќе го гледам како проверка на размислувањето (важно за секој програмер). Малку ако ти работи логиката лесно ќе го преточиш во код.
Едно 10 тина алгоритми Elementary sorts ги учев и супер ги сфатив и се, од кај да знам која беше идејата за bubble? Сакаш да кажеш дека ти сеќаваш кој беше тој и одма би го преточил во код? Ако си завршил последниве неколку години факс може се сеќаваш.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.159
Поени од реакции
25.650
Едно 10 тина алгоритми Elementary sorts ги учев и супер ги сфатив и се, од кај да знам која беше идејата за bubble? Сакаш да кажеш дека ти сеќаваш кој беше тој и одма би го преточил во код? Ако си завршил последниве неколку години факс може се сеќаваш.
Зошто се вика така?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.414
На времето кога се занимававме со вакви работи на факултет знаев и да напишам код за инверзна матрица, сега не знам пошо имам и заборавено шо е инверзна матрица.
Решавав и интеграли, сега искрено не ни знам од каде да тргнам со интеграл.
Во секојдневната работа досега не ми притребале овие способности,а искрено толку многу нови работи има за читање после работа што на крај памет не ми паѓа да седнам сега да ги повторам алгоритмиве.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.119
Поени од реакции
8.910
Сабајле го приметив статусов на Твитер, па ме интересира какви се вашите мислења по ова прашање :

Прегледај го приврзокот 306415

Со почит кон професорот, но дали и колку е релевантно да се знаат вакви алгоритми во денешниот ИТ бизнис?
Во време кога од еден програмер се очекува да превземе одговорности за девопс, бизнис експерт, QA, итн, колкумина од вас сметаат дека ова е deal breaker ситуација?
ne sum IT, ama posto momentalno sum vo akademija/fakultet i rabotam
nekoe osnovno programiranje vo tehnicki presmetki i analizi (a i vi ja pratam temata), i ja da kazam nesto :D

apla glup muabet mi e od ovoj tip, istiot go ima skoro vo sekoja struka.
sekoj student/programer/inziner izleguva so razlicni vestini, i isto za sekoja rabotna pozicija
trebaat razlicni vestini, eliminacija po kriterium dali znae "bubble sort" ili nesto drugo,
e apla bezveze. ne go znam likot, ama bi rekol tipicno akademsko/profesorsko drndanje,
kolku da se kaze nesto.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Сабајле го приметив статусов на Твитер, па ме интересира какви се вашите мислења по ова прашање :

Прегледај го приврзокот 306415

Со почит кон професорот, но дали и колку е релевантно да се знаат вакви алгоритми во денешниот ИТ бизнис?
Во време кога од еден програмер се очекува да превземе одговорности за девопс, бизнис експерт, QA, итн, колкумина од вас сметаат дека ова е deal breaker ситуација?
Реалноста е друга, ако имаш потреба секојдневно да употребуваш bubble sort, ќе го знаеш и во сон.

Имаш различни проекти, технологии, побарувања и според мене баш прилагодувањето на тоа што треба да го работиш на соодветниот проект е најважната инженерска особина.

На крајот на денот ти си платен за да го направиш тоа што се бара од тебе, исто како што на факултет си положил бидејќи си го научил тоа што треба. Принципот е ист.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom