ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
30 август 2009
Мислења
539
Поени од реакции
171
Дечки, што мислите околу одредени компании што форсираат да мора да се оди на некои нивни events, afterwork и сл? Слушнав дека SoPro, доколку не отидеш двапати по ред, си одел на разговор со директорот што било проблемот, зошто не одиш, така само слушнав не знам дали е вистина. Не дека имам нешто против тие events, но според мене мислам дека е претерано да МОРА да одиш.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
553
Поени од реакции
229
Дечки, што мислите околу одредени компании што форсираат да мора да се оди на некои нивни events, afterwork и сл? Слушнав дека SoPro, доколку не отидеш двапати по ред, си одел на разговор со директорот што било проблемот, зошто не одиш, така само слушнав не знам дали е вистина. Не дека имам нешто против тие events, но според мене мислам дека е претерано да МОРА да одиш.
Не смееш да бидеш интровертна.
Автоматски споено мислење:

Дечки, што мислите околу одредени компании што форсираат да мора да се оди на некои нивни events, afterwork и сл? Слушнав дека SoPro, доколку не отидеш двапати по ред, си одел на разговор со директорот што било проблемот, зошто не одиш, така само слушнав не знам дали е вистина. Не дека имам нешто против тие events, но според мене мислам дека е претерано да МОРА да одиш.
Не смееш да бидеш интровертна.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.525
Поени од реакции
9.733
Дечки, што мислите околу одредени компании што форсираат да мора да се оди на некои нивни events, afterwork и сл? Слушнав дека SoPro, доколку не отидеш двапати по ред, си одел на разговор со директорот што било проблемот, зошто не одиш, така само слушнав не знам дали е вистина. Не дека имам нешто против тие events, но според мене мислам дека е претерано да МОРА да одиш.
Ако добро си ја вршиш работата и имаш добра комуникација со колегите од тимот, никој не треба да те присилува да одиш на забави кои се надвор од работно време. Посебно сега кога голем дел работат од дома. Еве јас сум неколку месеци во фирма, имаше неколку настани, ама не живеам во Скопје моментално и нормално дека нема да можам да одам на сите. Како си го трошам моето слободно време си е моја работа.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.436
Касно се приклучувам, за овие што ги дискутирате со плати 4-6к евра, само знајте дека не е само времето што го поминуваат куцајќи код, туку и одоворноста што ја носат. Се добива претстава читајќи дека двајца со иста обврска добиваат различна плата. Лесно е тебе некој да те организира, да ти асајнира што да правиш, да се малтретира, да изиграва кловн пред клиентот, оди ти прави го тоа..
Денес на интервју доаѓаат и не знаат добар ден, јас сум ојле дојле да кажат, ќе преговарале со чакнати клиенти за саати работа, нема грешка.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.866
Поени од реакции
19.552
Касно се приклучувам, за овие што ги дискутирате со плати 4-6к евра, само знајте дека не е само времето што го поминуваат куцајќи код, туку и одоворноста што ја носат. Се добива претстава читајќи дека двајца со иста обврска добиваат различна плата. Лесно е тебе некој да те организира, да ти асајнира што да правиш, да се малтретира, да изиграва кловн пред клиентот, оди ти прави го тоа..
Денес на интервју доаѓаат и не знаат добар ден, јас сум ојле дојле да кажат, ќе преговарале со чакнати клиенти за саати работа, нема грешка.
За таква плата генерално работен ден ти е 10, 12+ часови.

Расправање со клиент за саати треба да си прави проект менаџерот, а "ѕвездите со такви плати" треба да си го туркаат техничкиот дел и да го обучуваат/контролираат квалитетот на тимот.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.797
Поени од реакции
39.874
Дечки, што мислите околу одредени компании што форсираат да мора да се оди на некои нивни events, afterwork и сл? Слушнав дека SoPro, доколку не отидеш двапати по ред, си одел на разговор со директорот што било проблемот, зошто не одиш, така само слушнав не знам дали е вистина. Не дека имам нешто против тие events, но според мене мислам дека е претерано да МОРА да одиш.
Тогаш чао и пријатно на директорот.

Сакаат да бидат видени дека се којзнае каков тим, па настани, па афтер, екскурзии итн.

Не викам некој да не се дружи, ама никој не е должен да наредува после работно време кој каде и како да го троши слободното време. Ако сакам одам ако не не.

Само на состанок во врска со работата после работно време може да прифатам како наредба, ама друго е моја желба.
Не е секој слободен и без обврски, па друг да му планира.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.436
За таква плата генерално работен ден ти е 10, 12+ часови.

Расправање со клиент за саати треба да си прави проект менаџерот, а "ѕвездите со такви плати" треба да си го туркаат техничкиот дел и да го обучуваат/контролираат квалитетот на тимот.
Ако си tech lead, можеш и ти да го правиш дискутирањето со клиентот :D А и да е само тоа, 10-12 саати работа, колку би биле спремни да жртвуваат приватен живот за платата? Од зборење со луѓе, добивам претстава дека ако си во IT после 5 животот ти е Мајами vibe, а не дека телефонов ми ѕвони и во 3 и 4 и 5 сабајле и кога не :D

Затоа велам лесно е од страна да се расфрлаш со суми како што прават голем број луѓе. И јас додека бев џуниор си викав леле за година две пари водопад, ќе правам ова, она, Сејшели, Мејшели а реалноста е дека се регистрирав на сите можни ултрамаратони што постојат за да не се обесам кај и да е :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.866
Поени од реакции
19.552
Ако си tech lead, можеш и ти да го правиш дискутирањето со клиентот :D А и да е само тоа, 10-12 саати работа, колку би биле спремни да жртвуваат приватен живот за платата? Од зборење со луѓе, добивам претстава дека ако си во IT после 5 животот ти е Мајами vibe, а не дека телефонов ми ѕвони и во 3 и 4 и 5 сабајле и кога не :D

Затоа велам лесно е од страна да се расфрлаш со суми како што прават голем број луѓе. И јас додека бев џуниор си викав леле за година две пари водопад, ќе правам ова, она, Сејшели, Мејшели а реалноста е дека се регистрирав на сите можни ултрамаратони што постојат за да не се обесам кај и да е :D
Од оптимална гледна точка проект менаџерот треба да биде централна точка за расправање околу саати, ресурси, рокови, документација. Ако му правиш дистракции со различни глупости на тоj што е експерт на техничко ниво, губи само фирмата. Ова го зборувам од мое искуство и како сум видел да функционираат работите најдобро. Во реалност во најголем дел фирми/проекти е хаос и се за вчера, па секој покрива што стигне, особено кога ќе фатат одморите.

Во сите области на ИТ станува практика да не знаеш кога е ден, а кога ноќ (па и во други индустрии ако си на поодговорна позиција), парите се добри, ама мора издувен вентил оти се губи трпението.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.497
Поени од реакции
20.336
Од оптимална гледна точка проект менаџерот треба да биде централна точка за расправање околу саати, ресурси, рокови, документација. Ако му правиш дистракции со различни глупости на тоj што е експерт на техничко ниво, губи само фирмата. Ова го зборувам од мое искуство и како сум видел да функционираат работите најдобро. Во реалност во најголем дел фирми/проекти е хаос и се за вчера, па секој покрива што стигне, особено кога ќе фатат одморите.

Во сите области на ИТ станува практика да не знаеш кога е ден, а кога ноќ (па и во други индустрии ако си на поодговорна позиција), парите се добри, ама мора издувен вентил оти се губи трпението.
Не постои проектен менаџер во agile. :D
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
523
Поени од реакции
1.007
Ако не знаеш кога е ден кога е ноќ значи дека нема добра организација во компанијата и целиот притисок е ставен на тебе. Тоа е бидејќи се ставаат проектни менаџери кои управуваат со рокови за кои и самите незнаат т.е. не биле на пониско ниво во дадената технологија за да знаат а башка и не се консултираат со тие кои учествуваат во процесот на развој на решението туку само со клиентот.
Или workload за 3-ца па за да заштедат пари ќе му ја дадат на еден па нека има кошмари после како да стаса - негов проблем.

Во однос на платата, има доста кои зимаат големи пари. Јас зимам $4900 нето од мк (за надвор) a има и други кои зимаат и повеќе.
Според мене секој сениор треба да ја скрши бариерата и да испадне на светски пазар преку мк.
После неколку години работа подобро е да вложиш време во развој на комуникацијата отколку на техничкиот дел, тоа ќе ти донесе поголема заработка и поголем комфорт во себе.
Би било добро и останатите сениори со 5+ години искуство да пишат бројки за тука и надвор за да добиеме претстава отприлика колку се движат и да знаат помладиве.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.703
Поени од реакции
13.259
Зошто пола ден го губевме на состаноци и бреинсторминг, и главев скоро секој ден до 2 навечер да го сработам тоа што треба.
А што ако клиентот инсистира на agile ко по обичај? Кај agile клиентот е во центар на вниманието.

Screenshot from 2021-07-04 17-11-53.png
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
13.497
Поени од реакции
20.336
Зошто пола ден го губевме на состаноци и бреинсторминг, и главев скоро секој ден до 2 навечер да го сработам тоа што треба.
Состаноците треба да се по максимум пола саат дневно плус уште 4 саати за сите останати церемонии во текот на една итерација. Додуша и многу зависи од типот на проектот. Ако е нешто со фиксен датум на испорака, џабе се глуми агилност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom