Зошто PHP?

D

drle

Гостин
Ја отворам оваа тема пошто појма немам од php (барав на форумот ама никаде нема тема која се однесува конкретно на php), а ме интересира какви можности нуди, зошто е толку популарен во последно време, за што најмногу се користи итн.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.185
Поени од реакции
17.999
Зошто е добар?

Прво, затоа што е одлична алатка, за почетници, за advanced и за експерти програмери. Секој на свое ниво на знаење ќе ја заврши работата, на најдобар и најбрз начин.
Некој тоа го сметаат и за слабост, заради огромната количина на неквалитетен код кој што постои на интернет, пишуван од почетници.


Второ, лесно можеш да најдиш хостинг и тоа квалитетен за ефтини пари, дури бесплатен хостинг има на кило.


Трето, огромен број на скрипти го користат, VBulletin како што е кајгана и сите НАЈГОЛЕМИ форуми на интернет, PHPBB, Wordpress, Joomla, Drupal, Oscommerc и еден куп други. Така што и да работиш од ваков тип мора да знаеш PHP, неможеш темплејтот да го модифицираш затоа што се меша со PHP код.


Четврто, има многу активна заедница која го развива и унпредува. Пред некој ден излезе Zend Framework 1.6 со DOJO интегриран пакет за AJAX апликации. Потоа многу фрее класи и код на http://www.phpclasses.org/.


Петто, отворена лиценца која овозможува да изработуваш секакви апликации од Free, OpenSource до Комерцијални апликации, и се разбира ти не плаќаш ништо.


Има уште, но ај доста е.

Како последна информација, Microsoft ангажираше PHP девелопери да го интегрираат PHP во новата верзија на IIS. Microsoft веќе го интегрираше PHP во Microsoft Expression Web.
 
D

drle

Гостин
Фала teneke.
Е сега друго ме интересира дали php се работи преку компајлер или е plain text како xml и доколку е преку компајлер која алатка се користи, дали има сличности со некои постари програмски јазици (на пр. java е надградба на c++, а c++ е надградба на c итн).
И за што се користи за desktop апликации или web.
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
PHP се користи за web апликации. Нетреба да го компајлираш (тоа се прави во позадина) , го ставаш на сервер со инсталиран PHP и го повикуваш да се изврши. Доколку сакаш локално тогаш треба да инсталираш Apache и PHP на твојот PC.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.185
Поени од реакции
17.999
Фала teneke.
Е сега друго ме интересира дали php се работи преку компајлер или е plain text како xml и доколку е преку компајлер која алатка се користи, дали има сличности со некои постари програмски јазици (на пр. java е надградба на c++, а c++ е надградба на c итн).
И за што се користи за desktop апликации или web.
PHP е интерпретер, во лет го извршува кодот, се пишува во plain text фајлови, но ти треба нешто појако од Нотепад, заради UTF-8, нотепад не запишува добро такви фајлови. Може Notepad+ или UltraEDIT иако нешто помоќно ако земиш подобро ќе ти биди, на пример Dreamweaver.

Имаш и извршен код кој е нешто како бајткод како ASP, но тој се креира со Zend Studiо, а се извршува со Zend optimizer, но ZendStudio не е бесплатно.

Синтаксата е како C++, но тука во главно завршува сличноста.

Тоа во кратки црти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom