Зошто постоењето на Господ не е очигледно?

Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Ако се појави некој верник нека ме пуца со одговор на прашањево:
- Зошто Господ ги креирал болестите?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ако се појави некој верник нека ме пуца со одговор на прашањево:
- Зошто Господ ги креирал болестите?
Болестите доаѓаат од гревот. Значи човекот сам е крив за се што му се случува. Затоа доѓол Госпдо Исус Христос да го спаси човекот, да секој кој се причестува се очисти преку телото и крвта невина Христова.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Болестите доаѓаат од гревот. Значи човекот сам е крив за се што му се случува. Затоа доѓол Госпдо Исус Христос да го спаси човекот, да секој кој се причестува се очисти преку телото и крвта невина Христова.
И новороденчињата се заболуваат...
How about that?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Животот не е еден, тоа е најголема лага на сатаната.
Tебе душо мачна, каша попара ти е умот. Помешано ти е рисјанство со реинкарнација. За такви грешки не ти бега котлето.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Tебе душо мачна, каша попара ти е умот. Помешано ти е рисјанство со реинкарнација. За такви грешки не ти бега котлето.
Ти не можеш да ја препознаеш вистината, затоа што вистината е светлина.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ти не можеш да ја препознаеш вистината, затоа што вистината е светлина.
Вистината е светлина, или светлината е вистина? А темницата е лага? Не знам бе Зоте, мачни ми се мене овие работи за разбирачка.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Едноставно, парафразирано, зошто Господ, ако постои, ги направил доказите за своето постоење толку недоволни и слаби?
Прво и основно, а согласно Божјата природа, според која Он Е дух/пнеума а не материјално битие, Го чини Бога невидлив за човековото телесно око. Просто кажано, Бог отсекогаш и бил невидлив, а Е невидлив како за Адама, кој битисувал со Бога, така и за денешниот отпадант човек, кој битисува без Бога. Згора на све, постојат и поединци кои сакаат да Го видат Бога, а се недостојни и недораснати за еден таков чин: Он им се јавува само на достојните и на очистените од гревот. Конечно, Бог стана и човек па на Себе ја облече и човековата природа, станувајќи Богочовек, сличен на нас, раѓајќи се во Витлеем, како што ни вели скорешниот празник за раѓањето Христово. Така, пред цца 2 000 г. Бог се „материјализира„ и стана видлив и слушлив, така што Он упадна во времето (кое се дели на време до Него и по Него...) и просторот, упадна во човековата историја и не‘ повикува на спасение и на вечен живот со Него, во Царството Небесно.

Не можеш да кажеш дека доказите за Божјото постоење се „недоволни и слаби„, оти не само што не се такви, туку тие докази се појќе од сетилно и разумно спознатливи, или, како што бо рекле мудрите старци: целата природа е отворена книга за Бога, односно. целата Вселена, се‘ што е во неа, целиот нејзин поредок, сите створени нешта и силите кои ги одржуваат тие нешта, сведочат дека имаат свој Творец.

Така, ако сакаш да Го видиш Бога со телесни очи, тоа тешко ќе ти „иде„, оти и Св. Ап. Тома нејќеше да поверува дур‘ не Го виде Бога, ама тогаш беше „доцна„, оти сам Бог му ја покажа на Тома својата видливост, за која (видливост) нема потреба од верување: очигледните нешта не се предмет на вер(б)а.

И така, ако сакаш да се увериш дека Бог навистина постои, истражувај го барем створениов Свет и се‘ во него или пак, трагај по Вистината, оти кој ја бара вистината, ќе ја најде. А кога ќе поверуваш во Бога, ќе немаш потреба да Го видиш: вер(б)ата во Бога ќе ти биде појќе од доволна.
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Вистината е светлина, или светлината е вистина? А темницата е лага? Не знам бе Зоте, мачни ми се мене овие работи за разбирачка.
Ќе ги разбереш кога ќе се просветлиш, кога ќе го примиш Господ Исус Христос во срцето.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Rece ZOTE i ostana ziv! Emi cedo bozje ako moze elaboriraj tro?
Затоа што душата е вечна, душата е бесмртна, Господ дава и втора шанса за спасение, или онолку колку што е потребно една душа да достигне просвелтение. Тоа од еден живот се многу ретки случаеви, а поготово во денешно модерно време да го постигнеш тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom