Здравството кај нас

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.407
Поени од реакции
9.053
Epten :(
Автоматски споено мислење:

Inaku za tie so ke zakacat krlez a ne mu se odi na doktor, jas vaka go izvadiv.
Ист курац користат и лекарите, пинцета од едната страна, од другата V врв за влечење на крлежот. Никој нека не ти продава филмови.

1691839563496.png
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.229
Поени од реакции
5.171
Ми се имаше закачено и мене, поточно на внатрешната страна на бутот...скоро во линија на јајцата.
Го забележав додека серев, онака се загледав нешто во нозете(прилично влакнест сум) и ми фати око, си реков ова не ќе да е израсток. После установив дека е крлеж, земав чупалица(притоа убаво очистена со алкохол, впрочем и околу крлежот...го вртев во круг и го извадив целосно.

Дали го почувствував убодот? Не. Дали почувствував некоја иритација или нешто слично на тоа? Не...чиста случајност беше што го забележав...претпоставувам дека на мене бил закачен еден ден.

Еве ме, скоро две години подоцна...уште шетам по светов што се вика...
 
Последно уредено:
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.194
Поени од реакции
4.631
Ако нема со што, можете со нокти или со конец,
што поблиску до кожата да се фати.
Не го стискајте телото на крлежот.
Не нанесувајте масло или слично на крлежот.
Дезинфицирајте го местото.
...
Крлежовиот убод сам по себе не е опасен,
опасно е ако пренесе некој вирус
на борелиоза или менингоенцефалитис.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.463
Поени од реакции
34.531
И мене ми беше 20 км, ама отидов, барем антибиотици ми препиша.
...три дена после каснување на крлеж, доволно време да се размножи пренесената борелија бактерија, треба терапија истиот ден, кога се оди некаде на викенд се зема секогаш ,,прва помош,, што во завој, јод, антибиотик, антиалергик, а најчесто сите внимаваат да ги земаат цигарите, па дури и штека, а за друго не се мисли :)

... ти пишав дека пренесување на борелијата може да се пренесе преку вагиналниот секрет т.е. преку сексуален однос, па партнерот нека се тестира исто, ако односот бил токму деновите после каснување од крлеж кога борелијата сеуште не била уништена од антибиотикот, па и од имуниот одгодговор на телото.

E4B87975-8BF6-4893-A57C-E7660C95D26B_1_105_c.jpeg 146959097-protect-yourself-against-ticks-lyme-disease-prevention-poster-human-skin-parasite-da...jpg

Ne treba da se vrti
...тоа сакав и јас да напишам, со пинцета се извлекува полека главата во спротивен правец, ама не со вртење оти ќе се скине главата или ќе остане “устата“ внатре.

c1d927_e4e80f76189b440cb238ffe3fc73c007~mv2.jpg dims.healthgrades.jpg

Не ја газете тревата која "не е стрижена" и немате гајле :)
... не е баш така „само по висока трева“, на пример, пред некој ден кога пешачел по пат (асфалт), а околните дрвја крошните наведнати над патот и крлежот безобразно паднал одозгора и токму на вратот на еден кој секојдневно тренирал брзо пешачење, ни трева видел ни низ трева се движел.
Не ја газете тревата која "не е стрижена" и немате гајле :)
KRLEZ-1.jpg image-142973.jpg

... не е баш така „само по висока трева“, на пример, пред некој ден кога пешачел по пат (асфалт), а околните дрвја крошните наведнати над патот и крлежот безобразно паднал одозгора и токму на вратот на еден кој секојдневно тренирал брзо пешачење, ни трева видел ни низ трева се движел.

347555-fb.jpg lajmska-bolest-1.jpg

pravilno_otstranqvane_na_kurlezh.jpg otstranqvane_na_kurlezh_s_konec.jpg
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.074
Поени од реакции
10.309
кога се оди некаде на викенд се зема секогаш ,,прва помош,, што во завој, јод, антибиотик, антиалергик
Типичното македонско, кога одиш некаде за не дај Боже и антибиотик да си препишеш. Така цело лето си препишуваме антибиотици за не дај Боже.

Се прашувам дали е толку лесно да се дојде до антибиотик за на одмор и за не дај Боже во западниот свет?!
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.697
Поени од реакции
19.717
Типичното македонско, кога одиш некаде за не дај Боже и антибиотик да си препишеш. Така цело лето си препишуваме антибиотици за не дај Боже.

Се прашувам дали е толку лесно да се дојде до антибиотик за на одмор и за не дај Боже во западниот свет?!
Без анализа на крв со резултати, антибиотик можеш да земеш само во мексикански мали продавнички или thrift markets.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.463
Поени од реакции
34.531
Типичното македонско, кога одиш некаде за не дај Боже и антибиотик да си препишеш. Така цело лето си препишуваме антибиотици за не дај Боже.
Се прашувам дали е толку лесно да се дојде до антибиотик за на одмор и за не дај Боже во западниот свет?!
...типично грижливо, секој за себе, на запад сите непријатни случки ги кријат под тепих, на запад во нормални услови не може да се добие антибиотик, а не пак на годишен одмор, ама знаат да предложат три, четири бустер дози на антиковид вакцина, во името на здравјето на човекот, се покажаа за време на пандемијава со коронавирус, веќе ништо не може да ги испере!
Без анализа на крв со резултати, антибиотик можеш да земеш само во мексикански мали продавнички или thrift markets.
...ама за тоа ибупрофен (бруфен) може и на бензинска пумпа да се купи и тоа со јачина од 600 мг, што све може да направи таа јачина со коагулацијата дали некој воопшто размислува, важно антибиотикот не е достапен.
П.С.
секој ловец ако има можност кога да оди на лов на планина се снабдува со серум против змијски ујед, нели со претпоставка дека може да има таква незгодна ситуација, тој што е алергичен по природа нормално со себе да си носи лекови при таков алергична реакција или шок, нели, а и тој што иде на планина, ете неколку дена да собира кантарион, далеку од градот зошто не би зела 5 капсули вибрамицин со претпоставка дека ќе биде касната од крлеж, нели тие се наменски очекувачки ситуации, а не да се зема така без веза рандом антибиотик „типично македонско“, но секој со свое мислење, временското брзо реагирање е многу важно за скратување на болеста или воопшто не настапување на болеста, не дека нема да се оди на лекар, ама моменталната реакција може и живот да спаси.
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.415
Поени од реакции
4.247
...три дена после каснување на крлеж, доволно време да се размножи пренесената борелија бактерија, треба терапија истиот ден, кога се оди некаде на викенд се зема секогаш ,,прва помош,, што во завој, јод, антибиотик, антиалергик, а најчесто сите внимаваат да ги земаат цигарите, па дури и штека, а за друго не се мисли :)

... ти пишав дека пренесување на борелијата може да се пренесе преку вагиналниот секрет т.е. преку сексуален однос, па партнерот нека се тестира исто, ако односот бил токму деновите после каснување од крлеж кога борелијата сеуште не била уништена од антибиотикот, па и од имуниот одгодговор на телото.

Прегледај го приврзокот 387444 Прегледај го приврзокот 387446


...тоа сакав и јас да напишам, со пинцета се извлекува полека главата во спротивен правец, ама не со вртење оти ќе се скине главата или ќе остане “устата“ внатре.

Прегледај го приврзокот 387442 Прегледај го приврзокот 387443


... не е баш така „само по висока трева“, на пример, пред некој ден кога пешачел по пат (асфалт), а околните дрвја крошните наведнати над патот и крлежот безобразно паднал одозгора и токму на вратот на еден кој секојдневно тренирал брзо пешачење, ни трева видел ни низ трева се движел.


Прегледај го приврзокот 387435 Прегледај го приврзокот 387436

... не е баш така „само по висока трева“, на пример, пред некој ден кога пешачел по пат (асфалт), а околните дрвја крошните наведнати над патот и крлежот безобразно паднал одозгора и токму на вратот на еден кој секојдневно тренирал брзо пешачење, ни трева видел ни низ трева се движел.

Прегледај го приврзокот 387437Прегледај го приврзокот 387440

Прегледај го приврзокот 387438 Прегледај го приврзокот 387439
Шо е сега со еболвиве? Ќе има ли епидемија? искрено мислење?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.407
Поени од реакции
9.053
Се прашувам дали е толку лесно да се дојде до антибиотик за на одмор и за не дај Боже во западниот свет?!
Се прашувам:
Како не ви се смачи да си ги мерите на секој 2 пост?
Мажи да бевте досега или ќе се сретневте ќе се испукавте поштено или ќе пуштевте рака.

Која од која поинает.
Едната ќе напише нешто, другата одма контра.

Јебеш ти кој е во право, досадно станува на секое истото.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.463
Поени од реакции
34.531
Шо е сега со еболвиве? Ќе има ли епидемија? искрено мислење?
...нема да кажам мислење, ама ќе напишам дека уназад сите години сме пораснале толку генерации низ шуми и ливади, тркалајќи се играјќи во некосена трева, а со крлеж навистина никој не сме имале блиска средба, од каде наеднаш сега во светов наезда од крлежи и тоа све заразени со различни бактерии ем вируси.

...мај 2023 година, над 15.000 луѓе биле вклучени во студијата што ја водел Технолошкиот универзитет Блекинге во Шведска „Студијата за вакцината“ сега била во тек повеќе од една година и испитаниците биле во фаза да ја примат својата трета доза на антиборелија (Лајмска) вакцина.

... и нормално како што се очекуваше во моментов Валнева и Фајзер развиле вакцина за Лајмска болест, VLA15, која е мултивалентна која го таргетира надворешниот површински протеин А (OspA) на Borrelia, па оваа вакцина била дизајнирана да ги заштити луѓето од северноамериканските и европските соеви на бактеријата Лајмска болест.

... откако вакцината за Лајмска болест ќе биде одобрена како безбедна и ефикасна од Администрацијата за храна и лекови (ФДА), ЦДЦ ќе работи со Советодавниот комитет за практики на имунизација (ACIP) за да развие препораки за тоа каде во САД јавноста може да има корист од Лајмска болест вакцина, ЦДЦ ќе ги пренел овие препораки за да се зголеми свеста за вакцината кај јавноста и кај лекарите за да се спречи Лајмска болест во Соединетите држави, па и достапна за Европа препоставка дека би функционарила антиборелија вакцина во 2026 година.

...дали тоа значи дека овие три години нешто ќе се случи непредвидено, сигурно нема да биде тоа природно, кај се погодија на пример крлежите во Велес, Штип заразени, што со другите делови во МКД, само од милениците дневно се острануваат крлежи или ова вака сите инфицирани, може дискутабилно како коронавирусот пуштени од лабораторија, демек инфицирани крлежи, кој му знае, лично се сомневам и за успешноста на вакцината, зашто има многу подврсти на борелија (Borrelia burgdorferi) на пример и не е баш така да се направи вакцина за сите врсти, напротив човекот кој веќе прележал борелија од крлеж, ако повторно биде каснат од инфициран крлеж, пак ќе се инфицира од борелија бактерија без разлика што во телото има присуство на антитела од предходната инфекција, различни варијатети на борелија нема да даде можност за општа вакцина за заштита Lyme borreliosis, односно поконкретно хексавалентната VLA15 вакцина против Лајмска борелиоза одговори на антитела против сите шест серотипови насочени од вакцината, но што со другите серотипови?

... така да Лајмската болест не е единствената инфекција која се пренесува преку крлежи која сега е фактор на ризик, постојат шест инфективни агенси пренесени од истиот крлеж, ама тие не се толку вообичаени како агенсот на Лајмската болест (Анаплазмоза, Бабезиоза, Borrelia miyamotoi, а особено проблематичен е вирусот на енцефалитис Powassan -елен крлеж) и сега ова на големо се разговара за потенцијални инфекции и вакцинацијата за Лајмска болест, посебно што Д-р Тони Фаучи, поранешен директор на Институтот за инфективни и алергиски болести на НИХ, повикал на развој на вакцини против сите овие агенси и да, веќе биле објавени студии на животни за mRNA вакцина за Лајмска болест, ми се присторува на де жаву ситуација.

...па кога веќе сличната Денга инфекција предизвикана од вирус денга се пренесува преку комарци во тропските области, што не би друг вирус Кримско-Конго хеморагична треска (CCHFV), кој се пренесува преку крлежи што се карактеристични за Африка и Азија, сега наеднаш присутни во Европа, па во Штип и Велес, колку би била случајност за да би било природно?

...секое животно, инсекти има свои предатори кои се хранат со нив, по природен пат може да се воспостави рамнотежа и инфекциите да се намалат или исчезнат, дали се прска против комарци и други инсекти, дали се прави нешто околу скитниците кучиња кои се едни од преносители на крлежи на своето тело?

Пандемска закана?

.. ширење на крлежите со тврдо тело Hyalommamarginatum кои го носат вирусот CCHF и неговата постојана циркулација значи дека ризикот од прелевање од животните на луѓето е висок, факторите како што се климатските промени и движењето на добиток или диви животни може дополнително да го зголемат неговото географско ширење, при што вирусот неодамна го прошири својот дофат од регионот на Балканот до Централна и Западна Европа.

... вирусот се пренесува на луѓето со каснување од крлежи (особено Hyalomma крлежи, иако може да се заразат и други видови крлежи) или преку контакт со крвта или ткивата на заразените животни за време и веднаш по колењето, бројни диви и домашни животни можат да го носат вирусот, вклучувајќи говеда, кози, овци, зајаци и ноеви, повеќето случаи на луѓе се случиле кај луѓе вклучени во сточарската индустрија, како што се земјоделски работници или работници во кланици и ветеринари, меѓутоа, откако ќе се заразат, луѓето можат да го пренесат меѓусебно преку контакт со крв или телесни течности или несоодветна стерилизација на медицинска опрема исто така, постои загриженост дека во некои случаи може да се појави пренос преку воздух.

...дали тоа ни се спрема веќе да не се произведува месо за јадење и тоа веќе да го нема во нашето мени без разлика од кое животно, со сила вегани?

Период на инкубација:
Симптомите обично се развиваат пет до шест дена по контакт со заразена крв или ткиво, до максимум 13 дена.

Симптоми: Тие обично се ненадејни во почетокот и вклучуваат главоболка, висока температура, повраќање и болки во грбот, зглобовите или стомакот. Како што болеста напредува, луѓето имаат тенденција да развијат големи области со тешки модринки, тешки крварења од носот и неконтролирано крварење на местата на инјектирање.

Дијагноза: Различни лабораториски тестови може да се користат за дијагностицирање на CCHF, но комбинацијата на откривање на вирусен антиген (ЕЛИСА антиген фаќање), секвенционирање на вирусна РНК (реверзна транскриптаза-PCR) и изолација на вирусот од крвта или ткивата на пациентите е најефикасна за време на раните денови на инфекција. Антителата на вирусот може да се откријат подоцна или во крвта на преживеаните CCHF.

Дали има вакцини или третмани или тековно истражување и развој:
Третманот е главно поддржувачки, фокусирајќи се на замена на изгубената крв и обезбедување на правилен баланс на течности и електролити во неа, како и поддршка на дишењето и функцијата на срцето и лекување на секакви секундарни инфекции, додека пациентот закрепнува, некои студии сугерираат дека антивирусниот лек рибавирин може да биде ефикасен третман, но доказите за тоа се различни.

... во моментов нема лиценцирана вакцина за CCHF, освен во Бугарија, каде што инактивирана вакцина добиена од мозок на глушец му се дава на воениот персонал од 1970-тите, сепак, не се објавени студии за ефикасност.

Други вакцини се во развој, вклучително и човечки и животински вакцини.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.265
Поени од реакции
19.521
Од утринава па до сега не може да се издаваат лекови на рецепт, се надевам дека нема да се повтори некаква пиздарија како на почетокот на годинава.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.265
Поени од реакции
19.521
Нема потреба да проверувам по аптеки бидејќи кога одам да препишам лек добивам ерор дека системот се надградува (или нешто слично) и така е цел ден.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.646
Поени од реакции
9.485
Нема потреба да проверувам по аптеки бидејќи кога одам да препишам лек добивам ерор дека системот се надградува (или нешто слично) и така е цел ден.
Minatiot pat koga bese frkata, vo eurofarm ne mozea da mi dadat lekovi, a vo zegin gi podignav bez problem.
A ti znaci nemozes ni da prepises....ahaaa...tesko na toj sto ke mu trebaat itno lekovi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom