За сите заинтересирани за акциите на Хотели Метропол Охрид

Член од
1 јуни 2007
Мислења
404
Поени од реакции
2
Им ја наменувам оваа тема на сите оние кои имаат, сакаат да купат или да продадат акции на Хотели Метропол Охрид.

Еве јас лично имам акции и со оглед на фактот дека Хотели Метропол се над 71% во сопственост на Газда Штерјо односно да биде формално, на ФЕРШПЕД, мислам дека акциите на Метропол покрај тоа што во последниве три месеци имаа голем подем после кој следеше мал пад, сепак имаат светла иднина.

Ова го мислам пред се знаејќи ги тековните и планираните инвестиции во објектите на Метропол, како и фактот дека секаде каде е Штерјо присутен има огромна пораст на вредноста и капитализација која ќе се одрази нормално преку зголемување на цената на акциите.....

Еве, сега за сега и за почеток толку од мене...
чекам на Ваши коментари и мислења и отворен сум за дискусија.....

:salut:
 
Член од
14 август 2007
Мислења
17
Поени од реакции
0
Smetam deka vo naredniot period akcii ke pocnat da se kacuvaat i deka nema da ima drasticen pad,no mojata nesigurnost e vo toa sto najgolemiot akcioner sterio stana sopstvenik na mnozinskiot paket akcii na sledniot nacin:Toj so veke steknat kapital dade zaem na hotel metropol na 5 god.Zalozba bese samiot hotel bidejki togas hotelot bese vo faza na raspaganje.Sterio itro i umesno go uvide ovoj fakt i toj go dade zaemot znaejki so cel da go dobie mnozinskiot paket t.e. sopstvenosta na hotelot.Toj pozajmi 300 000 evra a dobi paket togas vreden 1.500 000 evra :),pa taka se nadevam deka nema povtorno da se slucat vakvi ili slicni promeni so sto moze del od akcionerite celosto da propadnat ili da se zbogadat drastiocno mnogu.
 

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
колку средства ти се потребни, минимум, за да почнеш да вложуваш во ова?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom