Зајче како миленик

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.484
Дали може лесно да се научат на хигиенски навики?
Каде би можело да се најде убаво зајаче?

Одамна имам ќејф да чувам зајак. Не сум чувал до сега.

Исто така имам и многу кабли низ дома, дали би ги гризал?
Секако дека има опасност да се изгризани, мене каблите ми се тргнати на страна и изолирани да не може да ги гризне. Без разлика какво милениче и да чуваш, прво домот треба да го оспособиш, исто како со дете што проодува.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.835
Поени од реакции
6.459
Претежно гризаат дрвени предмети како и текстил (јамболии, ќебиња, облека...) а пластични и гумени предмети не сум приметил такво нешто до сега !
Вчера на јамболијата еден зајак ми направи дупка од 5-6 цм за десетина секунди, имаат голема способност за гризење, а ако ги пуштиш надвор на земја можат и големи дупки да откопаат за кратко време ... брзината, гризењето и копањето им се главни адути, а имаат и способност за брзо размножување !
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.333
Поени од реакции
3.824
Каде може да се најде убави зајчиња?
Знаете некој што си продава приватно освен петшоповите?
 
Член од
5 ноември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
1
Кога ќе си најдат уште едно после оди тргни ги од таму.
Јас на различни места го пренесував кафезот и кај тебе на ептен лошо место и кафезот не можеш да го ставиш на креветот.
Забрани го пристапот до креветот и ќе видиш како ќе реагира.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Еве по година дена од ова, фала за советот успеа во тој момент :) Среќа во моментот го однесов на ненормален ветеринар, па кокошката не знаеше да му го погоди полот, машко бил цело време. На истата тема да се најдам овде - топла препорака за Анимал Медика во Тафталиџе за зајци - како луѓе не добиваме третман ко што мојот зајак добива таму. А има многу ненормални што се самопрогласуваат за способни за работа со глодари.
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
14
Drugarka ima , preslatki se zajacinjata lele :):)
Автоматски споено мислење:

Слатки се ама не знам која е поентата да ги чуваш. Кастрирај ги ако не и чувај ги надвор.
koja glupa rechenica .. zashto da gi cuvas .. zashto da ne ? zashto cuvaat macki primer ?
 
Член од
14 јули 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво.
Имам мало зајаче, не постаро од месец. Изникнати му се секачите, а другите запчиња сеуште му се премали. Го хранам со шприц, со млеко разредено со вода. Млекото секогаш го загревам на собна температура. Тоа го пие навечер, околу 7 часот и пие околу 30мл. Преку ден го хранам со врвови од: луцерка, детелина, лозница, листовод глуварче, стеблото и листовите од морков. Сето ова е од градината на пријатели, притоа не се прскани со песцитиди и местото не е загадено. Зајчето го спасив од сигурна смрт, за да не заврши во нечија чинија, како мајка му. Е сега, рашањето ми е, дкои витамини и минерали да му ги купам за да има правилен раст и развој? Имам претходно чувано зајаче како домашно милениче, но него почнав да го чувам од една година и зато не знам многу за чувањето на мали зајачиња. Инаку, го чувам во кафез во соба, и секојдневно му чистам. Има најнормален измет и урина, што за мене е добар показател, за тоа дека успевам во неговото одгледување.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.484
Здраво.
Имам мало зајаче, не постаро од месец. Изникнати му се секачите, а другите запчиња сеуште му се премали. Го хранам со шприц, со млеко разредено со вода. Млекото секогаш го загревам на собна температура. Тоа го пие навечер, околу 7 часот и пие околу 30мл. Преку ден го хранам со врвови од: луцерка, детелина, лозница, листовод глуварче, стеблото и листовите од морков. Сето ова е од градината на пријатели, притоа не се прскани со песцитиди и местото не е загадено. Зајчето го спасив од сигурна смрт, за да не заврши во нечија чинија, како мајка му. Е сега, рашањето ми е, дкои витамини и минерали да му ги купам за да има правилен раст и развој? Имам претходно чувано зајаче како домашно милениче, но него почнав да го чувам од една година и зато не знам многу за чувањето на мали зајачиња. Инаку, го чувам во кафез во соба, и секојдневно му чистам. Има најнормален измет и урина, што за мене е добар показател, за тоа дека успевам во неговото одгледување.
Супер си тераш, не се секирај. Моето има 7 години, секаде оди со мене, Скопје, Љубљана, нема правдања. :)

Имаш во сите пет шопови витамини за глодари, побарај, ќе ти дадат, по едно лажиче на ден отприлика е дозата, истури ја во кафезот, само да не претераш, хиперактивен ќе стане :D
Време е да му купиш и сено, тоа мора да го јаде секој ден, основна храна му е, другите работи што ги наброја горе полека ќе му ги даваш како додатоци. Купи и камен блок од пет шоп, 50 денари е некаде, со тек на време ќе мора да му го ставиш во кафезот за да го гризе и да ги аби забите.

Во собата направи cable proofing да не ти изгризе кабли и пуштај го да шета барем додека си буден, греота е да седи само во кафез.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.473
Поени од реакции
41.731
Здраво.
Имам мало зајаче, не постаро од месец. Изникнати му се секачите, а другите запчиња сеуште му се премали. Го хранам со шприц, со млеко разредено со вода. Млекото секогаш го загревам на собна температура. Тоа го пие навечер, околу 7 часот и пие околу 30мл. Преку ден го хранам со врвови од: луцерка, детелина, лозница, листовод глуварче, стеблото и листовите од морков. Сето ова е од градината на пријатели, притоа не се прскани со песцитиди и местото не е загадено. Зајчето го спасив од сигурна смрт, за да не заврши во нечија чинија, како мајка му. Е сега, рашањето ми е, дкои витамини и минерали да му ги купам за да има правилен раст и развој? Имам претходно чувано зајаче како домашно милениче, но него почнав да го чувам од една година и зато не знам многу за чувањето на мали зајачиња. Инаку, го чувам во кафез во соба, и секојдневно му чистам. Има најнормален измет и урина, што за мене е добар показател, за тоа дека успевам во неговото одгледување.
Се што е потребно од витамини има во нивна посебна готова храна. Најважно е сено во неограничени количини и секогаш свежа вода.
За забите има пелети.

Зелка и свежа трева никако сега. Ако не сакаш да фати пролив.
Ова прерано е одвоено од мајката, стресови и има осетлив дигестивен тракт.


Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom