Запознај ја Македонија - туристички водич

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Ќе може ли неκој да пρепоρача неκое убаво место или гρадче за шетање или може и пρеноќување,поефтино нешто неκој што се ρазбиρа.. пρедходниот месец бев со девојκата во Штип и не беше лошо али неκое дρуго место во пρиρода саκаме овојпат,поκρај ρеκа или езеρо исто не би било лошо само да е убаво и ефтино :) сеа знам деκа тие две тешκо идат заедно али што имате споделете, поздρав

Незнам што поточно би сакале но мој тип секогаш е Кратово особено за луѓе кои сакат да се одморат и да уживат во прошетка по тесни сокаци, мали мостчиња и да уживат во староградски амбиент. За сместување има можаност кај госпoдинот Стевче Доневски кој воедно е и основач на Центарот на Камена Уметност и е туристички водич. Куќата во која ги издава собите може да ја видиш на сликата а ноќевањето е 350 денари од вечер со можност за доплата за доручек и слични работи. Еве ти линк:
http://www.etnohouse.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=71&Itemid=464
Просториите на центарот за карпеста уметност во кои има и сувенири се наоѓа во центарот на градот веднаш позади стоковната куќа.



Ево уште некоја пресна фотографија од Кратово.









 
Член од
9 октомври 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo, prijateli iako ne se pisuva mnogu na temava letovo imam vo plan peski avanturisticki da ja prosetam zemjickava nasa pa ako nekoi ima nekoi neistrazeni povazni mesta a i ako ima iskustvo da mi kaze koi se najvazni raboti, zboruvam za kraj na juni pocetok na juli i ako nekoj saka da mi se pridruzi poraka i se najubavo :)))
 
Член од
12 февруари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
1
Spored mene potrebna e pointenzivna kampanja za ubavinite na nasite mesta, taka site bi znaele kade da se odmorime nekoj den od sekojdnevnite aktivnosti.
Тука има доста предлози за шетање во мк - http://www.ajdenaodmor.mk/vesti/1?tip=2
+ би ги додал Галичник, Лазарополе, Гари, Јоаким Осоговски - Крива Паланка..

сепак мене ако ме прашувате сега студи малце, и патиштата лоши се.. таму од април/мај е најубавиот пероид за шетање во нашата Македонија.. ни ладно ни топло, сонце грее, приордни убавини колку сакаш :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
да ја запознаат Македонија треба на овие овде да им се презентира , а не локално - меѓу местното население http://www.wtmlondon.com
од 2 до 5 ноември в Лондон- на најголемата берза во туристичката индустрија.
Е сега незнам дали МК има земено учество , а доколку не - мислам дека е катастрофална грешка да се пропушти таква шанса за реклама
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.595
Кој пат е најлесен и најдобар за да се стигне до Лесново и Лесновски Манастир (од Скопје) и дали има таму некое местенце да се седне да се јаде или слично?
 
S

silmarillion

Гостин
Дајте предлог за излетничко место за прошетка околу Скопје а да не е Козјак, Матка и Марков Манастир.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.595
Дајте предлог за излетничко место за прошетка околу Скопје а да не е Козјак, Матка и Марков Манастир.
Св. Никита на Скопска Црна Гора или некаде кај Бањани поточно, убаво манастирче убав среден двор, супер местенце да се помине некои саат надвор до Скопје.[DOUBLEPOST=1461429393][/DOUBLEPOST]
Дајте предлог за излетничко место за прошетка околу Скопје а да не е Козјак, Матка и Марков Манастир.
Св. Никита на Скопска Црна Гора или некаде кај Бањани поточно, убаво манастирче убав среден двор, супер местенце да се помине некои саат надвор до Скопје.
 
Член од
1 јули 2015
Мислења
50
Поени од реакции
10
Кој пат е најлесен и најдобар за да се стигне до Лесново и Лесновски Манастир (од Скопје) и дали има таму некое местенце да се седне да се јаде или слично?
Скопје-Куманово-Кратово-Пробиштип-Лесново.
Порано имаше ресотранче и музеј сега не сум сигурен но има убава ливада за пикник со дрвени маси и столици.
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
216
Поени од реакции
268
Кој пат е најлесен и најдобар за да се стигне до Лесново и Лесновски Манастир (од Скопје) и дали има таму некое местенце да се седне да се јаде или слично?
Караџица
13151648_995052037211259_7177797885458590863_n.jpg
 
Член од
2 мај 2017
Мислења
36
Поени од реакции
7
Пред некоја година бев на тура низ источниот дел на земјава и открив доста интересни места.
Античкиот град Баргала, во близината на Штип е место што вреди да се посети. Има рушевини од градот кој бил основан во римско време и зачувани ќупови за чување пченица, но мене најинтересниот дел ми беше што има остатоци од базилика која била изградена во периодот на раното христијанство и е една од првите направени на нашата територија, значи е едно од местата од каде што почнало да се шири Христијанството во Македонија. Исто така веднаш под градот се наоѓа и средовековната црква Св. Ѓорѓија во која престојувале Кирил и Методиј. Сликите ќе ги ставам во спојлери, да не биде километарски постот.
Градот Баргала


Црквата Св. Ѓорѓија
Изненадувачки убав град е и Кратово, своевиден underdog меѓу македонските градови. Мало местенце со многу интересни и убави мостови и стари куќи. Во близина на Кратово е и Куклици, само моја препорака да не одите во летниот период бидејќи нема речиси ниедна сенка ниту на патот до таму, ниту на самото место и станува премногу топло.


Куклици
Ако сте за манастирски туризам, покрај Јоаким Осоговски што го пишаа погоре, би ви ги препорачала Вељуса и Водоча, во близина на Струмица и секако Лесновскиот Манастир кај Пробиштип.
Манастирот во Водоча


Внатрешноста на црквата




Црквата на манастирот Вељуса

Дворот на манастирот


Лесновскиот манастир


Друго убаво место на другиот крај на Македонија е Галичник. Самиот пат натаму од делот кога се одвојува над Маврово, па сѐ до горе е преубав, а пред Галичник има една преубава висорамнина, се вика Тонивода, откако ќе се стопи снегот остануваат малечки езерца покрај патот, застанете таму, поседете на тревата и подишете малку чист воздух. Само не чепкајте по езерцата, често има брбушки во нив :D
Патот натаму во есен


Тонивода






Галичник
Ако не ви се оди многу далеку, во близина на Скопје секогаш е Матка која може да ја видите од сто различни перспективи :)






dali moze za dbarski banji nekoj da objasni[DOUBLEPOST=1494500938][/DOUBLEPOST]zdr dali nekoj bil na debarski banji i koj hotel dali mozi da opisi kako e .
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom