Законот на Телема

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Прашај дали би била прифатена како свештеничка на Гностичка Миса ?
(hint)
Сега ќе ме преиспоиззапобрише модот,ама ова е само сугестија,сепак ;)
Како нема да те "позабришам", како демек многу опасен си ти и твоите зборови тука :)

Мислам дека не. Колку што знам тоа не е променето во E.G.C. и Гностичката Миса.
 
H

Hyperion VI

Гостин
Како нема да те "позабришам", како демек многу опасен си ти и твоите зборови тука :)

Мислам дека не. Колку што знам тоа не е променето во E.G.C. и Гностичката Миса.
Е.... не сум таман работа,само ми падна криво на некои други теми што го вреѓаат Кроули и мешаат род и пол,а тоа не е дел од неговите филозофско-религиозни концепти,(па да не збориме дека бил дури и против абортус,ама тоа е офтопик)сепак сум го читал човекот и отприлика ги знам неговите базични мненија.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Не знам колку ги знаеш основните менија, не ми изгледа дека ги знаеш по тоа што се сметаш дека е точка на прекршување во Телема или спротивно од тоа што учи Телема.

Не сум прочитал за навреди кон мртвиот човек Кроули :)
 
H

Hyperion VI

Гостин
Не сум прочитал за навреди кон мртвиот човек Кроули :)
Еве јас ги зададов тие навреди пред неколку месеци,што може и да се сфати како некоја зафрканција,наместо „Бог да го прости“--„Нека не го простува" и сл.
Не гледам причина зашто толку би биле загрижени во О.Т.О.(конкретно),за прашањето на еден трансексуалец?или другарче што поставува прашање @Reptilian
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Ти си ги направи чекорите што сметаше дека треба да ги направиш на форумов, назад нема... и тоа е твоја работа...

О.Т.О. не е загрижен. Ти си загрижен за Телема и О.Т.О. иако не знам зошто :) Зошто транс не може да биде свештеник ако претходно пред промена на пол била свештеничка.
Како што зборуваше претходно на темава, и тврдеше дека бааги упатен си бил во Миса - треба да знаеш што како и зошто... или, не знаеш?

Кој што како прашува, се дава одговор... нели ;)
 
H

Hyperion VI

Гостин
Ти си ги направи чекорите што сметаше дека треба да ги направиш на форумов, назад нема... и тоа е твоја работа...

О.Т.О. не е загрижен. Ти си загрижен за Телема и О.Т.О. иако не знам зошто :) Зошто транс не може да биде свештеник ако претходно пред промена на пол била свештеничка :D
Како што зборуваше претходно на темава, бааги упатен си бил во Миса - треба да знаеш што како и зошто... или, не знаеш?

Кој што како прашува, се дава одговор... нели ;)
Не се сеќавам а и не сакам да коментирам,нели Вие не ме сакавте :)
Ама за ова си грешка,да не го копирам текстот.
Кроули многу јасно ја дефинирал улогата на половите во „Гностичката Миса",сеа малце изведуваш и ти,не дека нема и такви Миси,ама Вашето официјално Е.Г.Ц. си го следи Кроули,нели е така?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Знам дека не се сеќаваш... Не знам за што зборуваш дека некој не те сакал... и што има врска тоа дали некој те сака или не? :)

Оди пребарај можеби ќе најдеш на нет во врска со транс луѓето и Мисата... и што е дозволено во врска со улогите на Свештеник и Свештеничка, има промени.
Не биди своеглав и да зборуваш на памет работи само за да задоволиш свои некои хирови.
Доаѓаш, зборуваш глупости од незнаење, а си далеку од овие работи светлосни години по твоја волја...

Опушти се, не знаеш толку многу како што се преставуваш тука.

П.С. Ако не најдеш, кажи ќе ти споделам тука за половите и офицерите во Гностичката Миса! ;)
 
H

Hyperion VI

Гостин
Оди пребарај можеби ќе најдеш на нет во врска со транс луѓето и Мисата... и што е дозволено во врска со улогите на Свештеник и Свештеничка, има промени.
Оваа тема ме интересира чисто од радозналост,меѓутоа би сакал да ги видам новите „апдејти",сепак за сите заинтересирани еве како @Reptilian ,тоа би било добро четиво,од областа на Телема.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Оваа тема ме интересира чисто од радозналост,меѓутоа би сакал да ги видам новите „апдејти",сепак за сите заинтересирани еве како @Reptilian ,тоа би било добро четиво,од областа на Телема.
На членот што праша тоа што праша е одговорено. Не знам зошто им досадувате на луѓето со тагнувања на теми за кои реално не се заморуваат премногу. :)
почнуваш да одиш во водите на тролање, не мисли дека не се забележува ;)

Ќе мора да истражуваш сам за новите промени во врска со E.G.C., да не биде многу лесно си добил информации и да не уживаш во патот на истражувањето :)
 

Reptilian

веган хејтер
Член од
15 мај 2021
Мислења
130
Поени од реакции
211
Прашај дали би била прифатена како свештеничка на Гностичка Миса ?
(hint)
Сега ќе ме преиспоиззапобрише модот,ама ова е само сугестија,сепак ;)
Тоа би било добро прашање кога сум трансформирам во женско. Сега сум како машко, те молам во машки род обраќај ми се. Ќе ве известам со @ПрофаундлиСтупид кога да смените.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Тоа би било добро прашање кога сум трансформирам во женско. Сега сум како машко, те молам во машки род обраќај ми се. Ќе ве известам со @ПрофаундлиСтупид кога да смените.
Ако одредиш да промениш пол, значи повеќе нема да си тоа што си бил/а до тогаш.
Значи ќе мора да се променат и улогите :)

Не дека те интересира, туку за да не одите офтопик во иднина и да продолжи ова до недоглед.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
"When the heart is purified and cleansed and filled to the brim with the divine nectar of love,
all other ideas of God become simply puerile, and are rejected as being inadequate or unworthy.
Such is indeed the power of Para-Bhakti or Supreme Love; and the perfected Bhakta no more goes to see God in temples and churches;
he knows no place where he will not find Him. He finds Him in the temple as well as out of the temple;
he finds Him in the saint’s saintliness as well as in the wicked man’s wickedness, because he has Him already seated in glory in his own heart,
as the one Almighty, inextinguishable Light of Love, which is ever shining and eternally present."
- Bhakti Yoga by Vivekananda


"It is written that “Love is the law, love under will.” Herein is an Arcanum concealed, for in the Greek Language ΑΓΑΠΗ, Love, is of the same numerical value as ΘΕΛΗΜΑ, Will. By this we understand that the Universal Will is of the nature of Love.
...
Now Love is the enkindling in ecstasy of Two that will to become One. It is thus an Universal formula of High Magick. For see now how all things, being in sorrow caused by dividuality, must of necessity will Oneness as their medicine.
....
Consider that as Love is mighty to bring forth all Ecstasy, so absence of Love is the greatest craving. Whoso is balked in Love suffereth indeed, but he that hath not actively that passion in his heart towards some object is weary with the ache of craving. And this state is called mystically “Dryness.” For this there is, as I believe, no cure but patient persistence in a Rule of Life."
- Liber CL נעל A Sandal De Lege Libellum, A∴A∴ Publication in Class E
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
@Хептаграм XI ...
Незнам дали има посебна тема за што е тоа слободна воља, но тука ке те прашам, а ти или избриши го прашањево или премести го, ако мислиш дека нема врска...
Дали вакцинирањето со закон, се одзема слободната воља на човекот?
Гледав на вести дека во Москва ќе се отпуштаат работници кои нејќат да се вакцинираат.
Значи човекот мора да витка грб, да биде послушник за да опстане, за да живее, да работи, да се множи...
Слободна воља и закон?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Зошто воопшто некој прашуваш за овие работи? И што има врска со Телема?
Ако не си го прифатил Законот на Телема и да дејствуваш споре истиот - нема што да се заморуваш со Телема и волја.
Гледај си патот, прави што мислиш дека треба и тоа е тоа...

П.С. Секој суди според самиот себе си. Ако велиш дека човекот мора да витка грб, нека биде така за тебе.
Оди запознај се со Телема ако сакаш да знаеш нешто повеќе за тоа што се мора што не... а ти со староенски размисли всадени во умот се обидуваш...
не знам што се обидуваш :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Зошто воопшто некој прашуваш за овие работи? И што има врска со Телема?
Ако не си го прифатил Законот на Телема и да дејствуваш споре истиот - нема што да се заморуваш со Телема и волја.
Гледај си патот, прави што мислиш дека треба и тоа е тоа...
Нема врска со телема, но има со слободната воља.
Што правиш ти кога имаш воља, но таа ти е со закон " заробена", не можеш да ја оствариш!!!
Тоа:)
Патот си го гледам,но последниве години правам тоа што ќе ми кажат, сакала или несакала:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom