Законот на Телема

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
Не мора да се придружува никој и да ја носи мојата униформа (ако мислеше некој да го прифати Законот на Телема)... тоа не е услов да се почитува човекот!
Дали е јасно?

Не можам да ти одговорам на прашањето ;)

Последното најмногу ми се допаѓа, та зошто сум на форумов. Јас не барам луѓе да се придружуваат до мене и да носат „моја униформа“.
Јас само зборувам за Телема и се трудам (најробро што можам) некому да бидам патоказ ако веќе се интересира за овие работи, да биде полесно талкањето низ сето тоа... ништо помалку, ништо повеќе!

А не да влијаам на нечие верување.... зошто би влијаел на нечие верување кое што го има човекот веќе?
За да стане Телемит?
Не, благодарам. :)

Тоа ми мириса на стариот еон!
...тоа го чиниш,кога асоцираш на незнајност и заблуди во размислување :)
...но нејсе,не сметаш дека нашата жед за духовен раст и развој е неисцрпна?
...не е ли штета да носиме еден "пар чевли" цел живот?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.685
Секакви луѓе одат по Земјата. Немам конечен одговор на тоа дали нечиј духовен раст постои, е конечен, бесконечен...
Менување на многу чевли без потреба - не води никаде.
Ќе се збуни човек наместо чевлите за балет, ќе облече чизми за планинарење и ќе вели дека балот не бил добро организиран и друг ќе му е крив.
Или ќе ги бара старите чевли, веќе полни со прашина, уништени и ќе сака да бидат како што ги носел на времето...

Луѓе. Ни со нив ни без нив...
Слабо си ги сакаат искушенијата, а сакаат оргии со плодовите кои ги носат истите! :D
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
Секакви луѓе одат по Земјата. Немам конечен одговор на тоа дали нечиј духовен раст постои, е конечен, бесконечен...
Менување на многу чевли без потреба - не води никаде.
Ќе се збуни човек наместо чевлите за балет, ќе облече чизми за планинарење и ќе вели дека балот не бил добро организиран и друг ќе му е крив.
Или ќе ги бара старите чевли, веќе полни со прашина, уништени и ќе сака да бидат како што ги носел на времето...

Луѓе. Ни со нив ни без нив...
Слабо си ги сакаат искушенијата, а сакаат оргии со плодовите кои ги носат истите! :D
...конформизмот е најподлиот убиец на нашата душа,или грешам?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.685
...конформизмот е најподлиот убиец на нашата душа,или грешам?
Задоволен си од дискусијата со мене и одговорите што ги доби?
За тоа зошто сум тука и дека нема врска од сликата која ти ја имаш во главата за Хепта?

Разбираш сега што е Законот на Телема и Новиот Еон?
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
...немам интерес за еднонасочни дискусии
...не сакам моите коментари да ги сфатиш како напад на твојата личност
...но,на некои од твоите коментари неможам а да не напишам свој став
...што би значело,коментар на твојот став а не на твојата личност
...ако ти сметам ќе престанам со тоа
...респект пред се!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.685
...немам интерес за еднонасочни дискусии
...не сакам моите коментари да ги сфатиш како напад на твојата личност
...но,на некои од твоите коментари неможам а да не напишам свој став
...што би значело,коментар на твојот став а не на твојата личност
...ако ти сметам ќе престанам со тоа
...респект пред се!
Ничиј коментар не го сфаќам како напад врз „мојата личност“ како виртуелен лик.
Работата е што даваш коментар на моите коментари во врска со Телема - во некои давам и линкови и дообјаснувања каде може да најдете многу повеќе и помудри идеи и примери и симболи за разгледување - и јас ти велам дека пак, за одреден временски период доаѓаме до овие муабети.

Многу ретко некој да се заинтересира за работите посериозно, туку тригер му било дел од некоја мисла моја, која извадена од контекст сешто може да значи.

Кога коментирате на темите, прочитајте насловот и од тој агол го анализирајте напишаното. Запознајте се со темата е најдобриот совет што можам да го дадам. :)
Инаку ќе треба есеи да се пишуваат за да дојдеме до тоа зошто нештото е кажано така или вака...

Затоа реков јас пишувам за Телема и философијата како ја разбирам.

Тоа што некој ќе дојде и ќе ми каже: јас ако ова и ова и ова направам, на грб, на една нога, му скршам ребра на некој итн итн дали тоа е Телема и Волја...
Што јас би одговорил на тоа. И почит немам за такви луѓе, бидејќи им врескаат зборовите со омраза (бидејќи доволно знаат што е Телема.) :)
Едноставен одговор и површен е: НЕ,ТОА НЕ Е ТЕЛЕМА! :)

Треба да набројува човек книги за луѓе кои не ги интересира темава сериозно (она што велам јас не сум тука да некој „намамувам“ да биде Телемит и да ги рушам неговите верувања).
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.685
Ме изненадува тоа што се почесто гледам дека уметниците кои го користат еднопотезниот хексаграм, го цртаат како што треба, како што е даден во Магика, Книга 4 како дел од „Ламенот на Мајсторот Терион“.
За разлика од 90-те и почетокот на новиот милениум хексаграмот се црташе обратно, намерно или од незнаење. Ако било од незнаење - добро е, гласот се слушнал надалеку низ годините :)
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.536
Не е совршен за сите луѓе бидејќи од света книга наместо да е наменета за поединецот, сака да создаде земски, политички човечки систем на владеење.
Затоа и се пребројувате и ви е битно колку луѓе биле муслимани.
Се додека исламот како религија нуди политички и правен систем „даден од боговите“ - нема да владее долго на Земјата и нема да важи за сите луѓе.
Ништо поразлично од постарите религии од исламот од кој црпел учења. Ништо страшно.

Има учења кои зборуваат дека друг бог владее сега со човештвото, затоа и кај муслиманите се чувствува промени во однос на жената и нејзината улога во човештвото. Не е како што вели исламот. Додека жената е робинка и во сенката на мажот - не е ништо совршено.

За тебе ако е совршен, за мене и за други - не е. Што сум јас во однос на исламот тогаш? :)
Heptagram, onaka od ljubopitstvo. Znaeme deka i teokratskiot i demokratskiot sistem (koga e vo prasanje zenata) imaat svoi nedostatoci. Bas me interesira spored vasata filosofija kakva e definicijata za rob/robinka?
Ako se ovie robovi na svojata vera/bog, dali mozeme da receme deka i vie ste robovi na svojata filosofija?
Ako vie ne se deklarirate za robovi, togas kakva bi bila prikladna definicija za vaseto sledenje/praktika?

Fala za odgovor.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.685
Heptagram, onaka od ljubopitstvo. Znaeme deka i teokratskiot i demokratskiot sistem (koga e vo prasanje zenata) imaat svoi nedostatoci. Bas me interesira spored vasata filosofija kakva e definicijata za rob/robinka?
Ako se ovie robovi na svojata vera/bog, dali mozeme da receme deka i vie ste robovi na svojata filosofija?
Ako vie ne se deklarirate za robovi, togas kakva bi bila prikladna definicija za vaseto sledenje/praktika?

Fala za odgovor.
Многу е мудро да се прави разлика од тоа „да се биде роб“ на божественото од она „да се биде роб“ на верата/религијата!
Тоа е голема разлика. Не знам дали ме разбираш. Вистинските „робови“ на божественото многупати или биле исфрлани како еретици или морале скришно преку симболи да ги предаваат новите знаења на идните поколенија!

Ние сме „робови“ на Нуит, ние сме свештеници и свештенички на Највисокот :) Не знам колку ова нешто ќе ти значи или дали ќе го разбереш, ќе треба да ја ѕирнеш „Книгата на Законот“ и нејзиниот коментар. :)
Како што „крст“ не е само симбол на христијаните (иако сакаат сите да мислат дека е само нивни симбол), исто така и „роб“ е универзален симбол кој што може да се земе со различна симболика.

Кога јас зборувам за „робови“, не мислам за „робови кон бижественото“ - бидејќи тогаш ќе нема смисла бхакти јога која што доаѓа од истокот. А таа е една од најлесните јоги од сите четири!

Робовите во однос на божественото не бараат искуство, не бараат знаење, доволно им е верување и поддржување на догма и некаков авторитет „кој што се наследил низ вековите“, а тие намаат обврска да знаат како, зошто и како тие би биле дел од таа заедница на наследување...
Дури и да знаат дека нема ништо од сето тоа, создаваат надеж и така умираат - во надеж. Робот е убеден дека прангите кои му стојат на нозете и коленичи се за негово добро, другиот што стои пред него подобро го знае неговиот пат низ вечноста! Кој апсурд!

Нивниот најголем грев е што за да не се променат ќе ја потиснуваат вистината која ја осознале и намерно ќе одат против слободата која им стои на прагот, а само треба да зачекорат.

„Гревот кој е непростив е свесно и намерно отфрлање на вистината, страв од знаењето дека тоа знаење не би одговарало на твоите предрасуди.“
- Книгата на Рамнотежа, Liber Librae svb figura XXX


Нашата пракса е Слобода, со Љубов, во и преку Живот, за Светлина! :)

Дури и во Liber CL (Liber CL vel לענ, A Sandal, De Lege Libellum, L L L L L), есејот во кој се дадени четирите зраци на Законот (Law), започнува токму опишувајќи го првиот зрак, а тоа е Слободата(Liberty). И тоа види како започнува:

„IT IS OF LIBERTY that I would first write unto you, for except ye be free to act, ye cannot act. Yet all four gifts of the Law must in some degree be exercised, seeing that these four are one. But for the Aspirant that cometh unto the Master, the first need is freedom.

The great bond of all bonds is ignorance. How shall a man be free to act if he know not his own purpose? You must therefore first of all discover which star of all the stars you are, your relation to the other stars about you, and your relation to, and identity with, the Whole."
Нема пропишани ритуали што мора некој да ги следи - ништо не се мора ниту се бара да се следи догма. Никој не ти се заканува со „втора смрт“, со тоа како си неверник, грешник итн итн...

Затоа ние не ја коментираме „Книгата на Законот“ за други, што значи ова или она... најдобриот совет што го давам јас е секој да го согледа Законот како директна порака кон самиот тој што дошол во допир со Законот! Како ќе разбере, така и ќе дејствува и по тоа ќе се знае дали го силува или не Законот. Дали го разбрал или не... не постои догма! Некои само ќе го прочитаат и знаат дека тоа не е за нив. Едноставно. И си заминуваат, нема ништо лошо во тоа - кои сме ние да го знаеме патот на другиот? :)

Се започнува со верување, со надеж - но ако само тоа остане на патеката - нешто не е во ред.

И да:
Прикладна дефиниција за нашето дејствување би било обожување, според мене, други Телемити можеби би дале други симболи, со подлабоко значење!
Робот не знае и не може да обожува... бидејќи за тоа е потребно нешто што тој го нема и не може ниту да го има.

П.С. Ова е линк од мојот блог кој што ќе ти даде листа на мои есеи, на извадоци од книги на Кроули во кои се споменува „роб“ и можеби ќе добиеш појасна слика за работите.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
Паралелно со Будистичката доктрина, Светлосното Тело се смета за подложно на метемпсихоза или реинкарнација по смртта на телото. Исто се смета дека ова Светлосно Тело еволуира во мудроста, свеста и спиритуалната сила преку циклусот на метемпсихози за луѓето посветени на спиритуалниот напредок; до тој степен што судбината по смртта може да биде определена од Волјата на индивидуата. Линк

Дали ако душата еволуира во свеста може цело време во сите реинкарнации да се сеќава на останатите претходни животи? Што мислите за тоа?
Знаете за некое такво искуство?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.653
Поени од реакции
11.685
Паралелно со Будистичката доктрина, Светлосното Тело се смета за подложно на метемпсихоза или реинкарнација по смртта на телото. Исто се смета дека ова Светлосно Тело еволуира во мудроста, свеста и спиритуалната сила преку циклусот на метемпсихози за луѓето посветени на спиритуалниот напредок; до тој степен што судбината по смртта може да биде определена од Волјата на индивидуата. Линк

Дали ако душата еволуира во свеста може цело време во сите реинкарнации да се сеќава на останатите претходни животи? Што мислите за тоа?
Знаете за некое такво искуство?
Зборувано за ова 10 години претходно (линк)... сакал некој на кратко, во 2-3 реченици... сигурно не е успеано во таа намера :)

„Почитувајќи го концептот на индивидуална душа, Телемата ја следи традиционалната Херметика во доктрината дека секој човек поседува душа или „Светлосно Тело„ поставена во вид на фолии или обвивки околу физичкото тело. Се смета дека секој човек го има својот личен Аугоеидес или Свет Ангел Чувар; тој може да се сфати како Повисоко Себство и како одвоено божествено суштество. Со концептот на живот-по-животот, самиот живот се смета како континуиран, со смртта како интегрален дел на целината. Смртниот живот умира за да може да продолжи пак. Аугоеидесот, сепак е бесмртен и не е подложен на животот или смртта.“
- Теологија на Телема, О.Т.О. Македонија

Традицијата во Тибет секој „нов“ Далај Лама е инкарнација на претходниот.

А и сето учење за инкарнацијата зборува за тоа. Инаку нема *мокша од *самсара. Ако забораваш како си направил некој сад од глина, постојано ќе мора да учиш и да разбереш како се прави - и тогаш е добро.

Кроули во своите дневници и книги пишува дека бил Елифас Леви на пример, кој што ја поставил трасата за Новиот Закон - Телема. За чудо Леви умира мај 1875-та, а Кроули се раѓа 4 месеци подоцна. Според теоријата на инкарнација, после смртта, 6 месеци се бара погодно „возило“ за духот кој што бара инкарнација за да го продолжи искуството на Земјата.

За денешни живи луѓе кои тврдат такви ствари, знам неколкумина расфрлани по светот. Но, како ќе знае човек дали е тоа вистина? По нивните дела, на никој друг начин... :)

Во Телема постојат пракси со кои може да се извежба умот до тој степен, но не е еднодневна пракса и секој да „се сеќава“ како е Марија Магдалена, Исус, Наполеон, Ошо или не знам кој се друг познат учител, император итн итн ...
Сите имаат некоја чудна потреба „да се сеќаваат на претходните животи“ како биле познатли личности кои го менувале светот. Не разбираат дека сите ние го менуваме светот, само колку сме свесни за сето тоа.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
Ме изненадува тоа што се почесто гледам дека уметниците кои го користат еднопотезниот хексаграм, го цртаат како што треба
Seal-of-Orichalcos.jpg

The Seal of Orichalcos is a unicursal hexagram inscribed in a circle. The unicursal hexagram was used by occultist Aleister Crowley as a symbol representing the religious philosophy of Thelema. Линк
 

Kajgana Shop

На врв Bottom