Законот на Телема

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.648
Поени од реакции
11.641
С езотверическ практики се занимават само егоманиаци които искат да изградјат нјакаква по-с'в'ршенна личност. Истинското знание не изгражда, а разгражда.
Гуг'л преводач:
Само егоманите кои сакаат да изградат посовршена личност се занимаваат со езотерични практики. Вистинското знаење не гради, туку се распаѓа.
Ај Бејља работа со овај сега.

Ја онаму се карам со луѓено тој его манијаци не прај.

На глаата ми дојде...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Ај Бејља работа со овај сега.

Ја онаму се карам со луѓено тој его манијаци не прај.

На глаата ми дојде...
Ниту со луѓе, ниту без нив...
Човештвото пред се! :)

Не заборавај, од профаните доаѓаат иницијанти! Законот си прави пат низ човештвото... водата не го прашува каменот, си длаби :)
Парадокси... :D

Автоматски споено мислење:

Ај Бејља работа со овај сега.

Ја онаму се карам со луѓено тој его манијаци не прај.

На глаата ми дојде...
Ниту со луѓе, ниту без нив...
Човештвото пред се! :)

Не заборавај, од профаните доаѓаат иницијанти! Законот си прави пат низ човештвото... водата не го прашува каменот, си длаби :)
Парадокси... :D
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.648
Поени од реакции
11.641
Ниту со луѓе, ниту без нив...
Човештвото пред се! :)

Не заборавај, од профаните доаѓаат иницијанти! Законот си прави пат низ човештвото... водата не го прашува каменот, си длаби :)
Парадокси... :D

Автоматски споено мислење:


Ниту со луѓе, ниту без нив...
Човештвото пред се! :)

Не заборавај, од профаните доаѓаат иницијанти! Законот си прави пат низ човештвото... водата не го прашува каменот, си длаби :)
Парадокси... :D
Абе остај ти Човештво и Вода и Камен, ќе не ренда овај на така ми мириса...
Автоматски споено мислење:

Ниту со луѓе, ниту без нив...
Човештвото пред се! :)

Не заборавај, од профаните доаѓаат иницијанти! Законот си прави пат низ човештвото... водата не го прашува каменот, си длаби :)
Парадокси... :D

Автоматски споено мислење:


Ниту со луѓе, ниту без нив...
Човештвото пред се! :)

Не заборавај, од профаните доаѓаат иницијанти! Законот си прави пат низ човештвото... водата не го прашува каменот, си длаби :)
Парадокси... :D
Абе остај ти Човештво и Вода и Камен, ќе не ренда овај на така ми мириса...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Почни од почеток на темава...
И живеј :)
Не мислам да те разубедувам за езотерија. Имаш тема за тоа... слободно раскажувај си сказни таму.

Истината е ... дека не ја знаеш истината. Сакаш како и многумина други низ годините да глумиш просветлување со негативно зборување за другиот!
Такви старо-еонски тактики - тешко да пројдат ;)

Ама ти како да си видел се по светот - да не си од Петрич бре момче? :)
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.648
Поени од реакции
11.641
Еве го лавчево и неговото инсајдерство во тајните на Јаството и универзумот:
Screenshot_2021-01-20-21-26-42-1.png
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Тој нам ќе ни вели:
Ти њe си тјалото, ти њe си сега, вчера... ти си егоист егзотерически, штастлив...
М'лкни бре, смири си мислите, земи воздух... :D

Ти си Вчера, Денес и Братот на Утрешнината!
Ти се раѓаш повторно и повторно.
Твоја е Невидливата Сила, од каде што боговите извираат! Која што е Живот за Жителите во Стражарските Кули на Универзумот.
...
Гледаш преку твојата внатрешна светлина: Господарот на Воскренсувањето; Кој што доаѓа од Самракот и твоето раѓање е од Куќата на Смртта!

Ова парафраза на Liber Israfel :D

Автоматски споено мислење:

Некои до крива круша, некои од Петрич до Софија и мислат дека ако виделе улица со 6 ленти во градот, го виделе рајот! :)
Ај пусти просветлени луѓе... се грижат повеќе за туѓиот пат, отколку за својот!
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667

Парафразирам: Crowley was the beginning... but there are also other great minds who exist today :love:

 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Бесконечното на Нуит :love:

„Основните елементи се Нуит – Простор, т.е. севкупните можности од сите видови
и Хадит – било која точка која има искуство на тие можности
(Оваа идеја, заради литерарни погоднисти, симболизирана е преку египетската божица Нуит, жена што се свива долу какo Свод на Ноќното небо.
Хадит е симболизиран како Крилестиот Глобус во срцето на Нуит).

Секој настан е соединување на една монада со едно од нејзините можни искуства.“
- Книга на Законот, Мал Вовед

"And there came a Voice from the Abyss, saying:
"Thou seest the Current of Destiny!
Canst thou change one atom in its path? I am Destiny. Dost thou think to control me? for who can move my course?"

And there falleth a thunderbolt therein: a catastrophe of explosion: and all is shattered.
And I saw above me a Vast Arm reach down, dark and terrible, and a voice cried:
I AM ETERNITY."
- Liber 418, The Vision & Voice
 
H

Hyperion VI

Гостин
Што добивате од сите ритуали пракси и верувања?
Ќе си почекаш за ова „сериозно" прашање.
Не се лупа одговор од ракав,оти после може да се добие „рендање" од супериорите.
Претпоставувам дека во недостаток на компатибилен одговор,ќе добиеш нешто утешно како:
„Ја убрзуваат кармата" и слично :)

Убаво што си праша,баш сакам да видам дали постои „update 2021" на претходните верзии :)
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
@Хептаграм XI еве ме овде, да прашам. Што добивате од сите ритуали пракси и верувања?
Што уствари може да се добие што веќе го немаш?
Ќе си почекаш за ова „сериозно" прашање.
Не се лупа одговор од ракав,оти после може да се добие „рендање" од супериорите.
Претпоставувам дека во недостаток на компатибилен одговор,ќе добиеш нешто утешно како:
„Ја убрзуваат кармата" и слично :)

Убаво што си праша,баш сакам да видам дали постои „update 2021" на претходните верзии :)
Веќе еднаш го прашав Хепта " Што е целта?" и он ме смота, не се одговара као, треба да читаш, да пробаш ... веројатно и чланарина да се плати?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ќе си почекаш за ова „сериозно" прашање.
Не се лупа одговор од ракав,оти после може да се добие „рендање" од супериорите.
Претпоставувам дека во недостаток на компатибилен одговор,ќе добиеш нешто утешно како:
„Ја убрзуваат кармата" и слично :)

Убаво што си праша,баш сакам да видам дали постои „update 2021" на претходните верзии :)
Околу добивање и недобивање на нешто, баш скоро го размислував.
Ако има смрт на тоа што сме сега и не постои начин рековери на информациите да се добие, а ние сме информација(меморија) тогаш апсолутно ништо у овој живот не е битно.
Онаа фраза животот е еден па затоа живеј го, е најголема глупост што постои.....и имам приметено обично глупи луѓе и ја користат.
Постои една приказна за една група на ејлиенс, Time Lords....по која е и направен сериалот Doctor Who. Тајм лорд е некој кој може да прави трансфер на меморијата од едно тело у друго покрај сите други работи.
Ако тоа некој не ми го обезбеди јебеш забрзување на карма :LOL:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
А може ли одредени делови од меморијата да избрише. Не цел хард-диск,само D,може ли?
Не се брише никогаш ништо....потсвеста чува се. Не е проблем све у пакет да се клонира :D
Немам мака со ништо у меморијата.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
@Хептаграм XI еве ме овде, да прашам. Што добивате од сите ритуали пракси и верувања?
Што уствари може да се добие што веќе го немаш?
Од верувања, никој ништо не добил. Освен можеби надеж, што пак и не е толку лошо...

За кои ритуали поточно или пракси прашуваш? Или општо муабет правиме што може да добиеш од практикување на Законот на Телема?

Слобода. Љубов. Живот. Светлина.

Ако го прифатиш Законот, мора да го практикуваш во животот секојдневно, бидејќи не бара никој од мене да верувам во Хадит или Светиот Ангел Чувар...
Се бара дејствување и практична примена.
А тоа бара многу концентрација и свесност за минатите, сегашни и пресметување на идните дејствувања во однос на себе и другите...

Не бара бладање и романтизам... бара магика и јога :love:

П.С. за ова имам зборувано на мојот блог...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Од верувања, никој ништо не добил. Освен можеби надеж, што пак и не е толку лошо...

За кои ритуали поточно или пракси прашуваш? Или општо муабет правиме што може да добиеш од практикување на Законот на Телема?

Слобода. Љубов. Живот. Светлина.

Ако го прифатиш Законот, мора да го практикуваш во животот секојдневно, бидејќи не бара никој од мене да верувам во Хадит или Светиот Ангел Чувар...
Се бара дејствување и практична примена.
А тоа бара многу концентрација и свесност за минатите, сегашни и пресметување на идните дејствувања во однос на себе и другите...

Не бара бладање и романтизам... бара магика и јога :love:

П.С. за ова имам зборувано на мојот блог...
Зошто јас не можам да бидам слободен, жив, опкружан со љубов и светлина ако пецам риби, или возам точак, или играм фудбал, или шах или преплескувам некој у пинг понг.....или се зезам со другарчињата на кајгана форум?
Сонце е надвор....осеќам како се буди овој дел од планетата, све е светлина и љубов....животот сам по себе е таков. Единствено што сакам е да трае вечно :)
П.С. може јас го живеам законот а не сум свесен....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom