Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Како тој увоз на цврсто гориво од отпадоци ќе го објасни загадувањето во Карпош 4, Ѓорче, Тафталиџе, кај што нема фабрики кои го користат и ветерот доколку го има, секогаш дува од Ѓорче кон Аеродром. Како ќе го објасни зеленилото денеска и на 30ти јануари кога исто беше вака сончево и потопло, со малку (да не кажам без) ветер?
MojVozduh.jpg

Или ниското загадување пролетни и летни периоди?
MojVozduh1.jpg

Тогаш не се гори отпадот, не работат фирмите? Макстил и Усје мируваат до зима?

Џеро бе Џеро, не дека треба да се увезува отпад ама некако не ти ојт пропаганднава логика со колумниве. Бесполезни колумни
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Е кога бе ова? Баш прееска бев натаму, немаше вакви работи.
Автоматски споено мислење:

Како тој увоз на цврсто гориво од отпадоци ќе го објасни загадувањето во Карпош 4, Ѓорче, Тафталиџе, кај што нема фабрики кои го користат и ветерот доколку го има, секогаш дува од Ѓорче кон Аеродром. Како ќе го објасни зеленилото денеска и на 30ти јануари кога исто беше вака сончево и потопло, со малку (да не кажам без) ветер?
Прегледај го приврзокот 231915

Или ниското загадување пролетни и летни периоди?
Прегледај го приврзокот 231916

Тогаш не се гори отпадот, не работат фирмите? Макстил и Усје мируваат до зима?

Џеро бе Џеро, не дека треба да се увезува отпад ама некако не ти ојт пропаганднава логика со колумниве. Бесполезни колумни
Мене ова не ми е јасно. Сакаш да кажеш дека и во јуни иде до 70 вредноста, а „НЕ Е ЗАГАДЕНО“.

Сеа добро, не е 3000, ама веќе 30 е вредност според која се смета за неквалитетен воздух. Извади го од тоа греењето и ете ја математиката.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.209
Поени од реакции
78.743
Како тој увоз на цврсто гориво од отпадоци ќе го објасни загадувањето во Карпош 4, Ѓорче, Тафталиџе, кај што нема фабрики кои го користат и ветерот доколку го има, секогаш дува од Ѓорче кон Аеродром. Како ќе го објасни зеленилото денеска и на 30ти јануари кога исто беше вака сончево и потопло, со малку (да не кажам без) ветер?
Прегледај го приврзокот 231915

Или ниското загадување пролетни и летни периоди?
Прегледај го приврзокот 231916

Тогаш не се гори отпадот, не работат фирмите? Макстил и Усје мируваат до зима?

Џеро бе Џеро, не дека треба да се увезува отпад ама некако не ти ојт пропаганднава логика со колумниве. Бесполезни колумни
Ireal ист.



Загадувањето е резултат на комплекс фактори. Дојдоа странци, испитаа, тоа заклучија.
Сите забелешки од типот на:
- ако е од греење, тогаш како во лето...
- ако е од коли, тогаш како...
- ако е од согорување отпад, тогаш како...
Сите тие, се игнорантни.


Џабе го релативизираш увозот на отпад. Премногу поенти има тука.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Е кога бе ова? Баш прееска бев натаму, немаше вакви работи.
Автоматски споено мислење:


Мене ова не ми е јасно. Сакаш да кажеш дека и во јуни иде до 70 вредноста, а „НЕ Е ЗАГАДЕНО“.

Сеа добро, не е 3000, ама веќе 30 е вредност според која се смета за неквалитетен воздух. Извади го од тоа греењето и ете ја математиката.
30 ПМ10 честички микрограми на метар кубен е многу? Се заебаваш или стварно ова го пишуваш? Патем тоа 70 е Ректорат, ако добро погледнеш. Комуна не работи ако добро паметам, а друга најблиска фабрика има дури од Автокоманда натаму. Нели, за ова ѓубре кое се увезува.
Загадувањето е резултат на комплекс фактори. Дојдоа странци, испитаа, тоа заклучија.
Сите забелешки од типот на:
- ако е од греење, тогаш како во лето...
- ако е од коли, тогаш како...
- ако е од согорување отпад, тогаш како...
Сите тие, се игнорантни.


Џабе го релативизираш увозот на отпад. Премногу поенти има тука.
не го релативизирам, фино напишав.
"не дека треба да се увезува отпад"
Сепак во пролет и лето и кога нема ветер (а обично на плус 35 нема), загадувањето е прилично ниско, ако земеш предвид дивоградбите, дуповите и бројноста на населението. Дали не се гори тогаш отпадот што одеднаш Џокица го откри? Сликите не ги погледна, посебно втората? Ве дупи Џокица (кој дури сега го откри тој отпад) ко молдавки, не му се давајте ебаго.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.209
Поени од реакции
78.743
не го релативизирам, фино напишав. Сепак во пролет и лето и кога нема ветер (а обично на плус 35 нема), загадувањето е прилично ниско, ако земеш предвид дивоградбите, дуповите и бројноста на населението. Дали не се гори тогаш отпадот што одеднаш Џокица го откри? Сликите не ги погледна, посебно втората? Ве дупи Џокица ко молдавки, не му се давајте ебаго
Ти реков, увозот на отпад има повеќе поенти.
Има доста муабет тука.
Можам десет страни да ти напишам за тоа како аргументот - Нема у лето загадување, ерго, не е од отпадот, е прилично игнорантен.
Автоматски споено мислење:

- Има дваесет информации/факти (само околу процесот на увоз) кои одат во прилог на тоа дека отпадот кој се увезува е сомнителен.
- Отпадот не се гори секогаш.
- Отпадот не се превезува под присмотра.
...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.790
Поени од реакции
15.695
Никој нема да ДАВА пари и + трошкови за транспорт на НЕОПАСЕН отпад од Италија до Скопје... па од Струга или Тетово до Скопје прескапо е
Друго, не се само ПМ честички, има разни гасови што испагаат од горење на штетен отпад..
Обични ЛЕКОВИ им ги фрлаа со падобрани за време на војната во БиХ само зошто имаа краток рок, поефтино било да се плати авион и падобрани отколку таму во гЕУ да ги уништуваат!!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
прво, пак да ти потенцирам, сум бил (за разлика од Гјеро кому сега му текна) и сум против било каков увоз на било каков отпад
Можам десет страни да ти напишам за тоа како аргументот - Нема у лето загадување, ерго, не е од отпадот, е прилично игнорантен.
зошто? Пошто постираше колумна од Џеро, ваљда ќе ме удостоиш да ми објасниш накратко. Кои фирми имаат капацитет да го користат и зошто истиот нема влијание во 3/4 од годината. И што значи тоа опасен и безопасен.
Дали сметаш дека неговата теорија за, цитирам од колумната
Што е со оние сомневања дека во Скопје и во околината има многу диви и „самоправски“ горилници на отпад што ги гушат Скопјани?
држи вода?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Апсолутно држи вода.
горилница во некоја гаража ќе гори каков отпад? Каков е тој отпад (од што се состои, ако не е тајна) и како според тебе би се транспортирал до тие т.н. горилници?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.209
Поени од реакции
78.743
горилница во некоја гаража ќе гори каков отпад? Каков е тој отпад (од што се состои, ако не е тајна) и како според тебе би се транспортирал до тие т.н. горилници?
Да. Не знам. Со превозни средства.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Ок, ако се заебаваме.
Да му веруваш на Џери колумна..не знам, не е смешно.
Уште спомнува у колумна за безопасен и опасен отпад, а да го прашаш што е тоа безопасен...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.209
Поени од реакции
78.743
Ако е отпадот ОК, ако така како што треба се согорува, ако тоа е регуларна пракса за добивање енергија, зошто го извезуваат?
Ако е отпадот ОК и све е регуларно, чуму тие мафијашки фирми формирани два дена пред потпишување на договорот?
Ако е отпадот ОК, зашто истрага и скандал околу содржината, во Бугарија (каде што пристигнал, за после кај нас да дојде) ?
...
И вака до задутре, милион прашања.
Автоматски споено мислење:

Првите индиции дека се работи за спрега помеѓу мафија и локална власт при увоз на опасен отпад, медиумски се појавија како резултат на новинарско истражување во странство. Не се од вчера, стари се неколку години.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.822
Никако не разбирам зошто воопшто се нагаѓа дали отпадот што се гори е штетен или не. Не ли може тоа да се мери тоа постојано? На тој начин ќе здивнат неправедно обвинетите
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Трет пат ќе напишам, против сум увоз на било какви ѓубриња, ѓубрива и хемикалии ама мене никој не ме прашува.
едно четиво

Сега според писанијата треба да претпоставиме дека диви горилници на увозен отпад има и во Кавадарци, Кичево, Куманово, Кочани...
Понатаму, да претпоставиме дека сега навечер, кога залади, истите тие диви горилници ги палат печките и затоа сега сликата изгледа вака. Струмица вели 350 ПМ10
MojVozduh2.jpg

Минатата недела кога беше денски минус и преку ден беше скоро сегде над 200, гореле и преку ден.
Чудно.
Netherlands will apply hefty tax to RDF imports as of 2020

Патем, ако се отвори страната на ЕУ се гледа дека најголеми увозници на ѓубрето од колумната се Швецка, Германија и Холандија. Увозот се брои во стотици до над милион тони. Трите заедно увезуваат скоро 5 милиони тони вакво ѓубре.
И не се баш загадени.
Никако не разбирам зошто воопшто се нагаѓа дали отпадот што се гори е штетен или не. Не ли може тоа да се мери тоа постојано? На тој начин ќе здивнат неправедно обвинетите
Љубљана има ставено мерачи околу ел. централа, како пример. Кај нас рекоа биле од Али Експрес па да не им веруваме.
Точно, треба да се стави во секоја населба, понатаму посебно на секој поголем сомнителен индустриски капацитет и на поголемите сообраќајници. Зошто не се става, не знам. Треба да може да се мери и на секој оџак од домаќинствата (како може да мерат издув на клите на технички). Зошто не, само може да претпоставам.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom