Заварувачи - како до работа надвор од Македонија со македонски пасош?

Член од
30 јануари 2013
Мислења
15
Поени од реакции
0
izgleda deka ovaj zanate zamira ovde vo mk nema kolegi so ovaa struka i problematika site pojdovte nekade nadvor ili ve nema na forumov:):)
 
2

~2A

Гостин
Истово ми го труби дедо ми, и тој бил заварувач т.е. одел на пракса односно курс. Бил меѓу најдобрите и го избрале за да оди во Германија во то време 700 марки месечна плата плус платено спиење и храна.
Арно ама тој не заминал поради X причини кој што нема потреба да ги коментирам овде, ама знам дека сеа цело време ме труби да одам за заварувач и ми изгледа доста примамливо што значи штом завршам со школијава оваа година, ќе се запишам на курс за заварувач.
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
Истово ми го труби дедо ми, и тој бил заварувач т.е. одел на пракса односно курс. Бил меѓу најдобрите и го избрале за да оди во Германија во то време 700 марки месечна плата плус платено спиење и храна.
Арно ама тој не заминал поради X причини кој што нема потреба да ги коментирам овде, ама знам дека сеа цело време ме труби да одам за заварувач и ми изгледа доста примамливо што значи штом завршам со школијава оваа година, ќе се запишам на курс за заварувач.
nema da zgresis ama veruvaj ne e bas lesno no ispatlivo e ama ne kaj nas druze jas veke 7 god rabotam so toa tuka kaj nas arno ama nemam bg pasos a dokolku go imam nadvor od mk se isplati i toa dosta dobro no ne samo vo evropa amerika i kanada se bara i toa mnogu no za preku okena znam deka treba nekoj da potpisi pismena garancija ili firma da dostavi dokument deka tamu ti im trebas i ke rabots kaj niv.
kako i da e ti posakuvam sreka:)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ~A~

superstarpizza

Конфекционер
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Можеби ќе ја воскреснам темата но имам прашање.

Дали можеби некој знае каде се одржуваат курсеви за заварувачи?
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
Можеби ќе ја воскреснам темата но имам прашање.

Дали можеби некој знае каде се одржуваат курсеви за заварувачи?
ima i privatni ama najdobro e da si otidis vo institutot za zavaruvanje jug vo skopje e to.
 
Член од
31 август 2013
Мислења
149
Поени од реакции
338
Институт за заварување ЈУГ А.Д.
бул. 15 корпус бр.1
п.фах. 269
1000 Скопје
тел. (02) 3171 033
факс. (02) 3172 469
www.institutjug.mk

За контакт, најдобро директно да се праша...

 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
691
Поени од реакции
613
Ima li nekoj soznanie dali sertifikative od jug se priznati nadvor i kako bi mozelo toa da se proveri?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
Да не отварам нова тема, ако си специјализиран по нешто, незнам како некои луѓе се снаоѓаат, но да речеме информатика, еве нешто заварување и метали итн итн, аутсорсинг договараат со фирмата за да работиш од дома преку телефон и да даваш сапорт на тоа што муштериите сакаат нели .. ама само имам наслушнато дека некои се имаат скрасено со ваков тип на работа и зимаат плата врз база на платите во таа земја, од саат и далеку поголема. Има некој некакви информации во врска со истово ( прашувам зашто видов креглист ) ? ...

Поентата на outsourcing не да се плаќаат истите пари како во матичната земја, туку да се плаќа и 10 пати помалку. Во ова има добивка ако отвориш компанија за тоа и фатиш добри проекти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom