Заби и сѐ во врска со забите

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Забите се расипуваат од повеќе фактори.

Еден е генетика. Можно е во исто семејство едното дете да нема расипан заб а на другото сите да му се расипани. Едното не фаќа кариес другото мака мачи, тоа е каква ви е среќата.

Друг фактор се лекови и болести. Има лекови кои ако се земат како дете ја заслабнуваат глеѓта и забите стануваат лесно расипливи. Има и болести кои ги заслабнуваат коските и ги опфаќаат и забите, и тоа е среќа (односно несреќа) кому ќе му се падне.

Трет фактор исхрана. Исхрана богата со шеќери и продукти кои создаваат киселини во устата уште повеќе ја оштетуваат глеѓта и стимулираат создавање кариес. Тие што се подложни на кариес треба да јадат претежно неутрални или базни храни, ако после конзумирање на одредена храна во устата се прави кисело (најчесто од бел шеќер) тоа е супер подлога за развој на бактерии за кариес.

Четврт фактор, лоши или ненавремени интервенции. Стоматологија е тешка и мачна дисциплина која ја владеат квалитетно многу малку заболекари. Барање добар и квалитетен стоматолог е тешка и долготрајна операција а треба да се има и среќа да се најде.

Пет фактор. Несоодветни материјали. Постојат неколку типа на бели пломби од најевтини до најскапи. Кај нас се разбира се нудат (најчесто) најефтините и затоа може да се случи заб пломбиран во странство (ЕУ) да ви држи години додека кај нас да пукне пломба за 6 месеци (повеќе пати доживеано).
 
H

Harry Callahan

Гостин
Забите се расипуваат од повеќе фактори.

Еден е генетика. Можно е во исто семејство едното дете да нема расипан заб а на другото сите да му се расипани. Едното не фаќа кариес другото мака мачи, тоа е каква ви е среќата.

Друг фактор се лекови и болести. Има лекови кои ако се земат како дете ја заслабнуваат глеѓта и забите стануваат лесно расипливи. Има и болести кои ги заслабнуваат коските и ги опфаќаат и забите, и тоа е среќа (односно несреќа) кому ќе му се падне.

Трет фактор исхрана. Исхрана богата со шеќери и продукти кои создаваат киселини во устата уште повеќе ја оштетуваат глеѓта и стимулираат создавање кариес. Тие што се подложни на кариес треба да јадат претежно неутрални или базни храни, ако после конзумирање на одредена храна во устата се прави кисело (најчесто од бел шеќер) тоа е супер подлога за развој на бактерии за кариес.

Четврт фактор, лоши или ненавремени интервенции. Стоматологија е тешка и мачна дисциплина која ја владеат квалитетно многу малку заболекари. Барање добар и квалитетен стоматолог е тешка и долготрајна операција а треба да се има и среќа да се најде.

Пет фактор. Несоодветни материјали. Постојат неколку типа на бели пломби од најевтини до најскапи. Кај нас се разбира се нудат (најчесто) најефтините и затоа може да се случи заб пломбиран во странство (ЕУ) да ви држи години додека кај нас да пукне пломба за 6 месеци (повеќе пати доживеано).
1 . Генетиката може да има најголемо влијание за овој мој проблем . Имам 23 години и како што кажав до пред октомври 2013 не сум пломбирал заби но оттогаш до сега имам вкупно 9 заби пломбирано и уште 2 треба да пломбирам . И еднаш во јануари 2009 година бидејќи не можеше да ми израсне 8-мица забот на лева страна и ми подувуваше левата страна на Максилофацијална хирургија на таа лева страна ја извадив 7 и 8-мицата што не можеше правилно да израсне . Мајка ми доста рано во младоста пломбирала заби и рано има извадено заби уште во 3-тите години од живот доста заби имала извадено , а сега нема многу останато заба кај мајка неизвадени иако таа уште нема 50 години , а и татко ми пред неколку месеци прв пат почна да вади заби и да пломбира некои заби но тој тоа го почна релативно постар како 56 годишен , а мојот постар брат нема никакви проблеми со заби и никогаш нема идено на стоматолог . Ете тоа е веројатно таква ми е среќата да јас имам наследено од мајка ми такви гени и да имам судбина да имам проблеми со заби . Веројатно и јас ќе ги носам овие пломби одредено време и потоа на мене ќе ми се случи рано без заби да останам , веројатно доста голем број заби ќе извадам до 40 години , нормално цело време ќе се обидувам со пломби да ги спасам што повеќе време и години моите заби но и пломбите нормално ќе си дојде време кога веќе нема да вршат работа . Јас пломбите што ги ставам демек биле врвно квалитетни барем така ми зборува мојот стоматолог и ми кажа дека чини 500 денари една пломба бидејќи била поквалитетна од останатите пломби а дали е така тоа јас како обичен пациент не можам да знам . Демек многу време ќе ми стоеле пломбите а дали ќе биде така времето ќе покаже .
2 . Не знам какви лекови може да штетат на заби , како мал сум имал настинки и сум користел антибиотици за настинки и грипови , сирупи , и инјекции а дали тоа може да штети на заби не знам . А болести на коски не сум имал .
3 . Јадам слатки работи но не претерано , баш како помал сум многу повеќе јадел благи работи отколку во последни години . Кои се тие неутрални и базни храни што треба да ги консумираат луѓе со кариес ако може информација ?
4 . Ова е точно и тешко е да се најде во вистинска смисла на зборот квалитетен лекар и во стоматологија и во други медицински области . Имам правено ултразвук на заби т.е. чистење на забен каменец , а избелување на заби не сум правел бидејчи стоматологот кажа може после избелување на заби да ми бидат осетливи забите и да болат па дали е така не знам . Ми има кажано стоматологот дека ултразвукот и чистењето на забен каменец нема да ги оштетува забите .
5 . Да ова е реалност за квалитетот и на пломбите и на многу други работи во нашето општество . Како што пишав погоре демек овие пломби од 500 денари се поквалитетни и не биле обични а колку се квалитетни и колку ќе траат времето ќе покаже .
Заклучокот е дека јас има мака да си видам со забите во мојот живот , колку и да напредуваат науката и медицината и технологијата некои работи ќе останат недостижни тоа е факт .
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
1. Да им ебам мајката у пичка на тие забарките на Клиника што кога им се жалиш дека не ти го направиле добро забот пошто те БОЛИ, у стање се со сондите да те колат пошто нели они 25 год правеле заби и они се знаат.

2. Да им ја ебам мајката и на стажантките што се понашаат као претседател на Америка таму и што кога ги молиш да ти стават анестезија пошто имаш породилни болки, ти вика цитирам: Ај бе колкав маж си, анестезија не ти треба и после уште ти сере зашто на секој обид нејзин да те буши рикаш ко животно. ЕПА СЕСТРО МЕ БОЛИ да ти ебам матер, не за џабе ти барам анестезија.


Е така, од кога се испразнив малце да си прашам сега ..... Имав кариес на 7ца и 2 пати бев на Клиника да ми го прават, и демек ми го исчистиле цел заб (така бар ми рекоа) и ми ставија лек. Проблемот е што после 1-2 дена од ставање на лекот почнувам да добивам породилни болки и ко за инат тоа се дешава во Сабота/Недела кога ништо не работи .....

Чаре?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
1. Да им ебам мајката у пичка на тие забарките на Клиника што кога им се жалиш дека не ти го направиле добро забот пошто те БОЛИ, у стање се со сондите да те колат пошто нели они 25 год правеле заби и они се знаат.

2. Да им ја ебам мајката и на стажантките што се понашаат као претседател на Америка таму и што кога ги молиш да ти стават анестезија пошто имаш породилни болки, ти вика цитирам: Ај бе колкав маж си, анестезија не ти треба и после уште ти сере зашто на секој обид нејзин да те буши рикаш ко животно. ЕПА СЕСТРО МЕ БОЛИ да ти ебам матер, не за џабе ти барам анестезија.


Е така, од кога се испразнив малце да си прашам сега ..... Имав кариес на 7ца и 2 пати бев на Клиника да ми го прават, и демек ми го исчистиле цел заб (така бар ми рекоа) и ми ставија лек. Проблемот е што после 1-2 дена од ставање на лекот почнувам да добивам породилни болки и ко за инат тоа се дешава во Сабота/Недела кога ништо не работи .....

Чаре?
:D :D :D

Чаре ОВА :)


И на раат ќе спиеш :)


Sent from my iPad 3 using Tapatalk
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Има ли дежурен стоматолог во Скопје ?
Ме скина заб!:(:place:
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
Бил некој во Ендомак за порцелански коронки и дали е задоволен?[DOUBLEPOST=1402852922][/DOUBLEPOST]Ако може некој нека ми пише побрзо :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Добро мене ме интересира од кога почнаа заболекариве да практикуваат прво да го полнат забот со лек па после со пломба? И дали има некаква врска или се е мачкање очи за пари? На секое ми вика го исчистивме забот ти ставив лек дојди за месец да пломбираме. 350 ден лек + 350 ден пломба тоа доаѓа 700 денари по заб! Јас колку што паметам порано се стружеше забот и одма го пломбираа, и се тоа во еден ден. Сега одам за еден заб ( кој и не е толку расипан ) по 3 месеци, пошо лекот требало на месец дена да се смени. И така за сите заби. Се оддадов пари давање само за заболекар, ми се чини дома само за тоа работат.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
2 . Не знам какви лекови може да штетат на заби , како мал сум имал настинки и сум користел антибиотици за настинки и грипови , сирупи , и инјекции а дали тоа може да штети на заби не знам . А болести на коски не сум имал .
3 . Јадам слатки работи но не претерано , баш како помал сум многу повеќе јадел благи работи отколку во последни години . Кои се тие неутрални и базни храни што треба да ги консумираат луѓе со кариес ако може информација ?
4 . Ова е точно и тешко е да се најде во вистинска смисла на зборот квалитетен лекар и во стоматологија и во други медицински области . Имам правено ултразвук на заби т.е. чистење на забен каменец , а избелување на заби не сум правел бидејчи стоматологот кажа може после избелување на заби да ми бидат осетливи забите и да болат па дали е така не знам . Ми има кажано стоматологот дека ултразвукот и чистењето на забен каменец нема да ги оштетува забите .
1. На пример тетрациклини ги обојуваат трајно забите и веројатно ги расипуваат. Има полемика за ова но мое мислење е дека ја оштетуваат глеѓта.
2. Осетливи на кариес треба да избегнуваат секаква храна што создава киселини во усната шуплина, на прво место бел (жолт) шеќер, фруктоза, тестенини (посебно од бело брашно) значи секаков тип на газирани и зашеќерени пијалоци, сите видови слатки и колачи. Не важи за лимон и портокал под услов да не се претерува. Овошје е ок ако не се претерува па да стане главна храна. Ако си јадел многу како мал дел од глеѓта може да ти е веќе оштетена но и тука влијае(ла) генетиката.
3.Мене ми имаат кажано дека ултразвукот не е така безбеден и треба да се прави внимателно и ретко, не знам дали е точно.

Во моментот најмногу може да ти помогне правилна исхрана, користење на води за плакнење на природна билна база (без флуор), стручен заболекар и ставање на оштетените заби под коронка под услов да немаш парадентоза инаку и тие ќе пропаднат нешто покасно :).
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.020
Поени од реакции
2.059
Добро мене ме интересира од кога почнаа заболекариве да практикуваат прво да го полнат забот со лек па после со пломба? И дали има некаква врска или се е мачкање очи за пари? На секое ми вика го исчистивме забот ти ставив лек дојди за месец да пломбираме. 350 ден лек + 350 ден пломба тоа доаѓа 700 денари по заб! Јас колку што паметам порано се стружеше забот и одма го пломбираа, и се тоа во еден ден. Сега одам за еден заб ( кој и не е толку расипан ) по 3 месеци, пошо лекот требало на месец дена да се смени. И така за сите заби. Се оддадов пари давање само за заболекар, ми се чини дома само за тоа работат.
Te trolat haha. Ne ozbilno, moze jest da stavat lek ali treba odma da stavat plomba, posto ako ti go ostavat otvoren zabot moze da se izdesat 300ta cuda, zatoa prasaj si ili menjavaj doktor, posto jas koga bev posleden pat, samo ja trgnaa prethodnata plomba, stavija lek i odma mi go plombiraa..
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Добро мене ме интересира од кога почнаа заболекариве да практикуваат прво да го полнат забот со лек па после со пломба? И дали има некаква врска или се е мачкање очи за пари? На секое ми вика го исчистивме забот ти ставив лек дојди за месец да пломбираме. 350 ден лек + 350 ден пломба тоа доаѓа 700 денари по заб! Јас колку што паметам порано се стружеше забот и одма го пломбираа, и се тоа во еден ден. Сега одам за еден заб ( кој и не е толку расипан ) по 3 месеци, пошо лекот требало на месец дена да се смени. И така за сите заби. Се оддадов пари давање само за заболекар, ми се чини дома само за тоа работат.
Зависи во каква состојба ти е забот. Некогаш има потреба да ти се лечи забот пред да ти се пломбира. Мене скоро сите заби ми ги третирале прво со лек па со пломба. Дури чудно ми е што тебе ти е чудно:)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Зависи во каква состојба ти е забот. Некогаш има потреба да ти се лечи забот пред да ти се пломбира. Мене скоро сите заби ми ги третирале прво со лек па со пломба. Дури чудно ми е што тебе ти е чудно:)
Чудно ми е пошо порано не беше вака, па еве сме сите здрави и живи. Одиш те стружи те пломбира и толку. И не може секој заб без разлика колку е расипан да мора со лек да се третира. Пошо од тоа лек ставање, нели отворен е забот, си направив триста проблеми со каналите и не можам уште да го опоравам забот. Од ко го приватизираа здравствово се се сврте само на профит, и здрав заб ќе ти кажат дека е расипан за да ти го стружнат пари да ти земат.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Чудно ми е пошо порано не беше вака, па еве сме сите здрави и живи. Одиш те стружи те пломбира и толку. И не може секој заб без разлика колку е расипан да мора со лек да се третира. Пошо од тоа лек ставање, нели отворен е забот, си направив триста проблеми со каналите и не можам уште да го опоравам забот. Од ко го приватизираа здравствово се се сврте само на профит, и здрав заб ќе ти кажат дека е расипан за да ти го стружнат пари да ти земат.
Значи мене секогаш ме дереле?!:rolleyes:
 

AntiSpamMaster

Supreme Сasual Dating - Authentic Damsels
Член од
18 август 2011
Мислења
112
Поени од реакции
83
Чудно ми е пошо порано не беше вака, па еве сме сите здрави и живи. Одиш те стружи те пломбира и толку. И не може секој заб без разлика колку е расипан да мора со лек да се третира. Пошо од тоа лек ставање, нели отворен е забот, си направив триста проблеми со каналите и не можам уште да го опоравам забот. Од ко го приватизираа здравствово се се сврте само на профит, и здрав заб ќе ти кажат дека е расипан за да ти го стружнат пари да ти земат.
Зависи до стоматологот. Не се сите за пари, има такви што знаат да работат, а нема да те одерат притоа ;)
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Дали е можно од некој расипан заб да се рашири инфекција на лицето и да предизвика акни ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom