ЗЕМЈОТРЕС!

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.688
Поени од реакции
15.785
Знаев дека Загреб и претходно го има зафатено силен земјотрес и дека е позициониран во трусна зона. Изненаден сум од фактот колку малку загинати имало тогаш, а јачината на тогашниот била 6.3 по Рихтер - многу појак од денешниов.

Со коронава сега, дополнителна компликација заради веќе оптеретениот здравствен систем.
Имам и пријатели Македонци што живеат таму и Хрвати пријатели, им посакувам полесно да им пројде хаосов.

.
Автоматски споено мислење:

Епа Бијонс ти најави. Забораваш дека се интуитивни емоционални суштества :D
Еднаш има предвидено и ветер дека ќе дувне.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.572
Поени од реакции
4.989
Бил почувствуван и во Вараждин, читам, имам роднини таму, ќе ги исконтактирам во текот на денов. Во меѓувреме, едно дете починато во земјотресов во Загреб.

Едит: Девојчето сепак било живо, се борат за нејзиниот живот.
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2007
Мислења
64
Поени од реакции
93
Наоколу наоколу...не мести на волеј хаха. Зборам за промена на рељеф.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.094
Поени од реакции
8.753
ice_screenshot_20200322-153514.png

... после силниот земјотрес во Загреб, сабајлево имаше послаб земјотрес во Косово, само 73 км од Скопје!

ice_screenshot_20200322-153331.png
ice_screenshot_20200322-153440.png

ice_screenshot_20200322-153541.png

за да после неколку часа се потресе тлото во Албанија само 26 км од Вевчани!

ice_screenshot_20200322-153059.png

ice_screenshot_20200322-153208.png

П.С.
...доволно што прв пост во 06.36 на ова тема, беше токму од тебе во врска за силниот земјотрес во Загреб, а и тој цинизам со ветерот, можеби од промаја ти тресна некоја врата денес, па се сети на мене кога од чиста мира почна да дува силно, како и да е, ваквите нагли промени не е за подсмев, дури мислам дека утре ќе се разбудиме со нов паднат снег, нели иако све е расцветано и само вчера тепературите беа летни!
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.646
Поени од реакции
4.847
Дополнително земјотресов во Хрватска ќе им ја ископлицира и онака лошата ситуација со вирусов.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.094
Поени од реакции
8.753
:eek::shok2: Шокантно! Што предлагате докторке?
...па некогаш очекуваното не е толку страшно колку е неочекувано, ма колку да е лошо, човекот полесно се справува во моментот, ако може така да се каже!
 

The_Master_NeptuNE >:D

Таканаречен космополит
Член од
15 јуни 2014
Мислења
205
Поени од реакции
122
Земјотрес со магнитуда од 7.5 степени денес ги погодил Курилските Острови во Источна Русија. За сега нема жртви и повредени
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.094
Поени од реакции
8.753
...секојдневните мали потреси во Загреб е само смирување на тлото, иако населението е видно вознемирено и ненавикнато на толку честите слаби земјотреси.

ice_screenshot_20200329-162018.png
ice_screenshot_20200329-161919.png
...има и такви што се подбиваат со овие потреси, што се гледа од коментари дадени кога се случило потрес во Киргистан.
ice_screenshot_20200329-162134.png
ice_screenshot_20200329-162219.png
ice_screenshot_20200329-162246.png
ice_screenshot_20200329-162313.png
ice_screenshot_20200329-162402.png
ice_screenshot_20200329-162421.png
ice_screenshot_20200329-162443.png
ice_screenshot_20200329-162526.png
ice_screenshot_20200329-162555.png
ice_screenshot_20200329-162734.png
ice_screenshot_20200329-162803.png
ice_screenshot_20200329-162855.png
ice_screenshot_20200329-163053.png
ice_screenshot_20200329-163119.png
...дури и вакви коментари, што на луѓето им пукнало филмот дали да се плашат од коронавирус или пак од земјотресот!

ice_screenshot_20200329-163617.png ice_screenshot_20200329-163558.png
ice_screenshot_20200329-163541.png

и тлото кај Дубровник дополнително се активирало со земјотрес од 2,8 Рихтер,
 
Последно уредено:

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
474
Поени од реакции
418
На врв Bottom