Живот во родна земја или странство?

Дали повеќе би избрале:

  • Живеење во Македонија со сигурна плата (државна или приватна сеедно) од 35.000 ден.

    Гласови: 49 41,5%
  • Живеење во странство (Германија, УСА, Шведска...) со плата од 3-4К евра

    Гласови: 74 62,7%

  • Вкупно гласачи
    118
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
без погрешно да ме разбериш, ама ова е една од најголемите лаги и глупости што сум ја слушам и почесто ја читам на форумов. Се кладам по живот дека 80 % од нашите иселеници, ако не повеќе ама првите работни места ги имаат преку наши луге, после тоа кај како, а голем дел и цел живот се шлепаат едни со други, има луѓе не знаат ни како изгледа да се бара работа, сите работи им се на исти начин, некој наш им завршил работа.
Лично сум бил во компанија каде што 50 % од вработените беа Македонци, а знаеш зошто ? Втор човек во компанијата беше Македонец.
Жалосната страна е што многу такви јадат гомна, "бегај од нашите, тие вака, тие така" а да ги видиш еден неМакедонец не познаваат или немаат за пријател.
Мене не ми едно јасно, зарем некој со сиот ум верува во прикаски дека некој азиец, араб и слично ке ви помогне ?
Ако е така супер, ова само едно искуство што ми е слушнато, другиве што ги знам во странство уште од старт работат по струка во странски фирми и не ми се репер за ова конкретно. Ако е така како што викаш тогаш супер, немам причина да не верувам.[DOUBLEPOST=1469543399][/DOUBLEPOST]@kano лично ако одам на страна, не би одел со мисла да очекувам помош од нашите или па од некој друг. Ако ја има за нешто и некој ја понуди фала, ама лично би одел со мисла дека за се ќе треба сам да се изборам. Муабетов ми беше дека не сме таква заеднциа што се држи заедно како Грците, Албанците, Италијанците ама веќе може тоа е и друга поширока тема. Истото се слагам со тебе за започнување бизниси полека фала богу и кај нас почна да се размислува претприемачки, да се ризикува за да се започне некој бизнис, а не само собери пари за еден стан и надај се на кирија.

За најважното се согласивме, дали во странство или тука во МК. Се е тоа субјективно од човек до човек. Што сака од животот, во каква позиција е во МК и ред други работи. Затоа нема апсолутно подобро е на страна или подорбо е во МК.
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.833
Ако е така супер, ова само едно искуство што ми е слушнато, другиве што ги знам во странство уште од старт работат по струка во странски фирми и не ми се репер за ова конкретно. Ако е така како што викаш тогаш супер, немам причина да не верувам.
не дека ти не ми веруваш или не, или па јас сега да те убедувам во нешто,..али она што спомна многу работеле по струка по странски фирми, не е битно дали е странска или фирма на Македонец, генерално лугето се подземаат, тој систем фунционира и на запад, не е случај, само кај нас, тоа го прават и нашите. Е сега не значи дека ти како Македонец можеш да очекуваш помош од секој Македонец што ќе го сретнеш на патот, или дека секој Македонец може да ти помогне,не е секој во можност или позиција да помогне. Има и еден друг дел што сите што јадат говна не го спомнуваат, колку се само примери каде овие што јадат говна се испопнашале педерски, им го оцрнале лицето на некој што помогнал. Милион ситуации знам, еве еден пример, имаше еден наш беше менаџер на еден куп бензиски пумпи, цела една поголема област, овај све му среди на еден наш, го намести да работи па го фатија мајмунот каде што кради пари. Има милион примери на неодговорно однесување на поедници, јас лично имав пример ,ми се јавува мој роднина за некој си внук на негов пријател, значи не го нзаев ни пријателот ни тој што бараше работа. Да не биде директно ме прашува како се барало работа таму и таму, Ја му викам не треба ништо, јас ке му се јавам на газдата,му закажав формално интревју, чисто запознавање и да почне уште наредната работа. Типов не ојде, не дека е тоа проблем, ама кажи бе пичка му матер, газдава го чека овој не ни кажа дека се премислил.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
не дека ти не ми веруваш или не, или па јас сега да те убедувам во нешто,..али она што спомна многу работеле по струка по странски фирми, не е битно дали е странска или фирма на Македонец, генерално лугето се подземаат, тој систем фунционира и на запад, не е случај, само кај нас, тоа го прават и нашите. Е сега не значи дека ти како Македонец можеш да очекуваш помош од секој Македонец што ќе го сретнеш на патот, или дека секој Македонец може да ти помогне,не е секој во можност или позиција да помогне. Има и еден друг дел што сите што јадат говна не го спомнуваат, колку се само примери каде овие што јадат говна се испопнашале педерски, им го оцрнале лицето на некој што помогнал. Милион ситуации знам, еве еден пример, имаше еден наш беше менаџер на еден куп бензиски пумпи, цела една поголема област, овај све му среди на еден наш, го намести да работи па го фатија мајмунот каде што кради пари. Има милион примери на неодговорно однесување на поедници, јас лично имав пример ,ми се јавува мој роднина за некој си внук на негов пријател, значи не го нзаев ни пријателот ни тој што бараше работа. Да не биде директно ме прашува како се барало работа таму и таму, Ја му викам не треба ништо, јас ке му се јавам на газдата,му закажав формално интревју, чисто запознавање и да почне уште наредната работа. Типов не ојде, не дека е тоа проблем, ама кажи бе пичка му матер, газдава го чека овој не ни кажа дека се премислил.
Да да друже такви ставри ми се за верување тоа нема врска дали таму дали тука, стварно се дешава на некој да му помогнеш и он да зезне и да направи ти да делуваш лошо пред тој каде што си ургирал да помогнеш, Тоа ми е многу јасно и може да се случи сегде. А она за по струка дали работат не ми беше толку за дали работат кај наш или странец, може лошо објаснив сакав повеќе да кажам ја нашле работатат уште од МК или ја нашле таму ама без потреба за ургенции.
Отидовме малце на страна од темава, во суштина цела поента беше - Дали е подбро некој од тука да оди во странство или да остане тука ? Ова прашање мислам дека не може да има еден одговор. Се зависи од човекот во каква ситуација е, што сака од животот, кои се неговите очекувања и еден куп други фактори.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Државна работа= документација=> хартијата не се јаде. Ете толку е добро да се работи во администрација. Индустрија ни треба на нас, извоз ни треба, креативност, дисциплина, праведност, работа, а не увези купи продај кинезарија и штанцај сиромаштија. Е затоа се иселуваме на запад затоа што таму го има тоа што кај нас го нема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom