Женско здравје

Член од
9 септември 2021
Мислења
17
Поени од реакции
4
Има ли и во Скопје нивни ординации?
Не :/
Автоматски споено мислење:

Ne e ovaj

Aleksandar Ristevski ( vasilevski sum napisala :(). Specijalist radiolog e.
Prilepcanec e, povozrasen doktor. Krajno profesionalen pristap. Bev po preporaka I mnogu sum zadovolna.
Да, прим. д-р Александар Ристески - ПЗУ Болница ПЛОДНОСТ, сега баш проверив.
Фала ти :)
За менструацијата што ти кажаа, колку денови откако ќе помине може да одиш на преглед?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.117
Поени од реакции
5.822
да не е Никола?

од кога ти сакаш мамографија да ти „ ја чита“ специјалист гинеколог акушер?

Прегледај го приврзокот 309828 Прегледај го приврзокот 309830

Мамографија треба да ја направи врвен специјалист, ама не гинеколог туку спец.радиодијагностичар за да опише „што гледа“ и да ја даде дијагнозата, што улога ќе има во овој момент гинеколог акушер? :cautious:

Прегледај го приврзокот 309825

... радиолог технолог ќе укаже дека пред процедурата не смее да се користи пудра, дезодоранс или крема во пределот на дојките и пазувите кои доведуваат до сомнителни слики и да бидат причина за неточна дијагноза.

Прегледај го приврзокот 309824

... радиолог технолог во присуство на специјалист радиолог ја компресира градата до одредената нивна претпоставка дека треба за да направи чиста снимка и потоа истата „ да ја прочита“ спец.радиолог да ја даде дијагнозата за тоа што гледа на мамографот!

Прегледај го приврзокот 309826

...е после со тој резултат се посетува гинекологот евентуално ако има предлог за понатамошно мирување без форсирање на рака (тресење, дигање тежина со раце) или некоја хормонска терапија или договорање за биопсија со хирург, ама улогата за добра мамографска снимка и дијагноза ја нема специјалист гинеколог(акушер), туку спец.радиолог - тој треба да е добар! (y)
Погрешно си ме разбрала, реков дека нема да одам веќе на мамографија....последниот пат кога бев, мислам дека градата ми ја развлече таа една неписмена радиолог техничар, што ли беше, не е битно, како палачинка ми ја направи и имав болка едно 15 дена...толку силен притисок, едвај издржав.
Затоа го поставив прашањето, дали од таков пристисок врз градата, може ако постои внатре некоја циста, да пукне.
 

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
3.061
Поени од реакции
21.426
Не :/
Автоматски споено мислење:


Да, прим. д-р Александар Ристески - ПЗУ Болница ПЛОДНОСТ, сега баш проверив.
Фала ти :)
За менструацијата што ти кажаа, колку денови откако ќе помине може да одиш на преглед?
Од 5 до 10-ти ден после менструален циклус (првиот ден е првиот ден од менструален циклус, така рачунај).
Јави се и закажи си преглед. Нема да зажалиш од професионалноста и стручноста на докторов(y)
Прават и ехо и мамографија. Јас бев на обичен контролен ехо преглед, млада сум за мамографија :pipi:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.191
Поени од реакции
18.115
млада сум за мамографија :pipi:
... штом си направила ехо контрола на града значи нешто се сомневаш, па си требала да одиш до крај,
...се изведува мамографија кај жените на возраст од 25-39 години поради некои промени на градата или од 18-24 години се започнува со скрининг мамографија доколку имаат семејна историја на рак на дојка, но нема моментални промени!
 
Последно уредено:

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
3.061
Поени од реакции
21.426
.. штом си направила ехо контрола на града значи нешто се сомневаш, па си требала да одиш до крај,
Не се сомневав во ништо. Отидов да направам контролен ехо преглед чисто заради себе. Редовна рутинска годишна контрола.
Зошто мамографија пред 40 години доколку нема потреба, доколку нема никакви промени? Ехо прегледот чист и уреден, без никакви промени, без семејна историја на рак на дојка. Препораката на докторот беше „се гледаме следната година, самопреглед и нема потреба од мамографија“.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.191
Поени од реакции
18.115
Не се сомневав во ништо. Отидов да направам контролен ехо преглед чисто заради себе. Редовна рутинска годишна контрола.
Зошто мамографија пред 40 години доколку нема потреба, доколку нема никакви промени? Ехо прегледот чист и уреден, без никакви промени, без семејна историја на рак на дојка. Препораката на докторот беше „се гледаме следната година, самопреглед и нема потреба од мамографија“.
... штом си ја зела храброста за рутински преглед- ехо, ти пишав да си одела „до крај“, затоа што на ехо уред не може да се детектираат микрокалциферациите во дојката кои се едни од појдовни причини за канцер на дојка така да во пакет ехо и мамографија би било комплетен преглед на дојка,


Погрешно си ме разбрала, реков дека нема да одам веќе на мамографија....последниот пат кога бев, мислам дека градата ми ја развлече таа една неписмена радиолог техничар, што ли беше, не е битно, како палачинка ми ја направи и имав болка едно 15 дена...толку силен притисок, едвај издржав.
Затоа го поставив прашањето, дали од таков пристисок врз градата, може ако постои внатре некоја циста, да пукне.
... Може и тоа како може, ај малку да се потсетиме околу методите не ехо дијагностика (ултрасонографија), мамографија и општо некои сознанија околу цистите,...цистични лезии на дојката се исклучително вообичаени наоди на мамографија, ултрасонографија (ехо) и магнетна резонанца (МР), при што многу од овие лезии може да се утврдат како бенигни „едноставни“ цисти, кои бараат интервенција само за симптоматско олеснување, доедека сложените цистични и цврсти маси бараат биопсија.

...комплицираните цисти се цисти со внатрешни остатоци кои се подвижни или се гледа ниво на течност, ако остатоците се хомогени и хипоехоични се едноставни цисти, често е тешко да се разликува комплицирана циста од цврста маса,
...кога се присутни повеќекратни и билатерални комплицирани и едноставни цисти (т.е. најмалку 3 цисти, со најмалку 1 во секоја града) обично е бенигна проценката за тие цисти, додека кластерирани микроцисти се вообичаени бенигни наоди кај жени пред и пред менопауза, додека интрадермални цисти, како што се цисти за епидермална инклузија и лојните цисти, се бенигни наоди, кои не се вклучени преглед на мамографија,... едноставните цисти се обложени со епител, исполнети со течност, тркалезни или овални структури за кои се смета дека се јавуваат секундарно по опструкција на каналите, инаку цистите се најчестиот тип на маса на дојка, со најголема инциденца на возраст меѓу 35 и 50 години.... бидејќи се хормонално чувствителни, цистите можат да варираат во големина и број со менструалниот циклус, што е најистакнато во предменструалната фаза и кај жените во менопауза, цистите се почести кај жените кои се на хормонска терапија,

ice_screenshot_20211014-160851.jpeg

... мамографски, цистите се присутни како осамени или повеќекратни, често билатерални, со мала густина, ограничени, тркалезни, овални или повремено благо лобулирани маси кои се разликуваат по големина од неколку милиметри до 5 до 6 см, рабовите често се замаглуваат со околниот паренхим, истите може да имаат тенки калцифицирани sидови и може да содржи калциум.

ice_screenshot_20211014-161247.jpeg

...калциумот во цистите, односно млекото од калциум, се појавува аморфно, заоблено, макроцистите кои содржат млеко од калциум мамографски се детектираат за разлика од обични цисти кои не можат мамографски да се разликува од цврстите маси,

ice_screenshot_20211014-161623.jpeg

... снимка на 30 годишна жена на опипливите маси- цисти на радијални антирадијални ултрасонографски (ЕХО) слики,

ice_screenshot_20211014-162006.jpeg

...снимка (А) скринин мамографија кај 54-годишна жена има нова маса за скрининг мамографија, додека (Б, Ц) насочената ултрасонографија (ехо) покажува лобулирана едноставна циста што одговара на мамографската абнормалност, бенигнен наод.

ice_screenshot_20211014-162827.jpeg

... и на крај магнетна резонанца (МР) снимка за скрининг со висок ризик кај 47-годишна жена со лична историја на контралатерален карцином, се гледа мазна тркалезна маса со ниво на течност, што е типично за бенигна комплицирана циста со остатоци.

Ехо на дојка или ултрасонографски наод


... ултрасонографијата (ехо) е метод за добивање снимки преку звучни бранови, жената (во ретки случаеви и мажот) е во легната позиција при што и' се намачкува со ултрасононографски гел дојката, а потоа со сонда на ехо апаратот движејќи се преку дојката на мониторот се гледа внатрешната структура на масата на дојката која може да е течна (циста) или цврста може да се види само на ехо, при што цистите се многу честа појава (едноставните, простите, цисти не претставуваат значаен ризик за карцином на дојка, така што не е потребно често прегледување на истите),
...но (ехото) ултрасонографијата не може да се користи како единствена метода, бидејќи не прикажува микрокалцификации, кои се првите докази за карцином на дојка, а и некои видови канцер не може да се откријат со овој метод,
... ехото, најчесто се применува поради несакани ефекти нема радијација, болка при снимањето како при мамографијата, препорачлив метод за сите жени под 35 години, бремени жени и жени кои дојат или жени кои имаат болка и црвенило на градата како знаци на инфекција или сите жени воопшто ако нешто се сомневаат при физички преглед.

...тука да ги спомнеме, да не ги заборавиме и мажите дека треба да направат ехо, па и мамографија доколку имаат присутна болка на градата (машката дојка), така да има во денешно време и мажи кои ја изгубиле битката со канцер на дојката,

...во денешно време со софитицираните апарати се појавиле модерните уреди со колор доплер и еластографија кои што овозможуваат подобра проценка на површните органи, како што се дојките, како и подобар преглед на мали маси и структурни абнормалности, форми и рамноста на рабовите, па и снимање на крвните садови, затоа што малигните маси содржат голем број неправилни крвни садови, додека други апарати можат да ја утврдат цврстината на ткивото со еластографија, затоа што канцерогеното ткиво обично е потврдо од околното ткиво или од бенигните маси што помага во разликувањето на бенигни и малигни наоди.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.117
Поени од реакции
5.822
... штом си ја зела храброста за рутински преглед- ехо, ти пишав да си одела „до крај“, затоа што на ехо уред не може да се детектираат микрокалциферациите во дојката кои се едни од појдовни причини за канцер на дојка така да во пакет ехо и мамографија би било комплетен преглед на дојка,... Може и тоа како може, ај малку да се потсетиме околу методите не ехо дијагностика (ултрасонографија), мамографија и општо некои сознанија околу цистите,...цистични лезии на дојката се исклучително вообичаени наоди на мамографија, ултрасонографија (ехо) и магнетна резонанца (МР), при што многу од овие лезии може да се утврдат како бенигни „едноставни“ цисти, кои бараат интервенција само за симптоматско олеснување, доедека сложените цистични и цврсти маси бараат биопсија.

...комплицираните цисти се цисти со внатрешни остатоци кои се подвижни или се гледа ниво на течност, ако остатоците се хомогени и хипоехоични се едноставни цисти, често е тешко да се разликува комплицирана циста од цврста маса,
...кога се присутни повеќекратни и билатерални комплицирани и едноставни цисти (т.е. најмалку 3 цисти, со најмалку 1 во секоја града) обично е бенигна проценката за тие цисти, додека кластерирани микроцисти се вообичаени бенигни наоди кај жени пред и пред менопауза, додека интрадермални цисти, како што се цисти за епидермална инклузија и лојните цисти, се бенигни наоди, кои не се вклучени преглед на мамографија,... едноставните цисти се обложени со епител, исполнети со течност, тркалезни или овални структури за кои се смета дека се јавуваат секундарно по опструкција на каналите, инаку цистите се најчестиот тип на маса на дојка, со најголема инциденца на возраст меѓу 35 и 50 години.... бидејќи се хормонално чувствителни, цистите можат да варираат во големина и број со менструалниот циклус, што е најистакнато во предменструалната фаза и кај жените во менопауза, цистите се почести кај жените кои се на хормонска терапија,

Прегледај го приврзокот 309899

... мамографски, цистите се присутни како осамени или повеќекратни, често билатерални, со мала густина, ограничени, тркалезни, овални или повремено благо лобулирани маси кои се разликуваат по големина од неколку милиметри до 5 до 6 см, рабовите често се замаглуваат со околниот паренхим, истите може да имаат тенки калцифицирани sидови и може да содржи калциум.

Прегледај го приврзокот 309902

...калциумот во цистите, односно млекото од калциум, се појавува аморфно, заоблено, макроцистите кои содржат млеко од калциум мамографски се детектираат за разлика од обични цисти кои не можат мамографски да се разликува од цврстите маси,

Прегледај го приврзокот 309903

... снимка на 30 годишна жена на опипливите маси- цисти на радијални антирадијални ултрасонографски (ЕХО) слики,

Прегледај го приврзокот 309904

...снимка (А) скринин мамографија кај 54-годишна жена има нова маса за скрининг мамографија, додека (Б, Ц) насочената ултрасонографија (ехо) покажува лобулирана едноставна циста што одговара на мамографската абнормалност, бенигнен наод.

Прегледај го приврзокот 309905

... и на крај магнетна резонанца (МР) снимка за скрининг со висок ризик кај 47-годишна жена со лична историја на контралатерален карцином, се гледа мазна тркалезна маса со ниво на течност, што е типично за бенигна комплицирана циста со остатоци.

Ехо на дојка или ултрасонографски наод


... ултрасонографијата (ехо) е метод за добивање снимки преку звучни бранови, жената (во ретки случаеви и мажот) е во легната позиција при што и' се намачкува со ултрасононографски гел дојката, а потоа со сонда на ехо апаратот движејќи се преку дојката на мониторот се гледа внатрешната структура на масата на дојката која може да е течна (циста) или цврста може да се види само на ехо, при што цистите се многу честа појава (едноставните, простите, цисти не претставуваат значаен ризик за карцином на дојка, така што не е потребно често прегледување на истите),
...но (ехото) ултрасонографијата не може да се користи како единствена метода, бидејќи не прикажува микрокалцификации, кои се првите докази за карцином на дојка, а и некои видови канцер не може да се откријат со овој метод,
... ехото, најчесто се применува поради несакани ефекти нема радијација, болка при снимањето како при мамографијата, препорачлив метод за сите жени под 35 години, бремени жени и жени кои дојат или жени кои имаат болка и црвенило на градата како знаци на инфекција или сите жени воопшто ако нешто се сомневаат при физички преглед.

...тука да ги спомнеме, да не ги заборавиме и мажите дека треба да направат ехо, па и мамографија доколку имаат присутна болка на градата (машката дојка), така да има во денешно време и мажи кои ја изгубиле битката со канцер на дојката,

...во денешно време со софитицираните апарати се појавиле модерните уреди со колор доплер и еластографија кои што овозможуваат подобра проценка на површните органи, како што се дојките, како и подобар преглед на мали маси и структурни абнормалности, форми и рамноста на рабовите, па и снимање на крвните садови, затоа што малигните маси содржат голем број неправилни крвни садови, додека други апарати можат да ја утврдат цврстината на ткивото со еластографија, затоа што канцерогеното ткиво обично е потврдо од околното ткиво или од бенигните маси што помага во разликувањето на бенигни и малигни наоди.
Благодарам многу за исцрпниот одговор.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.191
Поени од реакции
18.115
Хистерија
преставува психолошко пореметување во рамките на нервоза и соматско нарушувања, покажувајќи несвесно физички и психолошки симптоми без органско потекло и самите хистеричните нарушувања се поврзани со соматизацијата, дисоцијативната амнезија, хипохондријата и деперсонализацијата,

1 U-AF15_sRxILfg3D1LQBiQ.png --------------2020-10-11---20.42.35.png

... се мисли дека Cleopatra (69-30 п.н.е.) користела тиква исполнета со „збеснати“ пчели да сексуално ја стимулира и возбуди вагината, слично како денешниов вибратор, но немало докази за да се потврди ова теза,

8743e193b60363a3e6e7538dd50c41c24f433e7e6807ac59e00066a03777b19d_1.jpg images0.persgroep.net.jpg

направени се многу врски помеѓу вибраторите и дијагнозата на „хистерија“,

1 YWoPckR7zzKJ7zsBJzskzg.png

...терминот доаѓа од грчкиот збор „хистерика“ што значи матка,


во текот на VI век п.н.е. Artei грчки лекар кажувал дека матката можела слободно да се движи по телото на жената, предизвикувајќи лошо физичко и ментално здравје, со што зборот „хистерија“ се применувало да се опишат многу заболувања кај жената како агресија, несвестица, нимфоманија и непрекидно прдење,


...англискиот лекар Joseph Mortimer Granville го измислил првиот сексуален електричен вибратор во 1883 година, иако имало слични масажерски апарати за тело, да во 1900 год се прогласи вибраторот како лек за машка импотенција!

woman-demonstrating-medical-vibrator-wellcome-images.jpg 1b3623b5dcc1bb68b17bc0211ea7fc7e--electric-vibrator-funny-things.jpg

... инаку, лекарите се грижеле за мастурбаторскиот потенцијал на вибраторите, но тие обично мислеле на мажите, впрочем и книгата за совети за мажи од 1912 година укажувала на примена на вибраторите за да им се даде на мажите вибрациона масажа на половиот орган,

vibrator-history-7_1.jpg images.jpg

... Alfred Kinsey објавил револуционерно истражување за женската сексуалност во 1954 год со 62% од анкетираните жени мастурбирале не спомнувајќи ништо околу вибратори,

...во ова време, (ФДА) Администрацијата за храна и лекови започнала со сузбивање на вибраторите, но не поради поврзаност со мастурбација, туку ФДА имала проблем со маркетингот на вибратори како лекови за диети и слабеење, истакнувајќи дека „придобивките од вибрациите се ограничени“ и ги приорентира вибраторите како супериорни помагала за убавина, способни да го трансформираат не само лицето на жената, туку и целото нејзино тело.

41USE1ukd6L._AC_SX425_.jpg 30-Modes-Female-Vibrator-Machine-SDL089568469-2-6d696.jpg

...во 1970 год, контрацептивната пилула станала широко достапна и ставовите за предбрачен секс се олабавиле, некои луѓе почнале да зборуваат попозитивно за мастурбацијата со препорачување на волшебното стапче Хитачи, помагајќи да се направи еден од најпопуларните и најпознатите вибратори на сите времиња, некои жени откриле дека вибраторот им давал најсилна и најконзистентна форма на стимулација посебно за тие кои никогаш не доживеале оргазам,

...но на некои места била криминална примената на вибратор каде дури донеле „Закон за непристојни уреди“, каов што бил законот воведен во Тексас во 1973 година, кој забранувал „секој уред дизајниран или пласиран првенствено за стимулација на гениталните органи на човекот“, за да ги избегнат овие закони, компаниите пласирале вибратори како „лични масажери“, ианку законот за антивибратори во Тексас од 1973 година се уште бил во сила, иако во 2008 година еден судија го прогласил за „неуставен и неспроведлив“ ,

...во 1983 година компанијата за сексуални играчки Vibratex била првата што донеле вибратори во светли бои и животински форми со цел да се заобиколат законите за непристојност, вибраторот „зајак“ постанал славен, делумно благодарение на појавувањето на серијалот „Sex and the City." т.е. епизодата, емитувана во 1998 година, кога Charlotte станала зависна од вибратор „Rabbit“,

... во 2018 год, интернетот им олесни на луѓето да купуваат вибратори дури и без да ги напуштат своите домови, дури и на шоуто на The Oprah Winfrey Show, д-р Laura Berman им препорачала на мајките да им купат вибратори на своите тинејџерки ќерки за да можат да научат за сексуалното задоволство, во меѓувреме се дозволени реклами за еректилна дисфункција, но на некои места вибраторите сеуште биле нелегални.


... Хистерија, хистеричните особи покрај други симптоми чувствуваат главоболка, абдоминална болка, амнезија, вртоглавица, дијареја, проблеми со голтање, повраќање, гадење, нарушување на видот и губење на сексуална желба, нарушувања во видот, останување без здив мускулна слабост, гадење и повраќање,

... карактеристично е дека хистерија обично се појавува пред 30 год возраст и често се јавува кај луѓе кои страдаат од хронична болка и синдром на иритабилно црево (IBS), за да се идентификуваат причините, обично се вршат физички и психолошки тестови.

... хистеријата се поврзувала со наводна женската сескуалност со што лекарите третирале навидум болни жени со клиторични масажи или укажувале на употреба на дилдо, овие практики веќе не се дел од медицина, а хистеричните симптоми се смета дека се појавуваат и кај жени и кај мажи.

...хистеријата обично се подразбира како минлива нервозна состојба или моментално соочување со фобија при што телото поминува во силна напната вобуда- хистеричен напад како за жени така и за мажи,


...денес можеби некои мислат дека „Hysteria“ преставува појава од нередовниот сексуален живот на средовечна жена или отсуство на оргазам со појава на вибратор, филм како филм, кажува некоја историја, но не и денешница!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom