Жени со машки презимиња

Член од
26 октомври 2010
Мислења
24
Поени од реакции
12
Како традиционално женско елече во машка униформа, Македонките се почесто ги „облекуваат“ своите презимиња во машки род.
Овие бар кодови на машки производи се особено атрактивни за женската популација од Македонската сцена.

Госпоѓа Стојменов, Тасев, Тренковски, Христов, Велков, Јанев, покриваат само неколку седишта од почетната ложа во редовите на авторската, уметничката, новинарската, а несомнено и медиумската фела.

Нова формула за успех во кариерата или потреба од афирмирање?
Помодарство или незнаење на сопствениот јазик и идентитет?

Кои се вашите ставови спрема начинот на кршење на македонската јазична норма, како и нашата јазична традиција?
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
^ Помодарство и незнаење на сопствениот јазик и идентитет. Вреднување на туѓиот пред се на браќата ни по религија Срби :/
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.747
Поени од реакции
9.874
^ Помодарство и незнаење на сопствениот јазик и идентитет. Вреднување на туѓиот пред се на браќата ни по религија Срби :/
Нема врска..мислам дека нашиов јазик е меѓу ретките во светот кој презимињата ги дели на машки и женски род...мислам дека тоа е в ред,еве кажи ми друг пример од друг јазик (можеби само рускиот)..
 

Rebel

Карирана овца
Член од
17 јули 2010
Мислења
16
Поени од реакции
8
Доколку госпоѓата има две презимиња и машкото презиме е она второто кое го преземала од мажот можам да разберам некако, можеби сака да потенцира кое е нејзиното презиме. Ама во општи случаи некако тешко го варам. Сега дури и на новородени девојчиња им ги ставаат презимињата во машки род...
 
Член од
27 октомври 2010
Мислења
1
Поени од реакции
1
Нема врска..мислам дека нашиов јазик е меѓу ретките во светот кој презимињата ги дели на машки и женски род...мислам дека тоа е в ред,еве кажи ми друг пример од друг јазик (можеби само рускиот)..
Pa nasiot jazik e razlicen i po mnogu drugi raboti ne samo po preziminjata i mislam deka nie treba da sme gordi na toa,a ne da menuvame nesto sto so vekovi e taka samo za da se doblizime do trendovite. Definitivno pomodarstvo koe ne ni e potrebno!
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Барање внимание, и глумење на прогресивност. Неоригинално ко 90% од работиве во нашава земја...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ION

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.408
Поени од реакции
6.028
Мислам дека демократско правило загарантирано со устав е да јас одберам како ке се викам и презивам „Далинско Телевизоровски“ :toe:
Па што ондак твоите ти го дале името или ко се роди ти самиот си кажа како ке се викаш и презиваш ?(иначе да, загарантирано со устав е али постојат и одредени норми )

Иначе појма неам како би го објаснал тоа освен глумење лудило ито ова од западњациве превземено...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Зошто да го менува презимето кога може да го задржи во оргинал.
Мене ми се допаѓа,иако најдобро е ништо да не се менува,секој своето.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Абе слушнав со нов закон обавезно било името во оригинал жената да го зема...
 
Член од
26 октомври 2010
Мислења
24
Поени од реакции
12
Абе слушнав со нов закон обавезно било името во оригинал жената да го зема...
Колку што сум јас, прилично добро, информирана, овој закон бидува на сила во Хрватска, не кај нас.

„Употребата на машката форма на презимето за лица од женски пол се должи на еден вид помодарство и подражавање презименски модел кој не е ниту во духот ниту во традицијата на македонскиот антропонимиски систем, што во крајна линија значи и кршење на македонската јазична норма. Спецификата на македонското женско презиме треба да се чува. Добро е кога информацијата за родовата припадност ја носи и презимето, а не само личното име, како што е тоа кај повеќето јужнословенски народи“ - вели Елка Јачева-Улчар, научен соработник во Одделението за ономастика во Институтот за македонски јазик.

Ономастика е, меѓу другото, наука која се занимава со личните имиња.
Само појаснувам за оние кои не знаат. Не велам дека ти си меѓу нив. :salut:
 
Член од
24 јули 2010
Мислења
212
Поени од реакции
12
Ееееееее овие од ЕУ на само што сакат името да ни го сменат туку полека почнуват и презимињата да ни ги менуват
Небаре енглези ќе не праат
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Ова на големо го има кај нашиве иселеници ин јунајтед стејтс, ма да ај нив им е и колку толку оправдано, да се вклопат таму подобро. Али од таму почнаа и овдешниве да го земаат тоа, со цел „поубаво“ да им звучи презимето... обично помодарство. :)
 

Morbid

грофица
Член од
6 јануари 2009
Мислења
109
Поени од реакции
12
А зашто и имињата не си ги сменат?
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.705
Поени од реакции
932
Ептен ме иритира овој тренд кој кај нас почна пред 7-8 години...многу е идиотски ова што го прават некои од жените и незнам како воопшто им дозволуваат во матично да се прави ова.Треба да се донеси некој закон со кој нема да се дозволува ваква работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom