Епилепсија

Член од
7 август 2015
Мислења
65
Поени од реакции
39
Дали имате ичи сте имале ичи ваш близок пријател имал и дали сте се излечиле како и по колку години сте се излечиле. Јас 13години боледувам од тоа али мала фаза на епилепсија и имам 18години дали имам шанси да се излечам симптомите ми се со гушење и пред и темнење пред очи и трнење на прстите кај рацете на двата последни прсти
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
не сум имал никој вака со епилепсија ама иам слушано дека со трева се лечи, ама му треба долг период, е сеа кај нас знајш ситуацијата како е со трефката така да...
 
Член од
7 август 2015
Мислења
65
Поени од реакции
39
Не сакам со тоа и тпа е башка многу скапо.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.021
Поени од реакции
948
за кола имаш ли положено, тоа е најголема опасност, да имаш напад додека си зад волан, и дали имаш напади и кога примаш лекарства или само кога ќе закасниш со дозата?
 
Член од
7 август 2015
Мислења
65
Поени од реакции
39
Само кога ќе ја закаснам терапијата
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.021
Поени од реакции
948
Тогаш внимавај, а во многу случаеви е пресуден перидот на пубертетот, кај некои отслабнуваат тие симптоми и е намален бројот на напади, но кај некои за жал се зголемуваат, во секој случај земај ја редовно терапијата, и редовно оди на контроли, ако има потреба да се намалат апчињата или да се зголеми дозата!
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.295
Поени од реакции
777
Со марихуана се лечи епилепсијата, односно со уље од канабис, но тука кај нас сеуште не е донесен тој закон да биде медицински легална , и медицински да биде прилагодена на твојата болест затоа што на црниот пазар тој канабис и медицинскиот не е ист.
Имаш шанси да се излечиш, пред се позитивна мисла имај и ќе се реши тоа ..... :)
 
Член од
7 август 2015
Мислења
65
Поени од реакции
39
Да ли јас имам ципе 18години и дали некиј така се излечил
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
124
Поени од реакции
97
Jas imam epilepsija. I koj vika deka se leci? Ste videle vie nekoj sto se izlecil? Ne se leci epilepsija samo se namaluvat simptomi i se kontrolira. Celosno nikogas nema lecenje za zal. Toa e toa
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Епилепсијата има многу подвидови. Јас го имам најчестиот, ама најнестрашниот вид (Јувенилна Миоклонична). Овој го имаат негде 1% од светската популација ама многу се недијагностицирани заради слабите симптоми што ги дава. Терапијата ми е валпроична киселина од 500мг иако ова е доза за деца јас сам решив да ја примам оваа доза за да не ми пречи на когнитивните функции а да имат некаков ефект. Концентацијата во крв е под терапевтското ниво ама се решават со добри хигиенски мерки како спиење, неконсумирање многу кафе цигари и алкохол. Ако имат некој прашање за секаков вид на епилепсија можит да ми пишит ПП.
 
Член од
9 мај 2015
Мислења
224
Поени од реакции
82
Дали имате ичи сте имале ичи ваш близок пријател имал и дали сте се излечиле како и по колку години сте се излечиле. Јас 13години боледувам од тоа али мала фаза на епилепсија и имам 18години дали имам шанси да се излечам симптомите ми се со гушење и пред и темнење пред очи и трнење на прстите кај рацете на двата последни прсти
Хм.Во последно време јас имав проблеми со дишење,неможев доволно да ги исполнам белите дробови со воздух,така можам да објаснам,и морав на секоја 1 минута да земам воздух подлабоко.А темнење,ретко.Некош ако спијам 10 сати и да станам че ми се сврти еднаш и готово.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.191
Дали имате ичи сте имале ичи ваш близок пријател имал и дали сте се излечиле како и по колку години сте се излечиле. Јас 13години боледувам од тоа али мала фаза на епилепсија и имам 18години дали имам шанси да се излечам симптомите ми се со гушење и пред и темнење пред очи и трнење на прстите кај рацете на двата последни прсти
Редовно терапија, правилен биоритам(сон-будност), правилна исхрана(минимум шеќери,кафе),помалку компјутер, ТВ. Внимателно од високо,вода,оган, возење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom