Екстрапирамидални симптоми од антипсихотици

Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
психоза ли е тоа, што е?
Константно чувство дека некој ме гледа,иако знам дека не е реално во моментот кога ми се случува изгледа ко реално неможам да го контролирам...
Автоматски споено мислење:

Колку години имаш?
Ако имаш незадоволство во животот све ке ти биде, тоа е нормално.
Што работиш, дали си женат.
Осамостои се, научи све сам да правиш и никој ништо не ти може.
ПС. Висина/Тежина.
Дали имаш проблем со шеќер и притисок.
Огледај се на нашите политичари, додека се на власт мамат,крадат,кољат,бесат све прават и ништо не им е, а кога ке дојде време да им се суди одма се разболуваат.
25 имам,моментално не работам и немам девојка/жена немам никакви здравствени проблеми освен ова.Делов со политичариве не го сфатив...
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Константно чувство дека некој ме гледа,иако знам дека не е реално во моментот кога ми се случува изгледа ко реално неможам да го контролирам...
Автоматски споено мислење:


25 имам,моментално не работам и немам девојка/жена немам никакви здравствени проблеми освен ова.Делов со политичариве не го сфатив...
Ако си здрав а ова го имаш.
Значи не си задоволен од животот.
Дали си имал добро детство и добри родители?

И затоа ти се јавува болест од незадоволство што имаш.
Не си самостоен човек,не работиш и слично, се мислиш што ке биде утре...да си не зависен све да можеш сам ништо нема да ри биде.
Дали гледаш цртани или играш компјутерски игри и дали се внесуваш во нив?

Тоа со политичарите и исто додека им е погодено и се на власт топ не ги бие, а потоа кога ке дојде да одат по судови за кражби и слично.
Одма се разболуваат од не задоволство,стрес, без помошност и слично.
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
Супер детство имав меѓу последните генерации што пораснавме без технологија,игри играм но често ми здосадуваат за брзо саат два родителите ми се исто супер, порано многу играв и возбудливи ми беа.Иначе со политичариве компарацијава не ми се свиѓа да не речам добар ден на некого три дена мислам а не па животот да му го направам мизерен на некого,затоа и на невропсихијатар одам повеќето од луѓето не разбираат со зборови треба да им се случи да разберат а тоа да не даде господ на никого...
Проблемот што сум независен е овој проблем што пробувам да до решам незадовлстовото ми е афтер ефект од делузиите мислам...
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Супер детство имав меѓу последните генерации што пораснавме без технологија,игри играм но често ми здосадуваат за брзо саат два родителите ми се исто супер, порано многу играв и возбудливи ми беа.Иначе со политичариве компарацијава не ми се свиѓа да не речам добар ден на некого три дена мислам а не па животот да му го направам мизерен на некого,затоа и на невропсихијатар одам повеќето од луѓето не разбираат со зборови треба да им се случи да разберат а тоа да не даде господ на никого...
Проблемот што сум независен е овој проблем што пробувам да до решам незадовлстовото ми е афтер ефект од делузиите мислам...
Од колку години го имаш ова?
Какво образование имаат твоите родители а какво ти ?
Дали делузии имаш од стално.
Или од кога стана незадоволен од животот.
Има чаре и без лекови со одредени техники...и работа само лај нас тешко да се најде таков нешто како cognitive behavioral therapy и слично.
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
Од колку години го имаш ова?
Какво образование имаат твоите родители а какво ти ?
Дали делузии имаш од стално.
Или од кога стана незадоволен од животот.
Со средно образование се мојте,исто и јас не бев определен што сакав да работам и уште не сум определен затоа и не решив на факултет да одам,почнав со работа на 18 до 24,делузиите почнаа на 18.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
Супер детство имав меѓу последните генерации што пораснавме без технологија,игри играм но често ми здосадуваат за брзо саат два родителите ми се исто супер, порано многу играв и возбудливи ми беа.Иначе со политичариве компарацијава не ми се свиѓа да не речам добар ден на некого три дена мислам а не па животот да му го направам мизерен на некого,затоа и на невропсихијатар одам повеќето од луѓето не разбираат со зборови треба да им се случи да разберат а тоа да не даде господ на никого...
Проблемот што сум независен е овој проблем што пробувам да до решам незадовлстовото ми е афтер ефект од делузиите мислам...
... да те прашам, што фотка ти е ова на аватарот што си ја поставил, како си ја одбрал и што ти значи онака?
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
... да те прашам, што фотка ти е ова на аватарот што си ја поставил, како си ја одбрал и што ти значи онака?
Diary of the wimpy kid малово ми беше комедија во филмот,изгледа се фокусира премногу на изразот што го има на лицето ја имам ставено пред години а и сигурен сум дека ја немам ставено да даде некаква порака...
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Со средно образование се мојте,исто и јас не бев определен што сакав да работам и уште не сум определен затоа и не решив на факултет да одам,почнав со работа на 18 до 24,делузиите почнаа на 18.
Се средува
ПС. А на подсвесно ниво какви мисли те мачат?
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
Се средува
ПС. А на подсвесно ниво какви мисли те мачат?
Моментално највише ме мачи што сум товар на мојте иако они не го гледаат така ама така е...
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Со мозокот креираш болест а не си свесен.
Пример учителот вика утре тест.
Тие што не се спремни све ке направат за да се разболат и да не дојдат на тестот.
Некои ке измамат но некои стварно ке се разболат.
Сите се разболуваат во период кога се прават тестови, подобро болен него единица :D
Ако знаеш кога точно и како си го креирал ова во подсвеста се решава, доколку си здрав како што тврдиш.
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
Со мозокот креираш болест а не си свесен.
Пример учителот вика утре тест.
Тие што не се спремни све ке направат за да се разболат и да не дојдат на тестот.
Некои ке измамат но некои стварно ке се разболат.
Ако знаеш кога точно и како си го креирал ова во подсвеста се решава, доколку си здрав како што тврдиш.
Проблемот е што незнам затоа и се потпирам на терапија,можно е да е вистина бидејќи еден период бев самоуништувачки фокусиран...
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Проблемот е што незнам затоа и се потпирам на терапија,можно е да е вистина бидејќи еден период бев самоуништувачки фокусиран...
Зошто беше самоуништувачки, замени го со друго и све ке се повлече
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
Зошто беше самоуништувачки, замени го со друго и све ке се повлече
Ќе ти дадам пример,за една нова година се случи тепачка пред да се случи ја држев вратата за да не дојдат до контакт едни со други и се степаат,кога ме избутаа ме изгазија сум земал стакло во раката и сум го стискал како само казнување бидејќи неможев да ги спречам ова се под дејство на алкохол...
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Ако ова е проблемот за делузии ти си за ќотек.

Самоуништувачки е поради не задоволство да пиеш,пушиш,да не си физички активен и слично, да се дрогираш и слично.
Но гледам ти со алхохол си имаш проблеми од порано?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom