Езотерија, Окултизам - А. Кроули, П. Дунов, Д. Фортуне ...

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.893
Поени од реакции
9.465
..и во контекс на ова, Ошо вели - Космички виц е дека човекот има безгранично знаење кога се однесува како голема незналица, како бесмртен а има толку страв од умирање!
Говинда исправај ме..Ошо сум го читала мнооогу одамна.
The Universe is the Practical Joke of the General
at the expense of the Particular, quoth FRATER
PERDURABO, and laughed.


But those disciples nearest to him wept, seeing the
Universal Sorrow.
Those next to them laughed, seeing the Universal Joke.
Below these certain disciples wept,
Then certain laughed.
Others next wept.
Others next laughed.
Next others wept.
Next others laughed.

Last came those that wept because they could not
see the Joke, and those that laughed lest they
should be thought not to see the Joke, and thought
it safe to act like FRATER PERDURABO.

But though FRATER PERDURABO laughed

openly, He also at the same time wept secretly;
and in Himself He neither laughed nor wept.

Nor did He mean what He said.

― Aleister Crowley, The Book of Lies, 1913 e.v.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.893
Поени од реакции
9.465
Хепта бе, сакаш да заживееш темата цитирајки од друга тема, ц ц ц :facepalm:
BTW од оноа погоре ја сум Алеф или на тарот картата - Будала :D
Сакам да пишувам за Кроули и Телема :) Дали ќе заживее некоја тема на која јас пишувам или не... дали е жива или не, дали ќе умре - не се заморувам :)
Ако се заморувам, нема да ми биде интересно и ќе го прекинам оној Телемитски став „без страст за резултат“ и да уживам во ова што го правам...

Од она погоре, и од ова што зборуваш - треба да учиш. Ништо страшно нема во учењето нови ствари...
Не си ништо поразличен од другите. Сите сакаат да бидат Парсифал!
Но... никој нема да не кажам што за да го грабне копјето и да го фрли по лебедот! И да го има искушението кое следува!

Вагнер, Розенкројцери и по нешто езотерија и ќе биде појасно дека глупиот никогаш нема да биде Будала! Тоа се различни ствари! Сосема спротивни симболи!
Да беше така, дворскиот шутот немаше да биде лево од Кралот, вака кабалистички да ми ти поглаголам троа! :)
Треба мудрост за да се насмее Кралот, а не простачки разговори :)

И тука цитирав за да не биде муабетот: темата е за Ошо, не за Кроули. Затоа тука цитирав, за да не ме заморуваш, но ете те тебе, ме заморуваш со твои непотребни размисли... а е поврзано токму со универзалната шега која ја спомна @pozdrav eden topol

П.С. Тебе ти е проблем која тема ќе заживее која не, па вака ми скокна да ми кажуваш што сакам што не сакам?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.893
Поени од реакции
9.465
Убав приказ на книгата... може да ја побрате на нет, содржи историски факти, од кога е, кои ракописи се користени, од каде... :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.893
Поени од реакции
9.465
Избришани 200+ кафански муабети и офтопици кои целеа „да замине темава во канта“ и ја прекинаа темата со муабети кои не се поврзани со ниту еден авторитет поврзан со херметика и езотерија. Нема казнени поени бидејќи... не сакаме одмзада, иако се заслужува.
Секое наредно мислење кое офтопик, со навреди и намерно тролање ќе се казнува...

Читајте за да знаете за симболите. Историјата на нештата мора да се знае за да се суди добро за сегашноста, а да се оформува иднината.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.893
Поени од реакции
9.465
Ова е интересна книга, мала, но полна со идеи кои често се среќаваат кај многумина њу ејџери кои додаваат разни објаснувања од многу учења... делото може да се поврзе и со размислите кои ги дава Елифас Леви во неговата „Висока Магика“, “Клучот на Мистериите“, за AZOTh итн итн :)


Ова издание што е на видеово, е предобро направено и вредно да се има во домашната библиотека.

Кој е заинтересиран, книгата може да ја симнете од тука.
 
H

Hyperion VI

Гостин
Избришани 200+ кафански муабети и офтопици кои целеа „да замине темава во канта“ и ја прекинаа темата со муабети кои не се поврзани со ниту еден авторитет
За овие „тројцата"иницијанти што го пишувале „Кибалионот",сакав да поставам прашање,дали стварно се тројца или е некој псевдоним
(за некого),оти така имам слушнато.
Оваа ми е добро проучена книшка,само еве пак ќе се запрашам за авторитетот и времето кога е пишуван текстот.
Доколку некој знае нека одговори.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.893
Поени од реакции
9.465
1625485262572.png
Lamen of E.G.C., Italia
„Now then at last cometh forth the Angel of the Aethyr, who is like the Angel of the fourteenth key of Rota, with beautiful blue wings, blue robes, the sun in her girdle like a brooch, and the two crescents of the moon shapen into sandals for her feet. Her hair is of flowing gold, each sparkle as a star. In her hands are the torch of Penelope and the cup of Circe.

She comes and kisses me on the mouth, and says: Blessed art thou who hast beheld Sebek my Lord in his glory.
Many are the champions of life, but all are unhorsed by the lance of death.
Many are the children of the light, but their eyes shall all be put out by the Mother Darkness.
Many are the servants of love, but love (that is not quenched by aught but love) shall be put out, as the child taketh the wick of a taper between his thumb and finger, by the god that sitteth alone.

And on her mouth, like a chrysanthemum of radiant light, is a kiss, and on it is the monogram I.H.S.
The letters I.H.S. mean In Homini Salus and Instar Hominis Summus, and Imago Hominis deuS.
And there are many, many other meanings, but they all imply this one thing; that nothing is of any importance but man; there is no hope or help but in man
- The Vision and the Voice (The Cry of the 19th Aethyr), A. Crowley
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.893
Поени од реакции
9.465
Што сакаш да кажеш поточно многу си мистериозен...бтњ кое е твоето мислење за sadhguru...
I like him... не знам ништо за неговиот живот, дело итн итн but i like him за она што го збори (и како го збори) :)

П.С. Сака да каже, како и сите други мајстори пред него, дека без 4-те форми на јога - ништо не се постигнува.
Мора бакти, мора хата, мора раџа, мора џнана... и не постои силна граница помеѓу овие 4, туку се испреплетуваат и затоа велат: четирите се всушност еден пат!
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2018
Мислења
86
Поени од реакции
29
Избрав и прочитав по нешто за сите...авкаква е таа Kriya yoga initiation...демек без тоа не си можел да правиш Kriya yoga. И што е тоа кундалини што се издигнала змија по грбот од вежбање јога :D
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.893
Поени од реакции
9.465
Читање, па и по нешто - доволно за да се заинтересираш и да почнеш или да одминеш :)
ГовиндаН дава објаснување и за иницијацијата и за кундалини и за чакри...

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom