Досегашната работа на власта 2017-2023

Член од
17 август 2011
Мислења
9.903
Поени од реакции
17.722
Би ја сумирал во 2 точки, едната за народот другата за државата.

1. За државата, би рекол ќе продолжи да оди напред во оваа хибридна состојба. Иима подобра економија од пред 5,10 било колку години од независност. За нас младите има поише опции, кој им акал и знае малце англиски може да заработи солидна пара за тука. Ова е пред се ради отварање на многу странски компании, тренд кој почна од време на грујо и продолжи сега. За тие што сакаат да си пробаат среќа надвор, вратите кон западот се горе доле отворени.
Истото се случува во цел регион, и очекувам да продолжи овој тренд поготово со се поизвесното фаќање за јајца на вучич и решавање на косовското прашање ,open balkan и се тоа. После војната во Украина американците се решени да го затворат регионов еднаш за секогаш. (ние сме више таксани).

2. За нас како народ, си тече процесот на исчезнување и нема сценарио во кое би го избегнале тоа. Под исчезнување мислам преоѓање во некоја френкенштајн нација која ќе живурка и понатака, ќе навива за северна и ќе биде управуван од разни турци и потурци. Со тек на време ќе не интегрираат во Европа во некоја форма, ќе си потпишеме дека сме биле фејк бугари и тоа е тоа. Двете најголеми партии(вмро и сдсм) во моментот не водат кон ова линија. Има една непозната линија со Апасиев на чело, во која би пружиле мал отпор,меѓутоа ќе завршиме и тепани и ебани.

За жал ни криви ни дужни се најдовме во ваков геополитички кластерфак, а ние сме далеку од некој народ кој би знаел да го исплива ова. Може само да глеаме само што се случува во Бахмут, да навиваме за некаква Кинеско-Руска алијанса која би имала други планови за нас. Меѓутоа дури и да победат они таму и да пробаат пак да шират влијание навака, мислам дека е прекасно и веќе ќе бидат имплементирани плановите на западот, образложени во точка 1 и 2.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Би ја сумирал во 2 точки, едната за народот другата за државата.

1. За државата, би рекол ќе продолжи да оди напред во оваа хибридна состојба. Иима подобра економија од пред 5,10 било колку години од независност. За нас младите има поише опции, кој им акал и знае малце англиски може да заработи солидна пара за тука. Ова е пред се ради отварање на многу странски компании, тренд кој почна од време на грујо и продолжи сега. За тие што сакаат да си пробаат среќа надвор, вратите кон западот се горе доле отворени.
Истото се случува во цел регион, и очекувам да продолжи овој тренд поготово со се поизвесното фаќање за јајца на вучич и решавање на косовското прашање ,open balkan и се тоа. После војната во Украина американците се решени да го затворат регионов еднаш за секогаш. (ние сме више таксани).

2. За нас како народ, си тече процесот на исчезнување и нема сценарио во кое би го избегнале тоа. Под исчезнување мислам преоѓање во некоја френкенштајн нација која ќе живурка и понатака, ќе навива за северна и ќе биде управуван од разни турци и потурци. Со тек на време ќе не интегрираат во Европа во некоја форма, ќе си потпишеме дека сме биле фејк бугари и тоа е тоа. Двете најголеми партии(вмро и сдсм) во моментот не водат кон ова линија. Има една непозната линија со Апасиев на чело, во која би пружиле мал отпор,меѓутоа ќе завршиме и тепани и ебани.

За жал ни криви ни дужни се најдовме во ваков геополитички кластерфак, а ние сме далеку од некој народ кој би знаел да го исплива ова. Може само да глеаме само што се случува во Бахмут, да навиваме за некаква Кинеско-Руска алијанса која би имала други планови за нас. Меѓутоа дури и да победат они таму и да пробаат пак да шират влијание навака, мислам дека е прекасно и веќе ќе бидат имплементирани плановите на западот, образложени во точка 1 и 2.
Народот не го занимаат идентитетско-национални прашања, остај тука по форумов и по нетов муабети, народот у принцип бара/посакува/се надева/очекува подобар живот, живеачка, значи генерално зборам, за апсолутното мнозинство од народов, пред се подобра инфраструктура и подобар економски стандард. Да му беше на народецов до толкуа за промената на името т.е. уфрлувањето на онаа географската одредница (Северна) ќе излезеа пола милион Македонци на улица пред 5 години, но такво нешто не се случи !
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.201
Поени од реакции
11.691
Одлични. Уште 60 вака ќе тераат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.903
Поени од реакции
17.722
Народот не го занимаат идентитетско-национални прашања, остај тука по форумов и по нетов муабети, народот у принцип бара/посакува/се надева/очекува подобар живот, живеачка, значи генерално зборам, за апсолутното мнозинство од народов, пред се подобра инфраструктура и подобар економски стандард. Да му беше на народецов до толкуа за промената на името т.е. уфрлувањето на онаа географската одредница (Северна) ќе излезеа пола милион Македонци на улица пред 5 години, но такво нешто не се случи !
Нема да дознаеме што би избрал народот, бидејки немаше право на избор.

Економијата и инфраструктурата се минлива работа. Придобивките ќе ги види една генерација или две, а за наредните ќе има период за наплата.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Едната половинка Македонци им замерува на другата половинка Македонци кои излегле на 30ти септември 2018 год. на референдумот за некакво си национално предавство, а истите тие ништо не направиле/направија за да го спречат тоа т.н. предавство... Тука мислам на некаков помасовен народен отпор, протести, блокади, парализирање и на главниот град, а и на целата држава, но такво нешто не се случи, освен оние малубројни и тотално небитни ситна-боранија протести на Бачевци и компанија. Значи сума-сумарум тој што излегол на реф. е предавник, а тој што го преспал реф. и целиот тој период е патриот и бранител... :tapp: У принцип ние и навистина сме забегана, изгубена и Франкенштајн нација и треба не само делумно туку и во целост 100% сите топтан како народ да се помириме со тој факт и да тераме даље, секако како ќе ни кажат/шепнат од "горе" !
 
Последно уредено:

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.258
Поени од реакции
16.259
@Ivica^ Jaс си ги кажувам моите ставови, никој не ве брани сите вас да гласате за патлијотот Жмицко и неговата тајфа и на нив да им ги пушите...
Не знам кој ѓаол ме тераше да ти цитирам уопште, знаејќи дека не се чепка гомно што смрди ама ај.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Во времето на Груевски навистина беше бољи животот, работефне за сто до сто и пеесет евра месечно, ама цигарите тогај беа по 30 ден. пакла, две-три кутии денес а есапо помалку од 100тка, денес една паќета е 100 и кусур денари ... :gjavol:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.749
Поени од реакции
9.876
Овој народ дозволи шест 6 години да го владеат криминалци,насилници,антимакедонци и неписмени.
Штом дозволи и дозволува,не заслужува ништо подобро.
 

Ivan898

they see you, but you don't see them!
Член од
3 јуни 2020
Мислења
385
Поени од реакции
716
Во времето на Груевски навистина беше бољи животот, работефне за сто до сто и пеесет евра месечно, ама цигарите тогај беа по 30 ден. пакла, две-три кутии денес а есапо помалку од 100тка, денес една паќета е 100 и кусур денари ... :gjavol:
Легендо, иди одмори малку од дебативе.Не приметуваш дека и на другата тема за политика го пишуваш сличното, скоро па и истото?
Убаво е времето таман за шетање во парк или па на кафе, зошто да не ти се одмори мозоков од Грујо кој го споменуваш секој ден..
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Овој народ дозволи шест 6 години да го владеат криминалци,насилници,антимакедонци и неписмени.
Штом дозволи и дозволува,не заслужува ништо подобро.
Е за ова стрико, се сложувам многу. Изгледа повторно треба да нè окупира некоја надворешна сила. За да опстоиме, затоа што вака имаме наша контрола, но исчезнуваме...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Легендо, иди одмори малку од дебативе.Не приметуваш дека и на другата тема за политика го пишуваш сличното, скоро па и истото?
Убаво е времето таман за шетање во парк или па на кафе, зошто да не ти се одмори мозоков од Грујо кој го споменуваш секој ден..
Поентата ми е дека математички гледано мизеријата е иста/слична...
Тогашните плати и цени и сегашните (вештачки напумпани) плати и цени...
Незнам што не е јасно, да се рече дека у Грујово време течело мед и млеко е целосна лаж и глупост и токму за тоа и за тие времиња говорам... позз и убав ден !
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.945
Поени од реакции
4.108
Овој народ дозволи шест 6 години да го владеат криминалци,насилници,антимакедонци и неписмени.
Штом дозволи и дозволува,не заслужува ништо подобро.
Да се разбереме-народов не дозволи ништо, туку власта денешна му е инсталирана на сила, оти и Марсовците веќе знаат дека власта не победи на избори, туку ни ја насади едно чиче од големата „ембаси„ на Кале...

Не спорам дека дел од народов (Македонски...) гласал за оваа власт, но недоволно за да победи (комуњарата), која ни остана во одвратно сеќавање во минативе 3 децении...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.308
Поени од реакции
35.836
Овој народ дозволи шест 6 години да го владеат криминалци,насилници,антимакедонци и неписмени.
Штом дозволи и дозволува,не заслужува ништо подобро.
Бранко Црвенковски?
...што ги зедоа пола девизи на народот од банкарските сметки, пола земаш пола за државата, луѓе цел живот работеле да им бидат одземени пола девизи со крв и труд заштедени?

...затварање на фабрики во име на транзиција, уништување на сите бренд имиња на познати македонски фабрики, поим за регионот?

...влез на 150 000 косовари избеглици кои никогаш и не се вратиле, па денес нивните деца се на највисоки позиции и не ебаават во секој поглед удирајќи во гради дека се автохтон народ?

Љубчо Георгиевски, власт, кој до Групчин го интересира, а после тоа нек се е-бе македонскиот народ!

... 2001 година УЧК дојдени со калашникови од планина како свадбари и ловџии, кои денес се на власт скоро 22 години ја цицаат Македонија уништувајќи ги западните градови претворувајќи во нецивилизирани градови безаконие, ѓубре, градење и узурпирање на државното земјште и легализирање на све што е земено бесправно од албанското малцинство бркајќи и малтретирајќи го македонското население од своите огништа?

... дури и Турците си заминаа во Турција што не сакале да биднат „Албанци“, до вчера со босански презимиња на „иќ“ да сега се со сменети албанизирани презимиња, чукајќи се во гради дека тој е горд Албанец, а до вчера горд Босанец и Турчин, да не ги набројам тука сите познати личности од политиката и од јавниот живот кои се трансформираа и се албанизира, каде во светот има луѓе кои седат дома, не знаат државен званичен јазик и земаат плата за курово здравје, додека другите трчаат како ненормални да не закаснат на работа?

...каде има некаде во светов да имаат по две три дипломи од факултет кој не е вонреден, а за тоа време земаат плата некаде во администрација ниту виден ниту појавен на работа? Кадееее го има тоа?

... дали знаеш дека во сопствена држава има Македонци денес што не можат да се вратат дома? иселени засекогаш од своите огништа поради овие што нивните деца како министри играат фудбал во законодавни институции?
и за тебе не се ништо, последните 6 години биле критични?

... колку годинки имаш бате?
6 годинки, па не ги памтиш сите овие ГЛАВНИ срања на кодошите и народните предавници, што ја свиткале кичмата незаситни за пари и имот малтретирајќи го на мирниот, питомиот и намачен македонски народ?
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.945
Поени од реакции
4.108
Е за ова стрико, се сложувам многу. Изгледа повторно треба да нè окупира некоја надворешна сила. За да опстоиме, затоа што вака имаме наша контрола, но исчезнуваме...
Ова го зборувам пар години: трабда да бидеме окупирани и водени од меѓународен борд од директори, како што тоа се чини со секоја биртија која сака да стане држава...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
И сума-сумарум излез, спас, чаре, иљач... Мицко војвода да го гласаме на следни избори... така-наречениот министер за опозиција кој ги преспа последниве 6 години... и утре таков еден шупак да се гласа и награди со позиција премиер... :tapp: :несвест:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom