Дом за деца без родители

Член од
14 ноември 2010
Мислења
63
Поени од реакции
24
Здраво на сите.Темата ќе ја започнам со тоа што имам една желба но немам доволно информации.Сакам да го посетам Домот за деца беаз родители во Скопје.Незнам точно кај се наоѓа,па дали има луѓе кои што би сакале да одиме таму,да им пренесеме некоја позитивна енергија на тие деца,да кажам да одржиме некое предавање коа тие би го сакале без разлика од која област или доволно е да ги посетиме,за да знаат дека постои некој кој мисли на нив..Затоа што секој од нас .. би можел да биде на нивно место.. НО за Среќа не сме таму,сигурно ова го читате од вашите топли домови ! Па да им покажеме дека постои некој кој мисли на нив! Ако Има некој за .. БИ било добро следната сабота да се исполни ова :) Фала и поздрав !
 
Б

Бат Елохим

Гостин
мислам дека ова вака баш не може. МОра со најава, со одобрение .... Така да идејата колку и да е добра, е неизводлива баш толку брзо...

И не ми е јасно да одиме онака ние доојдовме, ве сакаме и ќе си одиме? Не е подобро и сите по 50 или 100 денари па да донираме нешто. Еве пред некој период молеа за тетратки и моливи. Тоа е потрошен материјал па можеме и да им однесеме. Ама пак, не можеш така да отидеш...
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
63
Поени од реакции
24
da ne e losa idejata da donirame pribor za uciliste,jas ne sum od Skopje pa taka ako nekoj se nafati da potrcka za odobrenie najava.. pa da odime najaveni .. se nadevam ke ne ima vo pogolem broj :)
 
H

HITCH

Гостин
Супер што ти текнало, ама ова не да не иде вака...
Има огромна процедура, која ја поддржувам бидејќи сепак на тој начин ги штитат дечињата да не бидат злоупотребени. Значи прво ти треба да направиш проект во кој убаво ќе објасниш која ти е целта за посетата, па после ќе кажеш дека сакаш да одржиш предавање, па ќе треба да најдеш стручни предавачи, па ќе треба да најдеш пригодни поклончиња и на крај ќе треба да ја направиш најважната работа да најдеш соодветни луѓе кои ќе ги посетат тие дечиња. Ова е само еден дел од работите кои треба да се средат :smir:
 
С

сашенко

Гостин
Ама можат да се средат тие работи и да се отиде нели?На тие деца сигурно освен вакви организирани под строги услови посети и нормален разговор со нормални луѓе зашто еден ден тие ке искочат на улица и ке почннат свој живот а не сум сигурен дека многу внимание на тоа обрнуваат тие што работат таму со нив.Можеби ова не е точно и мислењево ми е формирано од филмови каде тетките во домовите за сираци се увек лошите ама јас мислам дека би било супер да се собере од форумов на пример луѓе кои сериозно сакаат да помогнат и да ги поминеме тие процедури и да отидеме во посета
 
H

HITCH

Гостин
Многу погрешно мислиш. Има разлика од дете до дете и од вработен до вработен. Ова може да се среди, ама сепак ви треба издржан проект, односно план за активностите кои ќе ги имате со тие деца. Времето треба да ви биде испланирано.

Се` може да се направи, нема невозможни работи!
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
63
Поени од реакции
24
Epa stom ima zainteresirani luge kako vas se nadevam istite ke pomognat i vo prigovuvanje na toj proekt.Iskreno ne sum rabotela na nekoj takov proekt pa zatoa baram mislenja i pomos ! Pozdrav
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Хич не е толку тешко да се влезе во домот и да се донира. Само мора да е најавено.
Имаше минатиот месец акција од еден форум на мајки и не е толку страшно. Инаку ако има интерес, јас можам да се јавам и да договорам нешто, инаку супер би било, нешто ко на Новинарка акцијата за собирање алишта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom