Добитници на лотарија за САД

Член од
2 септември 2021
Мислења
52
Поени од реакции
31
Глупо прашање ама: Има ли некој од тука отидено во Америка да живее преку оваа лотарија?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.932
Поени од реакции
35.294
Глупо прашање ама да ве прашам: Има ли некој од тука отидено во Америка да живее преку оваа лотарија?
Има многу луѓе. Проблем е кога ќе те извлечат и ако ти дадат виза, нема никаква друга помош. Сам треба да се снаоѓаш, или ако имаш пријатели/роднини да ти помогнат. Фактички добиваш само легален статус да живееш и работиш во САД, ништо друго.
 
Член од
2 септември 2021
Мислења
52
Поени од реакции
31
Има многу луѓе. Проблем е кога ќе те извлечат и ако ти дадат виза, нема никаква друга помош. Сам треба да се снаоѓаш, или ако имаш пријатели/роднини да ти помогнат. Фактички добиваш само легален статус да живееш и работиш во САД, ништо друго.
Јасно ми е дека треба сам да се снаоѓаш ама кај се тие луѓе што отидоа? Никој од тие лично не дојде да сподели искуство у целост на форумот или јас лошо пребарувам?
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.528
Јасно ми е дека треба сам да се снаоѓаш ама кај се тие луѓе што отидоа? Никој од тие лично не дојде да сподели искуство у целост на форумот или јас лошо пребарувам?
ocigledno ti ni temata ja nemas procitano kako treba... ima bar 10tima dusi sto otisle i sto seuste pisuvaat i ovde i na drugi temi. ovaa e konkretno za lotarijata a ako te interesira zivotot potoa otvori takva tema. ne e losa idea vsusnost.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.932
Поени од реакции
35.294
Пишува дека сликата не треба да е постара од 6 месеци, јас ставив од пред година ипол. Има некој начин да приметат или?:pos::pos:

Јбг ме мрзеше да се сликам.
 
Член од
8 ноември 2021
Мислења
23
Поени од реакции
10
Пишува дека сликата не треба да е постара од 6 месеци, јас ставив од пред година ипол. Има некој начин да приметат или?:pos::pos:

Јбг ме мрзеше да се сликам.
Може да те дисквалификуваат.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
12
Поени од реакции
8
Здраво, јас сум извлечен на лотаријата, но немам контакт со никој друг извлечен од Македонија.
Ако има некој овде, може да ме контактира за да споделиме информации и полесно да го минеме процесот. :)

Прашања до оние кои што добиле виза во последниве години:
- Дали имавте гарантно писмо од некој што е во Америка (affidavit support) или поминавте без ништо такво?
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.732
Здраво, јас сум извлечен на лотаријата, но немам контакт со никој друг извлечен од Македонија.
Ако има некој овде, може да ме контактира за да споделиме информации и полесно да го минеме процесот. :)

Прашања до оние кои што добиле виза во последниве години:
- Дали имавте гарантно писмо од некој што е во Америка (affidavit support) или поминавте без ништо такво?
Да, од братучед, кај кого бевме сместени додека најдеме свое место за живеење.
Автоматски споено мислење:

Јасно ми е дека треба сам да се снаоѓаш ама кај се тие луѓе што отидоа? Никој од тие лично не дојде да сподели искуство у целост на форумот или јас лошо пребарувам?
Еве јас сум една од нив, дојдов пред скоро 9 години.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Оваа година во апликацијата го нема полето за пасош.
Лани и претходните неколку години го имаше и полето за податоци за пасош.
Тоа беше воведено од администрацијата на поранешниот претседател на САД, тие воведуваа построг режим општо за целокупната имиграциона политика.

Аплицирав по 7-8 пат со среќа нека е.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.090
Поени од реакции
2.145
Оваа година во апликацијата го нема полето за пасош.
Лани и претходните неколку години го имаше и полето за податоци за пасош.
Тоа беше воведено од администрацијата на поранешниот претседател на САД, тие воведуваа построг режим општо за целокупната имиграциона политика.

Аплицирав по 7-8 пат со среќа нека е.
Значи не ми треба пасош за аплицирање?
Немам моментално.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
48
Поени од реакции
46
Здраво, сакам да аплицирам, но незнам дали исполнувам услови ,4 та година средно ми е земена вонредно , а факс приватен универзитет имам завршено на 31 год . Дали некој би можел да знае дали исполнувам за аплицирање или не?
 
  • Љубов
Reactions: Hoy

Kajgana Shop

На врв Bottom