Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
780
Поени од реакции
297
Познато е дека верниците го тврдат тоа, дека ем бог е љубов, ем ќе ти суди и ќе те казнува.
Тврдaт?
Истo кaкo штo вие тврдите декa требa дa се прифaти нoвиoт еoн,a сите други ќе прoпaднaт сo стaриoт еoн.
Немa рaзликa, нели?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.196
Поени од реакции
12.539
Тврдaт?
Истo кaкo штo вие тврдите декa требa дa се прифaти нoвиoт еoн,a сите други ќе прoпaднaт сo стaриoт еoн.
Немa рaзликa, нели?
Итекако има разлика. Прво никаде не тврдиме дека мора да се прифати било што. Ние користиме симболика за времето или периодот во кое живееме и истиот го нарекуваме нов еон. Ако некој сака да живее според општествени норми од пред неколку илјади години, негово право, негов живот. Проблемот ќе биде кога новото време ќе го прегази, посебно ако бара и очекува сите да живеат според неговите норми, како случајот погоре со дотичниот што бара од мене да се каам, плашам, молам и барам прошка од неговиот бог.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
780
Поени од реакции
297
Итекако има разлика. Прво никаде не тврдиме дека мора да се прифати било што. Ние користиме симболика за времето или периодот во кое живееме и истиот го нарекуваме нов еон. Ако некој сака да живее според општествени норми од пред неколку илјади години, негово право, негов живот. Проблемот ќе биде кога новото време ќе го прегази, посебно ако бара и очекува сите да живеат според неговите норми, како случајот погоре со дотичниот што бара од мене да се каам, плашам, молам и барам прошка од неговиот бог.
Не е добро политички да манипулираш со зборови, вистината е дека вие веќе ги ставивте сите луѓе сакале-неќеле во новиот еон, и сите промени во општеството му ги препишувате нему.
Иако може да се каже дека и верниците имаат одговор на ова бидејќи е запишано дека во последните денови ќе се појават и такви кои ќе сакаат и времето да го сменат.
Со такви филозофии како вашата само им ја зголемувате верата и вистинитоста во писмата.

Ти искоментира нешто кое го заклучи како текст од еден верник.
Неговата вера е таква каква што е, и ако тебе ти се проблем неговите зборови во кои се застапени спротивностите во кои има централна фигура на божество и им е начин на живеење и верување , многу кажува за внатрешниот гнев кој го имаш.
Зошто? Да се криеш позади некој нов еон за да го оправдаш сопствениот гнев.
Те болат зборовите , а се вадиш дека некој со сила ти наметнува нешто.

Како да заборави дека си во состојба да користиш магика да уништиш друг ,кој не се согласува со тебе.(мојот потис е напишан со твоја рака)

Идентично дејство на божесто, само што верникот верува, а ти како божество сакаш да дејствуваш.
 
Последно уредено:
Член од
21 август 2017
Мислења
828
Поени од реакции
905
Гo цитирaше твoјoт истoмисленик , кoј тврди декa ви е пoзнaтo тoa.
Ви е пoзнaтo?
Истото што го кажа @Ipsissimus . Познато е дека верниците го тврдат тоа.

Drag prijatele,Moli se Gospod Isus Hrisos da si spomne za tebe i tvoeto spasenie dur si ziv ovde na zemjata,Isto taka moli se za tvoite blizni,pokaj se za grevovite sto si gi napravil,Gospod prostuva sve ako iskreno se pokaes i prodolzi da zivees Bogougodno,Citaj go Svetoto pismo posebo Noviot Zaved,posti,ispovedaj se i pricestuvaj se toa e receptot za vecen zivot,zasto tesko i bolno na onoj sto nema da bide zapisan vo knigata na zivotot na Nebesata.Da ne se lazeme,nie ovde so nasite tela sme samo gosti na ovoj svet,vremenski ograniceni, no duhot sto zivee vo nas e bezvremen,vecen i Kako mislime da ja pomineme vecnosta otfrleni od Boga,kolku e toa macno i bolno tesko e da se opise so covecki zborovi...Neka Gospod Isus Hristot bide milostiv so site nas
Slava mu na Boga
Што ако јас верувам во Дионос. Како тогаш да се молам на Исус? Да го отфрлам Дионис?

За кои тоа "гревови" ? И од каде знаеш ти дека јас сум правел "гревови" ?

Сум ја читал Библијата неколку пати, немам потреба повторно и повторно да го правам тоа.


Доколку духот е безвремен и вечен тогаш зошто ни е потребен некаков си рецепт за вечен живот?

Зошто тешко? Може на некого му е подобро во пеколот отколку да коленичи пред некој или цел живот да го помине во страв од тој некој. Ако на тебе делува таа психологија ,,тешкото" не значи дека истат делува кај сите
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
780
Поени од реакции
297
Истото што го кажа @Ipsissimus . Познато е дека верниците го тврдат тоа.
Ти веруваш во богот?
Затоа прашав, дали го имате тоа доживеано на сопствена кожа?

Верниците живеат според нивното убедување и сосема нормално е да споделат нивно видување исто како некој тука по истиот начин го турка она прави што ти е волја и тоа да биде целиот закон. Така?

Ќе видам ли некогаш од некој тука што проповедаат агапе човечност или само плукање, гнев ,омраза, закани и егоисточно величење.

Ништо ново нема под небово, а камоли некој нов еон.
Огледала на сите страни!!
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.196
Поени од реакции
12.539
Не е добро политички да манипулираш со зборови, вистината е дека вие веќе ги ставивте сите луѓе сакале-неќеле во новиот еон, и сите промени во општеството му ги препишувате нему.
Иако може да се каже дека и верниците имаат одговор на ова бидејќи е запишано дека во последните денови ќе се појават и такви кои ќе сакаат и времето да го сменат.
Со такви филозофии како вашата само им ја зголемувате верата и вистинитоста во писмата.

Ти искоментира нешто кое го заклучи како текст од еден верник.
Неговата вера е таква каква што е, и ако тебе ти се проблем неговите зборови во кои се застапени спротивностите во кои има централна фигура на божество и им е начин на живеење и верување , многу кажува за внатрешниот гнев кој го имаш.
Зошто? Да се криеш позади некој нов еон за да го оправдаш сопствениот гнев.
Те болат зборовите , а се вадиш дека некој со сила ти наметнува нешто.

Како да заборави дека си во состојба да користиш магика да уништиш друг ,кој не се согласува со тебе.(мојот потис е напишан со твоја рака)

Идентично дејство на божесто, само што верникот верува, а ти како божество сакаш да дејствуваш.
Џабе пробуваш белото да го направиш црно, залудно ти е. Да велев некому дека Хорус ќе дојде и ќе го казнува ако не се покае, тогаш ќе држеше вода ова што го клеветиш. Телемата никому не наложува како треба да живее, од кого да се плаши, кого да моли за прошка. Телемата е систем за себе откривање, не е вера, не се темели на слепа верба, има пракси кои треба да се сработат и да ти помогнат на пример да не тресеш глупости дека кемтреилс, вакцини и слично имаат врска со кабала. За секој што не се пронаоѓа во тие пракси, Телемата едноставно се сведува на едноставен принцип кој гласи - Пронајди ја својата вистинска волја (предодреденост, суштина) и живеј според неа без да им го спречуваш истото на другите. Ако некој те спречува да бидеш тоа што си, имаш право да се бориш за тоа твое право.

Во однос на уништувањето со магика, со оглед на тоа дека повеќе пати е објаснето на што сум мислел, може единствено да заклучам дека или интелектуалниот капацитет ти е рамен на дете од 5 години, или свесно и злонамерно сакаш да прикажеш искривена слика за да оцрниш и дискредитираш! Јас убаво објаснив дека магиката е слична на кармата, застани на патот на некој што ја има инерцијата на самиот универзум, и ќе ги почуствуваш последиците. Да застанеш на патот на магичарот е како да си ја ставил раката пред циркуларна пила, а да ја обвинуваш пилата за тоа е смешно и глупо. Ти со ова твое инаетење помагаш да се зборува за Телема. Со секоја твоја отровна стрела, доаѓа објаснување од наша страна која некому ќе му разјасни нешто нејасно, продолжи да работиш во корист на новиот еон.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
780
Поени од реакции
297
Џабе пробуваш белото да го направиш црно, залудно ти е. Да велев некому дека Хорус ќе дојде и ќе го казнува ако не се покае, тогаш ќе држеше вода ова што го клеветиш. Телемата никому не наложува како треба да живее, од кого да се плаши, кого да моли за прошка. Телемата е систем за себе откривање, не е вера, не се темели на слепа верба, има пракси кои треба да се сработат и да ти помогнат на пример да не тресеш глупости дека кемтреилс, вакцини и слично имаат врска со кабала. За секој што не се пронаоѓа во тие пракси, Телемата едноставно се сведува на едноставен принцип кој гласи - Пронајди ја својата вистинска волја (предодреденост, суштина) и живеј според неа без да им го спречуваш истото на другите. Ако некој те спречува да бидеш тоа што си, имаш право да се бориш за тоа твое право.
Е добро де,за тебе е тоа телема,за друг е нешто друго , но тоа незначи дека треба да плукаш по другите.Или твојата суштина е да плукаш по се друго што не е телема и се базира на вера,бог и сл.?
Во однос на уништувањето со магика, со оглед на тоа дека повеќе пати е објаснето на што сум мислел, може единствено да заклучам дека или интелектуалниот капацитет ти е рамен на дете од 5 години, или свесно и злонамерно сакаш да прикажеш искривена слика за да оцрниш и дискредитираш! Јас убаво објаснив дека магиката е слична на кармата, застани на патот на некој што ја има инерцијата на самиот универзум, и ќе ги почуствуваш последиците. Да застанеш на патот на магичарот е како да си ја ставил раката пред циркуларна пила, а да ја обвинуваш пилата за тоа е смешно и глупо. Ти со ова твое инаетење помагаш да се зборува за Телема. Со секоја твоја отровна стрела, доаѓа објаснување од наша страна која некому ќе му разјасни нешто нејасно, продолжи да работиш во корист на новиот еон.
WOW На патот на некој кој ја има инерцијата на универзумот!:ROFLMAO:ЕГООО
Абе ајде! Се извади од колосек , ти падна мрак на очи и во нервоза направи недоличен и нечовечен потез,закана по живот!
Човечки е да се извиниш(и ова спаѓа во инерција на универзумот),а дека погрешно сум сватил,не би рекол дека е така.

Погрешна ти е констатацијата дека работам за некого , за секоја отровна стрела плачете кај модераторот кој е близок со вас ,мислењата (стрелите) се бришат , добивам банови ,ама нигде да давате одговори,само слушам ...седни прочитај (линк до блогот на Хепта) , земи работи...(линк до блогот за мрзливите) , месење колачиња со крв и сомнителни супстанци ...(линк до блогот ) , паѓање во транс со маструбирање (линк до блогот дека ништо незанеме - секое уживање треба да се надмине).,.и слично!Ама ако верник повика на верба во бог, синот на овој или оној, вие сте први да "повраќате" .
И немој толку да се плашиш од смртта, вируси имало и ќе има.Гледам се лигавиш да не се проширело,страв ти е да не те зарази некој верник.
Не се плаши, без страдање нема живот!:icon_mrgr:

Се помалку членови гледам активни на пдф религија,си се прашал , зошто?
 
Член од
21 август 2017
Мислења
828
Поени од реакции
905
Ти веруваш во богот?
Затоа прашав, дали го имате тоа доживеано на сопствена кожа?

Верниците
живеат според нивното убедување и сосема нормално е да споделат нивно видување исто како некој тука по истиот начин го турка она прави што ти е волја и тоа да биде целиот закон. Така?

Ќе видам ли некогаш од некој тука што проповедаат агапе човечност или само плукање, гнев ,омраза, закани и егоисточно величење.

Ништо ново нема под небово, а камоли некој нов еон.
Огледала на сите страни!!
Не, но и да верувам истото ќе го мислам. Дали ќе верувам или не, не ми игра никаква улога, пак не би бил христијанин. Не се работи за богот туку како е претставен од луѓето. Според мене луѓето се тие кои му го дале таквиот карактер.

Верниците нека си живеат како им е волја, никој не им брани. Но нека не ми објаснуваат многу многу дека требало да живеам по некои си правила по кои живеат они инаку богот ќе ми направел тоа и тоа.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
780
Поени од реакции
297
Не, но и да верувам истото ќе го мислам. Дали ќе верувам или не, не ми игра никаква улога, пак не би бил христијанин. Не се работи за богот туку како е претставен од луѓето. Според мене луѓето се тие кои му го дале таквиот карактер.
Млад човек си бил ти, уште животот е пред тебе, а со тоа уште многу промени ќе имаш.
Карактер не, толкувања да.
А кога погрешно толкување ќе стане верување се добива ревен верник.
Верниците нека си живеат како им е волја, никој не им брани. Но нека не ми објаснуваат многу многу дека требало да живеам по некои си правила по кои живеат они инаку богот ќе ми направел тоа и тоа.
Виновна е нивната уста или твоите уши?
Или тоа што луѓето користат зборови за да разменат информација кој ќе потикнат омраза или благосостојба.
Зборовите се криви!!

Се согласуваш?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.196
Поени од реакции
12.539
Е добро де,за тебе е тоа телема,за друг е нешто друго , но тоа незначи дека треба да плукаш по другите.Или твојата суштина е да плукаш по се друго што не е телема и се базира на вера,бог и сл.?
Тоа што некој вистината ја смета за навреда или плукање е негов проблем, не мој. Јас никому не сум му кажал како да живее, од што да се плаши, кому да паѓа на коленици, поради што е грешен и слично. Слободно посочи пример каде има такво нешто.
WOW На патот на некој кој ја има инерцијата на универзумот!:ROFLMAO:ЕГООО
Абе ајде! Се извади од колосек , ти падна мрак на очи и во нервоза направи недоличен и нечовечен потез,закана по живот!
Човечки е да се извиниш(и ова спаѓа во инерција на универзумот),а дека погрешно сум сватил,не би рекол дека е така.

Погрешна ти е констатацијата дека работам за некого , за секоја отровна стрела плачете кај модераторот кој е близок со вас ,мислењата (стрелите) се бришат , добивам банови ,ама нигде да давате одговори,само слушам ...седни прочитај (линк до блогот на Хепта) , земи работи...(линк до блогот за мрзливите) , месење колачиња со крв и сомнителни супстанци ...(линк до блогот ) , паѓање во транс со маструбирање (линк до блогот дека ништо незанеме - секое уживање треба да се надмине).,.и слично!Ама ако верник повика на верба во бог, синот на овој или оној, вие сте први да "повраќате" .
И немој толку да се плашиш од смртта, вируси имало и ќе има.Гледам се лигавиш да не се проширело,страв ти е да не те зарази некој верник.
Не се плаши, без страдање нема живот!:icon_mrgr:
Повеќе од доволно пати имам објаснето што сакав да кажам! На човек со просечна интелегенција тоа му е доволно да разбере, останатите како тебе ќе останат наши помошници во ширењето на Законот со тоа што ќе даваат повод одново и одново да се објаснуваат некои нешта и на тој начин на некој нови што не допрело до тогаш, да допре објаснувањето. Ти како добар чирак, сигурен сум дека ќе допринесеш доста во тоа.
И немој толку да се плашиш од смртта, вируси имало и ќе има.Гледам се лигавиш да не се проширело,страв ти е да не те зарази некој верник.
Не се плаши, без страдање нема живот!:icon_mrgr:

Се помалку членови гледам активни на пдф религија,си се прашал , зошто?
Не се плашам јас од смртта, само знам дека како и кај се друго, и кај животот и смртта е потребен баланс, рамнотежа. Смртта треба да биде круна на животот, печат, негово заокружување како исполнет потенцијал. Ако потенцијалот на животот не е максимално искористен, тогаш животот не ја исполнил својата суштина. Затоа не треба да биде сеедно дали и колку луѓе ќе умрат.

А за тоа зошто се помалку луѓе има на подфорумов, би ти рекол да загрееш столче и да разбереш, но за тебе загревање столче значи видео клипчиња на јутјуб од 3 саати....така да ќе те оставам да служиш на начин како и досега.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
5.737
Поени од реакции
3.522
Нема затоа што имаше одлична кампања која резултираше со рекордно мал број на луѓе - само 200, за разлика од други години кога имаше илјадници! Чиста среќа е што немало заболен меѓу нив. Тоа е исто како на руски рулет да повлечеш ороз, да не се случи ништо и да тврдиш дека шоради тоа рускиот рулет не е опасен.
Pocnuvas da se povtoruvas vo mislenjata.

Ruskiot Rulet veke 6 pati go upotrebuvas..a vsusnost, samiot zivot od raganje ti e prav ruski rulet.
Tolku godini ste so bratti vo temite za religija, no nikako da privlecete vnimanie, zainteresiranost, ne uspeavte da gi naucite nisto vo vrska so sto e telema.
Definitivno, ne uspeavte da ne pottiknete da bideme ucenici, znaci vinata e kaj vas sto ne znaete dobro da mi prezentirate..se razbira bez da se spomnuva I pluka po biblijata.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.196
Поени од реакции
12.539
Pocnuvas da se povtoruvas vo mislenjata.

Ruskiot Rulet veke 6 pati go upotrebuvas..a vsusnost, samiot zivot od raganje ti e prav ruski rulet.
Tolku godini ste so bratti vo temite za religija, no nikako da privlecete vnimanie, zainteresiranost, ne uspeavte da gi naucite nisto vo vrska so sto e telema.
Definitivno, ne uspeavte da ne pottiknete da bideme ucenici, znaci vinata e kaj vas sto ne znaete dobro da mi prezentirate..se razbira bez da se spomnuva I pluka po biblijata.
Е да, баш тебе да те поттикнеме ни беше намерата :pos: :pos:
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
7.458
Поени од реакции
5.036
Ако може да не ме мешаш мене во вакви бесцелни злобни муабети кои не водат никаде, ако може :)

Тоа што ти судиш, по твое видување, дека јас барам „ученици“ или луѓе кои по секоја цена треба да се препознаат во Телема - е твој проблем и непознавање на она што јас досега сум го зборел тука...
Но, секој суди според своето разбирање и знаење за нештата...
 
На врв Bottom