Дежурна Ординација! #2

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
Веќе 4 дена имам гнојна ангина, со висока температура, која варира, дел од денот имам треска со покачување на температурата, дел од денот ми е пониска, но секогаш е повисока од нормалната. Пијам амоксиклав од 600мг, далерон, нишадор, гаргари, супи.. со други зборови се што ми текна на памет. Но, сепак гнојот на крајниците од ден на ден се зголемува, односно, се повеќе и повеќе има. Дали тоа значи дека се лекуваат - излегува од нив гнојот, или пак дека се влошува ситуацијата?
пробај прави гаргара со сода и вода или сол и вода. ако си похрабар пробај со ракија, јас така направив еднаш, малку пече ама не е страшно.
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
113
Поени од реакции
20
Дали е можно срцето да ме заболува од цигарите? Откога почнав да пушам (а пушам 5 цигари на ден) срцето ме заболува, поточно ме боцка. Дали е тоа од цигарите или од нешто друго?
 
Член од
3 јуни 2014
Мислења
79
Поени од реакции
49
Дали е можно срцето да ме заболува од цигарите? Откога почнав да пушам (а пушам 5 цигари на ден) срцето ме заболува, поточно ме боцка. Дали е тоа од цигарите или од нешто друго?
Да, можно е, мене ми се има случувано. Мој совет веднаш откажувај ги, јас ги откажав ради тоа, еве веќе 5 месеци. Со среќа.
 
Член од
5 ноември 2011
Мислења
38
Поени од реакции
16
дали некој знае каде може во македонија да се набави витамин Б17 во форма на ампули или капсули?
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
113
Поени од реакции
20
дали некој знае каде може во македонија да се набави витамин Б17 во форма на ампули или капсули?
Мислам дека ги има во аптеките, но најдобро е да се зема од семки од кајсии. Инаку ако бараш лек за тоа "лошото", обавезно земи аронија, многу помага во лечење на тие болести. Во тинекс имаш смрзната 1кг за 165 денари.
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Дали е можно од расипан заб да се рашири инфекција на лицето и да предизвика акни ?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Дали е можно од расипан заб да се рашири инфекција на лицето и да предизвика акни ?
Да, можно е ако има расипан заб да се појават и акни на лицето.
 
Член од
14 септември 2012
Мислења
11
Поени од реакции
1
Zdravo
mi treba eden sovet vo vrska so eden problem.
jas sum 18 godini, i sum od maski pol.
znaci vaka na levata grada (bradavica) potocno pod nea mi se pojavi nesto kako grutka malce boli koga ke go pretisnes, a i nekako e po izduena (ispapcena nanapred) od desnata grada.(bradavica)
 
Последно уредено:
Член од
14 септември 2012
Мислења
11
Поени од реакции
1
abe ova e del od pubertot ne e nisto strasno samo prasuvam ima li nekoj lek ili ne ? :D
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
На таа возраст па мислам дури и помал, ми се појави истото на двете брадавици, претпостаувам дека е истото.
Бев на лекар, ми кажаа дека ми е од пубертет ќе ми помине со тек на време, така и беше.

Значи клучно е болдираното.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
odma kaj maticen zemas upat, da ne ti kazuvam sto e najlozata dijagnoza !!!
ako ne mi veruvaj, oibaraj na internet. ne si igraj tuka na forumov, serizno ti vikam, dodeka studirav imase ist takov slucaj vo klinika, maz sto gledal emisija od zdravstvoto, sam se obidel da ja napipa, otisol i izleze vednas na operacija, sam si go spasil zivotot. pozdrav, RAZMISLI !
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
^ Дај бе доста со вакви коментари. Сакате да колабира дечкото дома ебате.
Тоа на интернет што викаш да прочита, неколку пати читам така и секогаш рак сум имал според симптомите до сеа 293 пати требаше да умрам ебате.
Ќе се истрауматизира само. Најверојатно не ти е ништо.
Совет никогаш не читај на интернет и не прашувај други, отиди си на матичен (од искуство)
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Може да е ништо. Најчесто е ништо. Може да е рак на града.
Пошто еден посто од сите случаи на рак се машки.

Ако има црвенило околу брадавиците, ако едната е пособрана од другата, ако ти е подотечена, ако чувствуваш болка околу ребрата кај градите или под пазувите, тогаш можно е да е, well, рак. А можно е и да е масно ткиво.

Најдобро кај лекар.

Ако е рак, мажите имаат прилично добра прогноза со рак на града, нормално во рани стадиуми, така да ... :)
 
Член од
10 мај 2014
Мислења
17
Поени од реакции
1
Aj малку помош... ме боли на допир долната вилица на левата страна (немам расипан заб) а исто така кога ке го истегнам вратот ме боли цела лева страна на вратот и грлото како да ми е затнато а не ме боли. Можно е да се крајниците?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom